De warmbloedpaardenfokkerij in Zeeland geniet toenemende belangstelling H, H, G, H, D D, D, Koudbloedpaard op achtergrond geraakt H et is nog niet zo heel lang geleden dat in Zeeland het fokken van paarden vrijwel uitsluitend op koudbloed- of trekpaarden was gericht. Met het vertrek van deze paarden als gevolg van de mechanisatie in de landbouw en met het opkomen van de ruitersport is daarin verandering gekomen. Vandaag de dag is de fokkerij vooral gericht op warmbloedpaarden geschikt voor gebruik in de ruitersport, het aangespannen rijden of rekreatief gebruik. A H et belangrijkste evenement is wel de provinciale merriekeuring die jaarlijks op de eerste zaterdag van juli op de terreinen van manege "de Een dracht" in Serooskerke (W) wordt gehouden. V E en ander ènerverend onderdeel is T enslotte kan nog genoemd wor den het verrichtingsonderzoek voor merries, wat onder verantwoorde lijkheid van de afdeling paarden- houderij van het landbouwschap door het WPN wordt georganiseerd, meestal omstreeks half november. Van de rijpaardfokmerries wordt dan een eenvoudige dressuurproef en het springen van een aantal hin dernissen gevraagd. De opzet is vooral om inzicht te krijgen in de natuurlijke aanleg en mogelijkheden van het paard. Ook de gewilligheid en het karakter worden in de beoor deling betrokken. De graad van af richting wordt voor zoveel als moge lijk buiten de beoordeling gehouden. De fokkerij Unieke demonstratie De hengstenhouderij Het stamboek De afdeling Zeeland O De provinciale merriekeuring Overige aktiviteiten Tekst: WPN-afdeling Zeeland Foto's: J.C. Verhoeven Deze fokkerij vindt bijna geheel plaats binnen het Warmbloed Paardenstamboek Nederland (WPN), hoewel ook enkele andere stamboeken (o.a. het Friese en het Arabische Paardenstamboek) in Zeeland vertegen woordigd zijn. In dit artikel zal op organisatie en opbouw van de WPN-fokkerij nader worden ingegaan. ij de warmbloedpaarden worden twee typen onderscheiden n.l. tuig- paarden en rijpaarden. De fokkerij van tuigpaarden is in Zeeland nog nauwelijks van de grond gekomen. Het aantal fokmerries is nog beperkt terwijl men voor het laten dekken door een tuigpaardhengst buiten Zeeland terecht moet omdat binnen de provincie geen goedgekeurde hengsten van dit type zijn gestatio neerd. Niettemin, de start is er en een uitbreiding van de tuigpaardfokkerij is zeker te verwachten. Bij de rijpaarden ligt de situatie dui delijk anders. Na een aarzelend be gin is vooral in de tweede helft van de jaren zestig en de zeventigerjaren een sterke groei opgetreden. Niet al leen in aantal maar vooral ook in kwaliteit. Momenteel kent het WPN in Zeeland 600 leden, waarvan een groot deel tot de aktieve fokkerij kan worden gerekend. In het middagprogramma van de WPN-keuring op 5 juli 1980 te Serooskerke wordt een voor Zeeland unieke demonstratie ver zorgd. Vier nationaal bekende amazones zullen een op muziek gereden kür uit voeren en daarmee trach ten de dressuurkwaliteiten van het WPN-paard te be nadrukken. De deelnemende amazones zijn Paula Drinkwaart, An neke Bom, Suzan Malcorps en Mevr. Miep Bom. De namen van deze amazones staan borg voor een dres- suurshow op een niveau zoals dit niet eerder in Zee land te zien is geweest. De daardoor op ruime schaal aan wezige fokkerijkennis, tesamen met het gericht aankopen van goed fok- materiaal heeft gezorgd dat de Zeeuwse fokkers erin slaagden een zodanig paard te fokken dat men voor het aankopen van sportpaarden en fokmerries niet meer buiten Zee land hoeft te gaan zoeken. et doel wat men daarbij nastreeft is het fokken van een sterk, presta tiegericht rijpaard met uitstekende bewegingen en een goed exterieur. De aanvankelijk bestaande achter stand ten opzichte van andere pro vincies, zowel in aantal als in kwali teit van de fokmerries en fokpro- dukten, is de laatste jaren in snel tempo kleiner geworden. Zeeland heeft zich tot een volwaardig fokge- bied van warmbloedpaarden ont wikkeld hetgeen door de uitslagen van nationale keuringen, zowel van merries als van hengsten, wordt be wezen. Daarnaast worden door vele Zeeuwse fokprodukten uitstekende sportprestaties geleverd. r elijktijdig met de fokkerij heeft ook de hengstenhouderij in Zeeland zich sterk ontwikkeld. Momenteel worden er verdeeld over vier stations zeven goedgekeurde warmbloedheng- sten ter dekking gesteld waardoor de fokkers een ruimere keus dan ooit te voren wordt geboden. Daarnaast zijn er enkele hensten- houders van buiten de provincie die ook in Zeeland aan huis komen om te dekken. Jaarlijks reist ook een aantal merriehouders naar dekstations el ders om hun merrie bij de hengst van hun keuze te brengen. K.I. wordt bij paarden nog weinig toegepast, en dan bovendien niet bij de fokker thuis. - oewel zeker niet algemeen geldt dat de koudbloedfokkers van giste ren de warmbloedfokkers van van daag zijn, heeft het grootste deel van de warmbloedfokkerij nog steeds plaats op agrarische bedrijven. Na tuurlijk zijn er mensen die met een beroep buiten de landbouw de fok kerij van rijpaarden als hobby kom- bineren, doch deze vormen binnen de totale fokkerij een minderheid. Ten opzichte van vroeger is de plaats van de fokkerij dus niet veranderd. Is men paarden wil fokken om ze te gebruiken dan zullen ze daarvoor geschikt moeten zijn, m.a.w. presta ties moeten kunnen leveren. Bij de hengstenkeuze worden de prestaties van de hengst dan ook meer en meer doorslaggevend. De Zeeuwse heng- stenhouders spelen daarop in door Hun hengsten niet alleen op de ver plichte keuringen te laten verschij nen, maar ze ook in de sport presta ties te laten leveren. Verschillende hebben daarin uitstekende resulta ten bereikt. 1-j en belangrijk onderdeel in de se- lektie van fokhengsten zijn de af stammelingenkeuringen. Nadat een goedgekeurde hengst een jaar heeft gedekt, moeten in het volgende sei zoen een aantal van zijn veulens aan de hengstenkeuringskommissie ge toond worden. De kommissie beslist dan of de hengst voor de fokkerij gehandhaafd kan worden. Wanneer de oudste afstammelingen twee jaar zijn wordt een dergelijke keuring nogmaals gehouden. In 1980 moeten vier 'van de zeven in Zeeland dek kende hengsten zo'n keuring onder gaan, drie een volledige kollektie en één alleen veulens. Een erg belang rijk seizoen dus. meer dan 15.000 bezoekers uit bin nen- en buitenland. Een interessante recente ontwik keling is dat de stamboekregistratie van alle paarden middels een kom- puter wordt bijgehouden. Ditzelfde geldt voor alle uitslagen van ruiter sportwedstrijden. Door het kombi- neren van beide gegevens krijgt men een veel beter inzicht in het presta tievermogen en de prestatievererving van de Nederlandse paarden. Voor de fokkers die prestatie hoog in hun vaandel schrijven zal dit bij de keuze van een hengst een belangrijk hulp middel kunnen zijn. Triënta (Pantheon en Hurricane). Jeugdkampioene 1979. Centrale WPN- keuring Serooskerke. -et WPN is een organisatie die werkt over geheel Nederland, on derverdeeld in twaalf afdelingen. De centrale organisatie verzorgt de stamboek- en ledenadministratie, de nationale hengsten- en merriekeu ringen, het verrichtingsonderzoek voor hengsten in Ermelo e.d. Ook wordt het blad "In de Strengen" uit gegeven wat tot het meest gelezen paardeblad van Nederland is uitge groeid. De afdeling Zeeland van het 1 WPN bestaat nog maar kort. De J oprichting had plaats per 1 ja- i nuari 1978, daarvoor was er een gezamenlijke afdeling met Noord-Brabant. uitstekende gelegenheid voor de fok kers om hun resultaten onderling te vergelijken en biedt aan gebruikers (sport- en rekreatieruiters) de kans zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling in de fokkerij en een indruk te krijgen van de paarden die hun in de toekomst ter beschikking zullen staan. Op deze keuring is dan ook al menig paard van fokkers- in gebruikershanden overgegaan. De afdeling heeft als taak het sti muleren en begeleiden van de fokkerij in de provincie en het organiseren van provinciale akti- viteiten. Als belangrijkste aktivi- teiten kunnen worden genoemd de provinciale hengsten- en mer riekeuringen, de keuringen voor opname in het stamboek, het verrichtingsonderzoek voor mer ries, voorlichtingsavonden en kursussen. Voor de foktechnische zaken 1 wordt het afdelingsbestuur bijge- J staan door een technische staf i bestaande uit de stamboekkom- J missie en juryleden onder leiding i van de afdelingsinspekteur. e centrale keuring heeft tevens een voorlichtend, aspekt. Immers door de jury worden de aangeboden paarden met een eerste, tweede of derde premie onderscheiden en op kwaliteitsvolgorde ingedeeld. Daar door kan men enerzijds zien welke eigenschappen door de jury als waardevol worden aangemerkt, an derzijds kan men zeker als de keu ringen van jaar tot jaar worden ge volgd, een goed beeld krijgen van de richting waarin de fokkerij zich ont wikkeld. Op die keuring worden de fokmerries, jonge paarden en veulens aan de jury voorgeleid en gekeurd. Het beste wat de fokkerij te bieden heeft komt, zo dat deze keuring als étalage van de warmbloedfokkerij in Zeeland fun geert. Deze keuring is daarmee een e nationale hengsten en merrie keuringen worden elk jaar in Utrecht gehouden, de hengstenkeuringen in februari, de merriekeuringen in sep tember. Voor deze evenementen be staat een enorme belangstelling, de hengstenkeuring b.v.' trekt jaarlijks de kampioenskeuring. De winnaars van de verschillende rubrieken wor den door de jury onderling vergele ken en op deze wijze worden twee provinciale kampioenen t.w. een jeugdkampioene en een kampioene van de oudere merries, gekozen. De bij dit artikel afgedrukte foto's laten de winnaars van 1979 zien. an de overige aktiviteiten kan in de eerste plaats genoemd worden de provinciale hengstenkeuring. Provin ciaal is het eigenlijk niet want Zee land kombineert deze samen met Limburg en Noord-Brabant. De keu ring wordt altijd begin maart gehou den in 's Hertogenbosch voorafgaand aan het internationale springcon cours Indoor Brabant. ok op deze keuringen worut steeds meer het accent op de presta tie gelegd. Dat blijkt onder meer uit de toenemende belangstelling voor de keuringen onder het zadel. Daar naast probeert het bestuur door het organiseren van demonstraties tij dens de keuring de gebruiksmoge lijkheden van het Nederlandse warmbloedpaard te onderstrepen. oor de fokkers is de keuring extra van belang omdat daar door een landelijke jury de paarden worden geselekteerd die in aanmerking ko men voor deelname aan de nationale merriekeuring in september in Utrecht. Een evenement waar iedere fokker graag voor in aanmerking komt. Men heeft daar de kans zich te meten met de allerbeste paarden uit de andere elf WPN-afdelingen. e keuring van paarden voor op name in het stamboek wordt eind april georganiseerd. De paarden worden dan bij de fokkers aan huis bekeken door de stamboekkommis sie bestaande uit twee jury leden en de afdelingsinspekteur. Indien goed bevonden, worden de paarden "ge brand" en ingeschreven in het stam boek. J—/nkele malen per jaar worden bij eenkomsten belegd zoals ledenver gaderingen, voorlichtingsavonden e.d. Ook is de afdeling aktief in het organiseren van kursussen op het gebied van paarden. Voor die kur sussen, een kursus paardengebruik. ook wel menkursus genoemd en een kursus voorbrengen en toiletteren, bestaat elk jaar veel belangstelling. Deze kursussen worden in principe overal gegeven waar voldoende be langstelling en akkomodatie aanwe zig is. Petra (Farn en Fresco). Kampioene oudere merries 1979. Centrale WPN- keuring Serooskerke. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15