Stand van de landbouwgewassen Aanmelding marktstruktuurprojekten voor bijstand uit Europese Oriëntatie- en Garantiefonds D D e stand van de snijmais is in de meeste gevallen goed. Wel zijn de groei en ontwikkeling door de droogte in mei vertraagd. De regen-, jral in juni heeft de situatie veel ver beterd. In Overijssel en Gelderland is plaatselijk nachtvorstschade ge- konstateerd aan de vroegst gezaaide snijmais. Door de droogteperiode laat de werking van de chemische onkruidbestrijding te wensen over. D e zeer droge meimaand was ongunstig voor de groei en de ontwik keling van de gewassen. In het bijzonder op de droogtegevoelige gron den en percelen met struktuurproblemen hadden de gewassen veel te lijden. Eind mei - begin juni en vooral de tweede helft van juni viel er een aanzienlijke hoeveelheid neerslag. De situatie is daardoor snel verbe terd en momenteel zijn de vooruitzichten gunstiger. In veel gevallen heeft de chemische onkruidbestrijding onvoldoende gewerkt en werd wanneer mogelijk een herhaalde bespuiting toegepast. De opbrengsten van grasland bestemd voor de voederwinning vielen in het algemeen tegen. Hier stond tegenover dat kwalitatief een goed produkt werd geoogst. Door de regen is de groei van het gras weer goed op gang gekomen. Peulvruchten (droog te oogsten) Granen D, Rooivruchten G roenvoedergewassen Provinciale Raad Bedrijfsontwikkeling Zeeland op exkursie AKKERBOUW INTER NATIONAAL EEG-sübsidies marktstruktuur projekten 1980 Verwerking Aardappelen O ndanks een trage start hebben de groene erwten, schokkers en kapu cijners zich toch redelijk ontwikkeld. Het gewas staat in bloei. In Zeeland is er wat schade veroorzaakt door trips en bladrandkever. Schade door duiven vormt een toenemend pro bleem. Wegens de droogte werden de bruine bonen laat gezaaid. De opkomst is over net algemeen onregelmatig. De niet bovengekomen bonen zijn soms nog wel gezwollen en gekiemd maar daarna niet verder ontwikkeld, we gens gebrek aan voldoende vocht. Het winterkoolzaad heeft een goede stand. Het gewas heeft rijk gebloeid. Er zijn geen noemenswaardige aan- rjbno 'e stand en ontwikkeling van de wintertarwe zijn in het algemeen goed, waarbij de voorsprong van de vroeg ingezaaide percelen duidelijk waarneembaar is. Aantasting door ziekten en plagen is gering. Hier en daar komt een aantasting van meel dauw voor. In de IJsselmeerpolders is plaatselijk voetziekte waargenomen. In Friesland komt fusarium voor. Het gewas staat in de aar. De zomertarwe staat er in het algemeen redelijk voor. Het gewas is achter in ontwikkeling maar is in het algemeen gezond. e stand en de ontwikkeling van de wintergerst zijn goed. Aantasting door ziekten valt in het geheel bezien mee; wel is er in Groningen sprake van meeldauw en vlekkenziekte en in Limburg van stuifbrand en meel dauw. Op de droogtegevoelige gron den- heeft de zomergerst nogal te lij den gehad van het droge weer en de stand en ontwikkeling zijn hier dan ook matig. Op de vochthoudende gronden is de stand goed, maar het gewas is wel wat kort. Het gewas is licht aangetast door meeldauw. In Noord-Holland en in het westen van Brabant komt plaatselijk iets man- gaangebrek voor. Door de droogte is de ontwikkeling van de rogge matig. Het gewas is in het algemeen licht en kort. De haver staat er in het algemeen goed bij. Het stro is echter wat kort. Er komen geen noemenswaardige ziekten voor. het vlas een geringe en onregelmati ge ontwikkeling. Dit komt voor op percelen met struktuurproblemen. Bij het begin van de bloei hadden de planten daar onvoldoende lengte. O, tastingen door ziekten. De meeste karwijgewassen zijn matig ontwik keld, d.w.z. veel korte planten met een geringe vertakking. De bloei is goed geweest. Over het algemeen heeft het blauw- maanzaad een matige tot goede ont wikkeling. In Zeeland is er perceels gewijs een wat onregelmatige stand. Op een groot aantal percelen heeft p veel percelen zaaiuien komt een dunne en onregelmatige stand voor. Ook zijn er nogal wat verschil len in ontwikkeling. De opkomst was dikwijls moeilijk door korstvorming. De groei is traag geweest en er zijn nogal wat problemen met onkruid. Op de niet te zware gronden met een goede struktuur is door de betere vochtvoorziening in de droge perio de de stand veel beter en de ontwik keling behoorlijk goed. De knolzetting van de pootaardap- pelen lijkt over het algemeen goed te verlopen. Op de zware gronden bleef de ontwikkeling achter als gevolg van vochttekort. Op de lichte gron den daarentegen was de ontwikke ling goed. Het gewas is gezond. In de IJsselmeerpolders koxnt vrij veel rhi- zoctonia voor. De opkomst van de konsumptieaardappelen was over het algemeen goed, hoewel dit wel wat trager verliep als gevolg van de droogte. Op de droogtegevoelige gronden is de stand nogal onregel matig. De werking van de chemische onkruidbestrijding viel door het af gelopen droge weer veelal tegen. Het gewas is over het algemeen gezond. Rhizoctonia aantastingen komen voor. In Zuid-Holland zijn er ook aantastingen door fusarium gekon- stateerd. De fabrieksaardappelen hebben be trekkelijk weinig hinder ondervon den van de droogte. De stand en de ontwikkeling zijn goed. In het gewas komt hier en daar wat nachtvorst- schade voor. In Drenthe zijn plaat selijk natrot en fusarium waargeno men. Bij de suikerbieten is het aantal planten per ha dit jaar wisselend. Dit is erg afhankelijk van het zaaitijd- stip. De vroeg ingezaaide bieten en de bieten die voor half april nog overgezaaid zijn staan er goed bij. met een volcfoende plantaantal. De bieten, die zijn gezaaid na half april, zijn als gevolg van de droogte onre gelmatig opgekomen en hebben zich matig ontwikkeld. De werking van de chemische on kruidbestrijding was wisselend. In veel gevallen was een aanvullende bespuiting en een mechanische bes trijding noodzakelijk. Eind juni is er een regionale waarschuwing uitge gaan om te spuiten tegen luizen in verband met vergelingsziekte. De stand van de luzerne is over het algemeen goed. Door de matige ont wikkeling is er sprake van een dunne eerste snede. Voor de ruwvoederwinning waren de weersomstandigheden in mei en de eerste helft van juni gunstig, zodat gras van goede kwaliteit ingekuild kon worden. Door de droogte viel de groei van het gras en dientengevolge de hoeveelheid geoogst produkt tegen. Weidegras was er op de meeste bedrijven wel voldoende. In deze periode werd op veel bedrijven onafgebroken beregend. Regenval eind mei - begin juni verbeterde de situatie wel, maar de hoeveelheid was lang niet toereikend. In de tweede helft van juni vielen er tal rijke buien waardoor de grasgroei weer vlot op gang kwam. De voor uitzichten voor het aanvullen van de ruwvoedervoorraad in de komende tijd zijn daardoor gunstig. De exkursie van de Raad die plaatsvond op 27 juni jl. stond dit keer geheel in het teken van de akkerbouw, waarbij diverse objekten op Noord-Beveland werden bezocht. Allereerst werd de proefboerderij "Rusthoeve" bezichtigd, waarbij veel aandacht werd besteed aan de proeven met graszaad. Vervolgens kreeg de Raad een toelichting van de heer ir. W.A. Dekkers van het PAGV over het polyfaktoronderzoek bij suikerbieten en werd een proefperceel van de heer H. Leendertse te Kamperland bezichtigd. Gegadigden worden wederom in de gelegenheid gesteld projekten, op het gebied van de verwerking en afzet van agrarische produkten aan te melden voor bijstand uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. Aanmeldingen kunnen tot uiterlijk 15 september 1980 worden ingediend bij de direktie Verwerking en Afzet van Agrari sche Produkten, ministerie van landbouw en visserij, postbus 20401, 2500 EK Den Haag. Tijdens de lunchpauze werd door de heren drs. W. de Jonge en C. Diele- man een uiteenzetting gegeven over de werkwijze van de organische mestgroep van de Vereniging voor Bedrijfsontwikkeling, waarbij bleek dat de omzet van de vaste slachtkui- kenmest regelmatig toeneemt. Deze organische mest levert naast kunstmestbesparing een ca. 5% op brengstverhoging als voordeel op een betere bewerkbaarheid van de grond en minder verslemping. Vervolgens werden de diverse ont wikkelingen in het machinepark van de vlaskern Noord-Beveland door de heer ir. J.J.J. Bom bij het landbouw- mechanisatiebedrijf Leenpoel te Geersdijk toegelicht. De Raad toonde respekt voor het J Meer tarwe in de Gemeenschap Volgens voorlopige becijferingen van Brussel is het tarweareaal in de Gemeenschap dit seizoen met 9,67 miljoen ha ongeveer 5% groter dan vorig seizoen. Van de verschillende lidstaten is te melden dat in Frankrijk het areaal wintergraan met 14,4% steeg en het areaal wintertarwe met 15,7% steeg van 3,62 tot 4,19 milj. ha. In Duits land was het areaal wintertarwe gro ter, dat van zomertarwe kleiner. In Italië daalde het areaal zachte tarwe met 7% doch steeg het areaal durumtarwe met 5%. doorzettingsvermogen van de leden van deze kern. Tot slot werd het aardappelbedrijf B.V. Handelmij. J. Valkier te Kort- gene bezocht. Interessant waren de cijfers van het areaal aardappelen in de E.E.G. en Nederland in 1960 en 1979. Deze oppervlakte bleek in Neder land behoorlijk stabiel te zijn, terwijl die in alle andere landen sterk is af genomen, hetgeen ook voor de totale produktie geldt. Veel nadruk werd gelegd op de kwaliteit om de markt te behouden, vooral bij het rooien is oppassen ge boden. Met het nieuwe middel pyrocatechol kan nu na vijf minuten eventuele rooibeschadiging zichtbaar gemaakt worden. Steun aan telers vroege aardappelen in Frankrijk Aan de telers van vroege aardappe len in Frankrijk is een steunbedrag toegekend van Fr. 25 miljoen. Daar in zijn ook begrepen de Fr. 10 mil joen die reeds eerder door het FOR MA werden toegekend. Grotere graanoogst in Duitsland De graanoogst in Duitsland wordt dit seizoen officieel geraamd op onge veer 23 miljoen ton, vergeleken met 22,64 miljoen ton vorig seizoen en een rekord van 23,9 miljoen ton in 1978. Het graanareaal bedraagt rond 5,2 miljoen ha. Men rekent op een produktie van 7,35 miljoen ton win tertarwe; 2,14 miljoen ton rogge; 5,39 miljoen ton wintergerst; 3,06 miljoen ton zomergerst en 2,70 mil joen ton haver. Als belangrijkste voorwaarde tot ver krijging van bijstand geldt dat be doelde projekten moeten passen in één van de sektorprogramma's, die aan de Europese Commissie ter goedkeuring zijn voorgelegd. Deze sektorprogramma's hebben betrek king op de verwerking en/of afzet van groenten en fruit (veilingen, groot handel en industrie), sierteeltproduk- ten, fabrieksaardappelen, runderen, varkens, kaas en graszaden. Alvorens de minister beslist welke projekten voor aanmelding in Brus sel in aanmerking komen, worden de projekten beoordeeld door een ad vieskommissie waarin het bedrijfs leven is vertegenwoordigd. Zodra in principe is beslist, dat de steunaanvrage bij de Europese Commissie zal worden ingediend, wordt daarvan zo spoedig mogelijk bericht aan de aanvrager gezonden. Bij 4e aanmelding kan voorlopig worden volstaan met de volgende basisgegevens: globale omschrijving van het projekt; de totale investering en de finan ciering van het projekt; omschrijving van het stadium van voorbereiding en vermelding van de beoogde aanvangsdatum van de uitvoering van het projekt. Met de uitvoering van het projekt mag niet begonnen zijn voordat de aanvraag te Brussel is ingediend. Alleen investeringen in roerende en/of onroerende goederen kunnen voor subsidie in aanmerking komen. AMERIKAANS GRAANEMBARG0 De Amerikaanse regering wil het graanembargo tegen de Sovjet-Unie handhaven, ook al is het effekt niet bijster groot. Uitgezonderd van het embargo zijn de 8 miljoen ton, waarvoor een langjarige overeen komst was gesloten. De situatie is voor de Amerikaanse graanhandel weinig gelukkig. Wel heeft de regering deze dagen de handel toegestaan graan naar de Sovjet-Unie te verkopen, voor zover dat uit andere landen dan de Vere nigde Staten afkomstig is. Overigens is de aktiviteit van de Amerikaanse graanhandel nauwe lijks verminderd als gevolg van gro tere verkopen naar andere landen dan de Sovjet-Unie. Het Amerikaanse graanembargo is zo lek als een zeef, aldus de mening in Amerikaanse handelskringen. Uit de middelen die voor financie ring van struktuurprojekten in 1980 beschikbaar zijn in het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de landbouw (afdeling Oriëntatie), heeft de Europese Kommissie beslo ten in een eerste serie aan vijftien projekten een toewij zing van in totaal J 7,3 min. te ver strekken. De toewijzing van de tweede, tevens laatste serie, zal vóór 31 december 1980 plaatsvinden. De uitbreiding en aanpassing van de varkensslachtlijn in het slachthuis te Roosendaal wordt tegemoet geko men met een bedrag van 137.500,— terwijl uitbreiding en aanpassing van de varkensslachthal in het slachthuis te Geleen (L) wordt gesubsidieerd met 321.926,— Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand mei door de industrieën 61.000 ton aard appelen is verwerkt tot pommes fri tes, puree, chips en andere kon- sumptieprodukten. De export en import van aardappel- konsumptieprodukten komen, om gerekend tot verse aardappelen overeen met de volgende hoeveelhe den: export voorgebakken aardappelen, pommes frites e.d. 31.300 ton andere produkten 10.600 ton totaal uitgedrukt in verse aard appelen 41.900 ton import voorgebakken aardappelen, pommes frites e.d. 1.800 ton andere produkten 4.100 ton totaal uitgedrukt in verse aard appelen 5.900 ton 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7