□m PRAKTIJK K "E WENKEN C.A .K- ^even oergen Regen net op tijd! Groei gewassen niet onbevredigend Nu rechtstreeks naar de oogst Luisbezetting valt mee... Die gedeelten in de WESTHOEK, die nog maar mondjesmaat met regen waren bedeeld, hebben nu ook hun portie gehad. Voor velen was de regen toch wel nodig en de gewassen heb ben zich dan ook goed verzadigd met het zo noodzakelijke water, 't Gaat nu rechtstreeks op de oogst af. De verplegingswerkzaamheden zijn weliswaar nog niet beëindigd maar 't gaat toch aardig opschieten. Vooral in de aardappelen is er zo hier en daar nogal wat onkruid tevoorschijn gekomen. Degenen, die het gewaagd hebben om er toch nog even door te rijden, ondanks het droge weer, hebben het bij het goede eind gehad. Velen hebben ook nog naar de ri- jenspuit gegrepen. Aanvankelijk lijkt de schade die hierdoor toch wel kan ontstaan vrij groot. Meestal trekt dit echter toch wel weer bij. Aan de bie ten zijn we ook de laatste hand aan het leggen. Ze groeien prima en we mogen met de bieten echt wel tevre den zijn in de Westhoek. Trouwens met welke vruchten niet? Alles staat er goed voor en we hebben het wei eens minder gezien. Enkele percelen erwten hebben teveel duivenschade gehad maar dat is eigenlijk het enige wat niet te florissant ervoor staat. De dunne percelen bieten beginnen de holle stand ook aardig te verbergen. v- Nu we 21 juni, de langste dag, gepas seerd zijn en er over de gehele regio SCHOUWEN-DUIVELAND een variatie in hoeveelheid regen in de maand juni is gevallen, kunnen we stellen, dat er toch veel ten goede veranderd is. De meeste neerslag in juni is tot nu toe 35 mm geweest, maar dit is niet overal zo geweest. Er zijn toch nog al percelen waar het te kort aan vocht zichtbaar is. De stand van de wintertarwe is over het geheel goed. Vanwege de uit breiding van meeldauw en het voor komen van luizen zijn momenteel al op vele percelen de noodzakelijke bestrijding uitgevoerd. Er komt nu nog geen roest voor. Ook de luisbe- zetting valt over het geheel mee. Al zijn verschillende percelen praktisch nog vrij van elke aantasting toch zal, gezien de ervaring van vorige jaren, spuiten tegen afrijpingsziekten ge woon in het teeltschema opgenomen dienen te worden. Toevoeging van een luismiddel enkel indien nodig. T.a.v. de luizen kunnen we later nog wel eens voor een verrassing komen te staan, zodanig dat bestrijding noodzakelijk is. De suikerbieten hebben het goed gedaan. Vooral vanaf de weg bekeken lijkt praktisch alles mooi te staan. Maar gaat men in de percelen, dan blijkt het dikwijls Ik zei u al, we gaan op naar de oogst 1980. De eerste konservenerwten zijn al gedorsen, en 't graszaad en de karwij zijn nu aan de beurt. Het lijkt, dat deze gewassen toch wel voor een redelijke opbrengst gaan zorgen en dat geldt ook voor de tarwe. Maar ja, de oogst is er nog niet en er kan nog van alles gebeuren en als boer ben je nooit verzekerd van je zaak voor je het geborgen hebt. Drama De afloop van de aardappeloogst '79/'80 is een drama, zowel voor boer als voor handelaar. De kollega's die gewend zijn om te bewaren moeten het dit jaar duur betalen. De oogst '80 staat er wat de aardappelen be treft ook weer goed voor. De bespui tingen zijn reeds begonnen volgens onze aantekeningen was de eerste bespuiting een dag of 5 eerder dan vorig jaar. Hopenlijk betekent dit ook, dat de aardappeloogst een dag of 5 eerder begint. Zo zit en komt de boer dus in een beetje slappere tijd. 't Mag ook wel! 1980 heeft toch voor de boer ook weer zijn druktes gekend en het belangrijkste; de oogst, komt nog. Een beetje rustige voorberei ding hiervoor zal hem zeker goedf doen. ik A nog tegen te vallen (het voorkomen van mangaangebrek en te weinig planten). De luisontwikkeling in dit gewas is aanleiding geweest om de niet met granulaten behandelde per celen te spuiten met een luisdodend middel. Voor de overige percelen blijft kontrole op aanwezigheid of uitbreiding van luizen noodzakelijk en men moet letten op de waarschu- wingsberichten hieromtrent. Toch nog vochttekort De aardappelen doen het boven de grond over het geheel goed, maar of voldoende vocht een bepalende fak- tor zal worden moet afgewacht wor den. Op verschillende percelen op de zwaardere gronden is vochttekort duidelijk waarneembaar. Met de bloei van de erwten gaat het goed. Peulzetting is goed, praktisch geen aantasting van made van de erwten- galmug (veroorzaker van de knop- made). Het vlas is kort gebleven en niet te zwaar. Van de zomergranen is de zomergerst over de gehele linie aan de zwakke kant. De momentele weersomstandighe den als te koud voor de tijd van het jaar en te weinig vocht, hebben op verschillende echt zomergewassen geen gunstige invloed. Zo groeit de mais te traag, ook de bonen zouden Het heeft de laatste week op THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND vol doende geregend om de gewassen hun dorst te laten lessen. Voor vele ge wassen was dat ook hard nodig. Vooral voor de aardappelen. Deze hebben voor de knolzetting voldoen de vocht nodig. Welnu wellicht is de regen daarom nog net op tijd geko men. In de zwaardere grond stonden ze al flink te kwijnen, maar dat zal nu spoedig beter worden nemen we aan. Overigens mogen we in het algemeen over de stand van de gewassen toch niet klagen. Nu er voldoende neerslag is gevallen, zullen daarvan niet alleen de vruch ten profiteren, ook het onkruid vaart daar wel bij en dat ga je zo hier en daar reeds vanaf de weg zien. Voor vele bodemherbiciden is er te weinig vocht aanwezig geweest om daarvan volledig te kunnen profiteren, zodat er toch nogal wat onkruiden de be- strijdingsmiddelendans zijn ont springen. In de aardappelen is vrij veel rijen- bespuiting toegepast met goed resul taat, maar dat gaat nu eenmaal niet in alle gewassen, zodat "den langen ak" er aan te pas zal moeten komen! Op Tholen is men al vrij druk bezig met het rooien van vroege aardap pels. Het is met de opbrengst daar van precies zoals met de regenval, nl. heel erg verschillend. We hebben de indruk dat de vervroegde teelt onder plastik lang niet voor iedereen een winstgevende zaak is geweest. Om dat de opbrengst van een vrij groot aantal percelen danig tegenvalt, waarschijnlijk vooral ook omdat de grondtemperatuur lang laag is geb leven en omdat er na het verwijderen van het plastik een erg droge periode volgde. Enkele percelen zonder plastik die op vroege opdrachtige gronden zijn gepoot komen qua opbrengst soms minstens even ver! Gelukkig is de prijs van de vroege aardappels vele malen beter dan die van de "oude" want dat loopt bedroevend slecht af. De Doré's variëren in prijs van 0,85 tot 1,— per kg en dat is toch wel een leuke prijs. Vrije produkten Het lijkt ons toe dat de bedrijfsin- komsten van oogstjaar 1979 eveneens grote verschillen zullen vertonen, overigens waarschijnlijk toch met een zeer matig gemiddelde. Doordat de prijs van de gegaran deerde produkten nu al jaren onder de maat ligt, (en dat wordt er in 1980 zeker weer niet beter op!) moeten de vrije produkten juist voor enige kompensatie zorgen en aardappelen is daarbij een heel erg belangrijk produkt. Globaal genomen brengt een jaar pool ongeveer 17,— per 100 kg op, de gemiddelde bewaar- vergoeding meegerekend. Gezien de grote voorraden per 1 mei jl. en de daarna opgetreden desastreuze prijsval, zijn wij van mening dat vele "vrije" verkopers de 17,— zeker niet halen, zodat het totaalbeeld van de aardappelverdienste wellicht in de negatieve hoek terecht zal komen. Als men naast aardappels ook uien heeft geteeld, dan kan het beeld wellicht iets gunstiger worden. Wanneer U onze bijdrage leest zijn de Thoolse Dagen reeds gestart. Het evenement wordt jaarlijks haast gro ter en veelzijdiger. Een kompliment aan de vele kollega's die hieraan een bijdrage leveren is hier zeker op zijn plaats! O.i. bedrijven onze mensen hier een prachtige vorm van public- relation. U gaat toch zeker ook kij ken! meer warmte en vocht nodig hebben, de witlofgroei blijft achter en verder te weinig vocht voor vlotte groei bij spruitkool en knolselderij. Ook de zaaiuien, die over het geheel toch al een dunne stand hebben, zouden bij betere weersomstandigheden gunsti ger groeien. De plantuien staan over het geheel goed. Ondanks wat ongunstige as- pekten, die dan ook nog plaatselijk voorkomen, mogen we op Schouwen- Duiveland over het geheel toch nog niet ontevreden zijn. Hopenlijk krij gen we spoedig echt zomer, zodanig, dat we gunstige afrijping en gunstige groei voor de betreffende gewassen kunnen verwachten. De groei van de gewassen op WAL CHEREN is over het algemeen niet onbevredigend. Veel gewassen heb ben profijt van de veelvuldig voorko mende buitjes. De totale hoeveelheid neerslag is echter gering. Het regent net iets teveel voor de hooiwinning en voor een gewas als aardappelen veel te weinig. Daartussen zitten dan juist de meeste andere gewassen, die, mede door het koele en niet al te zonnige weer, van elke regendruppel profiteren. Voor het gewas vlas is de regen toch wel te laat gekomen. Op veel percelen laat de lengte van dit gewas te wensen over. De aardappelen blijven, vooral op de zware grond, wat achter in loofontwikkeling. Gezond... De gezondheidstoestand van de ge wassen is goed. We moeten echter wel regelmatig onze gewassen kon- troleren op mogelijke belagers. Zo is in de afgelopen week nogal wat groene luis in de bieten waargeno men, vooral op percelen waar geen granulaat is gebruikt. Een bestrijding van de aanwezige luis is zeker ge wenst. Wij zagen reeds een biete- plant met zeer duidelijke vergelings- ziekteverschijnselen. Ook enkele planten met duidelijk zuigschade door de zwarte luis waren te zien. Luizen In de tarwe worden wat luizen in de aar waargenomen. Of we al of niet zullen spuiten hangt af van het per centage halmen wat met luizen is bezet. Verder ook van een kombina- tie met een bestrijding van aarziek- ten. Het is wel zo dat er luizen aan wezig moeten zijn. Iets wat er niet is kan men ook niet bestrijden, althans wat de luizen betreft. Dit in tegen- AKKERB0UW DE TEM IK EN /OF DACA- MOX is ook op de laat gezaaide percelen bieten zo langzamerhand uitgewerkt of biedt nu te weinig bescherming meer. Dat wil dus zeggen dat U ook deze percelen moet kontroleren op het voorko men van bladluizen. Bekijk goed de onderzijde van het blad, ook de kleine hartblaadjes. Neem er de tijd voor. HET DUURT NIET LANG meer of de vroege konservenerw ten zijn zover dat ze geoogst moe ten worden. A Is regel komt op deze percelen nog een nagewas. Nor maal kan dit ook wel wat de tijd betreft. Bij de latere soorten kon servenerwten haalt een nagewas van bijv. stamslabonen weinig uit. Op dergelijke percelen kunt U be ter een groenbemestingsgewas verbouwen. DE AARD A PPELPRIJZEN zijn momenteel zeer laag. Voor veel akkerbouwers betekent dit een zware strop. Voor de bedrijven met mestvee op stal een meevaller. Goedkope aardappelen vormen voor deze bedrijven een aantrek kelijk voedermiddel. Ze hebben een hoge voederwaarde aan VEM in de droge stof en worden graag door het vee gegeten. Besparing op krachtvoer is dus mogelijk. TREKKERS DIE AAN een be- regeningspomp staan te draaien, moeten vaak veel arbeid verrich ten. Het is dus noodzakelijk dat deze optimaal worden verzorgd. De koeling moet 100zijn, de ra diator schoon en het oliepeil in orde. In droge perioden is ook het stoffilter gauwer vuil. Zorg dat het nuttig effekt van beregening niet in trekkerkosten verloren gaat. STA MS LA BONEN SCHOF FELEN, moet met verstand ge stelling tot de aarziekten waar men uit voorzorg het gewas er tegen moet beschermen. Bisamratten In Schellach zo is onlangs gebleken, huist een familie bisamratten. Naast de schade die ze aan dijken kunnen aanrichten, doen ze ook veel schade aan de gewassen. Een grondige be strijding is dan ook gewenst. Er is ook voor ons gebied een ratte- vanger werkzaam. Vermoedelijk ko men er ook in ons gebied veel meer van deze schadelijke dieren voor dan wij denken. Het'is dan ook gewenst bij elk vermoeden de rattevanger in te lichten over een mogelijke aanwe zigheid van bisamratten. Hij zal ze ker een nader onderzoek instellen en zo nodig de bestrijding ter hand m?- men. De berichten over een herindeling van Walcheren zijn nog niet erg op timistisch. We vertrouwen er op dat de landbouworganisaties en de pro vinciale overheid zullen blijven ijve ren voor een mogelijke uitvoering ervan. De braderie in Middelburg, waar op 20 en 21 juni agrarisch Walcheren zich heeft gepresenteerd, mocht zich in een grote belangstelling verheu gen. De verschillende stands, zoals van de plattelandsvrouwen, de zui vel, de levende have en de gewassen hebben zeer veel belangstelling ge kregen. Het is moeilijk te meten wat of nu het resultaat en de waarde-van deze aktiviteiten is. Wel mag worden aangenomen dat men veel meer mensen bereikt door het agrarisch gebeuren bij het grote publiek te brengen, dan dat men tracht het publiek er bij te halen. bijv. voor één of andere landbouwten- toonstelling. beuren. Stamslabonen wortelen zeer ondiep en met het onkruid zou U ook de wortels van de bonen afschoffelen. Kijk in de grond wat U doet en gebruik niet de brede schoffels. Vaak is het een moei lijke keuze van onkruid laten staan of de bonen beschadigen, vooral in een periode van droogte. VEEHOUDERIJ HET IS NIET ZO MOEILIJK, om achteraf vast te stellen om welke reden mais slecht is boven gekomen. Slechte opkomst wordt in de hand gewerkt door een te diep losgemaakt zaai bed' zodat de mais zelfs bij 5 cm diep zaaien nog in een losgemaakte grond terecht komt. In alle omstandigheden wordt een betere opkomst verkre gen wanneer op een vaste onder grond wordt gezaaid. Houd hier volgend jaar rekening mee. ELK JAAR ZIJN ER percelen waar de maisplanten paars ver kleurd zijn. Wanneer U dit tegen komt, kunt U zondermeer vast stellen dat de mais niet kan be schikken over direkt opneembare fosfaat. Van mais is bekend dat het zeer moeilijk fosfaat kan opne men. Niet voor niets wordt in de praktijk tripelsuper als rijenbe- mesting toegepast. Vooral wan neer tijdens een natte koude pe riode is geploegd, treedt bij snij- mais fosfaat gebrek op. HET GEMAK DIENT de koe. Hierin wordt voorzien als op lange smalle percelen grasland in het midden en achteraan ook gele genheid is om het vee te laten drinken. Is er alleen vooraan ge legenheid om te drinken dan blij ven de koeien vooral bij warm weer in de buurt van de drinkplaats: Het gevolg hiervan is dat het achterste gedeelte van het perceel minder goed wordt afgegraasd. JA 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6