Algemene leden vergadering O.V.M. Niet-agrarische vrouwen naar "De boer, uw buurman" i w e werden hartelijk ontvangen door de heer Elbens, die het bijzon der op prijs stelde nu eens een groep plattelandsvrouwen te mogen rond leiden. De rondleiding begon bij de snuffelpaal, die diverse luizen op zuigt. Deze worden opgevangen en opgestuurd naar Wageningen om daar op virusziekten te worden on derzocht. Van hieruit gingen we naar de graszaadpercelen, waar men het beste graszaad probeert te kweken voor een zo mooi mogelijk gazon. Vervolgens namen we de tarwe in ogenschouw waar men verschillende manieren van bemesting toegepast had, zelfs een perceel zonder bemes ting. De verschillen in de percelen, waren duidelijk zichtbaar. Dit was ook zo bij de andere gewassen waar men op de zelfde manier te werk gaat. Daarna was de gerst aan de beurt, hiervan had men verschillen de rassen met twee, vier of zesrijïge aren. Velen van ons hadden daar nog nooit van gehoord. Voorts hebben de aardappelen, uien en erwtenpercelen nog bekeken, al met al een leerzame en gezellige middag. Afscheid van de heer J. op 't Hof Bestuurslid Verbrugge verlaat O.V.M. I n samenwerking met de agrarische kommissie van de plattelandsvrou wen is een opzet gemaakt voor een programma. M r. J. Oggel, algemeen sekretaris van de Z.L.M., noemde het een prestatie om de 65 jaar vol te maken in een turbulente tijd van ontwikke lingen in het onderwijs zelf niet al leen, maar waarin met name het la ger agrarisch onderwijs in onze pro vincie een enorme tuimeling maakte. D e heer L. Burger, de opvolger van de heer op 't Hof, k^pschetste hem als een man, die in de eerste plaats de leerling centraal stelde en dan vooral de leerling, die het op een of andere manier moeilijk had. "De school was Uw leven. U heeft voor erg veel mensen erg veel betekend". OVM-leden op rit door fraai West-Zeeuws- Vlaanderen Enthousiast D, I Anderson. Rondleiding Wilde aardappelen uit Bolivia moeten Europese rassen verbeteren De droom van iedere staatsburger: zelf belasting heffen "Wij blijven als OVM streven naar het voeren van een zo volledig mogelijk verzekeringspakket tegen zo laag mogelijke premies en met een zo goed mogelijke service, zonder winstoogmerk", met deze woor den vatte de voorzitter van de OVM, de heer C.J. van der Werff, het te voeren beleid samen van de Onderlinge Verzekeringsmaatschappij der ZLM, op vrijdag jl. in hotel de Blanke Top te Cadzand gehouden algemene ledenvergadering. De heer van der WerfT had de ca. veertig aanwezige leden in het overzicht over 1979 gewezen op enige goede resultaten: een winst na aftrek van belastingen van 1,7 miljoen, de gerealiseerde nieuwbouw en de toch nog meegevallen schades. Het financieel resultaat is overigens, zo maakte hij duidelijk, in hoofdzaak te danken aan verkregen rente (plm. 3 miljoen) en zeker niet aan het verze keringstechnisch resultaat waarbij vooral de W.A.-motorvoertuigen er negatief uit komt. Voor het lage kos- tenpercentage (minder dan 11%) richtte hij woorden van waardering tot direktie en personeel van de OVM: "daarin ligt onze grootste kracht want daardoor kunnen wij zulke goedkope premies bieden", zei hij. Voorzitter van der Werff wees er sprekend over het verzekeringspak ket van de OVM op dat het bestuur zich nog steeds beraadt over uitbrei ding van dat pakket. De premiekos- ten voor de ziektekostenverzekering beginnen zei van der Werff de pan uit te rijzen en de ziekenzorg baart het bestuur dan ook grote zorgen. De jaarlijkse Algemene leden vergaderingen van de OVM wor den bij toerbeurt in de verschil lende kringen van de Z.L.M. ge houden. Deze keer was de beurt aan de kring West-Zeeuws- Vlaanderen en het waren de kringvoorzitter C.J. Almekinders en de heer Verbrugge die als gastheren bestuur en leden na de officiële vergadering een exkursie voorschotelde door het fraaie West-Zeeuws-Vlaamse land schap. Tijdens de busrit werd het gezelschap opmerkzaam gemaakt op tal van bijzonderheden en be zienswaardigheden. Zo bleek in een strook langs de kust bij Re- tranchement nog erg weinig neerslag te zijn gevallen hetgeen duidelijk waarneembaar was aan de matige stand van de gewassen op het veld. Na een rit door o.m. Sluis werd een bezoek gebracht aan de landbouwpraktijkschool in Schoondijke. Direkteur ir. J. Roest vertelde de OVM-leden wat er zoal gebeurt in deze school waarvan er slechts twee van dit type (nog één in Emmeloord) in ons land zijn. Na zijn uiteenzetting volgde een korte rondleiding langs de prak tijkgebouwen. Hoewel de school niet meer in bedrijf was (het weekend was juist begonnen) kreeg men dank zij de toelichting door de direktie toch een goed beeld van de aktiviteiten op dit instituut. Niet erg gelukkig zei de heer Roest te zijn met het feit dat kursus-aanvragen van o.m. lagere landbouwscholen veelal moeten worden afgewezen om dat lessen aan (veelal) buitenlanders in het kader van de ontwikkelingssa menwerking voorgaan. Desge vraagd zei de direkteur dat het hier om voorschriften van het ministerie van landbouw gaat waarvan het schoolbestuur noch de direktie uiteraard af mogen wijken. Overigens wordt er bij het ZHV stu die gemaakt of het mogelijk is een eigen risiko in te stellen met premie- reduktie uiteraard, vertelde direk teur J. de Lange, die er evenals de heer van der Werff op wees dat veel te weinig jonge agrariërs gebruik maken van deze verzekering. In een kort overzicht over het eerste halfjaar van 1980 deelde de heer de Lange nog mede dat de groei van het aantal verzekerden het eerste halfjaar achter blijft bij die van het vorig jaar, dit overigens overeenkomstig de be doeling van de OVM die een strak acceptatiebeleid voert. Het schade- verloop tot nu toe in 1980 is belang rijk gunstiger dan vorig jaar hetgeen, zo veronderstelde hij, waarschijnlijk te danken zal zijn aan de tendens tot minder en voorzichtiger rijden. In de financiële kommissie die de jaar stukken in orde had bevonden, werd in de vakature C.J.Almekinders uit Retranchement benoemd de heer H.C. van der Maas uit Kats. n het voorjaar van 1980 is op Noord-Beveland een "kursus" van start gegaan, onder de titel "De boer, uw buurman", georganiseerd door de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noord-Beveland. Deze kursus is Tijdens de algemene ledenvergade ring van de OVM werd afscheid ge nomen van het bestuurslid de heer M.J. Verbrugge uit Oostburg die wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd statutair af moet treden. De heer Verbrugge is één van de bes tuursleden van het eerste uur en aan die beginperiode werd natuurlijk door o.m. de heer J.F.G. Schlinge- mann, C.J. van der Werff en de heer J. Oggel uitvoerig herinnerd. De heer C.J. van der Werff vatte de werk zaamheden van de heer Verbrugge door al die jaren heen (van 1951 - 1980 als bestuurslid) samen toen hij zei: "iemand die nooit afwezig was, niet zoveel zei maar als hij het woord nam altijd met iets van gewicht kwam. Een integer bestuurslid". Tot opvolger van de heer Verbrugge werd als bestuurslid met algemene stemmen benoemd de heer C.J. Al mekinders uit Retranchement. voornamelijk bedoeld voor de niet- agrarische leden van de afdeling. Hierdoor kunnen zij door informatie meer kennis maken met de agrarische omgeving waar zij in leven. Dit resulteerde in een dia-avond in maart j.l. over het reilen en zeilen van een landbouwbedrijf. De 13 "kursisten" hebben toen kun nen zien wat er het jaar door gebeurd op het bedrijf. Daarna heeft men besloten in groepjes bedrijven te be zoeken. Inmiddels heeft een aantal landbouwers bezoek gehad van deze groep dames en de hele zomer en najaar door zal dit zo doorgaan. Het is de bedoeling dat ze vanaf het zaaien van de gewassen tot en met het oogsten en rooien alles volgen. In het najaar zal er een afsluiting zijn en daarin zal vooral de bedrijfseko- nomische kant belicht worden. e "kursisten" zijn erg enthousiast en hebben altijd heel wat te vragen. Het is voor de landbouw een vorm van publiciteit. Deze niet-agrarische leden zijn tenslotte de konsumenten en zij kunnen op deze manier zelf ervaren wat er allemaal komt kijken bij het produceren van aardappels, tarwe, uien, appels e.d. "JVanneer we iemand een dienst hebben bewezen zeggen we tegenwoordig: graag gedaanDat zou ik vanmiddag ook centraal willen stellen en daaraan willen toevoegen, dat ik het bovendien met plezier heb gedaan. Toen ik ongeveer 20 jaar geleden bij het aanvaarden van het direkteurschap van mijn hobby - het lesgeven aan tuinbouwkursussen - mijn werk kon maken, heb ik gezegd mijn best te zullen doen. Vandaag ben ik dankbaar, dat ik het heb kunnen doen Deze woorden van de heer J. op 't Hof, die op 28 juni in de Vroone te Kapelle - temidden van zo'n 200 be langstellenden - afscheid nam als di rekteur van de Groene School - ty peren hem als de man, wiens werk inderdaad zijn hobby is gebleven. In 1961 telde Zeeland 11 lagere land en tuinbouwscholen met 650 leerlin gen; op het dieptepunt in 1973 waren er nog 3 scholen met 83 leerlingen. Kapelle bleef als enige school over met thans 270 leerlingen. De heer op 't Hof hebben we leren kennen, aldus de heer Oggel, als een zeer praktisch man, die niet al te zeer gehinderd wenste te worden door allerlei regels. Eigenlijk was hij een "ondernemer", in elk geval een ondernemend di rekteur, die zijn stempel op de Groene School heeft gedrukt. Onder aanbieding van een geschenk bracht de heer Oggel dank van het Z.L.M.- -bestuur over voor het vele werk en de grote inzet van de scheidende direk teur. Sprekend namens de Direktie Land bouwonderwijs bracht ook ir. L.M. Bouten, Inspekteur van het Land bouwonderwijs, zijn dank uit. Be gonnen als direkteur van een tuin bouwschool, eindigt dhr. op 't Hof zijn loopbaan aan een in de loop der jaren omgevormde school waar alle mogelijke facetten van de landbouw, tuinbouw en veeteelt aan de orde komen. Bovendien is de school cen trum voor kursusonderwijs gewor den en kent zij een opleiding voor hoveniers en fruittelers. Men moet toch wel erg flexibel zijn om deze ontwikkeling op zulk een voortreffe lijke wijze op te vangen. De voorzitter van de beheerskom- missie, de heer C.J. Bal, benadrukte nog het bijzondere aspekt van de ve randerde instelling in onze maat schappij, die ook aan het onderwijs niet voorbij is gegaan. Vroeger ko ning op eigen erf, nu gekonfronteerd met inspraak en medezeggenschap van vele kanten. Hulde voor de wij ze, waarop U dat proces heeft on dergaan, aldus de heer Bal, en dank voor Uw zeer persoonlijke begelei ding van de leerlingen. Namens het gemeentebestuur van Kapelle dankte de heer J. Haverhoek de scheidende direkteur voor de diensten ook aan de gemeenschap bewezen. We hebben U leren ken nen als een nuchter mens met veel gevoel voor humor. Als blijk van er kentelijkheid overhandigde hij het wapen van Kapelle. De heer P.M. Kenter dankte de heer op 't Hof voor het vele werk op het terrein van het kursuswerk en het leerlingstelsel. U was voor beide een steunpilaar. n zijn dankwoord zei de heer op 't Hof te moeten erkennen, dat er in het lesgeven aan agrarische jongeren veel veranderd is. Ik heb me wel heel erg moeten aanpassen, hetgeen ook in nerlijk de nodige spanningen met zich bracht. Hij zei het een goede zaak te vinden, dat de school onder het mi nisterie van landbouw ressorteert. Dat betekent n.l. toch bijzondere aandacht ("men kent je") en boven dien loopt dat ministerie bepaald niet achter bij O W. Veel aandacht voor bijscholing van leraren is een sterk punt van de Direktie Landbouwon derwijs. In de hem toegezwaaide lof betrok de heer op 't Hof met name het voltallige personeel van de school zonder wie dit werk niet mogelijk was geweest. "De leerlingen zal ik mis sen". In het kader van "De boer, uw buurman" iijn er ook twee exkursies geweest n.l. naar de groenvoerdro- gerij te Kortgene en op 13 juni naar de proefboerderij "De Rusthoeve" te Colijnsplaat. Met deze exkursies gingen ook niet- kursisten mee waaronder een aantal wei-agrarische vrouwen. C.L. van Dijke - Geluk, Kortgeenseweg 3, 4486 RB Colijnsplaat. banknr. 51.01.50.659 A.B.N. Goes Wilde aardappelen uit Bolivia zullen voor de Europese aardap peltelers als basismateriaal gaan dienen om kwalitatief nog betere rassen, die ook meer resistent tegen ziekten zijn, te telen. Vol gens een mededeling van het Westduitse proefstation voor de landbouw (FAL) te Braun schweig, keerden Prof. Dr. Wal ter Hondelman van het FAL-in- stituut voor plantenteelt en plan tenveredeling en zijn kollega de heer Van Soest uit Wageningen onlangs terug van een 3 maanden durende expeditie naar Bolivia. Daar hebben zij samen met we tenschapsmensen uit Groot-Brit- tannië, Bolivia en Peru in droge steppen, vegetatiézones met doornstruiken en subtropische gebieden 33 verschillende soorten wilde aardappelen gevonden en daaronder tenminste 3 nieuwe rassen ontdekt. Dit materiaal werd in de vorm van zaad naar Braunschweig ge zonden voor onderzoek. Pas daarna zal het aan de telers ter beschikking worden gesteld. (VWD-Kartoffeln) Grondbezitters in Taiwan moeten de waarde van hun land zelf vaststellen en op basis van dit bedrag belasting betalen. Toch kent men nauwelijks problemen met onderwaarderingen, want iedereen kan op een bepaald moment de mogelijkheid krijgen, zijn land aan de regering te verkopen en dan geldt de zelf vastgestelde prijs als koopprijs. (De Voor) 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9