Een week met plattelandsjongeren uit heel Europa Geslaagden kursus 'spuiten in de landbouw' Denemarken, een geheel andere sfeer w D, Wat is het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt? W ie willen ons helpen? H, L.C. Vis ideeënman van het jaar Vakantieplannen? Doe mee aan een Agrarische Studiereis En verder: at zou je er van denken, om één avond te dineren met een Span jaard, te walsen in de armen van een Oostenrijker, de Zweedse polka te leren van een echte Zweed, samen met een Engelsman naar het Zwit sers "National feier-feuerwerk" te gaan waar, naast echt jodelen Schotse volksliederen ten gehore worden gebracht. Lijkt dit jou wel wat? Nou, ik heb het aan den lijve ondervonden op een Europese Rally in Zweden en het was in één woord FANTASTISCH... Hoe gaat het in z'n werk? 'e P.J.G.N. doet ieder jaar met een team van vier personen mee aan de Rally. Van de teams wordt ver wacht dat ze een standje maken op de tentoonsteHing, met informatie over het plattelandsjongerenwerk in hun land. Ook mag je op de kulturele avond iets "specifieks" van je land laten zien. Het gaat echter meer om het meedoen dan om het winnen. Er was ook een kookwedstrijd, een danswedstrijd, een speurtocht en een traktorbehendigheidstest. De Zweden lieten iets van hun land zien. Ze namen ons mee naar diverse agrarische bedrijven en naar de grootste zuivelfabriek van het land. Bovendien mocht ieder, in groepjes van vier of vijf personen, een dag in een Zweeds gastgezin doorbrengen. Jammer dat het maar één week duurde. Toch krijg je wel een indruk van het gastland en vooral van het plattelandsjongerenwerk in de rest van West-Europa. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt is het samenwerkings verband van de agrarische jongeren van - de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland (PJGN) - de Katholieke Plattelands Jongeren Nederland (KPJN) - de Nederlands Christelijke Plattelands Jongeren (NCPJ) Het NAJK organiseert de ongeveer 15000 agrarische leden van bovengenoemde 3 plattelandsjongerenorganisaties. Het NAJK is samengesteld uit verte genwoordigers van de provinciale en gewestelijke agrarische verbanden van de 3 plattelandsjongerenorgani saties of samenwerkingsverbanden daarvan en vertegenwoordigers van de 3 landelijk plattelandsjongerenor ganisaties. Het NAJK stelt zich ten doel: - de belangenbehartiging van de jonge boeren en boerinnen en de toekomstige jonge boeren en boerinnen van Nederland; - het stimuleren en begeleiden van het agrarisch vormingswerk in de genoemde 3 organisaties of sa menwerkingsverbanden daarvan. Het NAJK tracht deze doelstelling te realiseren door: - het innemen en uitdragen van standpunten omtrent de nationa le en internationale landbouw politiek. - het oprichten en begeleiden van agrarische jongeren kontakten op plaatselijk en regionaal niveau. - het uitgeven van het kaderblad Rotonde, dat 5 maal per jaar ver schijnt en informatie bevat over diverse landbouwpolitieke on derwerpen. - het organiseren van kursussen voor jonge agrariërs. - het vertegenwoordigen van de jonge agrariërs in de diverse kommissies van het Landbouw schap. - het vertegenwoordigen van de jonge agrariërs m internationale organen. Middels haar diskussiebrochure "Boer Blijven" is het NAJK in 1978 een intensieve diskussie over de koers van het landbouwbeleid begonnen. Het Dagelijks Bestuur van het NAJK is als volgt samengesteld: voorzitter: Wien v.d. Brink, Huiner- kerkpad 6, 3882 IC PUTTEN, tel. 03419-227. sekretaris: Gerard Titulaer, Scheve- ningseweg 46, 2517 KV DEN HAAG, tel. 070- 514191. vice-voorzitter: Marinus Geuze, Lange Zandweg 1, 4693 PB POORTVLIET, Zeger Stappershoef, Kerkdijk 50, 6577 JL OOI, bij Nij megen, Henny Roelofsen, Konings weg 17b, 9616 TC SCHAARSBER GEN, Niek Vos, Mammounthweg 22, MARKNESSE, Gerrit Walstra, sekretaris PJGN, Prins Mauritsplein 23, 2582 ND DEN HAAG, tel. 070 - 556551, Johan Weerkamp, sekretaris NCPJ, Stationsweg 65, 6711 PL EDE, tel. 08380- 11485. Dit jaar organiseert de P.J.G.N. het en vindt de Rally dus in Nederland plaats. En wel in de week van 6-13 juli in Zeist. Wie weet ben jij er dit jaar bij en kun je meehelpen om de buitenlandse gasten iets van je eigen land en plat telandsjongerenwerk te vertellen en eventueel te laten zien. Meld je ge woon aan bij de P.J.G.N. Het kost dit jaar maar 100,— (Te lefoon: 070 - 512541. Prins Maurits plein 23 te Den Haag). Gastgezin voor één dag? In het kader van de Europese Rally zoeken wij nog enkele gezinnen die voor één dag gastheer en gastvrouw willen zijn van 2 of 3 plattelandsjon geren uit een Europees land. Op deze wijze willen wij de deelnemers in de gelegenheid stellen kennis te maken met het gezinsleven op het Neder landse platteland. Het gaat om woensdag 9 juli. De be doeling is dat ze 's morgens om 9.00 uur door het gastgezin worden afgehaald en 's avonds om 18.00 uur weer teruggebracht worden. Twee mensen van het gastgezin worden dan uitgenodigd om met hen de broodmaaltijd te gebruiken en 's avonds het sociaal-kulturele pro gramma bij te wonen. Is er één lid van uw gezin die enige kennis van de taal van de gasten - Engels of Duits - heeft (een beetje is echt genoeg) en zich vrij kan maken om de hele dag met hen op te trek ken? Zo ja, bel dan even de P.J.G.N. om u hiervoor op te geven. Telefoon: 070 - 512541. In het winterseizoen 1979/1980 werd wederom een kursus "spuiten in de landbouw" georganiseerd, ditmaal te Schoondijke. De aanmeldingen wa ren zo groot, dat de organisatoren besloten om de leerlingen te splitsen in 2 groepen van ieder 20 personen. Geslaagden voor het einddiploma zijn: Groep I Bonte E.M.S., St. Margriete (B); Berckmoes P.E.C., Sluis; Calon F.C.M., Sluiskil; Dekker F.H., Hoofdplaat; Doolaege M.A.A., Oostburg; Feijter F.G. de, Hoofd plaat; Haartsen C.J., Schoondijke; Hamer C.G. den, Aardenburg; Hul- lu A.J. de, Zuidzande; Hullu IJ. de, Groede; Heyfte D.E.G. van, Groe de; Luteyn A.J.B., Nieuwvliet; Quaak J.A., Sluis; Risseeuw P.I., Cadzand; Roelse E.L., Hoofdplaat; Smet P.A.M. de, Oostburg; Smet iet landschap van Denemarken is zeer gevarieerd. Vooral op het schiereiland Jutland is de variatie groot. De charme van Denemarken is zijn lieflijkheid, het golvende landschap met bossen en heidevelden, weide- en akkerbouwland; de prachtige luchten en verre horizons, waartegen de kleine kerktorens en spierwitte boerderijen zich afteke nen; de interessante plaatsen, waar Denemarken historie heeft ge schreven, de kleurige havens, zoals Kopenhagen. Vele steden en stadjes hebben hun middeleeuwse karakter voor een groot deel behouden en dragen bij aan de rustgevende sfeer die vam Denemarken uitgaat. Hetgeen nog eens onderstreept wordt door het feit dat Denemarken in vergelijking met Nederland dun bevolkt is. - et arrangement van de 8-daagse busreis naar Denemarken, 24-31 juli 1980, prijs 1.225,per persoon, om vat o.m. de rondreis per luxe tou ringcar door Nederland via Duits land door Denemarken. Ie dag: vertrek vanaf verschillende P.G.A. de, Aardenburg; Smit C.J. de, Groede; Quaak F., Sluis; Sturm W.H.M., Waterlandkerkje; Vermue R.R., Schoondijke; Waes J.H. van, Schoondijke. Groep II Boogerd M., Zaamslag; Bruijne J. de, Waterlandkerkje; Buyck T.A.M., Waterlandkerkje; Buysse H.D.S., Sleidinge (B); Buysse L.W.A., IJzen- dijke, Dekker D., Terneuzen; Dhuy- vetter U.A.A.M., Biervliet; Dobbe- laere A.M.M. de, IJzendijke; Goense L.H.M., Oostburg; Haverbeeke F.M., Oostburg; Hoeve A.W. van, Biervliet; Hoofd K.G. van der, Hoek; Milliano F.C.M. de, IJzendij ke; Mullaert H.A.R., Sluiskil; Bonte L.M.E.J., St. Margriete (B); Pooter J.J. de, Zaamslag; Quist J.J., Oost burg; Sluis J.C. van der, Retranche- ment; Temmerman F.C.M.IJzen dijke; Termote F.I.F., Biervliet, Tol lenaar A., Hoek. Ideeënman van het jaar voor het ministerie van landbouw is de heer L.C. Vis, proefdierverzorger bij het instituut voor Veevoe dingsonderzoek "Hoorn" in Lelystad. Op dinsdag 22 april ont ving hij in het internationaal Agrarisch Centrum in Wageningen de bij de titel behorende oorkonde. Het ideeëncentrum, ledenorgani satie van het Nederlands Instituut voor Management (NIVE), houdt jaarlijks een zogenaamde oor kondedag. De bij het centrum aangesloten bedrijven en instel lingen worden verzocht hun "ideeënman van het jaar" voor te dragen voor een oorkonde. De heer Vis werd door Land bouw voorgedragen op grond van zijn idee van 6 juli vorig jaar. Zijn idee betrof een verbetering in het gescheiden opvangen van mest en urine bij hamel-verteringsproe- ven. Tot voor kort werd voor het gescheiden opvangen van mest en urine bij hamel-verteringsproe- ven gebruik gemaakt van een box met houten bodem. Aan de hamel werd een tuig-uri- naal (voor het opvangen van de urine) en een zak (voor het op vangen van de mest) bevestigd. In zijn idee stelde de heer Vis voor gebruik te maken van een box met een bodem van strekme taal, waar mest en urine doorheen vallen, en vervolgens worden ge scheiden. Het dier staat nu vrij (onbelast) in de box, waarvan de vloer ook nog beter is voor de klauwen. Het idee wordt inmiddels in 16 verteringsboxen toegepast. Naast een geschatte besparing aan ar beidstijd en materiaalkosten van L.C. Vis (Foto BGD Wagenin gen) zo'n 12.000,— per jaar wordt met dit idee ook een verbetering van het welzijn van de proefdie ren bereikt. De heer Vis ontving voor dit idee een beloning van 1500,— centraal gelegen opstapplaatsen in Nederland, bustocht naar Hamburg. 2e dag: prachtige tocht via Schles- wig. Flensburg, Kolding naar Vejle. Onderweg bezichtiging van de di verse steden. Overnachting in een hotel, gelegen midden in de bossen van Vejle. 3e en 4e dag: bezoeken aan agrari sche bedrijven, exkursies naar Silke- borg en Himmelberget enz. Over nachtingen in Vejle. 5e dag-: tocht over het eiland Fünen. via Odense, de stad van Hans Chris- tiaan' Andersen, naar Kopenhagen. Overnachting in Kastrup. 6e dag: Bezichtiging van Kopenha gen en 's avonds bezoek aan "Tivo- li". 7e dag: 's morgens vrij in Kopenha gen, 's middags bustocht naar Lü- beck voor de overnachting. 8e dag: terugreis naar Nederland. De overnachtingen zijn een zeer goede eerste klasse hotels, alle ka mers met eigen akommodatie. Kort- tom de exkursie naar Denemarken is een uitstekend verzorgde, geheel be geleide AGRARISCHE STUDIER EIS in een land dat beslist de moeite van het ontdekken waard is! Engeland, 28 juni - 5 juli 1980. prijs 1360,per persoon, 8-daagse bus/bootreis naar het prachtige ge bied de "Cotswolds". de meeste En gelse streek die men zibh kan inden ken. Overtocht heen met de nacht boot en terug met de dagboot: be zoek aan de grootste agrarische ten toonstelling van Engeland in Kenil- worth. Vijf overnachtingen in het oer-Engelse Queenshotel in Chel tenham (dat op zich is al een beleve nis), één overnachting in standaard hutten aan boord, en één overnach ting in Holiday Inn in Dover. Luxemburg, 18 - 22 augustus 1980. prijs 600,— per persoon, de 5- daagse busreis naar Echternach is uitstekend geschikt voor wie niet zo lang en ver op reis wil. Het is een komplete vakantie met bezoeken aan toeristische evenementen en bezich tiging van agrarische bedrijven. Hongarije 30 augustus - 6 september 1980, prijs 1.225,— per persoon. De 8-daagse vliegreis/ rondreis per bus is uitstekend geschikt om kennis te maken met dit prachtige land. Aanmelding Meldt U snel telefonisch aan. opdat u verzekerd bent van een plaats. Ook voor nadere informatie over de ge noemde én volgende AGRARI SCHE STUDIEREIZEN kunt u bellen naar het SEKRETARIAAT AGRARISCHE STUDIEREIZEN. Landbouwhuis, Roermondsplein 20. Arnhem, tel. 085 - 512413 of naar de heer Sinke, Landbouwhuis Goes. tel. 01100-21010. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14