Bintje in't Holland-Dorp Aardappels zaaien uitkomst voor ontwikkelingslanden K RT "E WENKEN 1 Succesvolle introduktie van Brutus snijmaïs Verse aardappels PRAKTYK Droogte problemen weggeregend De aardappelprodukten Door middel van doelgerichte pers- en publiciteitscampagnes en voor lichting aan de konsument wil Nederland zich zowel als landbouwland als ook als toeristenland presenteren bij de West-Duitse konsument. Het "Holland-Dorp" zal hiertoe een belangrijke bijdrage leveren. De deelnemende organisaties hebben hiervoor één of meerdere huisjes van het "Holland-Dorp" gehuurd om op deze wijze de konsument voorlichting te verschaffen over de produkten die door de betreffende organisaties worden vertegenwoordigd. Op deze wijze kan de Duitse konsument ter plaatse kennis nemen van het Nederlandse landbouwprodukten-pakket en zich overtuigen van de kwaliteit. Op uitvoerige wijze zal het Nationaal Bureau voor Toerisme voorlich ting verschaffen inzake de reis- en vakantiemogelijkheden die Neder land de West-Duitse konsument te bieden heeft. •CJP Iemand vroeg eens aan een boer waarom deze zijn akker eerst volstopte met aardappels om diezelfde dingen er later weer uit te halen...! Een slimmere vraag is waarom aardappels worden gepóót in plaats van gezaaid. Een aardappelplant maakt immers zaad en dus is het ook mo gelijk om aardappels te zaaien. Wat gebeurt er nu als een boer het zaad van een goed aardap pelras aan zijn akker toever trouwt? Hij krijgt wel degelijk een veld vol aardappelplanten, maar die zien er - voor deskundigen - anders uit dan de planten waar van het zaad is gewonnen. Bovendien zijn de planten on derling sterk verschillend, ze worden op verschillende tijdstip pen rijp en de opbrengst per plant is ook erg ongelijk. Wat is er ge beurd? De erfelijke eigenschap pen die in het oorspronkelijke aardappelras verenigd waren, zijn verspreid geraakt over het nakomelingschap. Zo'n ras is een kunstprodukt. Het behoudt de eigenschappen die erin zijn ver enigd, als het door middel van de knollen wordt vermeerderd. In de knollen blijven de eigenschappen van het ras bij elkaar, zou men kunnen zeggen, terwijl ze in de zaden verspreid raken. Daarom wordt in de Nederlandse aardap pelteelt geen gebruik gemaakt van het zaaien van aardappels. Er komt nog bij, dat we hier vol doende pootaardappelen heb ben, het transport is gemakkelijk en de opbrengst is groter als je poters gebruikt. Toch heeft het gebruik van aard appelzaden ook voordelen. Zaad kan desnoods jarenlang worden' bewaard. Pootaardappels kunnen dat niet. Ook worden ziekten minder gemakkelijk door zaad overgebracht dan door poters. Dat zijn de redenen dat er hier en daar toch proeven met het zaaien van aardappelen worden geno men. Het gebruik van zaad kan name lijk juist in ontwikkelingslanden een bijdrage leveren aan de voed- selproduktie. In tropische en bergachtige streken is het vaak zó moeilijk om pootaardappelen te vervoeren, dat ze ofwel bescha digd worden tijdens de reis of zo duur worden, dat de - meestal kleine - boeren ze niet kunnen be talen. Men neemt aan dat het zaaien van aardappelen in som mige streken al een flinke omvang heeft aangenomen. AKKERBOUW DE GROEITIJD IS maar kort, we zijn weer zo aan de oogst toe. Gebruik de tijd die daarvoor nog vrij is om uw transportmateriaal in orde te maken. De wiellagers voorzien van nieuw vet. Zijn de banden nog goed? Hoe is het met de verlichting? Werken stoplich ten en richtingaanwijzers nog? Vergeet ook de rem niet, U neemt aan het verkeer deel, houd daar rekening mee. ER IS EEN IDEALE manier om uw graszaadstoppel goed te laten verteren. U moet dan 20-30 m3 drijf mest per ha over het perceel laten rijden, wikken zaaien en het geheel infrezen. Verder hebt U niets te doen dan te hopen op een bui regen en bij opkomst van de wikken te letten op de bladrand kever. Zo gedaan, hebt U voor het volgende jaar een prima voor vrucht voor aardappelen. ER KOMEN NOG WEINIG schieters in de suikerbieten voor. Komt U ze tegen, hak ze dan zo diep mogelijk weg. Ze zijn nadelig voor de suikeropbrengst en geven moeilijkheden bij de oogst. Ook hebt U kans dat deze vroege schieters nog kiemkrachtig zaad leveren, zodat U naast de jaarlijks toenemende aardappelopslag ook nog bietenopslag kunt verwachten. WANTSEN IN KNOLSELDE RIJ kunnen de hartblaadjes zwaar beschadigen, zo zelfs dat deze niet meer groeien en zwart worden. Het is eigenlijk een grote groene luis die moeilijk te vinden is in het hart van de plant. Zodra U deze kunt vinden of de beschadiging ziet, moet gespoten worden met 1 kg Undeen, 0,5 l Mevinfos of 0,6 l Hoewel Nederland een klein landje is, is het toch de grootste aardappe lexporteur ter wereld. Jaarlijks ex porteren wij aardappels en aardap- pelprodukten naar praktisch alle lan den ter wereld. Dit betekent een positieve bijdrage tot de handelsbalans van 1,2 miljard gulden. Ook voor de werkgelegenheid levert de aardappel, en alles wat hiermee samenhangt een positieve inbreng, nl. 35.000 manjaren aan werk. Van de export neemt de Bondsrepu bliek Duitsland zo'n 65% voor haar rekening, waarmee wij Duitsland tot onze grootste afnemer moeten reke nen. Dit is dan ook de reden dat het NI- VAA (Nederlands Instituut voor Af zetbevordering van Akkerbouwpro- dukten) besloot tot deelname aan dit Holland Dorp om de Nederlandse aardappelafzet naar Duitsland nog eens extra te ondersteunen. De export van verse aardappels ziet er over de laatste vier jaar als volgt uit: Oogstjaar Naar BRD Totaal 1975/76 336.000 ton 789.000 ton 1976/77 410.000 ton 934.000 ton 1077/78 459.000 ton 701.000 ton 1978/79 588.000 ton 887.000 ton Verreweg het grootste gedeelte van deze export bestaat uit het ras Bintje. Iets meer dan de helft van alle aard appels die de Duitse grens overgaan, zijn bestemd voor de Duitse aardap- pelverwerkende industrie want de Nederlandse aardappel, met name het ras Bintje is bij uitstek geschikt voor de verwerking tot aardappel konsumptie produkt. parathion 25%. Na 14 dagen kan weer een nieuwe bespuiting nodig zijn. LAAT MAAR STAAN en wap peren, is een slecht uitgangspunt voor de levensduur van bedrijfsge bouwen. Regelmatig repareren, verven en teren mag zelfs op het drukste bedrijf niet verwaarloosd worden. De materialen zijn te duur om ze voortijdig door eigen nala tigheid te vervangen. VEEHOUDERIJ IETS WA T SCHAARS IS, moet dubbel benut worden. Ten opzich te van de veebezetting is op vele bedrijven de oppervlakte grasland aan de krappe kant. Het is eigen lijk onverantwoord om percelen die een holle stand hebben of een groot percentage minderwaardige grassen en onkruiden bevatten niet om te ploegen. Vooral in deze pe riode is duidelijk te zien welke percelen aan vernieuwing toe zijn. VELE PERCELEN grasland worden tegenwoordig na frezen Het overige deel van de export gaat naar de Duitse konsument, die de laatste 25 jaar Bintje heeft weten te waarderen om haar smaak en uni versele karakter. Gemiddeld over het jaar heeft Bintje in Duitsland dan ook een marktaan deel van 9%, terwijl in het voorjaar op sommige plaatsen in Duitsland zelfs een kwart van alle gekochte aardappels Bintje zijn. Alles bij elkaar een allround ras, vroeg rijpend maar ook lang groen blijvend; het kan dus over een lange periode worden geoogst. Deze eigenschappen hebben veel boeren doen besluiten om op het ras Brutus over te gaan. Meer dan 10.000 hektare werd ingezaaid, een resultaat dat tot nu toe nog door geen enkel ander ras in het eerste jaar werd be reikt. Het maïsareaal wordt geschat op 135 tot 140.000 hektare, zodat Brutus bijna 8% van het areaal in neemt. De weersomstandigheden zijn in Zo er problemen waren ten gevolge van de droogte zijn die nu grotendeels weer wel weggeregend. Op een aantal percelen is de schade toch blijven be staan. De regen was altijd wel niet even welkom zeker niet voor het gras inkuilen, het hooien en de chemische onkruidbestrijding. Voor het gemaai de hooiland, de pas gemaaide luzerne en eigenlijk alle andere gewassen was de regen zeer welkom. Hagelschade Vorige maal de opmerking gemaakt dat op regen gehoopt wordt zonder dat dit risiko op schade mee zou brengen. Dit blijkt niet altijd het ge val te zijn. Zo is er in een strook ten oosten van de Veerhaven bij Kruinin- gen in een Noórd-noord-oostelijke richting 22 juni vrij ernstig verhageld. Daarbij is nogal wat scha de aan suikerbieten, uien en aardap pelen, maar ook de granen aange richt. Verder is ook de schade in en kele boomgaarden aanzienlijk. Met de ziekten en plagen in onze gewassen is het tot nog toe goed ge gaan. Wel is een waar schuwing gegevén dat op percelen suikerbieten waar gaan Temik of Dacomex is gebruikt bladluizen ge vonden werden, zodat een bestrij ding gewenst kan zijn. In sommige gevallen worden tussen de perzik bladluizen nog wel aardappeltoplui- zen aangetroffen. Deze lijken in eer- geploegd. Wanneer alleen wordt gefreesd, is dikwijls het straatgras nog eerder boven dan het inge zaaide mengsel. Vooral bij wat dieper ploegen, wordt grond bovengebracht met een lage pH. De grasplanten staan na opkomst spichtig, bruinrood gekleurd en ontwikkelen zich slecht. Denk om voldoende kalk in de bovengrond. Dit geldt vooral voor percelen die reeds vele jaren als grasland zijn gebruikt en waar voor het herin- zaaien vrij diep is geploegd. BIJ INZAAI VAN grasland zijn Ook de aardappelverwerkende indus trie zit in Nederland niet stil en heeft zich weten te ontwikkeien tot een bedrijfstak van internationale bete kenis en omvang. Door het leveren van een kwaliteitsprodukt, heeft men zich ook in Duitsland een groot marktaandeel weten te verwerven, middels een gamma van aardappel produkten, zoals pommes frites, Rös- ti, puree, geschilde aardappels enz. april/mei allesbehalve gunstig ge weest voor een goede ontwikkeling van de maïsplant. Door het importe ren van speciaal voor Nederlandse omstandigheden geselekteerde par tijen zaaizaad en de goede raseigen schappen, laat de stand van Brutus echter niets te wensen over. Brutus is een zeer waardevolle verrijking van het kleine assortiment maïsrassen, dat in Nederland verbouwd wordt. (Het ras wordt in de handel gebracht door Cebeco-Handelsraad in Rot terdam en in Brabant en Limburg door Van Engelen Zaden in Vlij men). ste instantie wel op elkaar, ze kunnen de vergelingsziekte echter niet over brengen. De suikerbieten zijn intus sen flink gegroeid. Hier en daar heeft men ondanks meerdere toepassingen van chemische onkruidbestrijdings middelen toch nog wel percelen met nogal wat onkruid. De zwarte nacht schade speelt als late kiemer toch wel een onaangename rol. Meeldauw In onze wintertarwe komt nu door wat neerslag en het langer vochtig blijven van het gewas hier en daar wat meeldauw voor. Of het nu altijd al gewenst is daartegen te spuiten, zal een ieder voor zichzelf moeten beoordelen. Het grootste deel van onze tarwepercelen is intussen tegen de aar- en afrijpingsziekten behan deld. De tarwe was echter nog zoda nig gezond, dat het niet onwaar schijnlijk is dat op een aantal perce len in het geheel geen bestrijding is of zal worden uitgevoerd. Bij de grasboeren zijn er door de re gen wel wat problemen geweest en die zijn nog niet geheel voorbij. Een aantal percelen kon niet op een vlot te wijze ingekuild worden. De kwa liteit zal er daardoor niet beter op worden. Proefboerderij Het is nu weer de mooiste tijd en dikwijls de meest geschikte tijd om een bezoek te brengen aan een proef boerderij of aan een aantal proeven met rasvergelijkingen, verschillende hoeveelheden N, chemische onkruid- bestrijdingen en ziektebestrijdingen. Tracht de kennis die op vele plaatsen aanwezig en voor U ter beschikking is ook voor Uw eigen bedrijf te leren kennen en te benutten. Intussen zijn er al verschillende landbouwers met hun gezin op va kantie gegaan, velen zullen nog vol gen in de hoop dat ze dit onder gun stige omstandigheden kunnen doen. over de te gebruiken mengsels de meningen nogal eens verdeeld. Zo is in de praktijk wel eens te horen dat het gras in het BG3-mengsel minder goed door het vee wordt opgenomen. In proeven met ver schillende mengsels op hetzelfde perceel is dit niet gebleken. Ei genlijk doet een paar procent graszaad van andere soorten ook weinig terzake. Bij een goed ge bruik vindt men na een paar jaar vrijwel uitsluitend Engels raaigras en bij een slecht gebruik krijgen andere grassen en onkruiden al gauw de overhand. In 1980 werd het snijmaïsras Brutus voor het eerst opgenomen in de Nederlandse Rassenlijst. Het ras Brutus kombineert een hoge drogestofopbrengst met een grote stevigheid en een zeer goede voorjaarkoudetolerantie. Daarnaast is het ras goed bestand tegen stengelrot en builenbrand. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5