Scholieren van het platteland moeten vér fietsen, maar zien een boel cw Diplomering Middelbare Landbouwschool Dordrecht D; K, N L Diplomauitreiking Hogere Landbouwschool Dordrecht Wat vind je onderweg? M.A.S.-B akkerbouw M.A.S.-B veehouderij M.A.S.-A akkerbouw Onderzoek naar ander beleid monumentenzorg USA - Markt voor freesia? M.A.S.-A veehouderij Geslaagd aan de Rijks Middelbare Agrarische School (3-jarige richting) te Goes zijn de volgende kandidaten: Geslaagd voor het examen Aankomend Hovenier aan de Vakschool Hoveniers te Kapelle zijn de volgende kandidaten: K, Anderen die op een boerderij wo nen hebben vaak een lange weg te gaan voor ze op school zijn. Land- en tuinbouwbedrijven liggen nu eenmaal meestal buiten de bebouwde kom van dorpen en steden. Vroeger vonden we nog wel bedrijven in de dorpen maar deze toestand komt niet veel meer voor. Door ruilverkaveling werden veel boerderijen verplaatst, zodat ze bij Onder zeer grote belangstelling vond vorige week vrijdag in de aula van het Agrarisch Opleidingscentrum te Dordrecht de diplomauitreiking aan de afgestudeerde HLS-ers plaats. Ing. J. Kaan, de binnenkort afscheid nemende voorzitter van de Kommis sie van Beheer, kon 37 diploma's overhandigen. In zijn felicitatietoes praak wees Kaan op de mogelijkhe den die er voor pas afgestudeerde HLS-ers zijn in de ontwikkelingslan den. De KNLC-prijs voor de beste indi viduele afstudeeropdracht werd toe gekend aan Daan Moelker uit Bid dinghuizen voor het onderwerp "Mechanische aankoppelingen tus sen trekkers en werktuigen in de landbouw. Een eervolle vermel ding kreeg Theo van Vliet uit Arkel voor het onderwerp "Centrale opfok van jongvee". Voor de eerste maal werd aan vele gediplomeerden ook- een lasdiploma uitgereikt. Dit ge beurde door de heer A. Euger, leraar lastechniek/amanuensis. De diplo- meringsdag, die door de studenten zelf was georganiseerd, eindigde op bijzonder gezellige wijze met een uitgebreid koud buffet met aanslui tend een feestavond. het land kwamen waar het vee liep of de akkers bewerkt moesten worden Voor veel kinderen betekent dit lo pen, fietsen, openbaar of eigen ver voer. Heel veel boerinnen brengen dagelijks de kleintjes naar de kleu terschool per auto of fiets. Lagere en middelbare scholieren hebben er vaak al heel wat kilometers op zitten voor de lessen beginnen. Vooral scholen als atheneum, gymnasium en die voor beroepsonderwijs staan niet in elk dorp. Dan moetje als zoon of dochter van een boer of tuinder soms 15 km fietsen of brommen, elke dag 2 keer. Alles heeft z'n voor en tegen, ook zo'n lange weg naar school. Voordelen: je woont buiten, je bent elke dag sportief bezig in de frisse lucht en je kunt heel wat kennis opdoen van de natuur. Nadelen zijn, datje een lange en soms dure reistijd hebt, je vaak kontakt met bv. schoolklubs mist, je in de middag pauze niet naar huis kunt en dat je vaak tegenwind en regen hebt te verduren. Onderweg ziet zo'n scholier van al les. Vaak zal hij of zij al om zeven uur van huis moeten. Scholieren van het platteland fietsen vaak samen, dan lijkt het of de tegenwind niet zoveel kracht vergt, tenminste als je niet voorop rijdt. Maar alleen of met z'n tweeën kun je beter zien wat er zoal te vinden is langs de rand van de weg of het fietspad. Lopen de koeien van de buurman al buiten? Er zijn weer nieuwe lammetjes bijgekomen. JEn kijk, daar staat een krant voor het raam van Jantje, dat betekent dat je even langs moet komen. Op de weg naar school heb je meestal weinig tijd over, de terugweg kan wel iets langer duren. leuke dingen te vinden. Langs de kant van wegen in de polders staan vaak inktzwammen, slanke witte paddestoelen met een lange ge schubde hoed, die later aan de rand zwart wordt. Jonge exemplaren zijn erg lekker en het meenemen waard. Omdat ze niet lang houdbaar zijn kom je ze niet tegen in de groente winkel. Ze zullen dus wel niet zo gauw uitgeroeid worden door men sen die geen maat weten en ze willen verkopen. Dat gebeurde wel met een andere paddestoel, de cantharel of hanekam. Geel zijn ze en ze hebben de vorm van kleine trechtertjes met onregelmatige randen. Als je ze doorbreekt ruiken ze naar abrikozen en de smaak is rauw, wat peper achtig. Ze waren erg gemakkelijk te herkennen en hadden geen giftige dubbelganger. In Nederland zijn ze zeldzaam geworden en je kunt ze daarom beter laten staan. 'an is er nog het eekhoorntjes- brood- een grote bruine ronde bolle hoed met een dikke steel. Heel vaak zijn ze door b.v. slakken of maden aangevreten en je moet ze goed ken nen. Pluk ze dus maar niet. Ze staan vaak onder beuken of dennen. De weidechampignon is er ook bijna niet meer. Deze is wat groter dan de gekweekte soortgenoot en even lek ker. Nu er minder paarden in de wei lopen, wordt hij steeds zeldzamer, want hij heeft paardemest nodig. Pluk nooit een witte paddestoel die erop lijkt, want dat zou wel eens een heel giftige kunnen zijn. atuurlijk weetje waar de bramen 't eerst rijp zijn, plekjes die haast niemand kent. Maar er zijn meer i nUiiutam cao ■IhareL Op vrijdag 27 juni werden in het Agrarisch Opleidings Centrum van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Komité 54 leerlingen van de MLS te Dordrecht gediplomeerd. Voorafgaand aan deze diplomering kwam zoals gebruikelijk de Kom missie van Advies bijeen, waarbij ondermeer gesproken is over de dif ferentiatie Groenteteelt, welke in augustus van start zal gaan. De diplomeringsbijeenkomst werd onder grote belangstelling van ouders, familieleden en genodigden om 14.00 uur geopend door de vice-voor- zitter van de Kommissie van Advies, de heer W.M. Stehouwer. Na een toespraak van de direkteur, de heer ir. T.U. Wietsma, werden vervolgens de diploma's uitgereikt aan de afgestudeerden door de voorzitter van de Kommissie van Beheer, de heer ing. J. Kaan. Ad van Bergeijk, Werkendam; Jan van Bergeijk, Delft; Gerard Buite laar, Maasland; Jan de Fonkert, Numansdorp; Schil Hage, Zuid-Bei- jerland; Bas Koenraadt, Oud-Bei- jerland; Sjaan van de Linden, Heer- jansdam; René Luysterburg, Wouw; Bert Meuzelaar, Westmaas; Henk Nobel, Oudenhoorn; Paul Sweere, Standdaardbuiten; Henk Terzol, Papendrecht: Jan Kees in 't Veld, Papendrecht; Ben Verwijs, Zuid- Beijerland; Ron Verwijs, Zuid-Bei- jerland. Atie Bos, Dordrecht; Cor de Bruijn, Wouw; Piet Dam, Zwijndrecht; Ru ben Maarsen, Spijkenisse; Han Mulders, Wouw; Antoon Salentijn. Papendrecht; Jacob van Steenselen, Strijen; Jan Vaessen, Sliedrecht; Niek Velthuysen, Alblasserdam. Chris Becker, Maassluis; Sjaak Bie- mond, Zwijndrecht; Kees Breure, Dinteloord; René Buth, Dirksland; Lauran Damen, Langeweg; Peter v.d. Erve, Zurd-Beijerland; Leo van Etten, Kruisland; Simon de Feijter, Dinteloord; Peter Koopmans, op alles naast je fietswiel. Wie kent bijvoorbeeld Weegbree? Dat is het meest voorkomende "onkruid" langs de weg. De smalbladige soort heeft een donkere aar waarop grijsachtige meeldraden zitten als een grijze pruik. ang geleden, zo luidt het sprookje van Prinses Weegbree, was er een prinses, die trouwde met een ridder. De ridder reed uit naar verre landen en zijn vrouw wilde graag dat hij thuiskwam. Zij besloot aan de kant van de weg te gaan staan en langza merhand werd haar groene jurk zwart van het stof en haar haren werden grijs. Ze staat er nog, want de ridder kwam nooit terug. -ennis van de natuur, biologie, daarin raak je vanzelf thuis als je let De monumentenzorg heeft zich in het verleden ontwikkelt van een vrij op zichzelf staande, sterk kuituur- historisch gerichte aktiviteit tot een proces met een veel bredere maat schappelijke betekenis. Gezien deze ontwikkeling komt de vraag naar voren of de huidige doelstellingen en instrumenten, waarmee het monu mentenbeleid wordt gevoerd, niet moeten worden heroverwogen. De punten die in dit verband aandacht vragen zijn: procesmatige aanpak van het restauratiebeleid in gebieden met beschermd stads- of dorpsge zicht; onderhoudsproblematiek werkgelegenheidsaspekten; relatie tussen de rijksoverheid en de lagere overheden (decentrali satie); relatie en koördinatie van monu mentenbeleid met stadsvernieu wing en natuur- en landschaps behoud. De staatssekretaris van CRM, Wallis de Vries, heeft besloten een onder zoek in te laten stellen naar de op dit gebied levende meningen en visies van betrokken partikulieren, organi saties en overheden. Voor dit onder zoek is het Bureau Van de Bunt te Amsterdam ingeschakeld. Noord-Amerika kan een nieuwe ex portmarkt worden voor freesia's. De eerste proefzendingen vanuit Guernsey zijn weg. Men zegt dat er binnen een paar jaar een miljoen bloemen naartoe kunnen. Nieuwe afzetgebieden zijn nodig. De groen- tekwekèrs willen overschakelen op een oogst die minder energie vraagt. Dit jaar is de zaad-leverantie kleiner geweest dan normaal. Dat gaf wat respijt, zodat proefzendingen moge lijk werden. Maar volgend jaar wordt er een groot aanbod verwacht. De USA wordt als een goede markt voor freesia's beschouwd. En nu de Hol landers juist een grote campagne hebben gestart om het bloemenver- bruik aan de oostkust te stimuleren, vindt men het een goede tijd om er in te stappen. Kruisland; Robin de Krijger, Mid- delharnis; Frans Maris, Zevenber gen; Joris van Meer, Klundert; Kees Oosterlee, Maasland; Leen v.d. Pol der, Rockanje; Ad Prinse, Wouw; Cees de Ruiter, Numansdorp; Albert Snoei, Rotterdam; Daan Verhulst, Axel; Peter v.d. Wiel, Zevenbergen. Jan Aantjes, Oud Alblas; Chris Bie- mans, Etten-Leur; Jan Doelman, Maassluis; Hans de Graaf, Zwijn drecht; Nico Harteveld, Den Hoorn; Ary van der Hoog, Óud Alblas; An- nelies Lozie, Dordrecht; Kees Pot, Rozenburg; Leo Rodenburg, Schi pluiden; Jan Martijn Spruijt, Dor drecht; Arie v.d. Wel, Wateringen. Klas 3A1. W.H.A. Blankers, Grijps- kerke; G.H.M. Brooymans, Tholen; M.S. Courtin, Heinkenszand; J.F. Dieleman, Philippine; J.S.H. Drie- dijk, Wolphaartsdijk; J.D. Dijkstra, Wouw; J. Francke, Grijpskerke; R. Kalisingh, Goes; C. Keizer, Melis sant; L.D. van Klinken, Nieuwer- kerk; B.J. Kooijman, St. Annaland; I. de Korne, 's-Gravenpolder; F.P. Kuypers, Kloosterzande; H. van Strien, Dirksland; F.P.M. de Theye, Terhole; J.H. de Vlugt, Middelhar- nis; P.G.M. Volleman, Lamswaarde; C. van der Werf, Middelburg; A.J. van Wingen, Baarland, klas 3A2. M.A.M. de Badts, Sluis; A.J. Blok, Borssele; L.A.M. van Damme, Kloosterzande; J.A. Dees, Hoek; P. Dekker, Aagtekerke; C. van Klin ken, Nieuwerkerk; A. de Kok, Le- wedorp; K.D. Leendertse, Hoede- kenskerke; C.S. van Liere, Kapelle; P. van der Linde, Aardenburg; M.J. Lokerse, Lewedorp; C.C.R. Mabe- soone, Zuidzande; C.M. Otte, Lewe dorp; J.D. Pladdet, Groede; M.F. van de Ree, Hoedekenskerke; T. Serrarens, St. Kruis; W.P. Smalle- gange, Haamstede; J.A. Stouten, Oosterland; S. de Visser, Meliskerke; J.W.J. de Winter, Baarland; Geslaagd aan de Rijks Middelbare Agrarische School te Goes (2-jarige richting) zijn: Klas 2B: R.R.E. Bogaert, Clinge; J.A. van den Bosse, Kerkwerve; C. Breure, Wissenkerke; D. Coppoolse, Gapinge; J. Francke, Meliskerke; E.J.A. Freyser, Zaamslag; S. van den Hamer, Hoensbroek; J.J. v. 't Hof, Stavenisse; W. Houmes, Aagteker ke; G. Huige, Zierikzee; C.A. Keizer, Melissant; A. Kramer, Kortgene; J.G. Langebeke, Heinkenszand; C. Mol, Waarde; S.C.J. Timmerman, Kwadendamme; J.J. Traas, Baar land; A.G. Vermuë, Heinkenszand; J.M. Waverijn, Kruiningen; J. van der Weele, Kortgene; J.A. van der Wekken, Noordgouwe; D A. Wisse Nijssen, Kapelle. Eindelijk is het dan zover en krijg je het kostbaar bewijs van he inspanning: het diploma. 1. J.F.C. v.d. Bogaert te Ossendrecht; 2. D.B. v.d. Bosch te Yerseke; 3. A.R.M. Buysse te Oostburg; 4. L. Casteels te Clinge; 5. E.H.M. v. Damme te Hulst; 6. D.J. Dellebeke te Ritthem; 7. J.J. d'Haens te Graauw; 8. L. Janse te Middelburg; 9. C.C.A.M. Jansen te Hoogerheide; 10. C. Kempe te Bruinisse; 11. A. Koster te Krabbendijke; 12. R. Mal- lekote te Kapelle; 13. P. Mes te Haamstede; 14. J.C. de Nooyer te Wissenkerke; 15. J.W. Quist te Tho len; 16. J.C. Reede te Veere; 17.M.E. v. Spronsen-Versteegh te Ritthem; 18. L.T. Taalman te Philippine; 19. L. Theune te Vlissingen; 20. J, Won- dergem te Middelburg; 21. M.M.S. Marijs te Oostburg; 22. S.J. Visser te Arnemuiden; 23. P.M. Traas te-Yer- seke; 24. J.H. Wagenaar te Seroos- kerke. Er is 1 kandidaat afgewezen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15