Tentoonstelling "Van zaaien tot oogsten" Provinciale keuring van Nederlandse Trekpaarden te Serooskerke 40.000 coöperaties in de EG Grepen uit geschiedenis Zeeuwse landbouw In totaal 10 miljoen leden Minister Braks overlegt over voortgang paardenhouderijbeleid Onderzoek Ing. J.H. Lantinga t markt in Middelburg. Aan vroe gere maten, gewichten afstanden en prijzen wordt de nodige aan dacht geschonken. Op een ten toonstelling als deze kan uiteraard de boer en de landarbeider niet ontbreken evenmin als hun kle derdracht. Uit een overzicht van de veeteeltsektor blijkt o.m. dat vroeger vooral in de Middeleeu wen de schapenteelt in Zeeland van groot belang was. Nog voor de oorlog telde onze provincie honderden schaapskudden. Inte ressant materiaal over het Zeeuwse trekpaard (op grote boerderijen waren 6 tot 10 paar den geen uitzondering), over het vervoer van landbouwprodukten (vroeger uiteraard veel per schip) en over onderwijs en voorlichting kompleteren het overzicht .van de landbouw in het documentatie centrum. De tentoonstelling is geopend van 10.00 - 17.00 uur (behalve 's zondags) en is onder gebracht in het pand Abdij 11 te Middelburg. ouderwetse methoden van oog sten hier niet kunnen ontbreken. En dat voert de bezoeker naar de mechanisatie met foto's van o.m. traktoren zoals ze rond de eeuw wisseling werden gebruikt in onze kontreien. Ook boeiend is de af zet van de landbouwprodukten die vroeger meest kleinschalig plaatsvond op o.m. de boter Onder de titel "Van zaaien tot oogsten" wordt van 11 juli tot 22 augustus in het Documentatiecentrum Zeeuws Deltage bied te Middelburg een tentoonstelling gehouden over de rijke historie van de Zeeuwse landbouw. Omdat daarover buiten gewoon veel materiaal voor handen is, moest een greep wor den gedaan. De bedoeling van de tentoonstelling is uit het nabije verleden en uit het heden beelden te laten zien van mensen en dingen die of voorbijgegaan zijn of in een geheel nieuwe vorm weer terug zijn gekomen. Enige grepen uit die rijke land bouwhistorie: Er wordt, hoe kan het anders, vrij uitvoerig stilgestaan bij de hof steden. De bouw ervan verschilt binnen het Zeeuwse vrij sterk en dat heeft veel te maken met de historie. Uit de verschillende streken worden talrijke foto's van boerderijen getoond, waaronder "De Reigersburgh" te St. Maar tensdijk de opvallende hofstede waar de wielrenster Ketie Hage geboren werd. Aan- en verkopen van hofsteden en land hebben altijd al volop in de belangstelling gestaan van de agrariër. Er worden aanplakbiljetten van verkopingen getoond en over zichten van de inboedels die ge lijk mee werden verkocht. Een aantal fraaie kaarten toont hoe sterk ook de verkaveling in de verschillende gebieden waaruit Zeeland is opgebouwd, van el kaar afwijkt. In de oude komge- bieden zijn de wegen en kavel- vormen grillig en volgen ze de kreekpatronen. In de jongere nieuwe polders zijn ze veel rech ter. De opkomst van de kuituur techniek verraadt zich niet. Er is ook een duidelijke relatie tussen de ruilverkaveling op Walcheren en Schouwen-Duiveland met respektievelijk de oorlog en de stormvloed in 1953. De inundatie was steeds de aanleiding tot een herverkaveling van deze gebie den. Bij het onderdeel de akker bouw wordt met name aandacht besteed aan de meekrapwortel (voor verfbereiding) en aan het vlas. Ook de historie van de aardappel die in Amerika begint, wordt uitgebreid uit de doeken gedaan. Het spreekt vanzelf dat In zijn laatste jaarverslag over 1977/1979 heeft COGECA (het al gemeen comité van de land- en tuin- bouwcoöperatie in de EG) een aantal beschikbare nationale coöperatiesta tistieken gebundeld. De meeste ge gevens hebben betrekking op 1977 en 1978. Daarmee is vanzelfsprekend geen volledig overzicht verkregen, want het zal wel een onmogelijke op gave blijven om het brede scala van centrale en lokale coöperaties in de verschillende EG-landen in één Eu ropese statistiek onder te brengen. De vele verschillende vormen van coöperatie en de verscheidenheid van de coöperatieve ondernemingen zijn vaak niet onder één noemer te brengen of met een eenvoudige maatstaf met elkaar te vergelijken. Bovendien zijn in enkele landen nog onvoldoende statistische gegevens voorhanden. Volgens de bij COGECA beschik bare gegevens zijn er op dit moment ongeveer 40.000 coöperaties in de EG-landen, met in totaal ongeveer 500.000 werknemers; inklusief de dubbeltellingen hebben de coöpera ties gezamenlijk meer dan 10 min leden. Het meest sprekende gegeven is het marktaandeel dat de coöperaties zich verworven hebben. Globaal kan uit de bij COGECA beschikbare gege vens vastgesteld worden, dat gemid deld in de EG genomen ongeveer de helft van de omzetten in de agrari sche sektor via coöperaties plaats vindt, zowel wat de toeleveringen als wat de afzet betreft. In de zuivelsek- tor zijn de posities van de coöperaties aanzienlijk sterker. R ond 30 jaar geleden was de geregistreerde paardenfokkerij in Zee land nagenoeg uitsluitend gebaseerd op het Nederlandse Trekpaard. Voor de geregistreerde fokkerij was in die tijd een grote deelname. De afd. Zeeland van dit Stamboek telde toen rond 2400 leden. In 1960 was het aantal leden gedaald tot 2.000. Door de voortschrijdende overgang naar motorisatie en mechanisatie in de landbouw liep het aantal be- drijfspaarden in korte tijd enorm terug. Daarna kwam er een sterke toenemende belangstelling voor de fokkerij van Warmbloedpaarden en van andere paarden- en ponyrassen, voornamelijk voor sport en re- kreatie. Minister Braks (landbouw en visserij) heeft op 25 juni 1980 n.a.v. een notitie mondeling overleg gevoerd met de Vaste Kommissie voor Landbouw en Visserij der Tweede Kamer over enkele te nemen be leidsbeslissingen op het gebied van de paardenhouderij. Ontwikkelin gen in die sektor vragen op korte termijn om beleidsuitspraken. Hij wees in dit verband op de initiatieven die worden ontwikkeld in Win schoten, Ermelo en Schinveld voor het inrichten van paardencentra. Bij de beoordeling van die plannen zal de bewindsman de rentabiliteitsbe- rekeningen zeer zwaar laten meewegen. De centra zullen zichzelf fi nancieel moeten kunnen bedruipen. Een kern van trekpaardenliefheb bers bleef evenwel bestaan. Rond 1970 was er een dieptepunt wat de omvang ervan betreft. Sindsdien is er sprake van enige toename. Dit komt o.a. tot uiting in het aantal gedekte merries van dit ras en uit een toene mende aangifte voor de keuringen. Het aantal leden van het Kon. Ned. Trekpaarden Stamboek, afd. Zee land, is weer wat stijgende en be draagt thans rond 170, waarvan de helft werkend zijn. Van deze eerder zeer verbreide fok kerij zijn in de landbouw veel ban den blijven bestaan. Velen namelijk, die zelf geen Trekpaarden meer hebben, blijven in dit ras geïnteres seerd. In het kader van de Zeeuwse Dag van het Paard, gehouden op 28 juni te Serooskerke, vonden vanwege de Kon. Ver. "Het Nederlandse Trek paard" afd. Zeeland en de Bonden van Zeeuwse Paardenfokkers stam boekkeuringen plaats. In totaal wer den van dit ras 85 paarden ter keu ring aangevoerd. Dit is het grootste aantal inzendingen van dit ras in het bestaan van de Dag van het Paard. De paarden die een eerste premie verwierven zijn hierna per rubriek vermeld. De volgorde van de namen isgebaseerd op de rangorde van plaatsing per rubriek. Merrieveulens (jonge): a. Cora van Wel gelegen - Eig.: P. Maas, Ritthem; b. Ma rina van Vluchtenburg - Eig.: Gebr. Ovaa, Oost- Souburg. Merrieveulens (oudere): a. Beatrix van Waarde - tevens beste merrie veulen - Eig.: M.J. Mol, Waarde; b. Nenette van de Linge - Eig.: A.Z. de Buck en G. de Werd, Oostkapelle/Alphen Hengstveulens (jonge): a. Nico van Lin- quenda (tevens beste hengstveulen) Eig.: C. v.d. Houten, Kerkwerve; b. Hardi van Ceres - Eig.: M.J. Kloet, Zierikzee, Hengstveulens (oudere): a. Supet te Zen- de - Eig.: Stal "Te Zande", Heinkens- zand/Kapelle; b. Leon van Bleijendaal - Eig.: A.L.C. Brooijmans, Tholen. Éénjarige hengsten: a. Harold van Oost kapelle - Eig.: Gebr. Geldof, Oostkapelle. Éénjarige merries (kleine maat): a. Roza- lien van Zandhof - Eig.: A.Z. de Buck, Oostkapelle (tevens beste éénjarige mer rie); b. Kitty van Bleijendaal - Eig.: A.L.C. Brooijmans, Tholen; c. Erna van Reimershoek - Eig.: A.Z. de Buck en J.C. Roodzant, Oostkapelle. Éénjarige merries (grote maat): a. Bianca van Boswijk - Eig.: A.Z. de Buck, Oost kapelle; b. Fleurette te Zande - Eig.: Stal "Te Zande", Heinkenszand/Kapelle; c. Sarina - Eig.: J.M. Maris, Grijpskerke; d. Carla van 't Hof de Dankbare - Eig.: Kr. de Visser,«Oostkapelle. Tweejarige merries (kleine maat): a. Ro- zette - Eig.: A.N. Steendijk, Nieuwerkerk; b. Zina van Waarde - Eig.: M.J. Mol, Waarde; c. Zita van Waarde - Eig.: M.J. Mol, Waarde; d. Klara van Steenzwaan - Eig.: A.N. Steendijk, Nieuwerkerk. Tweejarige merries (grote maat): a. Co quette van Reigerbosch -(tevens Jeugd kampioen) - Eig.: M.L.M. IJsebaert, Ax el; b. Erica van Mespelaere - Eig.: J.M. Maris, Grijpskerke; c. Lieve van Groten- berge - Eig.: N.J.H. v.d. Kerkhove, Koe wacht; d. Hilda te Zande - Eig.: Stal "Te Zande", Heinkenszand/Kapelle. Driejarige merries (kleine maat): a. Bian ca van Runsburg - Eig.: J.M. Maris, Grijpskerke; b. Jannet - Eig.: J.D. Wage naar, Kloetinge. Driejarige merries (grote maat): a. Hilda van 't Ooievaarsnest - Eig.: A.L.C. Brooi jmans, Tholen; b. Erna van Driewegen - Eig.: J. de Visser, Vlissingen; c. Yvonne van Waarde - Eig.: M.J. Mol, Waarde, d. Gonda van Meliskerke - Eig.: J. Boogard, Meliskerke. Vierjarige merries (kleine maat): a. Ilonka van Steenzwaan - Eig.: A.N. Steendijk, Nieuwerkerk. Vierjarige merries (grote maat): a. Tosca van Lemberge - Eig.: Stal "Te Zande", Heinkenszand/Kapelle; b. Valda te Zan de - idem. 5 tot 10 jarige merries (kleine maat) a. Frida van Dorpzicht - A.L.C. Brooijmans, Tholen; b. Carla van Vogelzang - J. Ma- ris, Grijpskerke; c. Sarina van 't Hoog land - A.N. Steendijk, Nieuwerkerk; d. Udine van Waarde - M.J. Mol, Waarde; e. Klaartje uit de Linde - C.P. Oele, Kloetinge, F. Coquette II de la Bonne Maison - Eig.: A.Z. de Buck en G. de Werd, Oostkapelle/Alphen. 5 tot 10 jarige merries (midden maat): a. Sabine - Eig.: C.N. de Hamer, Schoon- dijke; b. Thea van de Rinkepas - Eig.: M.J. Mol, Waarde; c. Carolien - Eig.: Gebr. Geldof, Oostkapelle; d. Zena du Vallon - Eig.: A.L.C. Brooijmans, Tho len; e. Fientje van Bleijendaal - Eig.: M.J. Mol, Waarde; f. Fauvette Tersaet - Eig.: Stal "Te Zande", Heinkenszand/Kapelle. g. Nicolien van de Langendijk - Eig.: A.C. Remeus, Dreischor. Indien de plannen kunnen worden verwezenlijkt en als voortzetting ook op langere termijn gewaarborgd is, zal hij eerdere toezeggingen van de regering honoreren. De bewindsman deelde mee, daags voor het overleg de plannen uit Winschoten te heb ben ontvangen. Hij zegde toe zijn opvatting over de rentabiliteitsbere- kening van dat plan aan de Kamer kenbaar te zullen maken. Dit geldt eveneens voor de plannen uit Ermelo en Schinveld. De bewindsman wees er verder op, dat beleidsinstrumen ten automatisch toepasbaar zijn voor de paardenhouderij. Dit houdt in dat, naast de in de landbouw gebrui kelijke beleidsinstrumenten ook de WIR en de Bijzondere Regionale Toeslag kunnen worden ingezet. Voorts acht hij het gewenst een be- 5 tot 10 jarige merries (grote maat): a. Erna van Rumrick (tevens Reserve- Kampioene) - Eig.: A.L.C. Brooijmans, Tholen; b. Marva de Barsdam - Eig.: J.D. Wagenaar, Kloetinge; c. Jacolientje van 't Woud - Eig.: B. de Maaker, Wolfaarts- dijk; d. Mireille du Vallon - Eig.: Stal "Te Zande", Heinkenszand/Kapelle. 10 jaar en oudere merries (grote maat): a. Lizette van Grotenberge - Eig.: A.Z. de Buck en J.C. Roodzant, Oostkapel- le/Dirksland; b. Margriet van Malland - Eig.: A.L.C. Brooijmans, Tholen; c. Clai- rona van ten Holt - Eig.: B. de Maaker, Wolfaartsdijk; d. Rosalie - Eig.: Gebr. Geldof, Oostkapelle; e. Monique van Stuivenberg - Eig.: A.L.C. Brooijmans, Tholen. 10 jaar en ouder (kleine maat): a. Nellie van het Oudven - Eig.:'M.J. Mol, Waarde. scheiden begin te maken met het onderzoek in de paardenhouderij. Uit de vorig jaar gestarte voorlich ting blijkt, dat er op de entraine- menten, manegebedrijven en fokbe- drijven veel vraagstukken liggen waarvoor praktijkgericht onderzoek noodzakelijk is. Aanstelling van en kele onderzoekers is daarvoor nodig. Op korte termijn dient ook een be slissing genomen te worden omtrent de vestigingsplaats van de voorlich ting. De keuze van de plaats waar het onderzoek wordt uitgevoerd is mede van belang voor de vestigingsplaats van de voorlichting. Minister Braks zegde de Kamer toe tot de behandeling van de nota "Paarden in Nederland" terughou dendheid te betrachten in het beleid ten aanzien van de paardenhouderij. Hengsten met afstammelingen: Horizon Tersaet - Eig.: A.Z. de Buck, Oostkapelle e.a. Stalgroepen (plaatsing): 1B. de Maaker - Wolfaartsdijk; 2. A.L.C. Brooijmans, Tholen; 3. Stal 'Te Zande", Heinkens zand/Kapelle; 4. A.N. Steendijk, Nieu werkerk; 5. M.J. Mol, Waarde. Vierspannen (plaatsing): 1. B. de Maaker, 2. A.L.C. Brooijmans, 3. M.J. Mol, 4. Stal "Te Zande". De goede kwaliteit van de aangevoerde dieren komt tot uiting in het hoge per centage toegekende eerste premies, nl. 65%. Bij de Trekpaarden is het gebruik van Néderlandse namen frijwel regel geb leven. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13