Ontstaan en inrichting van Nieuw Land Nederland - bloemenland I n drie hoofdgebouwen die, hoe kan het anders in dit landbouwge bied, de vorm hebben van een graanschuur, is een uitgebreide ex positie ondergebracht die de geïnte resseerde bezoeker in de gelegenheid stelt informatie op te doen over het hoe en het waarom van het Zuider- zeeprojekt. Met behulp van de mo dernste expositietechnieken krijgt men inzicht in een even opmerkelijk E ven boeiend als verrassend is dat deel van de tentoonstelling waarin een overzicht wordt gegeven van wat men zoal op en in de bodem van het IJsselmeer vond toen het land bloot kwam: voorwerpen van de vroegste geschiedenis (restanten van vliegtui gen uit de tweede wereldoorlog) tot voorwerpen uit onze vroegste ge schiedenis aangevuld met vondsten van allerlei aard uit de daartussen liggende periode. De verklaring van hun aanwezigheid op de bodem van c' Zuiderzee ligt voor de hand: klei ne schepen die met man en muis vergingen in storm of strijdgewoel. Uitgebreid wordt tenslotte ingegaan op de inrichting van het nieuwe land met als eerste elementen van bewo ning de boerderijen, dan ook later de dorpen en steden, de rekreatie, de bossen, de natuurgebieden en de in dustrie. Boeiende permanente expositie in Flevoland D. Lelystad, centrum van landbouwkundig onderzoek Ni D, Talloze foto's geven een beeld van het gaan boeren op nieuw land. O, 'ns land bezit talloze gelegenhe den voor "een dagje uit". Amsterdam en Rotterdam zijn wat dat betreft overbekend. Niet minder interessant zijn dikwijls de musea, de pretparken, dierentuinen e.d. In dit laatste rijtje hoort ook het Informatiecentrum "Nieuw Land" thuis. Dit centrum, dat vlak bij Lelystad in onze op één na jongste polder Flevoland ligt, mag dan wellicht wat minder bekend zijn (het bestaat nog niet zoveel jaren) een bezoek waard is het dubbel en dwars. als puur Nederlands gebeuren: het droogleggen van onze Zuiderzeepol ders en daarna het inrichten en het gebruik ervan. Er is voorts een film zaal, en een dokumentatiehoek ter wijl een verfrissing er al naar keuze voor of na de ontdekkingstocht door het ontstaan van de Zuiderzeepol ders, in een restaurant kan worden genuttigd. e expositie bestaat uit een aantal elkaar opvolgende thema's die aan sluiten bij het in de praktijk toege paste werkschema bij de droogleg ging en de inrichting. Aldus maakt de bezoeker het proces mee "van water tot modder en van modder tot land en de laatste stap van land tot woon- en werkgebied." De expositie begint met een dia klankbeeld waarin wordt duidelijk gemaakt hoe wij Nederlanders van Flevomeer Flevoland hebben ge maakt. De samenstellers hebben zich niet beperkt tot alleen Flevoland: ook de geschiedenis over de Zuider zee en de andere inpolderingen wor den onder de aandacht gebracht met o.m. een grote maquette van het to tale waterstaatkundige werk. Wie na de rondgang behoefte heeft aan nog meer informatie kan terecht in de dokumentatiehoek waarbij ook een kleine bibliotheek. Er is voorts allerlei materiaal (boeken, brochu res, dia's e.d.) over de afsluiting en drooglegging van de voormalige Zuiderzee te koop. Ook kunnen op verzoek films worden vertoond. V oor wie behoefte heeft om na het werk "op kleine schaal" over te stap pen naar de "grote schaal" is er vlak bij in de zuidelijke Flevopolder een unieke gelegenheid om nu eens echt te zien hoe nieuw land in de praktijk "ontstaat" en wordt ingericht. De Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders heeft dit drooggevallen gebied ontgonnen nadat het in 1968 voor een groot deel droog was gevallen. Mede door middel van de teelt van gewas sen maakt de rijksdienst van de natte Arnhem de vele routes naar Nieuw Land bij Lelystad. Juist ten oosten van Lelystad is een oppervlakte van meer dan 1000 ha in erfpacht gegeven aan instituten en proefstations. Het betreft het Centraal Diergenees kundig Instituut, het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond, het Proefstation voor de Rund veehouderij, het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek en het Instituut voor Veevoedinéson- derzoek. Op wat grotere afstand van Lelystad liggen nog bedrij ven, toegewezen aan de Stichting voor Plantenverdeling, de Land bouwhogeschool en het Rijksin stituut voor Rassenonderzoek. Uit de namen van de gevestigde instellingen blijkt dat vooral het vee-onderzoek is vertegenwoor digd. Het betreft onderzoek naar veeziekten, veevoeding, veefok kerij en veehouderij. Ook het be drijf van de Landbouwhoge school heeft veel vee. De grote oppervlakte grasland met enkele gebouwenkomplexen en veel runderen en schapen be palen het landschap ten oosten van Lelystad. Lelystad zelf zal er door uitgroeien tot een nieuw centrum van landbouwkundig onderzoek. Het personeelsbes tand zal bijdragen tot de ver scheidenheid van de bevolking van Lelystad. De drie "schuren" waarin de expositie is ondergebracht. slappe grond, droge goed begaanbare en kultuurrijpe grond. Daartoe zijn sloten en greppels gegraven en wor den o.m. landbouwgewassen ver bouwd. Eerst riet en daarna koolzaad en gra nen onttrekken nl. veel water aan de grond. slag" op dit grootste landbouwbe drijf van zelfs West-Europa van dichtbij mee te maken is augustus. 'e Rijksdienst IJsselmeerpolders is het grootste landbouwbedrijf in ons land: ze exploiteert een kleine 20.000 ha met een bouwplan dat bestaat uit ca. 7.000 ha koolzaad (jaarlijks tijdens de bloeitijd worden hier de zgn. koolzaadroutes uitge zet), 11.000 ha graan en voorts wat graszaad, vlas en erwten. Tijdens de oogstperiode zijn een paar honderd medewerkers van de rijksdienst druk bezig met tientallen maaidorsers, trekkers en honderden graantran- sportwagens de oogst te ruimen. Een derde van de totale oogst (ca. 80.000 ton) is tarwe. Het stro wordt op het veld verkocht. Grote graansilo's die nen om de oogst tijdelijk op te slaan en te drogen. In de loop van de win ter en het voorjaar wordt het graan verkocht. De beste tijd om de "veld- I iet alleen op landbouwgebied is een bezoek aan de Flevopolders een bezoek waard: het gebied is ook rijk aan rekreatieve elementen zoals bos sen, visplaatsen, zeil- en roeimoge- lijkheden en niet te vergeten het pol- dergebeuren op zich: hoe richt men zo'n totaal nieuw gebied nu in? Ook de "eindeloze" akkers, de rechte we gen, de onafzienbare rietvelden en de hoge dijken dat alles staat met de talloze fasanten, eenden, ganzen en konijnen dit stuk nieuw land borg voor een mooie dat uit.... WIERENGA (Nieuw Land is dagelijks - behalve eerste kerstdag en nieuwjaarsdag - geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 1,— per persoon, kinderen tot 14 jaar 0,50, groepen reduktie. Voor filmvoor stellingen dient tevoren een afspraak te worden gemaakt. Het adres is: In formatiecentrum Nieuw Land, Oostvaardersdijk, 8242 PA Lelystad. Telefoon: 03200-27799). Veel foto's van eeuwenoude op de bodem van het drooggevallen IJsselmeer gevonden voorwerpen. Ook de voorwerpen zelf worden getoond. Nederland is over de gehele wereld beroemd om zijn bloemen, bloembol len en produkten uit de boomkweke rijen. Dit houdt in, dat bloemen voor Ne derland ook in ekonomisch opzicht een zeer belangrijke rol spelen. Het grootste deel van de in Neder land gekweekte bloemen, bloembol len en produkten uit de boomkweke rijen is bestemd voor de export. Een belangrijke groeimarkt is vooral de markt voor bloemen en planten. In de periode 1969 tot 1979 nam de export van bloemen, en planten toe van 307 tot 1.656 miljoen gulden. Alleen al naar de Bondsrepubliek Duitsland werden gedurende 1979 voor een waarde van 1,134 miljard gulden bloemen en planten geëx porteerd. Dat wil zeggen, dat de Bondsrepubliek Duitsland de groot ste afnemer voor Nederland is voor bloemen en planten. In dat zelfde jaar exporteerden de boomkwekerijen naar de Bondsre publiek voor een totaalbedrag van 216 miljoen gulden. Het totale oppervlak dat in Neder land beschikbaar is voor de bloe menteelt bedroeg 4.289 hektare, hiervan werden 3.175 hektare in be slag genomen voor de teelt onder glas. De boomkwekerijen namen een op pervlak in beslag van 5.947 hektare, waarvan ca. 10%, ofwel 58 hektare, onder glas. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13