Vijf procent is aanvaardbaar minimum Ernstige verontrusting over besluitvorming financiering EG-beleid M inister Braks van Landbouw en Visserij en het Landbouwschap zijn ernstig verontrust over de wijze waarop besluiten worden genomen over de financiering van het EG-beleid. Dit is gebleken tijdens het maandelijkse overleg tussen de landbouwminister en het Landbouw schap, dat op woensdag 18 juni 1980 in Den Haag is gehouden. Minister Braks wees de uitspraken van de Westduitse bondskanselier Schmidt over een "eerlijker" verdeling van lusten en lasten in de Ge meenschap van de hand. Hij noemde diens benadering heilloos en uitermate gevaarlijk. De bewindsman is het eens met het Landbouw schap dat binnen de Europese Gemeenschap een berekening van na tionale lusten en lasten op grond van overheidsbijdragen niet past. Doel van de gemeenschappelijke markt is immers een vrij verkeer van goe deren en personen waarvan alle lid-staten kunnen profiteren. De mi nister toonde zich zeer beducht voor een verdergaande nationalistische benadering van de financieringsproblematiek in de EG. Dit kan ten slotte leiden tot een afbrokkeling van de gemeenschappelijke markt voor de landbouw en de industrie. D e minister wil dat zorgvuldig wordt nagegaan welke kant het op zal moeten met het gemeenschappe lijk landbouwbeleid. Een gedach- tenwisseling en diskussie, waar de minister het Landbouwschap nauw bij wil betrekken. I n verband met de EG-prijsbeslui- ten en de kostenontwikkeling wees het Landbouwschap op de aantas ting van de inkomenspositie in de landbouw. De slechte inkomensont wikkeling kan in het najaar aanlei ding geven tot een tussentijdse ver hoging van de landbouwprijzen. De noodzaak om tot een verlaging te komen van de kollektieve lastendruk is volgens het Landbouwschap des te groter, nu er sprake is van achter blijvende inkomens. In dit verband wees het Landbouwschap op een onderhoud, dat binnenkort met CDA-politici Van der Sanden en Van der Linden over nieuwe EG-prijzen: Europese kommissie opent onderzoekprocedure naar konkurrentiepositie glastuinbouw Maandelijks overleg minister en Landbouwschap Mi Inkomenspositie Bedrijfsverzorgingsdienst Export varkens D. H "De vijf procent verhoging van de landbouwprijzen in de EG is voor onze partij een aanvaardbaar minimum". Dat zeggen de heren P.J.A. van der Sanden en R.H.M. van der Linden, de landbouwdeskundigen van de CDA-fraktie in de Tweede Kamer. Van der Sanden is bovendien voorzitter van de Vaste Kamerkommissie voor Landbouw. Juist van wege deze funktie van Van der Sanden vroegen wij hem een reaktie, maar omdat de kommissie geen oordeel heeft over de recente Brusselse besluiten - de politieke partijen hebben daarover hun eigen ideeën - moesten wij "genoegen nemen" met de CDA-visie. Op 19 juni a.s. zal de Kamerkom missie overleg voeren met land bouwminister Braks over het bereik te akkoord in Brussel. Het was de bedoeling geweest dat ook de staats- sekretaris van Financiën daaraan zou meedoen, maar hij was verhin derd. De fiscale zaken, voor zover die de ondernemers in land- en tuin bouw raken, zullen nu meteen na het zomerreces aan de orde komen. In plaats van fiscale zaken is nu de problematiek van de landbouw in Zuidwest-Nederland op de agenda geplaatst. Hieruit blijkt wel dat er aan het Haagse Binnenhof geen koortsachti ge politieke aktiviteiten worden ont wikkeld om op éên of andere manier de mogelijke gevolgen voor de agra rische stand van het tekortschietend Brussels prijsbeleid te verzachten. Er wordt op gewezen dat de bodem van de schatkist in zicht is. Gered Van der Sanden: "De prijsverhoging die nu is bereikt moet ook beoor deeld worden in het licht van andere politieke zaken die een rol hebben gespeeld. Tegenover het negatieve aspekt van de 5 pet. prijsverhoging staat de opluchting dat er een ak koord is bereikt en dat het gemeen schappelijk landbouwbeleid gered is. Afbraak van de EG zou een niet te meten schade hebben toegebracht aan de Nederlandse land- en tuin bouw. In de EG-prijspolitiek moet je twee zaken duidelijk van elkaar onder scheiden: de prijsvaststelling door de ministers van Landbouw en de wer kelijke financiële uitkomst op de be drijven. Die twee zaken lopen vrijwel nooit gelijk. Ik denk dus dat deze minimale prijsverhoging nog niet het laatste woord is over het inkomen van boer en tuinder in Nederland. Dat betekent ook dat het nu nog te vroeg is om nu al uitspraken te doen op grond van de Brusselse prijsaf spraken." Boeren naar Binnenhof Afgelopen maandag demonstreer den Groninger boeren in Winscho ten. Wij vroegen de heren Van der Sanden en Van der Linden wat zij tot deze demonstranten te zeggen zou den hebben wanneer deze met hun trekkers naar het Binnenhof zouden komen, waarbij zij onderweg wel licht nog we enige versterking zou den krijgen. Van der Linden: "Ik kan natuurlijk niet de interne bedrijfsgegevens van deze boeren nu bekijken. Het zou daarom goed zijn als wij over meer gegevens betreffende hun inko menssituatie zouden beschikken. Vervolgens moetje dan weten welke oorzaken aan de ontstane situatie ten grondslag liggen. Ik vind niet dat als er een aantal boeren hier op het Binnenhof komt demonstreren, dat aanleiding is om het beleid op staande voet te veranderen. Het Eu ropese beleid is de hoeksteen voor onze land- en tuinbouw en die hoeksteen moet gehandhaafd blij ven. De achterblijvende prijsverho ging is de prijs die wij er graag voor over moeten hebben om dit beleid te kunnen handhaven. Zo niet dan zouden niet alleen de nationale bud gettaire kosten veel groter zijn dan nu in gemeenschappelijk verband het geval is, maar ook zou onze ex port op de tocht komen te staan." Nadrukkelijk wijst Van der Linden erop dat hoge prioriteit wordt gege ven aan een herziening van het fis cale regime voor zelfstandigen in land- en tuinbouw. "Ik ga er ook van uit dat wanneer zich inkomensont wikkelingen voordoen die daartoe aanleiding geven, dit (het fiscale re gime) bij de begroting 1981 een be langrijk punt van diskussie zal wor den." Zelfstandigenbeleid Toen de regering Van Agt aantrad raakten de zelfstandigen in land- en tuinbouw hoopvol gestamd. De re geringsverklaring immers bevatte een passage waaruit bleek dat men serieus onderscheid wenste te maken in de funktie van het inkomen voor een loontrekkende en voor een zelf standige. Helaas, is er nog niets van terechtgekomen. Dat is ook een grote teleurstelling voor de heren Van der Sanden en Van der Linden, zoals blijkt uit hun reaktie. Van der Sanden: "Ook wij zitten met smart te wachten op uitvoering van deze bepaling in het regeerakkoord. Wij waren destijds zo verschrikkelijk blij dat wij een voet tussen de deur hadden gekregen. Die deur kan ook niet meer dicht. De vraag is nu: hoe ver kun je die deur in de huidige uiterst moeilijke ekonomisch-finan- ciële situatie nog verder open krij gen. De principe-uitspraak is er ech ter en dat is pure winst". Van der Linden voegt eraan toe, dat als hij zelfstandig boer zou zijn ook weinig begrip zou kunnen opbren gen voor het feit dat de aangekon digde maatregelen achterwege zijn gebleven. "Maar wij moeten roeien met de riemen die wij hebben." Van der Sanden wijst er vervolgens De Europese Kommissie is blijkens haar rapport over de konkurren- tiesituatie in de glastuinbouw, een onderzoekprocedure gestart. Dit naar aanleiding van klachten van een overgroot deel der andere EEG- lidstaten over de aardgasprijzen die onze glastuinders betalen. Zij zijn van mening dat onze glastuinders daardoor een voordeliger konkur rentiepositie hebben. Het rapport was een van de onder werpen die tijdens de zitting van de EEG-Raad van Ministers (land bouw) op 17 juni j.l. te Luxemburg werden behandeld. Minister Braks heeft in zijn reaktie alle medewerking toegezegd aan zo'n onderzoek. Hij betoogde - zoals ook in het rapport van de Kommissie werd gesteld - dat ons land in zijn gasprijzen een pariteit met olie nas treeft. De pariteit voor de aardgas- prijzen in de tuinbouw was halver wege vorig jaar bereikt. De be windsman wees er op dat nog on langs een vrij forse aanpassing van de aardgasprijs had plaatsgevonden en dat er nog enige zouden volgen teneinde de pariteit met de olieprijs weer te bereiken. Hij benadrukte dat deze aanpassingen geleidelijk dienen plaats te^vinden. Tenslotte wees mi nister Braks er op, dat de prijs die de Nederlands glastuinbouw betaalt door vrije onderhandelingen met de Gasunie tot stand komt. De Kom missie erkent dit laatste. op dat de CDA-fraktie onlangs heeft weten te bereiken dat de zelfstandi genaftrek met 400,— is verhoogd en dat via een amendement is bereikt dat de inkomensgrens waarop die verhoogde zelfstandigenaftrek wordt verleend is opgetrokken van 23.500,- tot 30.000,- "Dat is met name voor de kleine bedrijven een stap, die niet van betekenis ont bloot is", zo zegt hij. Kosten verlagen Van der Linden: "Wij zullen de poli tiek nu moeten toespitsen op de vraag of niet langs andere wegen het inkomen van boer en tuinder op enig niveau gehouden kan worden. De financiële aftrekposten hebben wij niet in de hand. Wel hebben wij een aantal kosten in de hand. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de ziekte kostenverzekering. In het afgelopen jaar is de premie voor zelfstandigen met pakweg 15 20 pet. gestegen. Dat drukt direkt op het inkomen en dat is zeker het geval bij de kleine producenten die nau welijks fiscale aftrekposten hebben. Voor hen is het een netto-inkomens- verlies." Van der Linden wijst erop dat naar mate de inkomensproblemen in de landbouw groter worden, de fiscale aspekten politiek zwaarder gaan we gen. "Wat die inkomenssituatie be treft zal wel duidelijk onderscheid gemaakt moeten worden tussen klei ne, middelgrote en zeer grote bedrij ven". In de melkveehouderij is vol gens hem een bedrijf met 60 a 80 melkkoeien een groot bedrijf, af hankelijk van personele bezetting. Volgens Van der Linden is er aan de kostenbeheersing op de bedrijven nog wel wat te verbeteren. "Er zit nog heel wat rek. Ik durf wel de uit spraak te doen dat er met het be heersen van de kosten door bijvoor beeld het verbeteren van fokmate- riaal, meer te verdienen is, dan met 1 2 pet. hogere prijzen in Brussel. Voor veel bedrijven - niet alle - is door kostenbeheersing een stuk in komen te verdienen." Volgens Van der Sanden zal er bij de inkomenspolitiek in ons land grote voorzichtigheid betracht moeten worden om te voorkomen dat de in flatie aanwakkert. "Daarvan zouden met name de zelfstandigen de groot ste leeddragers zijn. Dat betekent dat wij in het kader van de algemene in komenspolitiek terdege rekening zullen moeten houden met de situa tie in land- en tuinbouw." Boos Bet zit de beide heren hoog dat be paalde politieke doelstellingen in Europa over de ruggen van de boe ren heen bevochten worden. Van der Sanden: "Ik ben het er niet mee eens dat de Europese Raad (de vergadering van Europese rege ringsleiders) een soort beroepsin stantie (rechtbank) gaat worden als de vakministers het met elkaar niet eens kunnen worden. Ik ben het er ook niet mee eens dat bepaalde lan den omwille van de nationale situatie de gezamenlijke prijsafspraken als drukmiddel gaan gebruiken terwille van andere politieke doelstellingen. Dat gaat dan over de ruggen van onze boeren en tuinders. Landen die zo handelen vormen een grotere be dreiging voor de uiteindelijke inko mensvorming dan een wat tekort schietend prijsbeleid." BOKMA afspraken over de bedrijfsverzor- gingsdiensten. die in de Landelijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling zijn gemaakt. Verschil van mening bestaat echter over de overheidsbij drage voor hulp in geval van ziekte van de ondernemer. Het Land bouwschap vindt dat de bijdragere geling na 1980, ook gezien de slechte inkomensontwikkeling in de land bouw, voortgezet moet worden op een verantwoord niveau. Het Land bouwschap pleitte voor extra mid delen van het ministerie van Land bouw en Visserij, naast de 30 mil joen die door het ministerie van So ciale Zaken beschikbaar zijn gesteld. Een voortzetting van de bijdragere geling van het ministerie van Land bouw blijft gewenst, omdat anders de bijdrage ineens te veel terug zal lopen. Het Landbouwschap lichtte voorts zijn standpunt toe over de prijsbe- sluiten en is van mening dat de ver hoogde medeverantwoordelijkheids heffing op de melk steeds moeilijker te aksepteren is, omdat de besteding van de gelden niet wordt gebruikt om de zuivelmarkt beter in even wicht te brengen en er geen volledige inspraak is van het bedrijfsleven over die besteding. staatssekretaris Van Amelsvoort (Fi nanciën) plaatsvindt. Minister Braks herhaalde dat het EG-prijzenpakket onder de gegeven politieke en budgettaire omstandig heden voor hem wél aanvaardbaar is, al erkent hij dat de kostenontwik keling ruimer is geweest. De heffing op de melk noemde hij een instru ment waarmee voorlopig geleefd zal moeten worden, omdat er geen beter alternatief voorhanden is. Een nieu we EG-prijzenronde in het najaar geeft de minister nauwelijks kans van slagen. Een gesprek in het kader van het algemene nationale beleid voor zelfstandigen acht hij een goede zaak. Berichten over het volledig te rugdraaien van lastenverlichting op het terrein van de keuringskosten, die al eerder was toegezegd, betitelde minister Braks als onjuist. Wel is er in verband met de nieuwe bezuini gingen sprake van een temporisering van de overname van de keurings kosten. Maar de afspraak over het nastreven van een 50/50-verdeling van de keuringskosten tussen over heid/bedrijfsleven blijft in principe gehandhaafd, aldus minister Braks, minister Braks herinnerde eraan dat de bijdrage van 30 miljoen is bedoeld voor uitbreiding van de werkgelegenheid bij de bedrijfsver- zorgingsdiensten. Een deel ervan kan in dat verband worden gebruikt in het kader van de bijdrageregeling in geval van ziekte. Het gevaar, dat bij een aanzienlijk lagere bijdrage voor hulp bij ziekte veel mindeë gebruik wordt gemaakt van bedrijfsverzorgings- diensten, acht hij niet aanwezig. Een extra bijdrage van zijn ministerie zit er tot zijn spijt niet in. gezien de nu in het landbouwbeleid gestelde priori teiten. -et Landbouwschap heeft de mi nister laten weten dat het zich in grote lijnen kan verenigen met de 'e moeilijke situatie in de var- kenshouderijsektor in verband met de stagnerende export van varkensvlees naar Italië is nog niet opgelost. Vol gens de minister duurt het overleg met de Italiaanse overheid over de Salmonellakwestie onverminderd voort en wordt ook vanuit Brussel aktie ondernomen om deze proble matiek de wereld uit te helpen. Door de partikuliere opslagregeling van de EG worden de prijzen enigszins op niveau gehouden. Er wordt naar ge streefd deze regeling voort te zetten zolang de problematiek met Italië voortduurt. De minister sprak de hoop uit dat voor het einde van deze maand een opening wordt gevonden en deze kwestie kan worden opgelost.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4