Landbouw politiek Nationale dag voor de land- en tuinbouw D e openbaarheid vgn het bestuur schrijdt voort: Vorige week donderdag kon ik daardoor voor de eerste keer het mondeling overleg bijwonen dat de vaste kommissie voor land- en tuinbouw van de Tweede Kamer voerde met de minister van landbouw. Voor de minister en de kamerle den was dat duidelijk even wennen. Voor mij trouwens ook: ik zat gewoon bij de kommissie aan tafel en de verleiding was van tijd tot tijd groot om de voor mij staande mikrofoon aan te zetten om zo aan het gesprek deel te nemen. D S) kC ml i r. 3: zuidelijke landbouw maatschappij Voordat met de graszaadoogst kan worden begonnen, zal het huidige natte weertype toch plaats moeten maken voor een drogere met zon. Zoetwater Publiek laten zien wat we waard zijn Walcheren Kamerleden informeren naar opbrengstdaling akkerbouw gewassen bij Veerse Meer z.l.m VRIJDAG 27 JUNI 1980 67e JAARGANG NO. 3538 land- en tuinbouwblad Maar dat werd geloof ik niet op prijs gesteld. Maar het koste wel moeite, niet in het minst omdat als agendapunt was opgevoerd "het zuid-westen". Kernpunten bij dit onderwerp waren de zoetwatervoorziening en de ruilver kaveling Walcheren. oor alle kamerleden werd gevraagd naar de voortgang van het onderzoek ten aanzien van de zoetwatervoorzie ning. De minister bevestigde dat er "formeel tegenge stelde opinies" bestaan tussen Rijkswaterstaat en zijn Regionaal Direktie landinrichting. Hij sprak echter ook de verwach ting uit dat deze nu op korte termijn kunnen worden opgelost. Daarna wil hij zo snel mogelijk overgaan tot het instellen van een definitieve werkgroep met opdracht. De minister liet er voorts geen misverstand over bestaan dat de landbouw in het zuid-westen een dominante rol moet spelen bij de beslissing over het karakter van de Greve- lingen. Op de beslissingen daarover zal hij "attent" zijn. Verheugend was Het te horen dat de heer Braks achter het zoetwateronderzoek grote haast wil zetten. Hij hoopte zelfs dat het onderzoek ver voor eind 1 982 zou zijn afge rond. I n zijn algemeenheid was de minister er van overtuigd dat er in het zuid-westen "Indringende problemen" aan de orde zijn. Hij was dan ook blij met het agendapunt. Met name Voortman kwam met een interessante sugge stie die door de minister werd overgenomen. Voortman pleitte namelijk voor "een regionale differentiatie van het landbouw- en struktuurbeleid". Hopelijk horen we daar de komende tijd nog van. Een volgende keer hoop ik op deze vergadering van de vaste kamerkommissie nog eens terug te komen omdat er ook op andere terreinen - met name over de europese landbouwpolitiek - toch wel be langrijke uitspraken van de minister èn de kamerleden te beluisteren waren. En tenslotte hoop ik dat er in het vervolg voor deze nu openbare vergaderingen volop be langstelling zal zijn van landbouwzijde. Oggel De drie Centrale Landbouw Organisaties hebben vastgesteld dat de betekenis van land- en tuinbouw op Europees en natio naal niveau duidelijker naar voren dient te komen. Daarom is besloten het initiatief te nemen tot een "Nationale dag voor de land- en tuinbouw" deze herfst. De drie Centrale Landbouw Organisaties zullen vertegenwoordigers van andere direkt bij de land- en tuinbouw betrokken organisaties en instellingen uit nodigen om samen de betekenis van land- en tuinbouw nog eens duidelijk aan te geven. De landbouworganisaties willen zo snel mogelijk met de agra rische koöperaties overleg voeren over de organisatie van de manifestatie. "Wij willen laten zien wat wij waard zijn en welk een belangrijke bijdrage wij aan de welvaart in ons leveren", zo zei voorzitter Bukman van het CLO-overlegorgaan. De drie C.L.O.'s zijn op een bijeenkomst op 18 juni j.l. tot dit besluit gekomen nadat men uitvoerig had gediscussieerd over de situatie die is ontstaan na de recente Brusselse prijsafspraken. Uit de vergadering kwam naar voren dat alles in het werk gesteld moet worden om de volksvertegenwoordigers in Den Haag en in Straatsburg met klem de ernst van de situatie onder ogen te brengen. De kontinuïteit van de bedrijven is in gevaar", zei de zuidwestelijk vertegenwoordiger Van der Maas. Voor de regering in Den Haag hebben de landbouworganisaties een wensenpakket opgesteld dat vooral de nadruk legt op verlich ting van fiskale lasten en premies kollektieve voorzieningen. Het fiskaal belastbaar inkomen zal verlaagd moeten worden naar het niveau van de werkelijke verdiensten en rekening moeten houden met de bijzondere positie van de zelfstandigen in land en tuinbouw. Al met al mag gekonkludeerd worden dat de "nood kreet" uit het zuid-westen gehoord is. 0 ok het feit dat de ruilverkaveling Walcheren niet op het voorbereidingsschema 1 980 is geplaatst was de ka merleden niet ontgaan. Algemeen vond men toch wel dat aan dit gebied voorrang moet worden gegeven. Van ver schillende zijden werd er daarom voor gepleit Walcheren in ieder geval op het schema voor 1 980 te plaatsen. De minister deed daar echter geen enkele toezegging over wel vond hij dat "een ruilverkaveling op Walcheren op zijn plaats is". "Jammer genoeg", aldus de minister "is het streekplan Midden Zeeland nog niet ver genoeg ontwikkeld om daar nu al een beslissing over te nemen". In feite gaf de minister daarmee de provincie de schuld. Ik moet zeggen dat ik het daarmee op grond van de mij bekende gege vens niet eens kan zijn. Blijkbaar interpreteert de minister die gegevens op zijn eigen wijze. Maar het is goed dat het provinciaal bestuur nu weet hoe de minister er over denkt. Voor wat betreft de inhoud van dit nummer wijzen wij u o.m. op: Toenemende schulden in landbouw pag- 3 Ernstige verontrusting over besluitvorming finan ciering E.G. pag. 4 Een inzicht in de praktijk op pag. 6 De Maasheggen, een mooi gebied in Brabant waar beheersovereenkomsten worden afgesloten 7 Over de partiële afbraak van glasopstanden leest u op pag.8 De vraag of bijvoeding tijdens de weideperiode noodzakelijk is wordt beantwoord op pag. 9 Veel nuttige informatie over de praktijk op pag. 10 en 11 Een ZLM-lid dat promoveert op "Het Waterschaps bestuur" pag. 12 en 13 Eveneens op pag. 13 een goede promotion van land en tuinbouw op de Groene Braderie in Middelburg. Alles over paardenfokken op pag. 15 Dat ook de boeren in België ontevreden zijn blijkt op pag. 16 Markt pag. 17 PJZ en Voor de Vrouw pag. 19 De Tweede Kamer leden Eversdijk (CDA) en de Voogd (VVD) hebben aan de minister van Verkeer en Waterstaat enige vragen gesteld over opbrengstdaling van akkerbouwgewassen bij 18 agrariërs om het Veerse Meer. Is het waar, zo vragen zij, dat op 22 februari 1972 door 18 agrariërs om het Veerse Meer bij de hoofddirectie van Rijkswa terstaat een verzoek om schadevergoeding is ingediend omdat door de afsluiting van Zandkreek en Veerse Gat verdrogingsver- schijnselen zouden zijn opgetreden, waardoor een aanmerkelijke opbrengstdaling van de geteelde akkerbouwgewassen werd ver oorzaakt en is het juist dat pas op 1 oktober 1973 aan de betrok kenen werd bericht dat de gevraagde schadeformulieren niet konden worden toegezonden omdat eerst door het laboratorium voor Grondmechanica te Delft rapport moest worden uitge bracht betreffende de verdroging van landbouwgewassen? Is het waar dat sinds de brief van het departement van 13 oktober 1978, waarin stond dat het rapport van Grondmecha nica zeer binnenkort werd uitgebracht, noch door betrokkenen noch door het landbouwschap enig bericht van het departement is ontvangen? Eversdijk en de Voogd vragen voorts of een pe riode van meer dan 8 jaar voor het afwikkelen van een derge lijke zaak niet uitzonderlijk lang is en waarom betrokkenen sinds 13 oktober 1978 niets meer hebben vernomen. Wanneer, zo besluiten ze, denkt de bewindsman deze te lang slepende zaak af te handelen?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1