moet K.N.L.C. bij Z.L.M werkbezoek E veneens naar aanleiding van de genoemde ministeriële notitie werd het zogenaamde bacterievuur (pere- Kommissie Bedrijfsontwikkeling Landbouwschap op exkursie! Landbouw-Comité in Breda. EG-beleid 1980/81 Nationaal beleid Akkerbouw en veehouderij Zoetwatervoorziening op H. Hoofdbestuur Z.L.M. Akkerbouw D, M Overige zaken Geen aanval op het beleid Z.L.M. Algemene Heffing Landbouwschap in 1980 niet omhoog. Op 30 juni jl. hield het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouw- Comité zijn vergadering in Breda, omdat de volgende dag de Zuidelijke Landbouw Maatschappij het een exkursie aanbood in haar Brabantse werkgebied. Het hoofdbestuur, dat een aantal ZLM-bestuurderen te gast had, stelde er de begroting van het KNLC voor 1981 vast, die aan de algemene vergadering in het najaar ter goedkeuring zal worden voorgelegd; hetzelfde gebeurde met het korte jaarverslag over 1979. Het hoofdbestuur wijdde een eerste bespreking aan de wijze van viering van het 100-jarig bestaan van het KNLC in 1984. Hierover ontvouwde het dagelijks bestuur aan de hand van een advies van een speciale werkgroep enige zeer voorlopige denkbeelden; er zal uiteraard nog wel vaker over gesproken worden. Het hoofdbestuur sprak in haar vo rige vergadering al haar teleurstel ling en ongenoegen uit over de EG- prijsbesluiten 1980/81. Was er toen een zekere opluchting over het toch nog voortzetten van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, juist op dit punt worden er sindsdien echter geluiden vernomen, die het hoofd bestuur met grote zorg vervullen. Na de Britse eerste minister zou nu ook de Duitse bondskanselier willen af dingen op het stelsel van gemeen schappelijke financiering van het EG-(landbouw)beleid. Een andere financieringsregeling, die nog veel duidelijker is afgesteld op het foute beginsel van inkomende en uitgaan de geldstromen per land. betekent uiteindelijk opdeling van het beleid en dus het voor Nederland bijzonder schadelijke einde van het gemeen schapsbeleid. Zo'n noodlottige ten dens moet van Nederlandse kant zeer fel worden bestreden. Het hoofdbestuur meent overigens dat er goed aan wordt gedaan om ook in Brussel de mogelijkheid van extra maatregelen tussentijds ten be hoeve van land- en tuinbouw open te houden. De bevestiging van zijn er varing dat het landbouwinkomen het afgelopen jaar fors verslechterde, heeft het hoofdbestuur niettemin getroffen. Het Landbouw-Ekono- misch Bericht 1980 toont nu daaro Een deel van het gezelschap met links de heer Luteyn, achter hem de heer de Jager van de ZLM en rechts achter de heer Hak van de gelijkna mige conservenfabriek. ver de verontrustende cijfers en een verdere teruggang dit jaar is niet on denkbaar. Met instemming nam het hoofdbes tuur dan ook kennis van de stappen die het Landbouwschap ten opzichte van de bewindslieden van Financiën en Landbouw onderneemt om ver betering van de inkomens- en kon- kurrentiepositie van boeren en tuin ders te bewerkstelligen*. De land bouwbegroting 1981 mag niet slachtoffer worden van, op de ver keerde plaats doorgevoerde, "om buigingen". En in de belastingsfeer kan dit Kabinet alsnog iets proberen waar te maken van de beloften in zijn regeringsprogramma. Het hoofdbes tuur noemde nog eens de meest noodzakelijke belastingverlichtingen die nodig zijn: Er moet vrijstelling komen van niet- privé-besteed inkomen of een gelijk soortige maatregel. Het bedrijfsver mogen moet veel ruimer onbelast blijven. En bij de bedrijfsovername moet de fiskus zich ook beperken: geen claim op het zogenaamde pachtersvoordeel, betere doorschuif- mogelijkheden. Het hoofdbestuur besprak ook de onlangs gehouden zogenaamde uit gebreide CLO-bijeenkomst en met name het daar geboren idee om ko mend najaar een "nationale dag voor de land- en tuinbouw" te houden, samen met verwante groepen en or ganisaties. Het hoofdbestuur meen de dat zo'n dag meer moet zijn dan een rustige presentatie van de agra rische situatie en de verlangens van boeren en tuinders. De eerder genoemde cijfers over het inkomensverloop tonen aan dat een indringender aktie nodig is om de politiek en het publiek te doen be seffen dat er een belangrijke bevol kingsgroep in moeilijkheden recht moet worden gedaan. Vanuit beide sektoren waren er ern stige klachten over het marktbeleid: de te forse en gevaarlijke verlaging van EG-exportrestituties in de zui vel- en vleessektor. Bij de granen dan nog de onvoldoende werkzame inle veringsmogelijkheid, kennelijk vooral in Nederland, en de niet-ver- hoogde staffelvergoedingen. En de onrechtvaardig hoge exportheffing op suiker. Nu de vraag weer wordt gesteld of toch niet centrale financiering tot (transport)steun aan de mestbanken nodig was, bepaalt het KNLC nog eens zijn standpunt: geen heffingen op veevoer of anderszins voor tran- sportsteun, wel eventueel voor akties om andere aanwending van mesto verschotten te bevorderen. Rampzalig begon men in het hoofd bestuur de ontwikkeling van de kip- penziekte 1LT te vinden en er werd de grootste aandacht voor gevraagd. De gasten vanuit de ZLM maakten van de gelegenheid gebruik om enke le van hun problemen te noemen, o.a. de zoetwatervoorziening waarvan de verbetering te lang duurt en de be hartiging van de belangen van de kontrakttelers waaraan landelijk ook meer gedaan zou moeten worden. L et hoofdbestuur van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité (K.N.L.C.) heeft maandag 30 juni en dinsdag 1 juli j.l. een werkbezoek ge bracht aan het werkgebied van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Dit bezoek bestond uit een gezamen lijke vergadering met het bestuur van de Z.L.M. en een excursie door het Land van Heusden en Altena (Bra bantse Biesbosch) en het gebied rond Sprang-Capelle. Bezocht werden de conservenfabriek van Hak te Gies- sen, de N.V. Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch en de han delskwekerij Van Loon te Sprang- Capelle. Algemeen werd duidelijk dat het ondernemersklimaat in Nederland meer ruimte moet laten voor verdere ontwikkelingen om te voorkomen dat de concurrentiepositie van het agrarisch bedrijfsleven verloren gaat. Bij Hak werd gepleit voor een geza menlijke aanpak om de Nederlandse conserventeelt en -verwerking te be hoeden tegen de opmars van met name Franse conservenprodukten. Bij het waterwinningsbedrijf werd erop gewezen dat Zeeland nog steeds geen "klant" is van het bedrijf hoe wel er wel een pijpleiding voor in dustriewater is aangelegd naar het Sloegebied. Van Z.L.M.-zijde werd daarop ingehaakt met de opmerking dat deze pijpleiding dan wellicht aangewend zou kunnen worden voor de zoetwatervoorziening ten behoe ve (van delen) van de Zeeuwse Land en Tuinbouw. De excursie werd on der meer begeleid door mensen van het Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch, het Landbouwschap Noord-Brabant en van de Z.L.M. Aandacht werd er tenslotte besteed aan de uitvoering van de ruilverka veling Z.A.K.-Beneden Donge. matiger te informeren over de knel punten in de land- en tuinbouw. Re cente ervaringen hebben geleerd dat daar behoefte aan is. aandag vergaderde in Breda ook het hoofdbestuur van de Z.L.M. Besloten werd dat er via het Land bouwschap Noord-Brabant opnieuw aandacht gevraagd zal worden voor de (grond)watervoorziening in Zuid-West Brabant. De moeilijkheid is hier dat er vooral vanuit België nogal wat water wordt onttrokken. Voorts werd besloten politici regel 'e knelpunten in de Zuidweste lijke akkerbouw zullen verder wor den uitgediept, ondermeer naar aanleiding van een recente notitie van de Minister van Landbouw aan de vaste Kamercommissie. Bij deze notitie werden door het Z.L.M.- hoofdbestuur nogal wat vraagtekens geplaatst. In dit verband deelde de voorzitter van de Akkerbouwcommissie de heer H.C. van der Maas mede dat zijn commissie zich geheel kan vin den in de knelpunten en prioriteiten zoals die laatstelijk door de Leden raad van de Z.L.M. werden gefor muleerd. Knelpunten: de bedrijfsgroottes- tructuur, de concurrentiepositie en de zoetwaterproblematiek. Prioriteiten: zelfstandigenbeleid, aanpassing van het marktbeleid en verhoging van de produktiviteit. Naar aanleiding van een desbetref fende brief van de Kring Axel bena drukte het'hoofdbestuur dat de ge noemde knelpunten en prioriteiten door bedrijfsleven en overheid geza menlijk moeten worden aangepakt. Bij de verdere uitdieping zal daarom de Provinciale Direktie voor de Be drijfsontwikkeling in Zeeland in de persoon van de H.I.D. Ir. M. Sanders nauw betrokken worden. Ten aan zien van het graanbeleid werd be sloten druk te blijven uitoefenen op de Nederlandse overheid. Uit gege vens blijkt dat de Nederlandse boer in vergelijking met Frankrijk aan de verkeerde kant zit. Dit komt met na me tot uitdrukking in de boerenprijs. Een soepeler interventiebeleid in Nederland zou hier aan tegemoet kunnen komen. Over het algemeen werd geconstateerd dat de concur rentiepositie door een en ander be hoorlijk is scheef gegroeid. vuur) besproken. De overheidsdien sten en met name C.R.M., zullen bij de bestrijding van deze verwoesten de ziekte zeer snel op één lijn moeten komen. Alleen bij "vrij mandaat" van de Plantenziektekundige Dienst kan het bacterievuur doeltreffend bestreden worden. De noodzaak van de voortzetting van het ruilverkavelingsbeleid in Zee land (Walcheren en West Zeeuws Vlaanderen) zal krachtig benadrukt blijven worden. Ook het afschotver- gunningenbeleid (artikel 53 vergun ningen) zal opnieuw aan de orde worden gesteld. Er werd besloten ten aanzien van de algemene situatie in de land- en tuinbouw aan te sluiten bij het lan delijk beleid ondermeer via een na tionale dag van de landbouw, die als het aan de Z.L.M. ligt best een min of meer "dreigend karakter" mag heb ben. Tenslotte nam het hoofdbestuur kennis van de exploitatierekening 1979 die een batig saldo laat zien van ruim 150.000 gulden. Naar ons blijkt wordt het artikel in de P.Z.C. van 18 juli j.l. door enkelen beschouwd als een aan val op het beleid van de Z.L.M. Het artikel is een weergave van een aantal mogelijkheden, die de boeren zouden kunnen aangrij pen en die we hen als dienst voor de bedrijfsontwikkeling bij di verse gelegenheden voorhouden. In geen enkel opzicht hebben wij hierbij politieke oogmerken ge had en willen dit uitdrukkelijk verklaren teneinde een eventuele verkeerde indruk weg te nemen, ir. M. Sanders ing. R. Krijger De kommissie Bedrijfsontwikkeling en Agrarische Voorlich ting (BOAV) van het Landbouwschap heeft op donderdag 3 juli j.l. een werkbezoek gebracht aan het Westland. Daarbij werd onder meer een tweetal bedrijven bezocht in Honselers- dijk. Het eerste bedrijf was de rozenkwekerij van de heer H. Veerbeek aan het Poeldijksepad, die (rechts op de foto) het gezelschap tekst en uitleg geeft over zijn kwekerij. Naast de heer Verbeek staat de heer AJ.C. Doeleman (voorzitter van de kommissie BOAV) en de heer ir. J.E.J. Ammerlaan (kon- sulentschap voor de Tuinbouw in Naaldwijk). Voorts werd een kijkje genomen op het glasgroentebedrijf van de heer Kuyvenhoven aan de Middelbroekweg. 's Middags gaf de heer B. Uittenbroek, direkteur van de Rabo-bank in Naaldwijk, een uiteenzetting over de financierings problema tiek in de glastuinbouw. Over het algemeen zijn de vooruit zichten in de glastuinbouw volgens hem niet zo somber als de laatste tijd weieens wordt gesuggereerd. Als voornaamste knelpunten noemde hij de situatie op de arbeidsmarkt en de snel gestegen energieprijzen. De heer Ammerlaan ging daarna nog in op de voorlichting in de glastuinbouw. De exkursie aan het Westland werd afgesloten met een bezoek aan de DE- NAR-kas in Rijswijk. Met deze demonstratie-energiearme kas zal begin september in de praktijk worden gestart. lililllIBMW» '"[Iflïïtf mmpwnj11 Het niveau van de Algemene Hef fing van het Landbouwschap gaat in 1980 niet omhoog. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van woensdag 2 juli j.l. de Verordening Algemene Heffing en Opcenten 1980 vastges teld. Daarmee, werd tevens besloten de Algemene Heffing voor 1980 te handhaven op het niveau van 1979. Het Landbouwschap verwacht na melijk, dat de uitgaven in 1980 in de pas zullen blijven met de inkomsten, die zijn gebaseerd op de Algemene Heffing van vorig jaar. Voor het jaar 1980 zijn de lasten van de Gewone Dienst van het Land bouwschap geraamd op 23.528.300,— De dekking van dit bedrag wordt vrijwel geheel verkre gen uit de Algepiene Heffing. Het "bestuur van het Landbouwschap be sloot met de vaststelling van de Ve rordening tevens tot het opleggen van bestemmingsheffingen, onder meer in de vorm van opcenten. Het totaal der opcenten Al gemene Heffing is voor het jaar 1980 geraamd op 3.458.865,— Van dit bedrag wordt 1.205.750,— bestemd voor subsidiëring van het onderzoek in de akkerbouw-, vee houderij- en tuinbouwsector. De bij drage van 121.750,— aan de ak kerbouw betreft hoofdzakelijk het regionaal onderzoek en het onder zoek bestrijding aardappelcyste- naaltje.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5