Herinzaai van grasland pas zinvol bij goed graslandgebruik EG-varkensaanbod stabiliseert W anneer grasland te snel moet worden vernieuwd is dit voor de boer aanleiding om na te gaan wat hiervan de oorzaken zijn. Het voorkomen van een slecht grassenbestand, een holle zode, on kruiden en kweek vinden meestal hun oorzaak in een minder goed gebruik en verzorging van het grasland.. D, T er voorkoming van insporing is dubbellucht of zeer brede banden noodzakelijk, ook op de voorwielen. Zaaikombinaties kunnen ingezet worden op land dat: Wn T er voorkoming van zodebescha diging met de voederwinningswerk- tuigen, is vlak land noodzakelijk. Percelen die niet vlak zijn kunnen uitstekend worden geëgaliseerd met een kilverbord. Gespecialiseerde loonbedrijven kunnen dit verzorgen. Gewaakt moet worden voor te grote grondtransporten, waardoor de bouwvoor, plaatselijk te dun wordt. G, Kweekbestrijding bij herinzaai Hoe kweek bestrijden? Zaaibedbëreiding Egaliseren Zaaien Enkele punten welke in deze aan dacht vragen zijn de volgende: Aanwending van drijfmest. Niet in grote hoeveelheden in eens, hoogstens f5 - 20 m3 per ha. Geen drijfmest tijdens vorst of in de zomer bij schraal weer. Zorg voor een goede verdeling. Beweiding. Schaar tijdig in en laat het vee niet in te lang gras lopen. Veel gras wordt vertrapt en verstikt dan de zode. Maaien. Maai tijdig en niet te kort. Een goed afgesteld maaiapparaat ve roorzaakt bij een stoppellengte van 5-6 cm geen beschadiging aan de zode, mits het land vlak ligt. Ontwatering. Zorg voor een goede ontwatering. Laat de zode in een natte periode niet nodeloos kapottrappen. Bestrijd emelten en mollen. Wees ook gedurende de winter attent op uw grasland. Emelten en vooral mollen kunnen in de winter "op een onbewaakt ogen blik" veel schade aan de graszode veroorzaken. Graslandgebruikskalender. Een goed gebruik van de gras landgebruikskalender kan u bij het behoud van goed grasland helpen. O lecht grasland bestaat in veel ge vallen voor een aanzienlijk deel uit kweek, die zich onder minder gun stige omstandigheden snel uitbreidt. Herinzaai van grasland zonder een goede kweekbestrijding valt daarom in veel gevallen tegen. Een chemi sche kweekbestrijding is zonder meer aan te bevelen. In verhouding tot de schade zijn de kosten, omgeslagen over de jaren, dat het grasland langer kan blijven liggen, gering. bruik worden gemaakt van de over tap- of zaaifrees. Voor het verkrijgen van een zuiver zaaibed, waardoor later minder onkruid, verdient de methode frezen en ploegen duidelijk de voorkeur. Bij het gebruik van Roundup, 4 liter per ha, als kweekbestrijdingsmiddel, kan dezelfde werkwijze worden ge volgd als bij Dalapon met dit ver schil, dat de wachttijd tussen weiden of maaien en spuiten en de tijd tus sen spuiten en frezen een week lan ger moet zijn dan bij Dalapon. Met een kilverbord kan zeer goed worden geëgaliseerd. J.J. Coolen en ing. H.M.J. Smeets, Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Ak kerbouw te Waalre gebracht. Het zaaibed mag daarom ook niet dieper dan 3 cm zijn losge maakt met een goed afgestelde vlas- zaaimachine, met 33 - 38 kouters per 3 m werkbreedte, kan het zand op de juiste diepte in de grond worden ge bracht. Bij loonbedrijven zien we een toena me van de zaaikombinaties. Zo'n kombinatie is opgebouwd uit een aangedreven egge en een vlaszaai- machine. Soms is nog een extra vo renpakker ingebouwd. met een kilverbord is geëgali seerd; gelijktijdig met het ploegen is aangedrukt met een vorenpakker; met de trekker spoor aan spoor is aangedrukt. De aangedreven eg mag niet dieper dan 3 cm werken met bij voorkeur een laag toerental om erg fijne grond te voorkomen. Een zaaikombinatie op geëgaliseerde vaste grond met nog een vorenpakker voorop de trekker om de grond tussen de wielen aan tè drukken. e veehouderij wil weer zo snel mogelijk nieuw grasland. Geschikte bestrijdingsmiddelen zijn dan: Da lapon of Roundup. Nadat een perceel is geweid, kan na 5 dagen met 20 - 25 kg Dalapon per ha worden gespoten. Na maaien dient 8 - 10 dagen te worden gewacht met spuiten, zodat de kweek voldoende blad heeft gevormd. Een stikstofgift bevordert de bladvorming. 5 tot 8 dagen na de bespuiting kan met een frees ondiep, dat wil zeggen maximaal 5 cm, en kort worden ge freesd, waarna de zode met een goe de kerende ploeg met schijfkouter en voorschaar onder in de voor wordt gebracht. Bij diep en grof frezen is het moeilijker om de zoderesten goed onder te ploegen. Ook kan ge men vóór het inzaaien een stoppelgewas als tussengewas telen dan is kweekbestrijding mogelijk door in juli direkt na maaien of wei den 50 kg TCA korrelvorm, te spuiten en goed in te frezen waarna stop pelknollen of bladkool worden inge zaaid. Bij een goede aanslag van deze gewassen krijgt men een goede kweekbestrijding. De kweekbestrijding heeft de beste kans van slagen wanneer dit gebeurt van half juli tot uiterlijk half sep tember. Belangrijk bij herinzaai is dat gebruik wordt gemaakt van kweekvrij graszaad. Dit kan door een oranje bandmengsel te kopen met waarderingscijfer I. Herinzaai is duur, zorg daarom dat het goed gebeurt en blijf waakzaam. In jong grasland hebben ook andere onkruiden een kans, vooral muur kan de eerste winter erg veel schade doen. Is dit in de herfst het geval spuit dan tijdig met een lichte dose ring MCPP (mecoprop), zodat de muur het jonge grasland tijdens de winter niet verstikt. O p vlakke en goed aangedrukte grond kan met een kultivatorkombi- natie een zaaibed worden gemaakt, mits niet dieper dan 3 cm wordt ge werkt. Een vorenpakkerkombinatie is bruikbaar op grond die tijdens het ploegen niet is aangedrukt. Vaak is de vlaklegging onvoldoende, omdat tussen de trekkersporen het aandrukkend effekt te gering is. Een beter resultaat is te verwachten van konstrukties waarmee tussen de trekkerwielen extra wordt aange drukt. rasland ingezaaid in augustus of september ontwikkelt zich over het algemeen het beste en heeft het minste last van onkruid. Uit ervaring en onderzoek is geble ken dat de kans op een goede op komst, ook bij droog weer, het grootst is wanneer het zaad op een diepte van 3 cm in de grond wordt In afwijking tot voorgaande jaren blijkt de EG-varkensstapel per 1 april jl. nauwelijks te zijn toegenomen. Uitgaande van de per die datum opgestelde gegevens heeft men per lidstaat becijferd welk slachtvar- kensaanbod in de periode april 1980/maart 1981 te verwachten valt. Vergeleken met de overeenkomstige periode in '79/'80 valt dan een toename van het aanbod te verwachten van 1,5%. In de jaren '77, '78, '79 steeg het aanbod - vergeleken met dat in het voorgaande jaar - konstant met 5%. Binnen de EG-lidstaten blijken voor de komende periode aanzienlijke verschillen in de veranderingen in het aanbod op te treden. Naar ver wachting neemt dit in ons land nog met 4,9% toe, maar daalt in Ierland met 7,6%. In Denemarken wordt aanhoudende groei voorzien in het tweede en derde kwartaal van 1980. En wel achtereenvolgens met 9,9% en 8,0%. Daarna zal het aanbod zich op dat niveau stabiliseren. In Frank rijk, Duitsland en België en Luxem burg wordt in de ramingsperiode april '80/maart '81 een - bescheiden - gestage groei voorzien; in het Vere nigd Koninkrijk, Ierland en Italië voorziet men een vermindering van het aanbod. het produktschap voor vee en vlees (pvv), dat deze EG-informatie in aangepaste vorm uitbrengt aan het pvv-bestuur, dat op 9 juli in openba re vergadering bijeenkomt, tekent daar voorts nog het volgende bij aan. In de gehele EG staan de prijzen voor de varkenshouders sterk onder druk. Het EG-verbruik èn de exportontwikkeling konden de groei van het aanbod in de gemeenschap niet bijhouden. In de loop van 1980 zal hier, zo wordt verwacht, meer evenwicht in ontstaan. Cyclus doorbroken De bekende "varkenscyclus" vol gens welke 1980 een jaar van in ver houding -hoge varkensprijzen zou zijn, blijkt te zijn verstoord. Als oor zaken daarvan geeft het pvv o.a. aan, dat in het eerste kwartaal van 1980 veel meer varkens(vlees) werd inge voerd in de gemeenschap. In totaal beliep dit thans 35.000 ton, waarvan 12.000 ton uit Oost-Duitsland en 3.000 ton uit China. Stagnerende afzetmogelijkheden buiten dë EG - o.a. in de USA en Japan - en de hachelijke marktsitua tie in verband met de Italiaanse grensmoeilijkheden zorgden er voor, dat de varkensprijzen tegen ieders verwachtingin, tot een laag peil daalden. Marktordeningsmaatrege len van de EG-kommissie hebben weliswaar bijgedragen tot herstel van de rust op de markt, maar voldoende verbetering verwacht het pvv niet vóór 1 januari 1981. Opgemerkt wordt voorts, dat het rundvleesaanbod zodanig ruim blijft, dat niet te voorzien valt dat de prijzen daarvan zullen stijgen - en de konsument daardoor zou uitwijken naar het goedkopere varkensvlees. Het varkensvleesverbruik staat in het Verenigd Koninkrijk onder druk, maar voor Duitsland, Frankrijk en ook ons land zijn deze voor het eerste kwartaal van 1980 duidelijk positief. Slachtvarkensaanbod april t/m maart 1979/1980 en 1980/1981 in miljoenen stuks land 1979/1980 1980/1981 toe- of afname Frankrijk 19,5 20,2 3,4 België/Luxemburg 8,2 8,5 2,5 Nederland 15,3 16,0 4,9 West-Duitsland 36,3 37,1 1,3 Italië 9,2 9,1 - 1,3 Verenigd Koningkrijk 14,4 13,7 - 4,5 Ierland 2,3 2,1 - 7,6 Denemarken 13,7 14,3 4,5 Europese Gemeenschap 119,3 121,0 1,48 I Nadat de zode kort en maximaal 5 cm diep is gefreesd is deze zeer goed onder I te ploegen. Direkt aandrukken met een vorenpakker is, indien niet geëgali- seerd hoeft te worden, een goede methode. Partikuliere opslag varkensvlees Per 13 juni bedroeg de partikuliere opslag van varkensvlees in de Ge meenschap 32.416 ton. Daarvan was opgeslagen in België 7715 ton; Ne derland 7085 ton; Duitsland 697" ton; Italië 5801 ton; Frankrijk 3635 ton; Denemarken 2370 ton; Enge land 713 ton en Ierland 120 ton. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10