VOO I? mi viroow Gedachten rond een huwelijk R J.ZUI 1 51 ELI UI Rol van de vrijwilliger verandert MENS H oe voel je je nu je oudste doch ter gaat trouwen" is een vraag die ons de laatste weken vaak gesteld is. En 't enige antwoord dat ik kan geven is "blij". De achterliggende vragen worden soms wel, soms niet gesteld. Hoe vinden jullie 't dat ze met een buitenlander (Amerikaan) trouwt en vind je 't niet erg dat ze niet naar huis komt voor haar huwelijk. M, H eel erg blij was ik toen ze op een avond zo maar heel onverwacht op belde en zei: "Mama, ik heb nieuws, we gaan eind juni trouwen". V I H: Geslaagde sportdag P.J.G.N. H, D, Wijsheid in een notedop J os Akkermans op jaarvergadering P.J.G.N.: Agenda Sociaal-kultureel werk 1 onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. - et de eerste vraag hebben we al heel weinig moeite. Ze trouwt met een aardige, sympathieke man en we hebben er alle vertrouwen in dat 't goed zal gaan. Van oudsher hoort een dochter "uit huis" te trouwen. Natuurlijk zouden we dat ook erg leuk gevonden heb ben, maar het lag wel in de lijn der verwachting dat 't niet zou gebeuren. Ze woont en werkt nu al ruim 5 jaar in Washington, heeft daar veel vrienden en kollega's en voor hem is daar ook nog de hele familie. Blij, omdat ze er zelf zo gelukkig mee was, dat ze na heel lang wikken en wegen, wel of niet trouwen, dit be sluit hadden durven nemen. "En jullie komen toch he, want papa en jij moeten er bij zijn als we trouwen". Ik beloofde het zonder aarzelen, maar er moest toch nogal het een en ander geregeld worden voordat je gereed staat om te vertrekken. En manlief gaat nog beslist niet met een gerust hart weg. Blij verrast was ze te horen dat ook de "kleine" zusjes komen. Hun reaktie na mijn telefoontje was "Daar willen we ook bij zijn. We hebben toch een lange vakantie en we zoeken wel een vakantiebaantje om het geld zelf te verdienen." Verdrietig en teleurstellend voor de andere zus, die 't met haar werk en dat van haar man, niet op zo'n korte termijn kon regelen om van Afrika naar Amerika te gaan. Ook voor ons, want wat zouden we er van genoten hebben, om hen weer terug te zien en ze op die feestdag alle vier weer even bij elkaar te hebben. aak horen we de opmerking: "Wat erg datje kinderen zo ver weg wonen". Is dat zo? Ja, zolang je dat zelf niet aanvaard hebt. Dan voel je elke opmerking in die richting als een persoonlijke tekortkoming. Nee, zodra je 't er mee eens bent dat het hun keus en hun leven is. 't Vraagt wat meer moeite om goed kontakt te houden en brieven schrijven is dan ook een wekelijks terugkerende be zigheid. Maar dikwijls denk ik terug aan een gesprekje, nu bijna een jaar terug. M'n man bracht iemand mee voor een kopje koffie. In de loop van het gesprek vroeg hij of wij nog kinderen thuis hadden. We vertelden dat onze jongste dochter pas uit huis was, dat we haar misten en dat het echt even wennen was om weer zonder kinde ren te zijn. En zijn antwoord was: Dat ze de deur uit gaan hoort bij het leven en dat is niet erg, zolang ze nog maar graag thuis willen komen. En in dit laatste zinnetje lag een wereld vol verdriet. Amerika en Af rika liggen ver weg, maar kinderen, die 2 straten, 2 dorpen of 200 km ver weg wonen maar geen kontakt meer met hun ouders willen zijn veel ver der weg. Een toestand die je als ou ders wel nooit zal kunnen aanvaar den. Morgen gaan we voor twee weken "ver weg". Een weekje helpen met de laatste voorbereidingen. In m'n slaapkamer is het een chaos van kle ren, koffers enz. 't Gebruikelijke ge zicht voor een vakantiereis. n m'n koffers gaan mee veel harte lijkheid van familie, vrienden en ken nissen, brieven, kaarten en cadeaut jes. Wat zal ze er blij mee zijn. Verder een grote rood wit blauw vlag, want die moet op haar huwelijksdag in haar tuin wapperen. Ze zal op die dag een sieraad van de Zeeuwse kleder dracht van een overgrootmoeder dra gen en de zilveren beugeltas van haar oma. In de kerk speelt een organist met een heel gewone Nederlandse naam en zo zal op deze Amerikaanse bruiloft toch een stukje "thuis" zijn. L.J. de Regt-van Maldegem Toen we in Nancy een hotel gevon den hadden gingen we nog even een glas wijn in een café in de buurt ha len. Het was prachtig weer en het buitenterras zat dan ook vol mensen, die volop van die mooie avond zaten te genieten. Zoals altijd in Frankrijk een sfeervol, kleurrijk en verscheiden publiek. Oergezellig. Binnen was het aanmerkelijk rusti ger. Er waren nog wat eters en enkele tafeltjes bezet met mensen met het zelfde doel als wij. En zoals te doen gebruikelijk een pinnige tante in het hokje van de kassa. Natuurlijk waren de wanden voor zien van enorme spiegels. "Echt Frans", dachten we tevreden. Na enige tijd kwam er een man bin nen van een jaar, of veertig. Hij liep wat schichtig. Zijn hoofd schoot als het ware van links naar rechts. Als of hij keek of er bekenden zouden zijn, maar dan met een soort vrees. Telkens keek hij in een spiegel, streek door zijn haar, zocht een ta feltje. Nee, toch dat andere. In ieder geval zover mogelijk van een ander mens af. Eindelijk was zijn keus ge maakt. Toch weer dat eerste. De spiegel werd weer geraadpleegd. "Garijon", wuifde hij naar de ober, die blijkbaar in de buurt kwam. Nou, vlot was die niet. Hij kwam namelijk helemaal niet. Andere mensen kwamen binnen en kozen steeds een plaatsje wat verder van hem af. Nog eens: "Ganjon". Het resultaat wachtte hij niet af. Hij wist immers allang, dat het zo zou gaan. Schichtig stond hij op, spiegel, strij ken door zijn haar: en schutterde het café weer uit, "Wat zal dit een eenzaam mens zijn", dacht ik. Mijn wijntje smaakte uitstekend. L.H.G. van den Hoek-M.P. Voor de optimist hebben alle deuren knoppen en hengsels. Voor een pessi mist hebben alle deuren sloten en grendels. H". W Wachten is nog altijd een nare bezig heid. Verschrikkelijk is het pas om niets te hebben om op te wachten. C.P Vrouw die met haar man langs een bontzaak loopt: We hebben nu het huis wel laten isoleren, maar ma? ik nou?" SP. Aan het jasje van een van de nieuwe- lingetjes op de kleuterschool zat een briefje genaaid: Wat dit kind zegt heeft het niet altijd thuis gehoord. A E. Als iemand met de vinger naar een ander wijst moet hij er aan denken dat drie van zijn vingers naar hemzelf wijzen. Y V Vroeger hadje na een dag werken rust nodig. Tegenwoordig beweging. Mad. Rust en ontspannenheid komen alle studie ten goede. De geest is als een boog, die aan kracht wint als hij wordt ontspannen. B.J. In het oude Judea was het de gewoonte om een ceder te planten als een jongen was geboren en een naaldboom als een meisje was geboren. Bij bruiloften werd de troonhemel boven het bruids bed gevlochten uit takken van beide bomen. Talmoed Iredaktie: iHarrie Wijermars Onder stralende weersomstandighe den werd op zaterdag 14 juni j.l. de landelijke sportdag van de P.J.G.N. gehouden in en bij sporthal 't Dok in Dronten. Van de P.J.Z. deden er drie teams aan deze uitstekende georga niseerde sportdag mee. Voordat de volley-bal- en voetbal wedstrijden begonnen was' er een es tafetteloop. Zoals vorige week al vermeld, kwam de P.J.Z. hier uitste kend voor de dag. De estafetteploeg, bestaande uit 2 jongens van 's Heer Abtskerke en 2 meisjes van de afde ling Tholen, veroverde een gedeelde eerste plaats. Bij de voetbal en het volleyballen kon deze prestatie niet geëvenaard worden. De ploeg van 's Heer Abts kerke kon door het lange wachten niet meer tot indrukwekkende voet balprestaties komen. Ze werden in de voorronden uitgeschakeld. Het zelfde lot trof de damesvolleybal- ploeg van Tholen. Ze slaagden er niet in hun poule bij de eerste twee te eindigen. Dit lukte de heren-volleybalploeg van Schouwen-Duiveland wel. In hun poule werd alleen een nederlaag geleden tegen Jong Gelre afd. Laren, de latere winnaar. Ook in de wed strijd om de 3e en 4e plaats werd het onderspit gedolven tegen de ploeg van de P.J.G.O.-afd. Zenderen, zo dat uiteindelijk de vierde plaats werd behaald. De uitslagen: Estafetteloop: 1 en 2 P.J.G.O. Die- penheim, P.J.Z. 3. Jong Gelre Warnsveld. Voetbal: 1. Eurodelta 2. P.J.G. Utrecht. 3. Jong Gelre. 4. P.J.G.O' Raalte. Dames-volleybal: 1. P.J.G.O. Die- penheim. 2. P.J.G.U. 3. Jong Gelre Maurik. 4. Jong Gelre Eibergen. Heren-volleybal: 1. Jong Gelre La ren. 2. P.J.G.U. Woudenberg. 3. P.J.G.O. Zenden. 4. P.J.Z. Schou wen-Duiveland. Bij de foto: Het voetbalelftal van 's Heer Abtskerke in afwachting van de tegenstander. 28 juni: afd. Schouwen-Duiveland: Schuurfeest m.m.v. "Country Fair", Rijksweg 17, Nieuwerkerk. Aanvang 21.00 uur. Toegang: leden 4,— niet-leden 7,— 29 juni: afd. Bladel e.o.: Boerenbrui loft. 13 juli: Reisje naar Walibi. Zie P.J.Z. geluid 20 juni j.l. Opgave: Noord- Beveland: 01108 - 1495; Zuid-Beve land: 01198-409. - ieronder volgen enkele gedeelten van het verhaal dat Jos Akkermans heeft afgestoken op de jaarvergade ring in mei. Een jaarrede houd ik niet alleen voor hen die het jaarverslag niet lezen, maar ook voor hen die dat wel hebben gedaan. Want in zo'n jaarrede kan ik bepaalde dingen wat nadrukkelijker naar voren brengen wat ons bezig houdt en waarom. Als ik hier poog iets in beeld te brengen van onze or ganisatie, besef ik dat ik in feite af breuk doe aan de kompleetheid; in feite is dat een verarming. Toch doe ik het maar. Een landelijk georganiseerde ver eniging voor vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk. Ik haal dat woord vrijwilliger er even uit, omdat dat een essentieel kenmerk van onze vereni ging is. Daar draait ontzettend veel om. Die vrijwilliger is bijzonder veel waard en ik wil hiermee nog even benadrukken waarom. Vrijwilligerswerk betekent datje ge heel uit vrije wil iets doet, ook ten behoeve van anderen. Vrijwilligers werk is ook bevorderlijk voor de leefbaarheid van onze samenleving, omdat de mensen aktief deelnemen aan zaken die henzelf en hun direkte omgeving treffen. Zelfontplooiing en zelfverwerkelij king wordt de vrijwilliger geboden. Hij of zij is edukatief en rekreatief bezig; en bevordert de bereikbaar heid en vooral ook de herkenbaar heid van de organisatie voor de le den. De rol van de vrijwilliger is bezig te veranderen. De tijd ligt nog niet ver achter ons dat het idee leefde dat vrijwilligers op provinciaal en landelijk nivo zich konden beperken tot het besturen van de organisatie. Dat hield dan ook in het werven van financiële middelen. Het uitvoerende werk wordt overge laten aan de beroepskrachten. Daar door nam de betrokkenheid van de leden af. Steeds meer is duidelijk ge worden, dat de rol van de beroeps kracht van begeleidende en onder steunende aard dient te zijn. Zijn of haar inzet dient zo te zijn, dat hij of zij zich op den duur overbodig maakt. Dat stadium wordt door voortdurend wisselen van vrijwilligers uiteraard nooit bereikt. Bovendien brengen die beroepskrachten deskundigheid van buitenaf in die niet overdraagbaar is. O p provinciaal nivo, maar vooral landelijk is het nodig, dat wij onze organisatie laten vertegenwoordigen. Dat is nodig om ons geluid en onze inbreng ook elders duidelijk te laten klinken. Ik vind, dat vrijwilligers die verte genwoordigingen zelf op zich horen te nemen. Zij staan gevoelsmatig dichter bij de achterban. Maar het ziet er wel naar uit dat de grens van wat nog kan in het dage lijks bestuur van de P.J.G.N. bereikt is. resultaten voor jonge boeren te be reiken; bij het Landbouwschap, bij politieke partijen, bij de regering, enz. Ook onze eigen Agrarische Kommissie zal zich nadrukkelijker dan in voorgaande jaren, richten op een goede belangenbehartiging in de kommissies van het KNLC. Soms lijkt het agrarisch jongeren werk zich wel eens te vergalopperen. De grote groep jonge agrariërs met een lagere beroepsopleiding moeten meer bij het werk betrokken worden. Hopelijk zal het nieuwe ledenblad voor alle jonge agrariërs van de drie plattelandsjongerenorganisaties de onderlinge band versterken. e P.J.G.N. heeft de afgelopen 4 jaar gewerkt aan de hand van een in 1976 door de Landelijke Raad vast gestelde beleidsnota. Een nieuwe beleidsnota is in voorbereiding. Daarin zal naar voren komen welke ontwikkelingen gaande zijn, bij voorbeeld in het agrarisch jongeren werk. Vast staat dat wij met de CPJ en de KPJ de enige organisaties zijn bin nen het jeugd- en jongerenwerk die zich-richten op agrarische jongeren. De diskussienota "Boer Blijven" heeft als toetssteen gefungeerd welke toekomst de jonge en toekomstige boeren en boerinnen zich wensen, en welk landbouwbeleid nodig is om dat te verwezenlijken. Het viel voor plaatselijke a.j.k.'s en gespreksgroe pen lang niet altijd mee om suksesvol over Boer Blijven te praten. Er is een groot verschil tussen de dagelijkse praktijk en de vertaling daarvan in beleid. Mede om die reden zal het NAJK zich de komende tijd meer in gaan spannen om de direkte noden van jonge boeren ie verlichten. Het NAJK gaat zijn best doen om direkte L et sociaal-kultureel werk in de P.J.G.N. is zo goed als geheel gede centraliseerd. De taak van de PJ.G.N. in dezen is dat werk waar nodig te ondersteunen en te stimuleren. Veel moeilijker dan de groep agrarische jongeren zijn de overblijvende jongeren te vatten on der één noemer. Toch is die er. Je bent nu éénmaal plattelandsbewoner en hebt te maken met je woon- werk en leefsituatie. Met bevindingen op dit terrein ge beurt vaak niets, omdat het raamwerk waarin dat zou kunnen gebeuren, ontbreekt. Samen met de andere twee plattelandsjongerenorganisaties is dat raamwerk in oprichting: het A.P.J.W., dat staat voor Algemeen Plattelands Jongeren Werk. De startgroep APJW heeft nu een koncept-voorstel klaar. Het lijkt van essentiëel belang in de komende jaren en naast het specifieke Agrarische werk te komen tot een specifiek plat telandsjongerenwerk, dat herkenbaar is en maatschappelijk erkend en ho pelijk ook gewaardeerd wordt. Het NAJK en het APJW worden beide ondergebracht in de te vormen federatie op landelijk nivo. We zijn blij, dat die federatie er komt, maar wat ons betreft mag het alle maal wel wat sneller gaan. Jos Akkermans. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 19