VOOR ui: VROII The associated country women of the world RJ.ZUI I BELUI ALMERE w e zijn eens een paar dagen naar Het Gooi geweest om de oude plek jes van vroeger weer eens op te zoe ken. Niet dat we er nooit komen, maar het scheelt of je er met dat doel heen gaat of niet. Je let meer op. Vreselijk eigenlijk. Je vraagt je af of het nu werkelijk nodig is om al die mooie natuur te beleggen met goud kustvilla's of dooie huizenrijen; via- dukten en op snelverkeer aangepaste wegen. M rs. Adelaide Hoodless verteld haar "story": In Stoney Creek, On tario, Canada, waar de eerste afde ling werd opgericht door 100 vrou wen en 1 man. Daarna volgden: Mrs. Alfred Watt, le wereld-presidente, Lady Aberdeen, Miss Elsie Zimmer, Mrs. Drage, Mrs. Raimond Sayre, 2 wereld-presidente, Dame Alice Ber ry (zij was de 3e wereldpresidente en in haar tijd werd het Lady Aberdeen Scholarship ingesteld). Hierna kwa men de aanwezige oud-wereldpresi dentes aan het woord t.w.: Mevrouw Geerda van Beekhoff - van Selms uit Nederland. Zij vertelde hoe ze de wereld rond mocht reizen en leerde van de leden in de wereld terwijl ze zelf zo de kans kreeg om hen te leren om van elkaar te leren. D, D e Griekse boerinnen werken met een instruktieve tentoonstelling die in alle plattelandsgebieden komt met alles wat met vrouwen en land te maken heeft. Er is medische begelei ding op speciale terreinen zoals het "Save Eyes Projekt". Aan de vrou wen wordt geleerd over de gezond heid in het gezin en over de rechten van mensen en het familierecht. De regering steunt deze voorlichting aan moeders en helpt met het be schikbaar stellen van een schoolarts die de voorlichting geeft aan de moeders maar niet in de school. Ook hierbij is het "Save sight" een heel belangrijk onderdeel. In het hoofd bestuur zitten in Griekenland ook leden die om hun deskundigheid daarin worden benoemd, zoals b.v. 3 afgestudeerden in rechten en in me dicijnen, en huishoudkundigen. De Officiële opening door Prof.dr. Karl Garstens, President van de Duitse Bonds Republiek, en de toes praken van de Burgemeester van Hamburg Hans-Ulrich Klose, van Baron C. Heereman von Zuydtwyck de voorzitter van de Duitse Land bouw Union, en Mevrouw Adelheid H et gouden jubileum van de wereldbond van Plattelandsvrouwen werd bijgewoond door 1050 vertegen woordigsters uit 42 landen, vertegen woordigsters van de 8.500.000 Plat telandsvrouwen gekomen van alle 5 werelddelen. U, Emancipatiedag te Goes Toneelkursus in 3 C.J.0.-verband P.J.Z.-Eurodelta Administratief medewerkster P.J.Z. onder rcdaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk. 16th Triennial Conference Hamburg 1980 De Duitse Landfrauen waren gast- organisatie in dit jubileumjaar. En het geheel was goed voorbereid, de ruimte in het Kongrescentrum gaf geen problemen om het hele pro gramma vlot te doen verlopen. Wereld-presidente Dame Raigh Roe begon de opening met: Terugzien voordat we verder gaan. Wat deden onze voorgangsters en wie waren dat? 50 Jaar terug: Mrs. Aroti Dutt uit India vertelde van het grote tapijt samengesteld door de sociale hulp en bijstand over de hele wereld en de instelling van het projekt tegen de blindheid. Mrs. Olive Fargharson mocht veel doen om de opgezette projekten tot een groot sukses te maken en Dame Raigh Roe uit West Australië sprak over de Kansen - Hoop - Teleurstel ling' die toch al die jaren als een zij den draad door het werk werd ge weven. In de beginjaren was de enige reisgelegenheid de zee en de vrou wen die bijeenkomsten moesten be zoeken waren soms maanden van huis. Ook nu nog wordt er veel gevraagd, als inzet om iets voor anderen te kunnen zijn. Finale van de Wereld Vlaggentoer it alle werelddelen werd de A.C.W.W. vlag aangedragen en aan Dame Raigh Roe overhandigd. Elke vice-presidente vertelde daarbij de ervaringen met de reis van de vlag door haar werelddeel. Met de vlag werd ook de opbrengst van de vlag- gen-toer in fleurige zakken overhan digd. En met deze steun hoopt men het werk de komende jaren weer voort te kunnen zetten. Het projekt "Redt KinderOgen" is nu samen met Unicef aan een enorme opzet begonnen. Tot nu toe werd het door A.C.W.W. gestart en in India b.v. werden via dit projekt 70.000 vrouwen bereikt die leerden hoe door een betere voeding duizenden kinderen voor blindheid konden worden behoedt. Ook in Indonesië is geweldig goed werk gedaan om de blindheid tegen te gaan. In Kenia is met sukses gewerkt aan de zorg voor zuiver drinkwater. Dit komt de gezondheid ten goede en is een geweldige arbeidsbesparing voor de toch al zo bezige plattelandsvrou wen. De strijd tegen het analphabethisme is overal in volle gang. Het werk komt langzaam op gang en waar nu nog 2 van de 3 analphabeten vrou wen zijn is het goed en nodig dat er iets aan wordt gedaan. Voor vrouwen in ontwikkelingslan den is het een geweldige stimulans te weten dat alle plattelandsvrouwen via A.C.W.W. mee helpen aan het verbeteren van de positie en moge lijkheden van alle vrouwen in de wereld. Areameetings oor elk werelddeel werden korte vergaderingen belegd waar men speciale zaken aan de orde kon stel len. Voor Europa was dit de aan vraag van de Poolse Plattelands vrouwen die lid wilden worden. Na de adviezen van de Europese lid-or ganisaties werd in de alg. verg. hier over gestemd en na het bekend wor den van de uitslag die Polen welkom heet was er een ovationeel applaus voor deze moedige vrouwen. De Poolse boerinnen zijn hartelijk wel kom in de A.C.W.W. familie. Engels is niet mijn moedertaal Lindemann-Meyer zu Rahden, pre sidente van de Duitse Landfrauen hadden alle eenzelfde lijn in de rich ting van de Landbouw in Europa en in de wereld: Slechts zij die de moeilijkheden en problemen uit de beginjaren kennen zijn in staat te zien wat er in deze haltfe eeuw werd bereikt. De gerichte levens- en arbeidsomstandigheden in de landbouw vragen een grote persoonlijke inzet van de boerin en dit is gelijk in alle delen van de wereld. Natuurlijk hebben de we tenschap en de techniek veranderin gen en taakverlichtingen teweeg ge bracht maar de kosten stegen ook. Boerinnen en Landbouwers moeten daarom samen alles eraan doen om ook voor de landbouw een aan vaardbare beloning voor hun arbeid te krijgen. De Landbouw heeft zich als be schermer der natuur en als grond legger voor het voortbestaan der mensheid een plaats verworven. Vrouwen hebben een bijzondere rol en de voornaamste taak in de 3e wereldlanden is de strijd tegen de honger. De verzorging en de verde ling van de landbouwprodukten geeft de vrouwen een Sleutelpositie in het bestrijden van de honger in de wereld. De plaats die de vrouw in de platte landsgebieden inneemt is duidelijk, denk daarbij aan de veelal zware li chamelijke arbeid en de dubbele funktie: bedrijf en gezin. Hier in het westen liep het aantal werkers in de landbouw terug, nu is het nog onge veer 6% in West-Duitsland en het probleem der vlucht naar de stad heeft in vele landen een beangsti gende vorm aangenomen. De men sen verlaten het land om in de grote steden geen werk te vinden. Ver van de vertrouwde omgeving, zonder de sociale verplichtingen die de familie bijeen weet te houden, voelt men zich dan diep teleurgesteld en de kans op een terug is heel gering. 'e voertaal op A.C.W.W. Kon- gressen is steeds Engels, hoewel er telkens weer stemmen opgaan om hierin verandering te brengen zijn het toch de praktische vrouwen die het bij de ene taal laten. Hoe hoog zijn niet de kosten als doordat meer dere talen worden gebruikt alles vertaald moet gaan worden en hoe veel moeilijker wordt het vergaderen niet doordat er zoveel tijd verloren gaat in het vertalen. Ieder kan zich verstaanbaar maken en waarom zou men in de war zitten over fouten als men je toch goed kan begrijpen. Dikwijls hebben dokumenten en of ficiële stukken een te moeilijke taal om deze om te zetten in een begrij pelijke vertaling en hierdoor kan de belangstelling voor bepaalde onder werpen afnemen. Toch is het nodig om te proberen alle leden in het werk blijvend te interesseren. Een vroege re alg. sekretaresse van A.C.W.W. merkte daarbij op: "De meeste fou ten worden gemaakt door diegenen, die Engels als moedertaal hebben. Griekenland Ik had erg veel zin om naar de Emancipatiedag te gaan. Gezellig met een stel vrouwen over emanci patie praten en meningen aan elkaar toetsen. Eerst kreeg je de gelegenheid, op een grote flap, op te schrijven hoe je dacht over een: - nieuwe vrouw - traditionele vrouw - ongeëmancipeerde vrouw - Geëmancipeerde vrouw O, o, o watje op die flappen las! Over een nieuwe vrouw. B.H. loos waarderen het innerlijk en kijken niet naar de buitenkant dragen altijd paars hebben zweetvoeten - zijn lesbisch. Over een traditionele vrouw. Laat zich de wet voorschrijven vindt een feministe een kenauis in de eerste plaats moeder draagt ny lons, een ceintuurtje en opgestoken haar. Over een ongeëmancipeerde vrouw. Is afhankelijk toont moeilijk ge voelens heeft de boot gemist. Over een geëmancipeerde vrouw. Maakt gebruik van haar "tweede kans" richt peuterzalen en crèches op is steeds in beweging. Er waren per onderwerp twee flap pen vol geschreven. Aardige, maar ook agressieve en harde uitspraken over elkaar. Toen startte het rollenspel. Er werd gevraagd om de rol te spelen van een van de vier bovengenoemde vrou wen en dan gezamenlijk een groep te vormen om onder leiding van de burgemeestersvrouw (ook gespeeld) te vergaderen over het doel en de bestemming van een op te richtpn vrouwenhuis. Zo ontstonden vier gemengde groepen en met uitges proken tegenovergestelde meningen en toen op deze "vergadering" zich ook nog ongevraagd een man (ook een gespeelde figuur) aandiende, steeg de stemming ten top. Na een vrij lange lunchpauze begon het middagprogramma. Een lezing van Irmgard Weverinke - Busch over Feministische Theologie. Ik hoorde haar voor de derde maal, maar het boeide mij weer van het begin tot eind. Wat een herkenning in wat zij besprak. Na de thee de aangekondigde ver rassing. Op het toneel twee vrouwen met, jammer genoeg te simpele in strumenten (de naam muziekinstru ment is te veel gezegd) en daar kwa men vier bruiden aanschrijden, drie in het wit, waarvan één hoogzwanger en één in het zwart en eenmaal op toneel barstten zij los in het aanval len van wat in deze maatschappij nog Toch moeten er wegen gevonden worden om ook deze mensen te hel pen de weg te vinden waardoor de situatie voor de bevolking in die ge bieden wordt verbeterd. Prof. Car stens sprak zijn achting uit voor de Plattelandsvrouwen in de hele wereld; Uw problemen raken de hele mensheid. (Wordt vervolgd). "heilige huisjes" zijn. Wat je misschien nog kunt doen wanneer je dreigt aangerand te wor den demonstreerden drie meisjes die een kursus zelfverdediging hadden gevolgd. Na deze welbestede dag spoedde ik mij weer huiswaarts om aan de "achterban" mijn belevenissen van deze dag te verhalen. Nienke In de maanden september en okto ber zal er in 3 C.J.O.-verband weer een toneelkursus worden georgani seerd. De kursus wordt gehouden in de Caisson te Kapelle en zal 6 Iredaktie: Harrie Wijermarsj avonden duren en wel op 1,8, 15, 22 en 29 september en 6 oktober a.s., telkens op maandagavond. Evenals in andere jaren zal deze kursus weer worden gegeven door Ad van Noort van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel. Van elke afdeling kunnen er enkele men- Heel Het Gooi werkt in Amsterdam of Utrecht. Als ik 20 km files tegen zou komen zou ik wel de trein nemen en een fiets in de stad. Aanbod ver wekt ook de vraag. Maar goed, we hebben het eigenlijk over Almere. Je eerste indruk is: Hoe krijgen ze zo'n woestijn in 's hemels naam bewoond! Dit geldt voor Almere stad. Onderweg kwamen we koolzaad tegen en bosaanplant. Almere Haven kregen we in 't vizier. Tjee, wat een raar ratjetoe. We kruisten door de verschillende wijken van deze toch wel tamelijk uitgroeiende plaats. "Het ziet er wel vriendelijk uit en zo helder", zei de een. "Ja, al vind ik niet alles mooi, het ziet er in ieder geval gevarieerd uit en de huizen lijken me wel komfortabel", zei de ander. "Dat vind ik ook. Heel wat anders^ dan die saaie wijken zoals bij de meeste steden het geval is. Straten vol in heel Nederland met dezelfde huizen. Nee, hier is er steeds weer een verrassing als je een volgende hoek om gaat", zei no. drie. "Wat zullen die Amsterdammers ge nieten van hun tuin en het is hier zo schoon", zei de vierde. "Voor welke portemonnaie zou het nu gebouwd zijn denken jullie?" vroegen we ons allen af. Daar zijn we nog niet achter. Maar we zouden het wel graag willen we ten. L.H.G. van den Hoek-M.P. sen aan deze kursus deelnemen. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij een lid van de toneelkom missie of op het P.J.Z.-sekretariaat. Aanmeldingen liefst zo snel moge lijk. Op 2 juli is er een bijeenkomst ge weest om afspraken te maken over het inzetten van de beroepskracht van de P.J.Z. in Eurodelta. Hierbij waren aanwezig enkele D.B.-leden van Eu rodelta en de P.J.Z., Jos Akkermans als voorzitter van de P.J.G.N. en de beroepskracht van de P.J.Z. Op deze bijeenkomst is afgesproken, dat Harrie Wijermans er met ingang van 1 augustus a.s., eerst voor 1 jaar (als proefjaar) 1 dag per week aan zal besteden. In praktijk zal dit betekenen, dat hij 1 avond per week een afdelings- of hoofdbestuursvergadering zal be zoeken en een halve dag besteedt aan voorbereiding en nawerk. Evenals bij de P.J.Z. zal het aksent liggen op het werk in de afdelingen. Eurodelta zal aan de P.J.Z. een ver goeding betalen op basis van reeële kosten. De loonkosten worden daar bij buiten beschouwing gelaten. Uit 38 sollicitanten heeft de sollici tatiekommissie een keuze gemaakt voor de vakature van administratief medewerkster bij de P.J.Z. Uiteindelijk is de keuze gevallen op Ellen Speckens - d'Hont uit Goes. Zij zal waarschijnlijk op 12 augustus in dienst komen van de P.J.Z. Tiny den Engelsman ga#t op 1 au gustus a.s. mët zwangerschapsverlof. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17