Sexval voor bestrijding vruchtbladroller METASYSTOX-R Aardappelselekteur Geen vergelingsziekte door bladluisbestrijding met D oor de droogte is de grond ge scheurd en aan de toplaag goed ver kruimeld. Eigenlijk is die langdurige Landbouwschap dringt aan op partiële afbraakregeling glasopstanden Introduktie In april meer tomaten en sla onder glas aangeplant Gebruiksaanwijzing Energieverbruik in glastuinbouw D e vallen worden geleverd per set van 2 stuks, kompleet met 10 lijm- plankjes en 2 lokstofbolletjes. De prijs is 50,— per set, exklusief B.T.W. en eventuele verzendkosten. Het materiaal van de vallen is zoda nig dat ze geschikt zijn voor meerja rig gebruik. Wèl zullen de lokstof bolletjes moeten worden vervangen en de lijmplankjes aangevuld. De kosten hiervan zijn: M Minder peren in Z.O.-Frankrijk Iedere fruitteler weet dat de vruchtbladroller - een vrij algemeen voorkomend insekt - in de fruitteelt ernstige schade kan veroorzaken. Iedere fruitteler kan echter tevens beschikken over gegevens betref fende spuittijdstippen ter bestrijding van dit insekt, dank zij een waar nemingssysteem met behulp van sexvallen, opgezet en georganiseerd in een goed waarschuwingssysteem met telefonische berichtgeving door de waarschuwingsdiensten. O, m, ter aanvulling van de gege vens die verkregen worden via het waarschuwingssysteem, te kunnen bepalen of de vruchtbladroller ook op het eigen bedrijf in belangrijke mate voorkomt, bestaat nu de mo gelijkheid om tegen een geringe in- In april 1980 werd 315 ha tomaten aangeplant. Dit is 17 ha of 6% meer dan de aanplant in april 1979. Op 1 mei 1980 bedroeg de aanwezige op pervlakte 1.973 ha tegen 2.039 ha op 1 mei 1979 (-3%). Een en ander blijkt uit een medede ling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Komkommers De aanplant van komkommers bleef in april 1980 25 ha of 20% achter bij de aanplant in de overeenkomstige maand van 1979 en kwam maar net boven de 100 ha. Per 1 mei 1980 was aanwezig een oppervlakte van 702 ha. Dit was 10 ha of bijna 1,5% min der dan de oppervlakte op 1 mei 1979. Sla In april 1980 werd nog 139 ha sla onder glas aangeplant. In vergelij king met de aanplant in april 1979 betekent dit een toeneming met 30 ha of 28%. De oogst van sla onder glas bedroeg dit jaar in april 615 ha tegen 597 ha vorig jaar 3%). Op 1 mei 1980 Was nog aanwezig 261 ha. In vergelijking met vorig jaar een vermindering van 12 ha (- 4%). vestering van 10,— per ha te beschikken over sexvallen voor het doen van waarnemingen. Uitdrukkelijk dient er op gewezen, dat de bespuitingstijdstippen geba seerd moeten blijven op de telefoni sche berichtgeving van de waarschu wingsdiensten, die beschikken over de temperatuurgegevens waarmee kan worden uitgerekend wanneer de eieren uitkomen en de bestrijding moet plaatsvinden. Wèl zou men zover kunnen gaan, een bespuiting achterwege te laten wanneer er geen vlinders van de vruchtbladroller in de vallen gevan gen worden. De glastuin bouw neemt ongeveer 0,7 percent van het brutoverbruik aan energie in de Europese Gemeenschap voor zijn re kening. De Kommissie heeft aan de Franse socialiste Edith Cresson laten weten, dat verschillende maatregelen erop gericht zijn een efficiënt gebruik van energie in de beschermende teel ten te bevorderen. Zo wordt onder meer steun verleend voor de produktie en het gebruik van biogas, het gebruik van restwarmte voor de verwarming van de grond of van kassen en het gebruik van bio massa als energie. Daarnaast ligt een uit 1972 stam mend voorstel bij de Raad over de modernisering van landbouwbedrij ven. Dat voorstel voorziet ondermeer in het intrekken van de steun voor investeringen in de glastuinbouw. 'Indien het voorstel door de Raad wordt goedgekeurd, zal een positieve bijdrage worden geleverd tot de energiebesparing in de landbouw, aangezien de ontwikkeling van de betrokken produktietak erdoor zal worden beperkt", aldus de Kommis sie. Resultaten zijn al geboekt in het raam van de programma's voor de koördinatie van het landbouwon derzoek in de lidstaten. Mevrouw Cresson had ook ge vraagd, of een verschuiving van de tuinbouw naar het zuiden, waar het energieverbruik tot een te verwaar lozen niveau kan worden beperkt, niet een goede methode zou zijn om het verbruik te beperken. De Kom missie heeft hierop geantwoord, dat de stijging van de energieprijzen in derdaad gevolgen kan hebben voor de geografische spreiding van de produktie. Het voordeel van het warme klimaat in Zuid-Europa moet ten volle wor den benut om het energieverbruik terug te dringen. Steun Draagt de financiële steun van en kele lidstaten niet bij tot het camou fleren van de energiekosten? De Kommissie meent, dat de be langrijkste verstoringen voortvloeien uit het feit dat de lidstaten telkens andere brandstoffen in de tuinbouw gebruiken, waarvan de kosten per eenheid van kalorische waarde ver schillen. Er zijn als gevolg daarvan vooral distories tussen tuinbouwers die aardgas, lichte stookolie en zware stookolie gebruiken. Andere verstoringen zijn het gevolg van: - de uiteenlopende prijsvorming voor aardolieprodukten, - het speciale tarief voor het aan de glastuinbouw geleverde aardgas in Nederland, - verschillen qua indirekte belas ting op de energieprodukten, - de voorschriften op milieugebied, - de steun voor de aankoop van energieprodukten, voor energie besparing of voor de differentië ring van de gebruikte energie bronnen. De Kommissie legt momenteel de laatste hand aan een verslag over de konkurrentie-distories, dat zowel aan de Raad als aan het Europees Parlement zal worden voorgelegd. Het is de bedoeling de normale kon- kurrentie-verhoudingen hersteld te krijgen. De gestegen energiekosten zullen ook in deze sektor volledig moeten worden doorberekend, zoals dat in andere bedrijfstakken gebeurt, vindt de Kommissie. Grove vreterij door zomerrupsen. Foto's: P.D. na 6 weken ofwel 1 x per seizoen te worden vervangen. 0 lokstofbolletjes 7,50 per stuk 0 lijmplankjes 7,50 per set van 10 stuks Ontwikkeling: CEBECO-ZUIDWEST, afd. wasbescherming, Zierikzee. Ge- Distributie: CEBECO-HANDELSRAAD. afd. Bestrijdingsmiddelen, Rotterdam. De oogst van zomerperen in Zui doost Frankrijk wordt naar ver wachting ook iets kleiner dan vorig jaar, nl. 83.000 ton tegen 87.000 ton vorig jaar (wj. 95.000). Ook zullen er zoals het er nu naar uitziet minder herfstperen geoogst worden. Dit jaar verwacht men 27.500 ton tegen vorig jaar 28.800 ton en in 1977 32.000 ton. (Bulletin des Nouvelles du Marché, 13 juni 1980) L eer dan ooit zijn we thans dank baar en blij met de reeds gevallen neerslag. Voor het uitvoeren van be spuitingen in de granen is dit weerty pe lastig, maar voor de groei van de planten zijn deze regendruppels een traktatie. Onze gewassen hebben momenteel heus geen behoefte aan bloedheet vakantieweer. Meerdere groeiweken dienen te worden inge haald en daar is vochtig en niet te koud weer bij uitstek voor geschikt. O p zware grond zijn er in sommige aardappelruggen nog droge plekjes te vinden. Min of meer hebben de poters op dit grondtype enkele we ken voorgekiemd in de grond gele gen zonder dat er wortelvorming heeft plaatsgevonden. Onnatuurlijk, maar als we het geweten hadden, dan hadden we gerust nog later kunnen poten en dan had het pootbed nog veel beter geweest ook. Met de regen zijn er nog vele bieten opgekomen en nog dagelijks komen er weer bij. Deze laatsten worden bepaald wel rooiverliesbieten of helpen mede het tarra-petcentage te verhogen. A. Is we zo in de omgeving de polders zo eens bekijken, dan zien we, dat het overwegend de zware hoeken zijn welke met de opkomst te kampen hebben gehad. Zodra er regen viel, was dit.de uitkomst voor genoemde kwalen en daarom kunnen we geen of weinig andere konklusies trekken. Braks vreest oneigenlijk gebruik De premie voor de afbraak van glasopstanden wordt verhoogd van 12,— naar 24,— indien het bedrijf volgens de voorwaarden van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw (O.- en S.-fonds) wordt beëindigd. Dit besluit van het O.- en S.-fonds heeft een definitief karakter gekregen nu ook het Landbouwschap akkoord is gegaan met deze premieregeling voor glasafbraak. Het Landbouwschap heeft bij minister Braks (Landbouw en Visserij) tot nu toe tevergeefs gepleit voor ook een premieregeling voor de partiële afbraak van glasopstan den. Bij een partiële afbraakregeling wordt een premie gegeven voor de gehele of gedeeltelijke afbraak van glasopstanden, zonder de verplich ting dat het bedrijf wordt beëindigd. Aan de regeling, die eerder van toe passing is geweest, kunnen voor waarden worden gekoppeld zoals een verbod tot herbouw. Het Land bouwschap vindt dat een dergelijke uitbreiding van de afbraakregeling een bijdrage zal leveren aan de op lossing van strukturele problemen in de glastuinbouw. Voorts zouden in dividuele ondernemers, die als ge volg van de sterk gestegen gasprijs in de problemen raken, van een partiële afbraakregeling gebruik kunnen maken. Volgens het Landbouwschap wordt dan bovendien voorkomen, dat deze ondernemers een beroep moeten doen op de beëindigingsregeling van het O.- en S.- fonds en elders op de arbeidsmarkt werk moeten vinden. Daarom dient een partiële afbraa kregeling er alsnog te komen en zal het Landbouwschap proberen in het overleg met het ministerie van Landbouw en Visserij hiervoor mo gelijkheden te scheppen. Minister Braks vreest, dat de regeling teveel zou kosten en er oneigenlijk gebruik van de regeling wordt ge maakt. Met het Landbouwschap wil hij de kwestie van het oneigenlijk gebruik bekijken. In afwachting daarvan is het Landbouwschap ak koord gegaan met de verdubbelde afbraakpremie bij bedrijfsbeëindi ging- droogte een geweldige struktuur. er- beteraar geweest. Als deze struktuur voldoende vocht heeft opgenomen, dan is het een prima voedingsbodem waarvan de late gewassen nog ge noeg kunnen profiteren. Hieruit valt misschien te verklaren, dat droge ia- ren meestal meevallen. Wat ons ook meevalt is het geringe voorkomen van de diverse graanziekten in de wintertarwe. Schimmels gedijen niet zo best bij droogte en misschien valt daaruit te verklaren, dat de aantas ting van schimmelziekten in de gra nen dit voorjaar zo miniem is ge weest. Voetziekte kwam weinig voor en van gele en bruine roest hebben we nog niets kunnen bespeuren. Meeldauwaantasting zit bij bepaalde rassen onder in het gewas, maar heeft het 3e blad nog niet bereikt. De teler welke nauwgezet het teeltsche ma van de voorlichtingsdienst heeft opgevolgd, zal nog weinig hebben gespoten, maar zal wel zeker maa tregelen hebben getroffen tegen de afrijpingsziekten en de bladluizen. Bladluizen in de bieten is weet een geheel andere materie en daarvoor worden we tijdig gewaarschuw d. In de vroeg gezaaide bieten zat vori ge week werkelijk veel luis. maar in de overgezaaide bieten was nog geen groot aantal te vinden. Biologisch staan we soms voor raadselen, maar we kunnen het van die bladluizen wel waarderen, want die overgezaai de bieten hebben al genoeg gekost. "Vorige week was het weer druk op de proefboerderij DE RL'STHOE- VE, want van heinde en verre waren er kandidaten aangekomen om exa men te doen voor het diploma van aardappelselekteur. In de lijn van mogelijkheden voor bedrijfsaanpas- singen heeft ook zwager de gok ge waagd om zich te bekwamen op het gebied van de moderne pootgoed- teelt. Zijn fruit en mestvee brengen te weinig op en volgens zijn vrouw kan hij goed leren, maar wat moeilijk onthouden. Wat hij echter ziet. dat kan hij en dat past bij het vak van selekteur. Met twee brillen, een pen. een paar laarzen en een dot kennis in het hoofd is hij naar de overkant ge gaan, maar kwam 's avonds ontdaan thuis. Een erg zwaar examen was zijn eerste reaktie en hij had het zich ook heel anders voorgesteld. Vreemde rassen en windkracht acht waren een belemmering voor hem om alle zieke planten duidelijk te kunnen onder kennen. Op zijn examen-papier had hij dan ook weinig ingevuld en voel de zich niet helemaal gerust en dat is zo jammer voor een leerling met ambitie. Na familieberaad hebben we hem vaktechnisch kunnen over tuigen en gerust kunnen stellen. O, p dit moment is het normaal dat de sekundair zieke planten verwijderd zijn en "primair" is er nog niet. Lo gisch dat zwager weinig "zieks" heeft kunnen vinden en gelukkig geen ge zonde planten heeft aangestipt, want dat zou snijden in het eigen vlees zijn geweest. De eisen worden steeds maar zwaarder en ook daaraan ont komen we in de landbouw niet en daarom mogen de poters gerust wat duurder worden. B A BAYER V e J VRy -3 oor de waarnemingen in een aaneengesloten fruitaanplant van 5 a 6 ha zijn 2 vallen voldoende. De val len zelf kunnen op eenvoudige wijze in elkaar worden gezet en voorzien van een lokstofbolletje en een lijm- plankje. Ze zijn dan klaar voor het gebruik. De lokstofbolletjes dienen Vruchtbladroller, vlinder en eispiegel op blad. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8