Hoofdbestuursvergadering P.J.Z. ZAKGELD P.J.Z.-Sportdag VOOR mi VROIIW Belangrijke konklusie's uit de inspraak over de nota "Provinciale vrouwenemancipatiebureau's" i O D, E Wie gaat mee fietsen? Agenda P.J.Z. afd. THOLEN/ ST. PHILIPSLAND Zaterdag 31 mei 11. is weer de jaar lijkse sportdag te Steenbergen ge houden. Uit het aantal aanmeldingen bleek weer een grote belangstelling. Toch lieten op het laatste moment enkele ploegen het afweten. Ondanks de problemen die dit gaf voor de sportkommissie was het toch een ge slaagde sportdag. Er werd bij het volleybal en voetbal (een enkele wedstrijd daargelaten) sportief gestreden. Voor het atletiekgedeelte was dit jaar ook grote belangstelling. Er werd hier met veel elan voor de verschil lende ereplaatsen gestreden. Ter afsluiting van de sportdag volgde nog het touwtrekken. Hier weer een spannende strijd. Zodanig zelfs dat drie ploegen op een gedeelde derde plaats eindigen. Hier dan de uitslagen Volleybal dames: 1. Tholen I, 2. Schouwen-Duiveland; 3, Zevenber gen. Volleybal heren: 1. Zevenbergen I, 2. Fijnaart I, 3. Zevenbergen II. Voetbal: 1. Schouwen-Duiveland, 2. Sprang-Capelle, 3. Tholen. Touwtrekken: 1. Schouwen-Duive land I, 2, Zevenbergen, 3. Goes- Schouwen-Duiveland II - Thofen. Estafette: 1. Tholen 58,1 sec.; 2. Goes 1.01.0 min. 3. Schouwen-Dui veland 1.05.5 min. Op dinsdag 24 juni was er weer een hoofdbestuursvergadering van de P.J.Z. Helaas was een aantal afdelingen helemaal niet aanwezig. Des ondanks was het een goede en zinvolle vergadering. Individuele nummers: 100 m. heren: 1. Jaap v. Gastel, 12,1 sec.; 2. Ben Verhagen, 12,3 sec.; 3. R. Ravensteyn, 12,9 sec. 100 m. dames: 1. A. Petersen, 13,7 sec.; 2. Helen Joossen, lfj,0 sec.; 3. Joh. Brooymans, 15,4 sec. Hoogspringen heren: 1. Bien Verha gen 1.70 m.; 2. B. Kooiman§ 1.50 m.; 3. K. Brooymans 1.50 m. Hoogspringen dames: 1. Lieske v.d. Velde 1.40 m.; 2. C. van. Oorschot 1.35 m.; 3. Hanke Bakker 1.25 m. Verspringen heren: 1. Ben. Verhagen 5,64 m.; 2. L. Venema 5,40 m.; 3. Kees Kooy 5,14 m. Verspringen dames: 1. A; Petersen 4,14 m.; 2. Joh. Brooymans 3,94 m.; 3. Lieske v.d. Velde 3,84 m. Kogelstoten heren: 1. Kees Steen- dijk; 2. Koos Deurloo; 3. A. v.d. Rijssen. Kogelstoten dames: 1. B. Gaaken 7,71 m.; 2. Lieske v.d. Velde 7,07 m.; 3. Elly Deurloo 6,89 m. 1500 m heren: 1. Ben Verhagen 4.50.3 min.; 2. P. Hogendijk 4.56.0 min.; 3. K. Brooymans 4.59.2 min. 400 m dames: 1. A. Petersen 1.12,4 min.; 2. Helen Joossen 1.16.0 min.; 3. Lieske v.d. Velde 1.18,5 min. Met de gelukwensen voor al deze winnaars van eremetaal, tot volgend jaar, de sportkommissie Een aantal punten laten we de revue nog eens passeren: op woensdag 2 juli zal er een ges prek plaatsvinden tussen het da gelijks bestuur van de P.J.Z., de beroepskracht van de P.J.Z. en het d.b. van Eurodelta over het inzetten van de beroepskracht van de P.J.Z. voor Eurodelta. als ideeën voor het thema van de kulturele selektie werden naar voren gebracht: volkshuisvesting vakantie in Nederland echtscheiding er zijn nog steeds enkele vakatu- res voor de vormingskommissie en de toneeljury. Aan alle afde lingen wordt gevraagd om nog eens uit te zien naar geschikte kandidaten. de landelijke sportdag van de P.J.G.N. zal in 1981 door de P.J.Z. georganiseerd worden. Voorlopig is als datum vastges teld: zaterdag 13 juni. Mogelijke plaatsen zijn Kapelle en Zeven bergen. 5 JULI: P.J.Z. - afdeling Tholen/St. Philips- land: Schuurfeest. 5 JULI: Afdeling Fijnaart: Fietstocht Renes- se Zie verdere berichten in dit P.J.Z.- geluid Jos Akkermans stak een verhaal af over de P.J.G.N. en dan met name over de struktuur van de P.J.G.N. en over de verhouding tot andere nationale en interna tionale organisaties. Hierop ko- We zijn alweer toe aan de laatste ak- tiviteit vóór de vakantie. Op 5 juli a.s. gaan we een fietstocht maken in Re- nesse. We vertrekken om 14.00 uur van de Voorstraat met eigen vervoer. Jullie moeten er zelf voor zorgen datje fiets op de Voorstraat komt, dan wordt er verder door ons voor het vervoer van de fietsen gezorgd. In Renesse gaan we aan de hand van een voorge schreven route een lekker eindje fietsen. Voor degenen die uitgefietst zijn is er gelegenheid voor een bor reltje in hotel "Zeerusfof een wan deling aan het strand of in de duinen. Om ongeveer 18.30 uur gaan we ge- zamelijk poffertjes eten in Renesse. We hopen om 20.30 uur weer thuis te zijn. We rekenen erop dat er weer lekker veel sportieve leden van de partij zullen zijn, want het belooft een leuke rit te worden met diverse opdrachten en, dat hopen we ten minste, veel gezelligheid. Tot 5 juli! Namens het bestuur, Nettie Bom. men we later (o.a. in dit P.J.Z.- geluid) nader terug. op de advertentie voor adminis tratief medewerker(ster) bij de P.J.Z. kwamen 38 reakties. Ge probeerd zal worden de sollicita tie-procedure voor half juli af te ronden. Harrie Wijermars geeft een over zicht van de werkzaamheden zoals hij deze tot nu toe voor de B.J.Z. heeft gedaan. Deze liggen tot nu toe voornamelijk op het administratieve en financiële vlak. Daarnaast zijn er allerlei kennismakingsgesprekken ge weest en wordt er gewerkt aan het werkplan 1980-1981. In de komende maanden zal hij zich ook bezighouden met het onderzoe ken van de mogelijkheden voor een Amerika-reis in 1981. Verder ligt het in de bedoeling om na de zomervakantie het sekretariaat van de PJ.Z. kontinu bezet te hebben zodat de leden er steeds terecht kun nen. Volgende H.B.-vergadering: dinsdag 5 augustus in de Draak te Bergen op Zoom. Belangstellenden zijn wel kom. organiseert zaterdagavond 5 JULI a.s. weer een schuurfeest bij de fam. Polderman, Langeweg 1, Oud Vos- semeer, waarvoor we jullie allen uit nodigen!! Muziek: "The Blue Nights". onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. n april werd in deze rubriek aan dacht besteed aan de nota "Provin ciale vrouwen emancipatiebureau's". Intussen hebben hierover zes thema dagen in de provincie plaats gevon den, georganiseerd door de werk groep inspraak van de P.E.C.Z. (prov. emancipatie commissie Zeeland). Zierikzee was hierbij het eerste aan bod en hierover heeft U een impressie kunnen lezen om uw geheugen op te frissen: Het ging om een reaktie van Gedeputeerde Staten over de betref fende nota van de Staatssekretaris van C.R.M. G.S. heeft advies ge vraagd aan PECZ en deze commissie heeft een werkgroep "Inspraak" in gesteld. p deze themadag was de toezeg ging gedaan dat alle deelneemsters een samenvatting van de verslagen van alle zes themadagen en van de binnengekomen reaktie's zouden ontvangen en dat is inmiddels ge beurd. Het is een duidelijk en uitge breid verslag geworden en wij willen U er graag iets over laten weten. Het zou te veel plaatsruimte vragen om hier diep op in te gaan, Uit dit ver slag wil ik een paar hoofdstukken overnemen, waardoor U enigszins op de hoogte gesteld wordt van de re sultaten van deze bijeenkomsten. Belangrijkste konklusie's uit de inspraak D e belangrijkste konklusie's uit de inspraak zijn: 1. Bijna unaniem wordt de oprich ting van een vrouwenemancipa tiebureau zoals de staatssekreta ris die ziet, niet gewenst geacht. Wel zijn tal van wensen naar vo ren gebracht ten aanzien van de ondersteuning van het emanci patiewerk, zoals ombuds vrouwen), emancipatiewerk sters, informatie- en dokumenta- tiepunten en de oprichting van regionale emancipatiewerkgroe pen. 2. Kontaktmogelijkheden tussen vrouwen, vrouwengroepen en vrouwenorganisatie^ onderling en het uitwisselen van informatie (informatieblad) wordt van groot belang geacht. 3. Er moet rekening gehouden wor den met de geografische situatie van Zeeland. Men ziet veel in re gionale opzet, door middel van "eilandelijke" emancipatie of emancipatiewerkgroepen al dan niet ondersteund door (part-time) beroepskrachten. 4. Geef de vrouwen, vrouwenorga- nisatie's en vrouwenprojékten de ruimte om zelf invulling te geven aan het emancipatiewerk en leg als overheid niet vooraf en van bovenaf op, hoe de ontwikkeling van de emancipatie móet verlo pen en op welke wijze het eman cipatiewerk ondersteuhd moet worden. Aanbevelingen e werkgroep inspraak heeft uit de opkomst bij de themadagen en uit het grote aantal schriftelijke reaktie's de konklusie getrokken dat de emancipatie van de vrouw bij vele vrouwen sterk leeft. Het zou daarom geen goede zaak zijn als er verder niets meer gedaan zou worden met de ideeën die naar voren gebracht zijn tijdens deze inspraak. De werkgroep is daarom van mening dat er uitgaande van de wensen, die nu reeds op tafel gelegd zijn (be hoefte aan uitwisseling van informa tie, regionale opzet en het leggen van onderlinge kontakten) een behoefte peiling opgezet moet worden over de vraag hoe men, en met name de vrouwen in Zeeland, deze wensen verder uitgewerkt wil hebben. De opzet van deze behoeftepeiling moet in handen liggen van vrouwen, vrouwengroepen en vrouwenorgani satie^, die betrokken zijn bij de emancipatie. Tot zover deze twee hoofdstukken. Nog een paar opmerkingen die in het verslag voorkwamen over de opzet van de themadagen en waar ik mij graag bij aansluit: de inspraak is goed opgezet; een goede sfeer en het was prettig om kontakt te hebben met vrouwen uit andere groeperingen en organi- satie's. De nota is intussen door de PECZ behandeld en over deze nota zal de PECZ advies uitbrengen aan Gede puteerde Staten. En nu maar af wachten wat uiteindelijk de resulta ten zullen zijn! R. Mouthaan-Mantel 1_J aatst vertelde een kennisje van me, wier kind op de KLEUTER SCHOOL zit, me bezorgd, dat haar zoontje geld pikte uit haar beurs om daar snoep voor te kopen. Ze had hem betrapt en toen ze hem vroeg hoe hij daar nu bij kwam terwijl hij toch wist, dat dat verkeerd was, zei hij benapwd: "Ja, maar Pietje krijgt elke dag geld voor snoep mee!" Op de kleuterschool zakgeld voor snoep? Ik heb haar aangeraden het onder werp op een ouderavond ter sprake te brengen. Ik begrijp van zoiets niets. Maar zakgeld is wel een groeiend probleem geloof ik, vooral ook het bedrag, dat de kinderen krijgen. Het is niet de eerste keer, dat ik iets dergelijks hoor. Je vraagt je af, waarom men ertoe komt zulke kinderen zakgeld mee te geven. Heus niet zo weinig overigens. X-j en eerste oorzaak kan zijn, dat de vriendjes van zo'n kind het krijgen. Een kind wil niet achterblijven bij zijn kornuiten en het is wel het ge makkelijkst er dan ook maar aan toe te geven. Je bent van het gezeur af en het is niet zo eenvoudig om een kind dui delijk te maken, dat het helemaal niet vanzelfsprekend is, dat Jantje hetzelfde zou mogen of krijgen als Pietje en "stel je voor, dat de mensen zouden denken, dat het er bij ons niet af kan". Gemakzucht en angst voor kritiek van eigen kring. Ten tweede kan de gedachte: "als die het krijgt dan dus mijn kind ook, ik ben toch niet minder," een rol spelen. Deze mensen zullen ook direkt een nieuw bankstel kopen, liefst nog mooier, als de buren zich zulks heb ben aangeschaft. Oorzaak dus ei genlijk jaloezie. Dan krijgen we de mensen, die het breed willen laten hangen (al hebben ze het soms niet breed). Ik geloof eigenlijk, dat hier de bron ligt. Deze noem ik de pralers. En zo kun je nog wel meer oorzaken bedenken. Dat al deze verwennerij de ouders, die het eenvoudiger willen houden, in verlegenheid brengt komt helemaal niet op bij degenen, die hun kinderen zo overladen. igenlijk heb ik zeer te doen met die kinderen, want het resultaat zal zijn, dat ze later nergens meer blij mee zullen kunnen zijn. Ze hoeven immers nergens naar te streven, moeite voor te doen? Sparen voor een fiets? Nee hoor, die komt op Sinterklaas in de schoen. Vroeger was Sinterklaas het feest van de eenvoudige, kleine, liefst zelf ge maakte cadeautjes. Met surprises en zelf gemaakte gedichten. Je was er weken mee bezig. Met je tong uit je mond zat je te zwoegen op je vers en al die moeite gaf je een veelvoud aan plezier op het feest zelf. Nu krijg je het duurste speelgoed met Sint kant en klaar uit de winkel. Ook hier een soort wedstrijd in onkosten en een minimum aan fantasie. Een bromfiets is een vanzelfsprekend verjaarscadeau als je 16 wordt. Je hoeft er zelf niet voor te sparen. Je weet zeker, dat hij er zal zijn. Dus kun je je zakgeld, niet zo gering, ste ken in friet en frikandel en je bolrond eten, terwijl je het zakje naast de prullenbak deponeert. In ieder geval hoef je geen centje te verdienen om welk begeerlijk voor werp dan ook te bemachtigen. Alles is gekregen en zo perfekt, dat je er niets meer bij hoeft te bedenken. Wat een wonder, dat er zoveel jeugd zich dood verveelt. Als je de ontwik keling van de fantasie in de jeugd verwaarloost kan die opgekropte energie toch niet anders dan in bal dadigheid (en alle andere soorten uitwassen) zich ontladen? Dat is dus niet hun schuld maar de schuld van onze gemakzucht als ouders. Wij zijn de kwekers van de óntevredenheid. Mijns inziens begint dat met zakgeld op de kleuterschool. Wat je eerst bespaart aan moeite krijg je geheid later in het kwadraat terug aan zorgen. L.H.G. van den Hoek-M.P. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21