Ga eens de boer op erf en akker 65.000 ha groenten van de "vollegrond" D e laatste dagen is het 's morgens in de vroegte koud en dragen we een dunne trui tot een uur of acht. Met een stevige stok in de hand gaan we dan al het werk bekijken en voelen we ons soms als een grote rijke ak kerbouwer uit Noord-Beveland, zo'n vijftig jaar geleden. Nou niet jalours worden hoor Huib, dat is flauwekul! 't Is hier niet allemaal rozegeur en maneschijn, 't Barst van de slangen en bijne iedere boom die uit de grond wordt gelicht door de bulldozer her bergt onder haar wortels wel zo'n serpent. Meestal zijn het kleine din gen, maar soms is dat ook anders. Vorige week tijdens het maaien vin gen we op één dag twee grote Pyt hons. Een was van kop tot staart bij na vijf meter lang. Van zulk krui pend geniep in het gras schrikken we nog steeds danig. Eergisteren trapten we bijna op een jonge Python van twee meter lengte. W e hebben onze bruine boontjes weer in de week staan en over een dik uurtje kan dat potje op het vuur en kunnen we daarmee weer genoeg voedsel voor een dag of vier in de koelkast zetten. We willen er geen keukenpraatje van maken, maar we kunnen er niet omheen dat we naast het vele veldwerk ook onze vaardig heid in de keuken moeten bewijzen. Het leven van een tijdelijk alleen staand man valt niet mee! Een dub bele taak. Steels kijken we regelma tig naar de kalender en tellen we de dagen die ons nog scheiden van Corry en de kinderen. Die dagen van de kalender afkijken dat gaat niet, 't moet zijn tijd hebben. Overigens ko men we weinig tekort want we kun nen beschikken over een goede voorraad voedsel. Om iedere dag met de pollepel in het geweer te ko men is onbegonnen werk, dan eten we net zo lief brood. We zorgen dat we een grote pan met het een of an der hebben en dan scheppen we daaruit iedere dag wat voer dat we vervolgens handig versieren met een schaaltje salade of wat andere groenten. Daarnaast hebben we ook nog de zorg voor de was en het schoonhouden van ons huisje. Te vens mogen we de tuin niet vergeten, want nu de bloemen al welig bloeien willen we toch zeker alles in ere houden tot Corry persoonlijk de re sulterende schoonheid van haar in spanningen zelf kan aanschouwen, 't Gaat hard hier, want we hebben nu al boontjes geoogst uit de groenten- tuin en dat was precies twee maan den na het zaaien. We hebben het spul maar in de diepvries gedaan, want we hadden nog zoveel andere dingen om te eten. We hebben er het handboek op nageslagen om te zien hoe je boontjes diepvriest, wel of niet blancheren? Wel, dus nog meer werk aan die rotbonen! Maar dat is alle maal niet zo erg, veel ernstiger is dat er op het ogenblik een groot tekort aan bier is. We kunnen ons iedere avond één flesje veroorloven en dan Exkursie 4e jaars leerlingen van de L.H.N.O. "De Oesterschelp" te Tholen D e leerstof van het 4e leerjaar La ger Huishoud- en Nijverheidsonder wijs voor Kennis der Natuur is inge deeld in 6 thema's. Alleenstaand man zet boontjes in de week Ga eens de boer op! Dat is een enorme belevenis, zeker ook voor kinderen. Het rotste was dat we naar huis moesten,zei een kind eens nadat het voor het eerst op een boerderij was geweest. Er is zóveel te zien. Nederland? Dat is, zo denken buiten landers vaak, toch dat land van molens en klompen en zo, en van tulpen en van boeren en boerinnen in kleder dracht? Agrarische zaken kenmerken het beeld van ons land in den vreemde. Een beeld, dat het goed doet, maar niet lijkt op de werkelijkheid. Er is veel veranderd in agrarisch Nederland. Wie de boer op gaat zal dat ontdek ken. Het lijkt zo rustig op het platte land, maar in werkelijkheid bruist het in de agrarische wereld van de aktivi- t ei ten. Wie de boer op gaat wordt niet ver welkomd door een mannetje in een blauwe kiel met rode halsdoek en een zwart petje op. De boeren en tuinders van nu zijn moderne on dernemers. Vakmensen, die, -vaak samen met vrouw en soms ook met een of meer kinderen, kapitale be drijven leiden. Er is veel veranderd: nieuwe en gro tere stallen, meer dieren, meer en betere machines, andere gewassen op de.akkers en in de kassen, minder boeren en tuinders, maar grotere en betere produkties. Een koe bijvoor beeld, gaf vroeger gemiddeld 2500 liter melk per jaar, als ze nu gemid deld 5000 liter geeft is dat heel ge woon. De opbrengsten per hektare van granen, aardappelen en suiker- bieten verdubbelden. Of het nu om akkerbouw, veeteelt of tuinbouw gaat: de Nederlandse land- en tuin bouw is toonaangevend in de hele wereld. Iedereen die wel eens een bezoek zou willen brengen aan een boerderij of tuinbouwbedrijf in ons land kan "de boer op". Wie een briefkaart stuurt aan: "De boer op", postbus 91430, 2509 EA 's-Gravenhage ontvangt gratis een fraai boekwerkje, waarin de namen en adressen staan van een kleine 200 gastvrije boeren en tuin ders. Behalve de adressen, zijn in het boekje ook allerlei gegevens (en il lustraties) over de Nederlandse land en tuinbouw te vinden. En er staat in waar men terecht kan als men wil logeren of kamperen op een boerde rij. "De boer op" is een aktiviteit van de Stichting Public Relations Land en Tuinbouw. Uit het laatste thema "De Mens en zijn verantwoordelijkheden" zijn en kele aspekten gekozen om als projekt te behandelen. Eén daarvan was b.v. het onderwerp "huisdieren" waarbij het ging om honden, katten en een den maar ook om koeien, schapen e.d. Na een uitgebreide behandeling van het theoretische gedeelte zijn aan sluitend enkele exkursie's gemaakt o.l.v. docent K.d.N. dhr. Steveas. Na gevraagde informatie aan de voorzitter van de Z.L.M. kring Tho- len/St. Philipsland en tevens lid van de beheerskommissie van de school, dhr. M.J.C. Kosten, werden de kon takten gelegd met de bedrijven van de Gebr. Noom te St. Maartensdijk en de Fam. Koese te St. Annaland. Met stralend weer vertrokken de leerlingen vanuit Tholen per Fiets naar St. Maartensdijk waar men een gastvrij ontvangen werd op het be drijf van dhr. Noom en waar men getuige was hoe en wat er zoal komt kijken als de dierenarts eraan te pas moet komen en hoe de melk wordt opgehaald. Hierna vertrokken leerlingen en do cent naar St. Annaland naar de fam. Koese, ook hier was het verblijf zeer plezierig. Bij beide bedrijven was goed het verschil te zien tussen de manieren om koeien te houden. Duidelijk was ook dat de ekonomische opzet van een bedrijf voor de dieren niet hoeft te betekenen dat "de dieren erop achteruit gaan". Vanuit school zou men het zeer op prijs stellen wanneer gastheren en gastvrouwen van de uitnodiging ge bruik zouden willen maken de dia-se rie te komen bekijken. Dit mede als dank voor de gastvrije ontvangst op de bedrijven. Wat ple zierig is het als school te weten dat het mogelijk is exkursies te kunnen maken, omdat mensen hiervoor tijd willen vrijmaken. Zo wordt het mogelijk het geleerde op school in de praktijk te laten funktioneren en aanvullen. J. Provoost. Bij tuinbouw wordt tegenwoordig vaak gedacht aan tuinbouw in kassen. Dankzij de glastuinbouw kunnen we bijna het hele jaar door beschikken over bijvoorbeeld sla, tomaten en komkommers: Toch beschikt Nederland ook over een belangrijke vollegrond- stuinbouw, dat is de tuinbouw in de buitenlucht. Zo'n 65.000 ha wordt hier met vollegrondsgewassen beteeld. Laten we eens kijken welke gewassen van de "vollegrond" komen. Er wordt in ons land jaarlijks zo'n 700 ha andijvie geteeld en ongeveer 2.400 ha asperges. Augurken beslaan een oppervlakte van ca. 800 ha. 2.600 ha wordt beteeld met bloemkool. Boerenkool beslaat ongeveer 200 ha. Stamsperziebonen: 6.500 ha. Nóg is Chinese kool met ongeveer 55 ha een klein gewas, maar het areaal is groeiende. Doperwten nemen zo'n 5.500 ha voor hun rekening. Knolselderij is een nog betrekke lijk klein gewas, maar bezet toch al een oppervlakte van 2.000 ha. Koolrabi: 150 ha. Met kroten wordt een oppervlakte van 625 ha beteeld. Prei vinden we op 1.750 ha. Behalve de sla uit de kas, verdient ook de buitensla de aandacht: 1.300 ha. Wat de diverse koolsoorten betreft: die beslaan bij elkaar zo'n 25.000 ha. Uien zijn ook een belangrijk vollegrondsgewas: 16.000 ha, evenals wortelen (penen) met een areaal van 3.150 ha. Tenslotte is er nog witlof, een produkt dat eigenlijk tweemaal wordt geteeld en verhandeld. Eerst worden de wortels als vollegrondskultuur opgekweekt (op 3.300 ha) en daarna worden ze binnengebracht om later de getrokken stron ken te leveren die bij de groenteman zijn te vinden. den dan is er nooit een tijd van op tijd beginnen. Voor half zeven moet alles van de werkplaats zijn. Het lukt, ronkend en brommend vertrekt de hele karavaan. De andere teamleden klagen dat ze er wakker van worden. Dat zal ons echter een zorg zijn want wie in de tropen tot zeven uur op bed wil liggen is niet goed wijs. Terwijl de zon op een prachtige wijze opkomt draaien overal de machines en be ginnen we meteen aan ons dagelijkse wandelrondje. O fschoon die beesten volslagen ongevaarlijk zijn, sprongen we zeker een meter in de hoogte van schrik. Maar wij hebben gelukkig stevige schoenen en dikke sokken en een echte grote slang zou daar niet door bijten. De chauffeurs lopen nog gro tendeels op hun blote voeten. Omdat iedere machine tijdens het ontbossen met twee man werkt, moet er altijd eentje aanwijzingen geven aan de man die op dat moment bedient. Hij die dan tussen het gras en de wortels door moet draven is op zijn dood dat hij ineens op een slang zal trappen. Bijen vormen een grote plaag. Hor den van die kleine uiterst venijnige bijtjes worden aggressief als de bull dozer een boom ontworteld waarin ze een nest hebben. Meestal begin nen de chauffeurs van de bulldozers nu al vooraf té ontdekken waar de bijen huizen. Weten ze dat, dan wordt er eerst in de buurt van die struik een houtvuurtje met veel rook aangelegd, waarna de bijen er van door gaan en het werk verder kan gaan... SCHRIJFKOUTER Kiberege, 15 juni '80 brengt Jacky en Kristian mee om hier in Tanzania de grote vakantie door te brengen. De jongens schrij ven dat ze er met genoegen naar uit kijken. Jack wil met alle geweld op een grote bulldozer werken en Kris tian wil persé tijgervis gaan vangen in de Kilombero rivier. Aan ons zal het niet liggen, want die vakantie móét een waar hoogtepunt worden voor de jongens maar ook voor óns, want daarna moeten en kunnen we tot december alleen maar schriftelijk met elkaar kontakt onderhouden. Wanneer je zo een poosje alleen leeft begin je al vrij snel speciale gewoon tes er op na te houden. De radio heeft bij ons etensbord een vaste plaats gekregen en de maaltijden worden zo gepland dat we 's morgens om negen uur de Belgische Radio ont vangen, om half twee 's middags luisteren we naar Radio Nederland en 's avonds om zeven uur stemmen we af op de BBC. Dat alles moet gebeuren tussen het vele werk door. We zijn er werkelijk in geslaagd om een strakwerkpro- gramma in elkaar te zetten. Alle trekkers en bulldozers draaien nu volledig in shift. Dat betekent dat we zelf iedere dag om half zes naast ons bed staan, vlug scheren, koffie drin ken en om zes uur gereed staan op de werkplaats om de chauffeurs te ver welkomen. Met een zeer vriendelijke groet als ze op tijd zijn en met een boze dreigend waarschuwende stem als ze te laat zijn. In het begin waren er enkelen te laat. We hebben dat toen meteen op hun loon gekort. Hard en soms ook gedaan met tegenzin, maar als we zo niet op tre Deze grote Pythonslang raakte bekneld tussen de rondvliegende messen van de bushmower. Dezelfde dag sneuvelde opnieuw een knaap van een Python tussen de maaimachine. Een van de K.M.F. (Kiberege Maize Farm) mede werkers poseert er hier mee. zijn wij nog goed af, want de anderen in ons blokje van acht kamertjes zit ten helemaal zonder. Welliswaar een beetje hun eigen schuld, want die hebben zichzelf niet op zuinig rant soen gezet en dan moet je later niet zeveren als de kist leeg is. Hoopvol wordt met ieder transport dat naar het onooglijke plaatsje Ifakara gaat alles wat we aan leeg biermateriaal hebben meegegeven maar het komt iedere keer ook weer terug, helemaal onder het stof en verder net zo leeg als toen het wegging. Koffie dat drinken we nu. Ook veel citroensap want die citroenen zijn hier gratis te krijgen. De een of andere missionaris heeft ooit eens van die citroenbomen laten planten omdat er in de vruch ten zoveel vitamine c zit. Je moet een Tanzaniaan echter geen zure citroen voorzetten want hij kauwt nog net zolief het eelt van zijn voetzolen. Het meest vervelende is echter dat er geen post komt. Daar kijkje toch wel erg naar uit. Iedereen hier op de farm. Wanneer de auto terugkomt uit Ifakara, waar we een postbus hebben, heeft iedereen ineens de een of andere boodschap in de buurt van dit vehikel en kijkt heimelijk of er post is. Het probleem ligt niet bij de schrijvers want die houden zich wel aan hun belofte. Het probleem ligt dieper, onder het chassis van een autobus. Er is een bepaalde maat schappij die een kontrakt hebben afgesloten om met hun gammele bus alle post die bestemd is voor de Ki- lomberovalley in het hoofdpostkan toor van Morogoro op te halen. He laas zijn nu de banden van die bus versleten en nieuwe banden zijn meer dan uiterst schaars in dit soms wat vreemde land. De bus rijdt niet en nu wordt ook de post niet opge haald. Wel komen er waarschijnlijk daaglijks andere bussen voorbij en zullen er ook wel Landrovers uit Ifa kara in en langs Morogoro komen, maar ja die hebben geen kontrakt en bovendien wat zou je jezelf druk maken? Een paar weken geleden zijn we toevallig zelf eens gaan kijken in het postkantoor in Morogoro met de vraag of er misschien postzakken la gen voor Ifakara. Ik geloof het wel zei de ambtenaar. Met een brede lach kwam hij terug en zei dat er maar liefst 15 zakken post gereed voor verzending lagen. Al een poos je. We hebben daarna gretig die hele buit meteen meegenomen en de an dere dag bij het postkantoor van Ifakara afgeleverd. Dan wordt iedereen plots overstroomd met post en vervolgens is het weer lange tijd stil tot er iemand opnieuw zo vrien delijk is om de post op te halen. De autobus staat nog steeds stil want er zijn geen banden te krijgen. O ver een paar weken gaat ook hier het leven weer zijn normale gang krijgen. Corry komt weer terug en ze 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11