L.E.I.-cijfers versluierend Inkomen boer en tuinder verslechterd zuidelijke landbouw maatschappij Het warmbloedpaard staat momenteel volop in de belangstelling. Toch trokken ook de drie koudbloedpaarden veel aandacht op de onlangs gehouden Groene Braderie in Middelburg. Veel respekt voor deze robuste dieren die tot voor enige decennia onmisbaar waren bij het werk op het land. Voorzitter akkerbouw/commissie Z.L.M. Trendmatige kostenstijging Beschadiging aardappelen LEI berekende resultaten afgelopen boekjaar Varkens en kippen In- en uitvoer z.l.m VRIJDAG 4 JULI 1980 67e JAARGANG NO. 3539 land- tuinbouwblad I n het kader van een werkbezoek van het hoofdbes tuur van het KNLC aan Noord-Brabant, vond de hoofdbestuursvergadering van de ZLM deze keer plaats in Breda. Na een kort welkomstwoord door voorzitter A.J.G. Doeleman werd de agenda in een vrij vlot tempo afgewerkt. Uit een verslag van algemeen sekretaris mr. J. Oggel van een op 1 9 juni jl. bijgewoonde vergadering van de vaste tweede kamerkommissie van Landbouw mag worden gekonkludeerd dat t.a.v. werkelijke beleidsmaatregelen van het ministerie niet al te veel moet worden verwacht. Budgettaire problemen bij de op tafel gekomen onder werpen als de zuidwestelijke akkerbouwproblematiek, de fruitteelt, zoetwatervoorziening, pachtersvoordeel e.d. zijn een belangrijk struikelblok. Wel heeft de heer Braks toegezegd speciale aandacht te zullen geven aan de pro blematiek rond de zoetwatervoorziening. De voorzitter van de Z.L.M.-akkerbouwkommissie de heer H.C. VAN DER MAAS gaf vervolgens een over zicht van een eerder gehouden vergadering van die kommissie. Hij wees eerst op het feit dat de door het LEI gekonstateerde kostenstijging in de akkerbouw van slechts 4% (1980 t.o.v. 1979, dus in één jaar) verwarrend werkt. Het zou volgens hem aanbeveling verdienen de landelijke organisaties en het LEI in kennis te stellen van "onze ergernis over deze op z'n zachtst gezegd - versluierde informatie". Volgens de heer Van der Maas moet het LEI niet een reeks incidentele kostenveranderingen zoals de prijs van poot- goed e.d. vergelijken maar zich richten op het aangeven van de trendmatige kostenstijgingen en wel zodanig dat de meest recente kostenstijging (op jaarbasis) van mini maal 9% daaruit naar voren komt. Hij zei voorts na bere keningen tot de konklusie te zijn gekomen dat de suiker prijsverhoging voor de konsument van 8 cent slechts voor 2 cent terug te voeren is tot de Brusselse prijsaan passing voor de bietentelers. Uit de nieuwsmedia is ech ter naar voren gekomen dat de volledige konsumenten- prijsverhoging uitsluitend gebaseerd was op de teler sprijsverhogingen: een aktueel voorbeeld uit een reeks van misleidende en foutieve informatie over konsumen- tenprijsverhogingen en hij stelde daarom ook voor de betreffende instanties (ekonomische zaken en landbouw) te verzoeken een genuanceerder en waarheidsgetrouwe berichtgeving te verzorgen bij de aankondiging van prijsverhogingen. F a.v'. een in voorbereiding zijnde aktie door het pro- duktschap en ministeriële instanties voor een beper king van beschadiging bij oogst en transport van kon- sumptieaardappelen, deed de akkerbouwvoorzitter de suggestie dit onderzoek uit te breiden tot "na de boerderij" dus ook bij de sorteerbedrijven, handel de taillist e.d. Een dringend verzoek aan het produkt- schap voor aardappelen vopr zo'n volledig onderzoek is volgens Van der Maas op zijn plaats. Een ander onderwerp dat door hem werd aangesneden waS de situatie van de akkerbouw in het zuidwestelijk kleigebied. Uit een brief van de minister aan de vaste kamerkommissie van landbouw was van der Maas ge bleken dat de heer Braks op basis van hem verstrekte gegevens de indruk had gekregen dat de kg-opbrengsten per ha zowel als de geldelijke inkomens van de akker bouwers zich de laatste twee jaar in gunstige zin ontwik keld hebben in het zuidwestelijk kleigebied. "Deze on heuse voorlichting rangschikte van der Maas onder wat hij noemde "politieke straatjes schoonvegerij". "Onze verontwaardiging over deze ministeriële informatie dient De ekonomische resultaten van de Nederlandse land- en tuin bouw zijn het afgelopen boekjaar verslechterd. Het Landbouw- Ekonomisch Instituut, LEI, bevestigt deze ontwikkeling in het Landbouw-Ekonomisch Bericht 1980, afgekort tot LEB, dat over enkele weken zal verschijnen. De kosten namen in het boekjaar 1979/80 tweemaal zoveel toe als de opbrengsten van de produk- ten. Het gevolg daarvan is geweest dat het verschil tussen de berekende werkelijke inkomsten en beloningsaanspraken nog groter is geworden. Bedroeg het verschil in het voorgaande jaar zo'n 25%, in het afgelopen boekjaar is het gestegen tot zo'n 35%, aldus het LEI. Uit het LEB blijkt dat na de vrij- gunstige uitkomsten van de melkveehouderijbedrijven in 1978/79, in 1979/80 de gemid delde arbeidsopbrengst flink is gedaald en wel van 45.700 tot naar schatting 32.400 op de grotere, en van bijna 20.000 tot circa 16.000 op de kleinere bedrijven. Op de akkerbouwbedrijven bleef de gemiddelde arbeidsop brengst ongeveer gelijk: op de grotere deed zich een daling voor van 29.700 tot 28.900; op de kleinere een stijging van 13.100 tot f 15.700. Op de grotere gemengde bedrijven met veel intensieve veehouderij verminderde de arbeidsopbrengst van 23.600 tot 22.400, op de kleinere bedrijven van 11.500 tot 9.100. De gemiddelde arbeidsopbrengst op de glasgroente- en de- glasbloemenbedrijven daalde van 1978 op 1979 sterk: respek- tievelijk van 21.000 tot 9.000 en van 11.700 tot min 6.900. Ook op de champignonbedrijven deed zich een daling voor: van 45.300 tot 28.500. De produktiewaarde van de landbouw bedroeg in 1979/80 naar schatting 21,3 miljard, ruim 1 miljard meer dan een jaar tevoren. Vrijwel de hele toename kwam voor rekening van de arkenshouderij en de pluimveesektor, die een stijging te zien gaven van respektievelijk 750 miljoen en 300 miljoen. De roei van de totale opbrengstwaarde was het resultaat van een kleine vergroting van de produktieomvang (1,5%) en een iets sterkere stijging van de prijzen 4%). De produktiewaarde van de glastuinbouw bedroeg in 1979 naar schatting 3,3 miljard, 7 a 8% meer dan in 1978. Deze toename was vrijwel geheel het gevolg van een vergroting van de gepro duceerde hoeveelheden. De kostenstijging wordt geraamd op ruim 12%, vooral als gevolg van de gestegen energiekosten. Ook in de glastuinbouw is de achterstand tussen beloning en belo ningsaanspraken, die in 1978 ca. 25% bedroeg, verder toegeno men. In 1979 steeg de uitvoer van voor de Nederlandse land- en tuinbouw van belang zijnde agrarische produkten met 1,9 miljard, terwijl de invoer met 1,7 miljard toenam. Het saldo op de agrarische handelsbalans nam derhalve met 200 mil joen toe tot een bedrag van 10 miljard. De laatste jaren blijft de groei van de Nederlandse agrarische export overigens achter bij die van andere EG-landen. De rechtstreekse bijdrage van de land- en tuinbouw aan het nationaal inkomen was in 1978 ongeveer 4,5%; tezamen met de indirekte bijdrage - via toelevering en verwerking- bedroeg de totale bijdrage in 1978 20 miljard ofwel circa 9%. Van dit bedrag kwam bijna de helft van de rundveehouderij, terwijl de intensieve veehouderij en de tuinbouw elk ongeveer 20% voor hun rekening namen. én aan de minister én aan de vaste kamerkommissie ter kennis gebracht te worden. Men zal, zo vervolgde hij, er wel geen belangstelling voor hebben maar wellicht kun nen we ondermeer nog eens trachten uit te leggen dat voor dit jaar de groen be mesters onder graan grotendeels mislukt lijken, dus de revenuen zullen nog lang op zich laten wachten. Voorts dient de minister en zijn raadge vers, zo meende van der Maas, nog eens uitgelegd te worden dat de geldelijke inkomens over de laatste twee jaar telkens verslechteren i.p.v. verbeteren. Hij besloot zijn betoog met de mededeling dat de akkerbouw- kommissie de gestelde prioriteit in de laatste leden raadsvergadering onderschrijft te weten de urgentie van een praktische invulling van het nationaal zelf- standigenbeleid. Fiskaliteiten in de vorm van een aangepast premieheffings- en inkomstenbelastingre gime alsmede de drastische beteugeling van de fiskale diefstal in de bedrijfsopvolgingssfeer dienen daarbij volgens de kommissie absolute voorrang te hebben. (vervolg hoofdbestuursvergadering op pag. 10).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1