Ij rj IKEN Van Weele b. v. W UW BESTE VERKOOPARGUMENT: ADVERTEREN IN LAND-EN TUINBOUWBLAD .In moeilijke tijden, wordt gezocht naar samenwerking Regen spaart vele uren "krenten" uit bij de vruchtrui van appels Oogst klein fruit in volle gang H.H. ADVERTEERDERS 28 juli t/m 1 aug. a.s. Drukkerij Vink b.v. Garage- en Landbouwmechanisatiebedrijf BEKENDMAKING LELY INDUSTRIES N V. Weverskade 10 MAASLAND VAN WEELE B.V. Prins Bernhardstraat 53 WOLPHAARTSDIJK Tel. 01198-278 In de week van verschijnt er wegens vakantie geen land- en tuinbouwblad. Wij verzoeken U nu hiermee rekening te houden met Uw plaatsingsopdrachten. VRAAG EEN SCHERPE OFFERTE Trilbeton Sas van Gent b.v. gebruikte betonklinkers Fa. L. Ph. Pekaar Zn. tel. 01131-2069/1432 Het aangewezen adres voor de voordeligste prijs. MOTORMAAIERS, zowel benzine als electrisch. CIRKELMAAIERS MESSENKOOIMAAIERS. Tevens diverse FREZEN in voor raad. DE GAZONMAAIER SPECIALST De lang verwachte regen is dan eindelijk op ons Thoolse gebied vo rige week toch gekomen. Plaatselijk is er echter met zware buien soms teveel ineens gevallen, zodat sommi ge percelen met een ongelijke lig ging, blank kwamen te staan. Enkele percelen kregen ook wat schade met de gevallen hagel waaronder zaai- uien, witlof en bloemzaden een min der fleurige aanblik verkregen. In de laatste week van juni konden door de veelvuldige zware buien niet alle ge wenste percelen aardappelen vóór de rooidatum van 23 juni gerooid wor den. Zolang mogelijk werd met het rooien doorgegaan, totdat het niet meer doenbaar was, omdat ook de bouwvoor teveel kapot gereden werd. Door deze omstandigheden hield de aardappelprijs zich op een goed niveau, en degene die als nog hebben kunnen rooien kunnen hier over tevreden zijn. Vanouds is ons al voorgehouden, dat wanneer de teel ten rond eind juni voldoende regen hebben gehad; dat er nadien niet zoveel meer nodig is, om tot goede opbrengsten te kunnen komen. Het is te hopen dat er dan nu wat meer zomerse dagen komen, want ook dat heeft elk gewas in zijn groeiperiode nodig. Vorige week heeft één van de Thoolse veilingen het vijftig jaren bestaan herdacht met een gezellig samenzijn van leden, handelaars en diverse genodigden. In het goed uit de doeken gedane overzicht door de sekretaris, van het reilen en zeilen van deze afzetvereniging, kwam duidelijk naar voren, dat het ook in de voorbije halve eeuw niet altijd koek en ei was. Door de oprichters werd echter met taaie volharding gezocht en gestreefd, om in samen werking, de belangen van de agrari sche bevolking te kunnen dienen. Het is niet altijd even gemakkelijk gegaan om de schapen bij elkaar te" houden, want de bokken veroor zaakten wel eens last. Het overgrote deel van de aangeslotenen, was er echter van overtuigd dat een goed gebundeld afzetpatroon, de beste waarborg was om de hoogst haalbare prijzen te maken. Tegenwoordig wordt ook wel dikwijls terecht ver zucht dat het zo'n moeilijke tijd is, maar in de voorbije vijftig jaar zijn er ook tijden en jaren geweest, waarin het voor boer en tuinder soms zwart voor de ogen werd. Ondertussen is wel bewezen, dat dit afzetorgaan enorm ten dienste is geweest, ten ba te van de aangesloten leden. ,Dat er nu in 1980 zich nog steeds in ons be drijfsleven grote moeilijkheden voordoen is echter ook een feit, en velen vragen zich nu ook af waar heen gaan wij, met de uitvoering van onze verschillende bedrijfstypen. Als men op die jubileumsamenkomst zo hoort vertellen, dat er éénmaal een tijd is geweest, dat er 375 leden wa ren en dit nu vergelijkt met wat er in dat gebied nog in de agrarische sek- tor de kost probeert te verdienen, dan houdt men dit voor onmogelijk. De grote vermindering van het aan tal leden zal niet erg zijn, wanneer de jaaromzet daar maar niet onder te lijden heeft. Voor de toekomst zal er aandacht moeten zijn, hoe of het be lang kan worden gediend van alle telers, hetzij groot of klein. Alleen in gerichte samenwerking, kan ook door een klein aantal leden een ve reniging behouden blijven, tot nut van hun bedrijf. Het is nu eenmaal onontkoombaar, dat het agrarisch bedrijfsleven gevoerd zal worden door een afnemend aantal onderne mers. Maar ook die weinigen zullen hun kracht kunnen handhaven in samenwerking. Op Schouwen-Duiveland is de laatste weken op de meeste plaatsen flink wat neerslag gevallen. De verschillen zijn door het buïge karakter op korte afstand vrij groot. In de boomgaar den betekent deze weersomslag een plotselinge groeistoot waardoor de vruchtrui in verhevigde mate zich heeft voortgezet. Bij de appels was dit op vrijwel alle percelen welkom. Het spaart heel wat uren "krenten" uit. Want te veel appels j)er boom betekent te kleine vruchten en die zullen ook in het nieuwe seizoen waarschijnlijk de kostprijs niet op brengen. De goudreinette moet in veel percelen met de hand nog na gedund worden. Het is bij veel telers het derde jaar dat dit ras een opti male produktie geeft. Dit is als we onze gegevens over de laatste 15 jaar terug bekijken toch opvallend. Van de andere appelrassen kunnen we zover dit nu te bezien valt een goede oogst verwachten al zal dit in ons gebied geen topoogst worden zoals dit kort na de bloei liet aanzien. Bij de peren is de situatie over de te ver wachten oogst ongunstiger. De kon- ference geeft op de meeste bedrijven een vrij goede oogst maar op enkele percelen is het aantal vruchten ver beneden de gewenste hoeveelheid. Er komen nog al wat "flessen" in voor die er eigenlijk moeilijk zijn uit te dunnen omdat dit teveel ten koste van de kg-opbrengst zal gaan. Bij de andere pererassen zijn de opbrengst verwachtingen niet hoog gespannen; al zijn er toch enkele percelen die hier boven uit steken. Een te hoge kg-opbrengst in 1979 of de bladvlo aantasting in dat seizoen zijn dikwijls de achtergrond van de verschillen die zich dit jaar na een koude bloei openbaren. De plannen voor een verbetering van onze afzet zijn door C.B. weer klaar gemaakt. De verpakking in dozen zoals vorig jaar heeft plaatsgemaakt voor uitsluitend de houten éénmali ge krat. (Jammer voor de karto nindustrie die vorig seizoen zo ge baat was met de subsidie voor de fruittelers!) De meeste appels en pe ren zullen vanaf een bepaalde mini- mummaat in de klasse I verplicht in een éénmalige verpakking moeten worden aangeboden. Het is te hopen dat de handel deze verpakking waardeert en dit tot uit drukking brengt in de prijs, anders bestaat het gevaar dat de teler de ge makkelijkste weg kiest en een goede klasse 2 sorteert in.de meermalige kist. Dit zou dan precies het omge keerde zijn wat we met de verbete ring van onze presentatie beogen. De uitbreiding van de voorverkoop tot enkele appelrassen ligt in de plannen om tegemoet te komen aan verlangens van de handel. De mogelijkheid om fruit voorge sorteerd op te slaan wordt nader door de veiling Z.H.Z. bekeken, om zodoende aan incidentele vraag naar bepaalde maten te kunnen voldoen. Door de telers uit d; IJsselmeerpol- ders is besloten om via de veiling Zwolle te komen tot een aktief afzet De langverwachte regen is gevallen op Zuid-Beveland. Tot nu toe zo'n 80 mm. Dit verschilt natuurlijk van plaats tot plaats, maar iedereen vindt het wel weer genoeg. De kwaliteit van de bessen en fram bozen gaat bij slecht weer snel achteruit en ook de prijsvorming is bij warmer weer meestal beter. Nu is het oogstseizoen voor verschillende telers reeds begonnen, frambozen en bessen worden volop geveild. Mo menteel ligt de top bij de rode bes sen, maar eind volgende week lopen de aanvoeren hiervan alweer terug. De oogst van het klein fruit kent ge weldige pieken en moet meestal met losse krachten en het hele gezin worden aangepakt. De laatste jaren is het gelukkig zo, dat de prijzen van het klein fruit redelijk tot goed zijn, zodat met veel inspanning dan toch een goed resultaat geboekt kan" wor den. Met al de regen is op veel plaatsen in Zuid-Beveland ook hagel gevallen. Op plaatsen werd zware schade ge meld, maar op de meeste plaatsen gelukkig lichte tot matige. Het is echter helaas zo dat wanneer er op je perceel hagel is gevallen, het mooie er al is en je al vlug in klasse II valt. kanaal en het ter beschikking stellen van het fruit aan deze veiling. Een grote stap in een goede richting voor dit gebied. Enkele weken gele den schreven wij over de verlaging van de kosten voor de leden van vei ling Z.H.Z., dit is door een fout in de copie verkeert overgekomen. Vanaf 1 januari 1980 is dit percentage ver laagd van 5 naar 4 XA% inklusief en kele heffingen. De verkopers van het fruit op het hout zullen in de komende weken weer proberen om het met de fruit- pachters eens te worden. De vraag naar peren is duidelijk te bemerken. Bij de appels wordt de kat noch wat uit de boom gekeken. Jonge percelen krijgen de meeste aandacht. De charme van de jeugd wordt duidelijk gewaardeerd en naar een wat ouder gedeelte wordt heel wat minder gelonkt. Dat geeft dit jaar extra problemen, omdat er verpakkingen en labels ko men voor fruit van klasse I en II. De aantallen zijn reeds bij de veilingen opgegeven, maar de voorlopige ge taxeerde klasse I zal zeker dalen, want er komen de laatste dagen steeds meer meldingen van hagel. In de meeste boomgaarden is de rui zeer hevig. Dit was bij de appels zeer welkom, er zal nog wat nagedund moeten worden, maar het bespaart toch handen vol werk. De natuur regelt zichzelf vaak. Bij de peren was de rui weer niet zo ge wenst. Het ziet er namelijk naar uit dat de oogst van alle perenrassen aanzienlijk lager zal uitvallen dan in 1979. Hier rekenen we dus op goede prijzen, omdat ook Europees gezien de oogst iets lager gaat worden. Meldingen dat de appelprijs laag zal worden zijn zeer voorbarig; er zijn meer jaren geweest dat de prijsvor ming geweldig meeviel, en de laatste weersveranderingen en rui zijn fak- toren waar je meestal geen rekening mee houdt. Momenteel staat ons niets anders te doen, dan goed na- dunnen en alles te doen om een kwaliteitsprodukt aan de markt te brengen. IhV Naast de U bekende merken John Deere, Ransomes, Hako etc. hebben wij thans ons leveringsprogramma uitgebreid met de complete serie LELY werktuigen. Sedert 1 juli 1980 treden wij op als dealer van LELY landbouwmachines voor Midden-Zeeland. Ook kunnen wij u de ECHTE ORIGINELE LELY onderdelen uit voorraad leveren. 9G Postbus 16 - 4570 AA Axel - Tel. 01155-2020 <~Qondl\outl\andel 0rlebebe b.o. Seidlitzweg 5, Hoek Tel. 01159-363 UW RONDHOUT VAN EEN VERTROUWD ADRES. Wij leveren vlug en in iedere maat geïmpreg neerd rondhout o.a. boom, weide en afraste- ringspalen alsmede stalen landbouwhekken. ZIJN UW RIETEN OF PANNEN DAKEN VERSLETEN? Wij zijn al jaren gespecialiseerd in het opnieuw in dekken van oude daken met o.a. Eternit en Onduline golfplaten. Wij geven u graag vrijblijvend inlichtingen en prijsopgave. Ook alle soorten dakpannen. Met en zonder isolatie. Fj SCHUTTE HOOGERS I dakbeplating J Chevalleraustraat 1 9, L 7731 EE Ommen J I VS Tel. (05291) 2489 - 3192 Ook 's avonds. ZLM Zandstraat 44 - 4551 LH - Tel. 01157-1558 levert: - Bergingen - Garages. - Loodsen - Schuttingen en Afrasteringen. - Ook te leveren in steenmotief. - Alle soorten uitgewassen Grindtegels en Mozaïktegels. Vraag vrijblijvend offerte. Voordelige aanbieding SLUISKIL 01157-1466 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14