Tuinieren op het balkon binnen ieders bereik Rozen in goed gezelschap A, S terk en opvallend was de kombi- natie van de helder rode roos Am sterdam in een veldje van de blauwe ooievaarsbek Geranium "Johnson's Blue". De donkere salie Salvia ne- morosa "Mainacht" laat prachtig de zalmrose roos Curiosa uit de verf komen. In een veldje koperkleurige stekelnoot Acaena "Kupferteppich". verheffen zich harmonieus de diep gele Friesia rozen. Stemmig geurt de diep rose roos Myllard Jubilee tussen het tapijt van de zilverachtige ezel soor Stachys "Silver Carpet" en koeltjes spreidt Schneewitchen haar talrijke witte rozen over de grijswitte hoombloem Cerastium tomentosum "Columnae". Een vrolijke aanblik bieden tenslotte de oranje Alexander rozen tussen gelige bloemschermen van de vrouwenmantel Alchemilla mollis. H, I n de verschillende kombinaties van rozen met vasteplanten is het zaak goed op te letten of de verschillende tinten zuiver bij elkaar passen. Oranje-rode rozen met roze bloeien de vasteplanten is een onsmakelijk gezicht. Diezelfde rozen met geel of geelgroen doet een blijde harmonie ontstaan. Over het algemeen kun je je aan kombinaties van rozen met M et deze planten bedoelen we de planten die een aardige rand om een rozenpark kunnen vormen, die de rozen in een min of meer kleurige lijst vatten of in de winter voör een beetje aankleding zorgen. We noe men daarvan: de bekende blauw bloeiende lavendel (Lavandula U D, A, H ydro-kultuur voor buiten be hoort ook tot de mogelijkheden. Er zit muziek in Geslaagde kombinaties Geen kleurenkakofonie Zuiverheid Mogelijkheden Garnerende vasteplanten Voor onder of tussenbeplanting Het hogere werk Samen maken ze meer van Uw tuin Alle planten Hydro-kultuur i C/s C.J. Nouse Beveland B.V. 11 1 j J T 1 1N j? De belangstelling voor rozen is een tijdlang wat tanende geweest. Rozen werden voorheen vooral aangeplant in flinke perken als grote kleurvlakken of als royale randen in keurige rijen. De veranderende inzichten, het verlangen naar kleinschaligheid en natuurlijker beplantingen lieten voor de soms nogal kunstmatig aandoende rozentoepassingen weinig ruimte meer. Langzaam maar zeker is de roos zich een nieuweandere plaats aan het verwerven. Over de opmars van de heesterrozen schreven we al eens. Nu willen we enige ervaringen met grootbloemige - en trosrozen in andere toepassingen beschrijven. Toepas singen van rozen als smaakmakers tussen vooral vasteplanten. l1 lang bekend zijn de klassieke kombinaties van rozen met lavendel of kattekruid of van rozen omrand door geschoren hegjes van bijvoor beeld buxus. In onze situatie zijn ro zen vooral gebruikt in beplantingen met groepen lage vasteplanten. De rozen spelen in die kleurensympho- nie de eerste viool en vasteplanten zorgen voor een goed harmoniëren de begeleiding. De kleurakkoorden die aldus ontstaan zijn soms sterk wanneer rood en blauw samenklin- ken, vrolijk als oranje-rood en geel elkaar ontmoeten of stemmig als ro ze en grijs te samengaan. Omdat niet alles bol kan staan van de kleuren worden kleurrijke hoogtepunten af gewisseld door royale sobere frasen. et is bij het samenbrengen van kleurrijke planten altijd oppassen dat een en ander niet ontaardt in een kleurenkakofonie. Ook hier toont zich in de beperking de meester. Be halve kleuren spelen in het kombi- neren van vasteplanten met rozen ook de vormen een belangrijke rol. Wil de meestal fraaie bloemvorm van de roos goed tot haar recht ko men, dan zal de begeleidende be planting daaraan ondergeschikt moeten zijn. Ze moet de roos na drukkelijk begeleiden, niet over heersen. Passen we meerdere kom binaties toe dan dient er ook helder heid te zijn tussen die kombinaties. Vormen en kleuren mogen elkaar niet verdringen. Daarom planten we tussen de kleuriger kombinaties groepen van eenvoudiger groen- grijs-plantmateriaal. blauw bloeiende en grijsbladige vas teplanten geen buil vallen. Andere meer gedurfde kombinaties moeten zorgvuldig worden uitgekiend. B ehalve de geschetste kombinaties van rozen met vasteplanten zijn er uiteraard nog meer mogelijkheden. We zullen er nog een aantal opsom men en met wat fantasie kunt U daarzelf nog wel wat aanvullingen op verzinnen. Onderscheid maken we daarbij tussen planten die een rozengroep omranden, tussen plan ten die als lage onder- of tussenbe- planting dienst kunnen doen en dan is er ook nog het grotere werk, de vasteplanten die de rozen naar de kroon steken, die op voet van gelijk heid met de rozen een huwelijk aan gaan. "Blue Dwarf', laag Lavandula "Munstead Var.", middelhoog, La vandula "Hidcote Blue", hoog), kat tekruid (Nepeta mussinii of de ho gere N. "Six Hill's Giant"), de grijze Santolina chamaecyparissus, de wijnruit Ruta graveolens "Jackmans Blue"), geelbloeiend hertshooi Hy pericum calycinum, lage herfstasters, anjersoortjes en scheefkelk (I beris sempervirens "Snowflake"). oor onder of tussenbeplanting zijn onder meer de volgende soortjes bruikbaar. Vroegbloeiende aubrie- tiasoorten, zonegroen (Ajuga rep- tans), klokjesbloem (Campanula soorten), hoombloem of Cerastinum tomentosum "Columnae", tijm in een aantal kruipende soorten, ste kelnoot met blauwige, groenige of koperkleurige blaadjes, laag gips- kruid, versghillende soorten ooie vaarsbek (Geranium), het gele pen ningkruid Lysimachia nummularia, de zilvergrijze ezelsoren (Stachys "Silver Carpet") en een hele kollek- tie sedumsoortjes. O p voet van gelijkheid kunnen we de volgende hoger groeiende planten met rozen kombineren. Violetkleurige Aconitum of mon nikskap, de hogere soorten van de Campanula, zilvergrijze Artemisia, hoogopschietende helderblauwe rid dersporen (bijv. Delphinium An denken en August Koenemann), de kogeldistel (Echinops Taplow Blue), hoog gipskruid (Gypsohylla panicu- lala), verschillende salie (Salvia) soorten, fijnstraal of Erigeron en de hogere soorten van Geranium. ziet, er zijn talrijke mogelijkhe den om rozen samen met vasteplan ten toe te passen. De tijd van alleen rozen in strakke perkjes is voorbij. Vooral in kleinere tuinen kan op de geschetste wijze voor rozen een bruikbare toepassing worden gevon den. Rozen en vasteplanten, samen maken ze meer van Uw tuin. e belangstelling voor groen en bloemen - in 't bijzonder in de stedelijke woonomgeving - en de ontwikkeling van kunststoffen die veel lichter zijn dan aarde (en bovendien schoon) hebben een gelukkig huwelijk gesloten. Het resultaat is een aantal mogelijk heden, dat iedereen kan realise- afgeleid van een professioneel aangelegde daktuin is het zgn. Frankische systeem, dat op een oppervlakte van bijvoorbeeld 75 x 100 cm kan worden opge bouwd. Er komt een drainagelaag aan te pas (kunststof platen), een anti-worteldoek (kunststof Filter- vlies) en een zgn. watersparende laag (schuimachtige stof die voor 50% water kan bevatten), waarop een laag grond komt van mini maal 20 cm. Deze opbouw is in z'n geheel ca. 40 cm hoog en kleine struiken en een boompje kunnen er zo in worden geplant. Wel moet met planten de opbouw bij elkaar worden gehouden. Het bouwpakket kan direkt op de on dergrond worden gelegd, zo'n tuintje gaat jaren mee. ±-j en andere mogelijkheid is het blokvormige opbou w-systeem van Planta-Fix, diverse modellen substraat van turf en kunststof. De kleinste blokken passen in een langwerpige bloembak, de grote zijn in allerlei vormen stapelbaar en alle planten - ook grotere en groenblijvende - kunnen er met hun gewone wortels in worden geplant (gat uitsnijden). Met hout kan het materiaal worden afge werkt, nodig is het niet. Het is schoon en zes maal lichter in ge wicht dan grond. De grote blok ken kunnen wel 10 jaar mee, in balkonbakken die elk jaar een andere beplanting krijgen kun nen ze ongeveer 3 jaar worden gebruikt. Gieten is slechts om de 4 dagen nodig. Bij beide systemen Hier is men bezig met het schuimen van Hygromull R.G. 30 op een par keergarage te Den Haag. De piketten geven de uiteindelijke vorm van de heuvel met hygromull aan. is het nodig in het groeiseizoen om de week te bemesten öf een langzaam-werkende meststof (osmocote) te gebruiken. Hiervoor zijn speciaal opge kweekte planten nodig, water dichte bakken om ze met pot-en- al in te zetten en een speciale meststof, die naar behoefte wordt opgenomen uit de voedingso plossing. Wanneer voldoende bodembedekkende planten wor den gebruikt is er van het sub straat (agrarische steenwol en/of hydrokorrels) na een groeisei zoen niets meer te zien. Deze be planting zal altijd uit duurzame heesters en kleine bomen be staan. Met losse poten kan men voor de nodige zomerfleur zor gen, want het gewicht van 80 kg/m2 is bijzonder laag. aarom al die moeilijke toe standen?" Kijk, enthousiasme vóór planten is niet genoeg om een balkon te begroenen, want we kunnen niet zomaar grond gaan storten! Normale woningen zijn berekend op een gewicht van 250 kg/m2 en dat is niet zoveel als we ons eigen gewicht erbij tellen. Daarbij moet ook de afvoer-mo- gelijkheid in takt blijven en in wateren van de muren moet he lemaal worden voorkomen. Ook grote bakken met grond behoren daarom niet tot de beste oplos singen. Vandaar dat hoogbouw- bewoners zo blij kunnen zijn met deze nieuwe mogelijkheden. raag voor alle balkoninfor matie bij de detailhandel naar de nieuwe brochure "Planten ken nen geen hoogtevrees", een uit gave van Bloemenbureau Hol land, Koninginnegracht 102, 2514 AL Den Haag. Voor inlich tingen over het Frankische sys teem kan men terecht bij Van de Hoef, Rijnbandijk 11, 4043 JH Opheusden en Mostert en De Winter, Postbus 37, Sliedrecht; het systeem Planta Fix is te be zichtigen bij de Wijs-tuincentra en over hydro-kultuur zijn in lichtingen te verkrijgen bij de Hydro-Kompagnie, Postbus 273, 6880 AG Velp en Van Wieringen Prins, Postbus 106, 1160 AC Zwanenburg. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12