Belangrijke verkeersvoorschriften VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: 01100- 24000 Als u met de auto op vakantie gaat naar het buitenland, dan kunnen onderstaande gegevens voor u van belang zijn. Verkeersvoorschriften in de diverse landen Fluit Richtingaanwijzers moeten ook ge bruikt worden bij het wegrijden vanaf de wegkant en bij het wisselen van rijstrook. In files moet men de rijstrook hou den waarin men zich bevindt. Over- België Maximumsnelheden voor persone nauto's met of zonder aanhanger: bebouwde kom 60 km/u, daarbuiten 90 km/u en op autosnelwegen 120 km/u. Alle verkeer van rechts, ook het langzame verkeer, heeft voor rang tenzij door borden anders aan gegeven. Na een inhaalmanoeuvre dient men voor het weer naar rechts gaan door middel van de rechter richtingaanw ijzer hiervan kennis te geven. Er geldt een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden de leeftijd van 12 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. Overnachten langs de openbare weg is verboden. In verband met de in België geldende eisen is het gewenst een verband- trommel en een brandblusser in de auto mee te nemen. Bulgarije Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 80 km/u, op autosnelwegen 120 km/u; met aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u, daarbuiten 70 km/u, op autosnelwegen 100 km/u. Denemarken Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 80 km/u, op autosnelwegen 100 km/u; met aanhanger: in de bebouwde kom 60 km/u, op alle andere wegen 70 km/u. Alle verkeer, ook het langza me, op hoofdwegen en in hoofdstra ten heeft voorrang op het verkeer komende van sekundaire wegen en uit zijstraten. Verkeer op rotondes heeft voorrang op naderend verkeer. In het centrum van Kopenhagen is parkeren beperkt tot één uur, het geen niet met borden is aangegeven. Het is verboden te parkeren op de rijbaan van hoofdwegen buiten de bebouwde kom. Het meevoeren van een passagier op een bromfiets is verboden. Er geldt een draagplicht voor veiligheidsgor dels wanneer de auto hiermee is uit gerust. Overnachten op parkeerterreinen langs autosnelwegen is verboden. Bondsrepubliek Duitsland Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 50 km/u, daarbuiten 100 km/u, op Auto-bahnen 130 km/u adviessnelheid; met aanhan ger: in de bebouwde kom 50 km/u, op alle andere wegen 80 km/u. Alle verkeer van rechts, ook het langza me, heeft voorrang, uitgezonderd op de voorrangswegen. De richtingaanwijzer moet ook ge bruikt worden voor het weer naar rechts gaan na een inhaalmanoeuvre. De inhaalverbodsborden voor auto caravan gelden ook voor auto boot, bagage of vouwaanhangwagen. Bij opstoppingen op de Autobahnen dienen de voertuigen in de rechterfi- le zoveel mogelijk naar rechts uit te wijken en voertuigen in de linkerfile zoveel mogelijk naar links, zodat in het midden vrije doorgang is voor hulpverleningsvoertuigen. Overnachten is verboden langs voorrangswegen en langs Autobah nen; langs andere wegen en op par keerterreinen toegestaan mits het verkeer niet gehinderd wordt. Geen bagage toegestaan in een boot, meegevoerd op een aanhangwagen. Er geldt een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden de 12 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. DDR Maximumsnelheden voor persone nauto's met of zonder aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u, daar buiten 80 km/u, op autosnelwegen 100 km/u. 6 Er geldt een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden de 7 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. Finland Hier gelden verschillende maxi mumsnelheden, deze staan op bor den aangegeven: voor personenau to's met aanhanger geldt een maxi mumsnelheid van 80 km/u. In de bebouwde kom heeft al het verkeer, dus ook het langzame verkeer, van rechts voorrang; buiten de bebouw de kom het verkeer op de hoofdwe gen. Er geldt een draagplicht voor veiligheidsgordels wanneer de auto hiermee is uitgerust. Frankrijk Maximumsnelheden voor persone nauto's met of zonder aanhanger: in de bebouwde kom 60 km/u, daar-, buiten 90 km/u, op wegen met 4 rij stroken en autosnelwegen zonder tolheffing 110 km/u. Op autosnel wegen met tolheffing 130 km/u. Personen die nog geen jaar in het bezit zijn van hun rijbewijs mogen niet harder rijden dan 90 km/u. In de bebouwde kom heeft alle ver keer van rechts voorrang, dus ook het langzame verkeer; buiten de be bouwde kom het verkeer op de hoofdwegen. Doorlopende strepen mogen niet worden overschreden en niet met wielen worden geraakt; overtreding kan inhouding van het rijbewijs tot gevolg hebben. Er geldt een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden de 10 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. Overnachten in een voertuig op par keerplaatsen langs de autoroutes, op de openbare weg en in de bebouwde kom is verboden; buiten de be bouwde kom toegestaan mits niet in de berm wordt geparkeerd en er geen verkeer wordt gehinderd. Griekenland Maximumsnelheden voor persone nauto's met of zonder aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u, daar buiten 80 km/u, op autosnelwegen 100 km/u. Een uitzondering zijn de autowegen Athene-Patras en Athe- ne-Thessaloniki, hier bedraagt de maximumsnelheid 80 km/u. In de bebouwde kom heeft alle ver keer van rechts, dus ook het langza me verkeer voorrang: buiten de be bouwde kom het verkeer op de hoofdwegen. Het verkeer op roton des heeft voorrang op naderend ver keer. Voor bestuurders van motorvoertui gen is roken verboden. Overnachten langs openbare wegen is niet verbo den mits het voertuig volgens de voorschriften is geparkeerd. Groot Brittannië Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 50 km/u (30 mijl), daarbuiten 95 km/u (60 mijl), op autosnelwegen 110 km/u (70 mijl); met aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u, daarbuiten 65 km/u (40 mijl) en op autosnelwegen 80 km/u (50 mijl). Er zijn geen vaste voorrangsregels; in de praktijk geeft het verkeer komend uit sekundaire wegen voorrang aan verkeer op hoofdwegen of wordt door een doorgetrokken witte dwarsstreep aangegeven dat het ver keer op de kruisende weg voorrang heeft. Snelverkeer heeft geen voor rang op langzaam verkeer. Op ver keerspleinen heeft het verkeer op dat plein voorrang op het naderend ver keer. nachten in een langs de weg gepar keerd voertuig is toegestaan. Ver lichting dient te zijn afgesteld op links verkeer. Hongarije Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 80 km/u, op autosnelwegen 100 km/u; met aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u, daarbuiten 70 km/u, op autosnelwegen 80 km/u. Er geldt een draagplicht voor veiligheidsgordels wanneer de auto hiermee is uitge rust. Kinderen beneden de 6 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. Ierland. Maximumsnelheden: in de bebouw de kom 50 km/u (30 mijl), daarbui ten personenauto's 88 km/u (55 mijl) en personenauto's met aanhanger 56 km/u (40 mijl). De overige verkeersregels zijn gelijk aan die in Groot Brittannië Italië Maximumsnelheden voor persone nauto's met of zonder aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u; buiten de bebouwde kom: personenauto's tot 599 cc op autosnelwegen 90, an dere wegen 80; van 600 - 900 cc op autosnelwegen 110, andere wegen 90; van 901 - 1300 cc op autosnelwe gen 130, andere wegen 100; boven 1300 cc op autosnelwegen 140, op andere wegen 110. Alle verkeer van rechts (dus ook langzaam verkeer) heeft in de be bouwde kom voorrang. Buiten de bebouwde kom al het verkeer op ge nummerde rijkswegen (Strada Sta- tali). Overnachten langs de openbare weg is toegestaan mits het voertuig vol gens de voorschriften is geparkeerd. Het gaan stoppen aan straat- en wegkant moet tevoren met de clig- noteurs worden aangegeven. Joegoslavië Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 80 km/u. Op de wegen genummerd 1 t/m 99 mag 100 km/u worden gere den. Op autosnelwegen 120 km/u. Met aanhanger: in de bebouwde kom 60 km/u, daarbuiten 80 km/u. Er is geen draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Overnachten in het voertuig is alleen toegestaan op parkeerplaatsen. Luxemburg Maximumsnelheden voor persone nauto's met of zonder aanhanger: in de bebouwde kom 60 km/u, daar buiten 90 km/u, op autosnelwegen en driebaanswegen 120 km/u. Alle verkeer van rechts, ook het langzame verkeer, heeft voorrang, tenzij door borden anders aangege ven. Er is een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden de 10 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. Overnachten langs de openbare weg is verboden. Noorwegen Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 50 km/u, daarbuiten 80 km/u, op autowegen 90 km/u. Met aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u, daarbuiten 60 km/u voor alle aanhangers zonder eigen reminstal- latie en 70 km/u voor aanhangers met eigen reminstallatie. Alle verkeer van rechts, ook het langzame, heeft voorrang tenzij door borden anders staat aangegeven. Er is een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden de 15 jaar mogen niet op de voorbank worden meege nomen. Binnen de bebouwde kom geldt een rookverbod voor bestuur ders. Ook bij tanken is roken verbo den. Overnachten langs de openbare weg is toegestaan mits het voertuig vol gens de voorschriften staat gepar keerd. Oostenrijk Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 50 km/u, daarbuiten 100 km/u, op Autobahnen 130 km/u. Met aanhanger: in de be bouwde kom 50 km/u, aanhangers tot 750 kg buiten de bebouwde kom 100 km/u. Met aanhangers boven 750 kg doch niet zwaarder dan trek kende voertuig op wegen buiten de bebouwde kom 80 km/u, op auto wegen 100 km/u. Met aanhanger zwaarder dan trekkende voertuig: op gewone wegen 60 km/u, op autowe gen 70 km/u. Alle verkeer van rechts, ook het langzame, heeft voorrang; uitgezon derd op voorrangswegen, aangeduid met een vierkant blauw bord met wit wegnummer. Keren is verboden in de bebouwde kom op voorrangswegen. Er is een draagplicht voor veiligheidsgordels wanneer de auto hiermee is uitge rust. Kinderen beneden 12 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. In Wenen moet men bij het parkeren in een blauwe zone niet alleen een par- keerschrijf gebruiken, doch is men ook verplicht parkeerbonnen te ko pen voor de tijd die men wil parke ren. In andere steden geldt alleen de verplichte parkeerschijf. Overnachten langs de openbare weg is verboden langs de voorrangswe gen buiten de bebouwde kom; toe gestaan op andere wegen mits vol gens de voorschriften is geparkeerd. Men is verplicht een verbandtrom- mel in de auto mee te nemen. Polen Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 80 km/u, op autowegen 100 km/u. Met aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u, daarbuiten 70 km/u. Er is een draagplicht voor autogordels wan neer de auto hiermee is uitgerust (niet in de bebouwde kom). Overnachten langs de openbare weg kan verboden zijn, afhankelijk van het plaatselijk gemeentereglement. Roemenië Maximumsnelheden voor persone nauto's met of zonder aanhanger: in de bebouwde kom 60 km/u, daar buiten: auto's tot 1100 cc 70 km/u, van 1100 tot 1800 cc 80 km/u en boven 1800 cc 90 km/u. Op autowegen bedraagt de maxi mumsnelheid 100 km/u. Rusland Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 90 km/u. Met aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 70 km/u. Er is een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Spanje Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 90 km/u, op wegen met twee of meer rijstroken per rijrichting of met een kruipspoor voor zware vrachtwagens en op autosnelwegen 100 km/u. Met aanhanger: in de bebouwde kom 50 km/u, daarbuiten 80 km/u. Alle verkeer van rechts, ook het langzame, heeft voorrang uitgezon derd op voorrangswegen. Openbaar vervoer heeft altijd voorrang. Er geldt een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust (niet in de bebouwde kom). Overnachten langs de openbare weg is toegestaan mits is geparkeerd vol gens de voorschriften. Slepen door partikulieren is verboden. T sjecho-Slowakije Maximumsnelheden voor persone nauto's met of zonder aanhanger: in de bebouwde kom van 05.00-23.00 uur 60 km/u, van 23.00-05.00 uur als buiten de bebouwde kom. Buiten de bebouwde kom: personenauto's 90 km/u, op autowegen 110 km/u, mo torfietsen 80 km/u op alle wegen. Er is een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden 12 jaar mogen niet op de voorbank meerijden en beneden 10 jaar niet op een motor fiets worden meegenomen. T urkije Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 50 km/u, daarbuiten 90 km/u. Met aanhanger: in de be bouwde kom 40 km/u, daarbuiten 80 km/u. Zweden Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 50 km/u, daarbuiten 70 km/u, op aan te geven weggedeelten 110 km/u. Met aanhanger: wanneer de aanhanger niet zwaarder is dan 1/6 van het gewicht van het trek kende voertuig of wanneer het voor zien is van een oplooprem, in de be bouwde kom 50 km/u en daarbuiten 70 km/u. In alle andere gevallen mogen personenauto's met aanhan ger niet sneller dan 40 km/u, ook in de bebouwde kom. Ook overdag moet met dimlicht ge reden worden, zowel binnen als bui ten de bebouwde kom. Er is een draagplicht voor veilig heidsgordels wanneer de auto hier mee is uitgerust. Overnachten langs de openbare weg is toegestaan mits het voertuig vol gens de voorschriften is geparkeerd. Zwitserland Maximumsnelheden voor persone nauto's zonder aanhanger: in de be bouwde kom 60 km/u, daarbuiten 100 km/u, op autosnelwegen 130 km/u. Met aanhanger: personenau to's met aanhanger met een geladen gewicht tot 100 kg: in de bebouwde kom 60 km/u, daarbuiten 80 km/u. Personenauto's met aanhangers met een geladen gewicht boven 1000 kg: in de bebouwde kom 30 km/u, daarbuiten 60 km/u, op autosnelwe gen 80 km/u. In de bebouwde kom heeft alle ver keer van rechts, ook het langzame, voorrang. Buiten de bebouwde kom het verkeer op hoofdwegen. Er is een draagplicht voor veiligheidsgordels wanneer de auto hiermee is uitge rust. Kinderen beneden 12 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. Overnachten langs de openbare weg in een voertuig is doorgaans toeges taan, echter uitdrukkelijk verboden in het kanton Tessin. Wanneer u zich in bovengenoemde landen aan deze regels houdt, zullen er geen problemen optreden. Wij hopen dat u hiermede uw voor deel kunt doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6