Zeger Stappershoef nieuwe voorzitter NAJK "NAJK heeft gezicht gekregen in ons land" o p vrijdag 4 juli heeft Wien v.d. Brink tijdens een receptie officieel afscheid genomen als voorzitter van het NAJK. Wien is vier jaar lang voorzitter geweest van het NAJK. Voor die tijd, eigenlijk al sinds 1968 was Wien aktief in de CPJ, van waaruit hij o.a. mee heeft geholpen het GAJK op te bouwen. Met dit afscheid sluit Wien een periode van 13 jaar agrarisch jongerenwerk af. Hij krijgt nu meer tijd voor zijn bedrijf, in Putten een modern opgezet rundvee- en fokzeugenbedrijf dat hij met behulp van een medewerker en zijn 73-jarige vader runt. T erugblikkend op zijn vierjarig voorzitterschap zegt Wien dat het eigenlijk gekkenwerk is geweest. Wien: "ik kan nu niet meer begrij pen dat ik zo veel van het bedrijf ben weggeweest. Ik heb uitgerekend dat ik in die vier jaar tijd zo'n 320 inlei dingen heb gehouden, door het hele land heen. Al met al heb ik daarmee szo'n 70.000 km voor het NAJK afge legd. Het voorzitterschap kostte me 's winters ongeveer drie en halve dag in de week en 's zomers toch nog gauw een dag of, twee. Op de vraag hoe Wien dat allemaal oploste op zijn bedrijf antwoordt hij: "Ik heb een gezonde vader, die veel meehelpt en daarbij een medewerker. Maar het kwam nogal eens voor dat ik 's avonds of 's nachts als ik thuis kwam eerst nog in de overall moest stappen om aan het werk te gaan." G evraagd naar een korte schets van de afgelopen vier jaar vertelt Wien: in het eerste jaar, toen het NAJK overigens nog een landelijke stuurgroep was, hebben we ons JONGEREN KONTAKT De landbouwprijzen H oe zie je de toekomst van het NAJK? Agrarisch Jongerenwerk seizoen 80/81: Rotonde verandert Afvloeiing afremmen Idealisme UITNODIGING Afscheid van Jos de Regt Steun zoeken Eigenlijk was het gekkenwerk Terugblik Middenbedrijf T oekomst Vertrekkende voorzitter Wien v.d. Brink: Op 29 mei werd Zeger Stappershoef door het NAJK tot haar nieuwe voorzitter gekozen. Zeger was al enkele jaren aktief in het dagelijks bestuur van het NAJK en daarvoor al geruime tijd in het agrarisch jongerenwerk van de KPJ. Hij is 25 jaar en werkt in maatschap-verband op een melkveebedrijf in de Ooy-polder. Na zijn MULO en MLS-pe- riode bracht Zeger zijn al vroeg genomen besluit om boer te worden in praktijk. De Stappershoefs melken 70 koeien en door de tweemansbe zetting is er voor Zeger de mogelijkheid om zich in te zetten voor het agrarisch jongerenwerk. Gevraagd naar de belangrijkste taken voor het NAJK in de komende jaren zegt Zeger "we zullen er aan moeten werken dat zoveel mogelijk jonge boeren zich bewust worden van de si tuatie in de landbouw, waar schaal vergroting en mechanisatie nog steeds maar toenemen, het inkomen voor grote groepen boeren ontoerei kend is en waar psychische spannin gen toenemen. We zullen veel aan dacht moeten schenken aan de be langenbehartiging op het terrein van de bedrijfsovername". "De belangrijkste knelpunten liggen in de landbouw op het gebied van de financiën. En als er geen geld is kan het huidige beleid nauwelijks ge handhaafd worden en ook geen nieuw beleid gemaakt worden. Een belangrijk deel van de kosten van het landbouwbeleid komen voort uit de financiering van de overproduktie. Wanneer we overgaan tot een wer kelijk effektief systeem van produk- tiebeheersing kan dat een behoor lijke verlichting van de kosten met zich meebrengen. Onder de voor waarde dat het totale budget dat voor de landbouw beschikbaar is niet verminderd, kan het vrijkomende Afgelopen 18 juni hielden de 3-CLO in Den Haag een uitgebreide verga dering om zich te bezinnen op wat er zou moeten gebeuren nu de land bouwprijzen niet met 7,9 maar met 4,9% verhoogd worden. Vanuit iedere gewestelijke landbouworga nisatie waren 10 mensen uitgenodigd om hun achterban te vertegenwoor digen. Tijdens een eerste ronde waarin ieder zijn zegje kon doen bleek dat er weinig lichtpuntjes waren te bespeu ren. Varkenshouders kampen met te lage vleesprijzen door export-moei lijkheden en overproduktie. Melk veehouders krijgen na aftrek van verhoogde heffing, m.c.b.'s en te late ingang van het nieuwe prijsjaar slechts een netto prijsverhoging van 1,3%. Problemen in de fruitteelt zijn alom bekend en er dreigt alweer een over vloedige appeloogst. De tuinbouw kreunt onder de geste gen energieprijzen en de komende toetreding van Spanje tot de E.G. De fabrieks-aardappeltelers moeten 5% extra inleveren en tenslotte wordt er voor de jonge boeren bij bedrijf sovername nog steeds geen enkele maatregel genomen. Al met al reden genoeg dus om nog eens flink aan de bel te trekken; dit zou dan moeten gebeuren met kolle- ga-boeren uit andere E.G.-landen. Helaas was het resultaat van de ver gadering teleurstellend; het enige konkrete resultaat is dat er aanstaand najaar een soort grootscheepse land- bouw-expositie wordt gehouden om de landbouw een positieve manier aan het Nederlandse publiek te pre senteren. Dit is natuurlijk nooit ver geld besteed worden aan vernieu wing van het beleid. Die beleidsver- nieuwing moet aan het inkomen ten goede komen, zodanig dat de af vloeiing geremd wordt en de proble men niet van de ene sektor op de andere afgewenteld worden". Hoe moet de verhouding tussen NAJK en de landbouworganisaties zijn? Zeger: "Het klinkt goedkoop als ik zeg dat er goed overleg moet zijn. Dat spreekt vanzelf. We zullen in goed overleg moeten samenwerken zonder dat we bij voorbaat onze standpunten in hoeven te leveren. Er zal best wel een verschil in benade ring blijven. Landbouworganisaties richten zich met hun beleid teveel op de topgroep van de bedrijven, ik sta een beleid voor dat voor een veel bredere groep bestemd is. Dat zal men wel idealistisch vinden, maar als je als jongerenklub al niet meer idealistisch bent wie moet het dan nog wel zijn. Verder zullen we het verwijt krijgen dat we ons op het terrein van de landbouworganisaties begeven. Ik zeg maar zo: als het niet alle boeren keerd, maar opl<Jssen doet het niet veel. Het zal wel een middel zijn om de onlustgevoelens vanwege de lage inkomens die ongetwijfeld weer zul len oplaaien te doen afreageren. Het is duidelijk dat er van de overheid op 't ogenblik weinig te halen valt van wege de bezuinigingen. Op suggesties om dan binnen de landbouw zelf naar verbeteringen te zoeken, b.v. via een gericht midden- bedrijvenbeleid en om meer druk uit te oefenen om van de "alle ellende veroorzakende" overschotten af te komen werd niet ingegaan. Al met al kunnen we konstateren dat de vinger die de voorzitter van het K.N.L.C. dit voorjaar getoond heeft, nog bepaald geen vuist geworden is. Marinus Geuze Op 12 juli hoop het Z.A.J.K. afscheid te nemen van Jos de Regt, die vanaf het prille begin voorzitter en spreek buis is geweest van de agrarische jongeren in Zeeland. Het afscheid, dat een informeel ka rakter zal hebben, vindt plaats op: Zaterdag 12 juli a.s. om 20.tHTuur in "de Caisson" te Biezelinge. Belangstellenden, die in de Zeeuw- sche Landbouwwereld met Jos te maken hebben gehad, worden hier bij van harte uitgenodigd om nog wat oude koeien uit de sloot te halen. Het bestuur van het Z.A.J.K. goed gaat dan gaat het de jonge boeren zeker niet goed. Dus zullen we ons bezig moeten houden met de totale landbouw". Verandering van beleid vereist dus eensgezindheid onder de boeren en goed overleg. Maar hoe denk je dat beleid konkreet gerealiseerd moet worden? Zeger: "Het staat vast dat we als landbouw steun moeten heb ben van andere groeperingen. Het stomste dat je daarbij zou kunnen doen is te doen alsof je als landbouw op een aantal terreinen het alleen recht hebt. Je zult moeten openstaan voor je omgeving en ontwikkelingen in de samenleving. Daarvoor zul je overleg moeten voeren met groepen en par tijen. Zonder politieke keuzes te ma ken zullen we praten met die groepe ringen waarmee we het verst denken te komen. Alle stromingen zullen daarbij even kritisch benaderd moeten worden. Met landbouwbeleid bezig zijn is ook politiek maar we moeten ons niet binden aan één politieke stroming". Wat dat betreft is Wien wel blij dat hij het voorzitterschap heeft overge dragen en dat hij zich nu meer kan richten op zijn bedrijf. Rotonde, het landelijk blad voor agrarische jongeren van de 3 platte landsjongerenorganisaties, wordt in zijn opzet voor komend seizoen nogal gewijzigd. Rotonde is tot nu toe te weinig gele zen en gebruikt. Vele agrarische jon geren ervaren de artikelen dikwijls als te moeilijk. In plaats van de huidige Rotonde zullen nu aan het begin van het sei zoen een viertal diskussieboekjes uitgegeven worden. Daarin worden de onderwerpen behandeld die ko mend seizoen in het agrarische jon gerenwerk centraal zullen staan. De nu voorgestelde onderwerpen zijn: - Problematiek jonge agrariër (te vens het centrale thema), toeges pitst op gunstige regelingen voor jonge boeren en tuinders bij het bedrijfsleven, de overheid, enz. - Energie in de landbouw. Aan dacht voor het toenemend ver bruik in land- en tuinbouw. Sa menhang met middenbedrijven- beleid. Voorbeelden van bespa ringsmogelijkheden. Landbouw, natuur en milieu. Toegespitst op de problemen rond landschapsparken, beheers gebieden, bestemmingsplannen, vooral bezig gehouden met het op één lijn brengen van het agrarisch jongerenwerk uit de provincies. Echt goed georganiseerd was het agrarisch jongerenwerk toen nog niet. Mede naar aanleiding van het uitbrengen van de nota landbouwverkenningen van het Ministerie van Landbouw, waarin naar voren kwam dat er nogal wat boeren zouden moeten verdwij nen, hebben we ons als jongeren be- zind over alternatieven. We hebben hierover binnen het NAJK veel ge- diskussieerd en uiteindelijk de dis- kussienota Boer Blijven naar buiten gebracht als het standpunt van de jongeren. Als alternatief voor het verdwijnen van een groot aantal boeren hebben we toen het midden- bedrijvenbeleid naar voren gebracht. En je kunt ook merken dat Boer Blijven gelezen wordt! Soms sie je dat hele stukken in andere publika- ties zo uit Boer Blijven overgenomen zijn. Al met al kun je zeggen dat het NAJK de afgelopen vier jaar be hoorlijk aan de weg getimmerd heeft, we hebben een gezicht gekre gen in Nederland. O p de vraag wat er nu eigenlijk van een middenbedrijf terecht is ge komen tot nu toe antwoordt Wien: tot nu toe is daar nog niets van te recht gekomen, al wordt er wel veel over gepraat. Maar in al dat gepraat in samenhang met het landin- richtingsbeleid. - Producent en konsument. "Ho ge" konsumentprijzen, lage pro ducentenprijzen. Hoe komt dat verschil? Verschillende distribu tievormen. Kijk van konsumen- tenorganisaties op de landbouw. Naast de diskussieboekjes zal ook een ledenblad gaan verschijnen. Dit blad, waarvan het eerste nummer waarschijnlijk in december het licht zal zien, zal meer aktueel nieuws be vatten. Het vakblad van de jonge agrariërs zal het komend seizoen waarschijn lijk een tiental nummers krijgen. Hopelijk zal het bij de landbouw- jongeren goed aanslaan omdat het een goede mogelijkheid biedt om de kommunikatie tussen top en basis van het agrarisch jongerenwerk te verbeteren. De kostprijs per jaargang wordt nu voorgesteld op 1,25 per jaargang. Voor die bespottelijk lage prijs wordt het bovendien nog toegezonden aan alle agrarische leden van de 3 P.J.O.'s in Nederland. 10.000). Hopelijk zal de gewijzigde opzet van Rotonde een goede bijdrage kunnen leveren aan het zich uitbreidende agrarische jongerenwerk. blijft men zo onduidelijk. Het zou beter zijn aldus Wien als men ge woon keihard zou zeggen: sorry maar een middenbedrijvenbeleid is niet uitvoerbaar. Dat komt dan wel hard aan maar dan weten we als boeren tenminste waar we aan toe zijn en dat is nu niet zo. Ook de standsorganisaties zouden best wat duidelijker mogen zijn in hun standpunten, het is nu een beetje vaag een beetje grijs aldus Wien, die zelf niet aarzelt om kernachtige uit spraken te doen. Heeft Wien nooit het gevoel gehad tegen de bierkaai te vechten als hij toch ziet dat er van een middenbedrijvenbeleid nog niet veel terecht is gekomen? Wien: nee, dat gevoel komt bij mij nooit zo snel naar boven als ik weet dat ik voor een goede zaak bezig ben geweest. Wien: de jongeren moeten door blij ven gaan met het uitdragen van hun eigen standpunt. Het is belangrijk dat men enthousiast blijft doorgaan.. Het agrarisch jongerenwerk zal zich ook blijven ontwikkelen op die ma nier. Verder denkt Wien dat het NAJK zich wat meer op kortlopende belangen zal moeten richten. Hij denkt daarbij met name aan de be drijfsovername en de koöperatieve wereld, zaken waar op korte termijn iets te halen is voor de jonge boeren. Daarnaast moet ook het landbouw beleid op de langere termijn niet uit het oog verloren worden. We moeten als jongeren zelf met duidelijke alternatieven blijven ko men en doorgaan met het verdedigén van ons standpunt. Alleen op die manier kun je goed ^verken aan/je eigen toekomst, je toekomst als bóer. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15