De maand juli op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf H, D e van ouds bekende loszadige rassen van de karwij dienen in het zwad gemaaid te worden1. De stop- D e verzorging van enkele van onze landbouwgewassen is nu bijna ten einde. In deze maand wordt al een begin gemaakt met de oogst van deze gewassen. Voor een aantal andere gewassen dient de verzorging nog door te gaan. Het gaat dan bijna altijd om bestrijdingen van ziekten en/of plagen, niet meer om grondbewerkingen in het gewas. De aandacht hiervoor mag geen enkel moment verslappen. Bij alle bestrijdingen die niet voorbehoedend zijn, doch die duidelijk uitgevoerd worden tegen een reeds aanwezige ziekte of plaag is het gewenst vooraf vast te stellen, welke "DREMPEL" overschreden moet worden voordat een bestrijding noodzakelijk is. Beperking van de kosten is mogelijk door niet onnodig of te vroeg te spuiten. Te lang wachten kan echter in sommige gevallen ook geld kosten. B H. M< Akkerbouw Wintertarwe Aardappelen 13 e voorbehoedende bestrijding van de phytophthora gaat gedurende deze maand gewoon door. Houd als regel aan om bij gebruik van maneb/tin- Suikerbieten Uien I Vlas Karwij - et oogstwerk is vrijwel steeds af hankelijk van zonnig, droog weer. Er dient dan ook tijdig voor gezorgd te worden dat oogstmachines en even tuele droog en/of bewaarruimten in orde gemaakt zijn. Zorg dat versleten onderdelen in en aan de machines nu vervangen worden, zodat straks bij het oogsten de volle kapaciteit kan worden benut. Bij goed weer stil staan voor reparaties die al weer veel eerder uitgevoerd hadden moeten worden kan daardoor worden voor komen. Mocht een deel van het oogstwerk met behulp van de loon werker dienen te geschieden, maak dan tijdig goede afspraken. Na de oogst van de vroege gewassen dient de meest gewenste en moge lijke grondbewerking zo snel moge lijk uitgevoerd te worden. Op de vrij gekomen oppervlakte kan zonodig en/of zo mogelijk schuimaarde of een andere kalkmeststof, stalmest, droge mest of drijfmest aangewend worden. Eerst licht onderwerken en daarna met de kultivator of door eggen zo goed mogelijk met en door de grond vermengen verdient aanbeveling. Daarnaast kunnenin de vroege stoppels nog groenbem esters of voe dergewassen ingezaaid worden. Van onder vroege gewassen vrijge komen nieuwe gewassen als graszaad of karwij dienen zo snel mogelijk een eerste stikstofgift te ontvangen. Voor grasgroenbemesters is een vroege N- gift ook zeer gewenst. Op het erf en in de gebouwen kan het nog gewenst zijn in deze periode zorg en tijd te besteden aan erfverhar- ding, bietenstortplaats en het in orde en gereed brengen van de aardap- pelbewaarruimten. Ook rond het erf is er nog wel het een en ander op te knappen en bij te houden. Ruim aardappelopslag bij stortplaatsen op, hetzij door grondig omwerken of anders door doodspuiten. Het ver dient aanbeveling om lastige on kruiden als bijvoorbeeld kleefkruid in slootkanten, in bermen en langs houtwallen zo goed mogelijk te be strijden om verdere uitbreiding naar het bouwland te beperken. De wilde haver is de laatste jaren zeer duidelijk in omvang teruggedrongen. Let in al Uw gewassen op dit toch wel vervelende onkruid, Haal de gehele plant weg en verbrand die. Niet in de graskant of in de berm weggooien, want vanuit zulke plaatsen komt ze later weer terug. ruine roest treedt soms nog vrij laat - na de bloei - op. De aantasting verloopt meestal vrij snel. Er is tussen de rassen een duidelijk verschil in gevoeligheid. Komt bij een gevoelig ras, zoals Okapi, bruine roest van be tekenis voor, dan kan eventueel een 10 KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDE RIJ TE GOES De bedrijfsvoortichters, M. van Gastel J. M.J. van A erts. Verwijder wilde haver planten uit uw gewassen. Voorkom verspreiding! manebkombinatie (of alleen maneb) worden toegepast. Pas wanneer duidelijk grotere aan tallen bladluizen op het blad en in de aar aanwezig zijn, is het gewenst daartegen een bestrijding uit te voe ren. Voorbehoedend spuiten heeft geen enkele zin. De veiligheidster mijn van de middelen pirimicarb, dimethoaat, formathion en malat- hion is thans op 2 weken gesteld. De mogelijkheid om zonodig nog laat een bestrijding uit te voeren, is dus wat uitgebreid. middelen om de 7 a 10 dagen, bij Ri- domil om de 14 dagen te spuiten. In sommige gevallen kan het noodzake lijk zijn om sneller met de bespuitin gen terug te komen. Wanneer bij toepassing van ma- neb /tin onverwacht enige phytop hthora in het loof optreedt, kan overgaan naar een bestrijding met Ridomil zinvol zijn, de eerste keren kort na elkaar. De weersomstandig heden zijn meerdere jaren na half juli zodanig, dat vanaf die tijd extra aandacht aan de aardappelziekte besteed moet worden. Bij massaal optreden van bladluizen is het vooral bij droog warm weer gewenst een bestrijding uit te voeren. Het toevoegen van een luisbestrij- dingsmiddel bij de bespuiting tegen phytophthora moet geen gewoonte worden. Steeds toevoegen zou de re sistentie in de hand kunnen werken. Pirimor kan vanwege het feit dat het de lieveheersbeestjes spaart gezien worden als het meest gewenste mid del. Afzonderlijk spuiten van een luizemiddel komt als regel de wer king ten goede. Komen in het aard appelgewas nog distels en/of ganze- voeten voor, dan kunnen deze be streden worden met MCPA. Hoe verder na de bloei van de aardappe len en hoe lager de koncentratie, hoe Vlas op ruiters. Benut de mogelijk heid om met stikstof te kunnen strooien op het jonge graszaad. Akkerdistels in aardappelen alleen te bestrijden met MCPA, duidelijk na de bloei van de aardappelen. kleiner de kans op schade is. De knolopbrengst en de sortering kun nen er nadelig door beïnvloed wor den. Gebruik maximaal 2 liter MCPA per ha. Het dient minstens 4 weken voor de oogst gespoten te worden. Het is echt een noodmaa tregel! De coloradokever komt slechts af en toe in duidelijke aantallen voor. Goed droog warm weer en veel zuidenwind kunnen wel flinke aantallen naar ons toe brengen. Een bestrijding kan uit gevoerd worden tegelijk met een be strijding tegen phytophthora. Er zijn voldoende middelen daarvoor be schikbaar. Komen op aardappelop slag in andere gewassen coloradoke vers voor, dan is ook daar een be strijding noodzakelijk. Het bestrij dingsmiddel dient dan wel aangepast te worden aan het gewas waarin ge spoten moet worden. Let bestrijden van de groene per zikbladluizen is na 1 juli vrijwel nooit zinvol. Afhankelijk van het tijdstip van het vinden van de eerste bladlui zen als mede van de toename zal dit bezien moeten worden. Nu we een groot aantal percelen met een wat onregelmatige holle stand of een late ontwikkeling hebben is wat extra kontrole op zijn plaats. De toe name van de zwarte boneluis kan soms enorm snel gaan. Deze brengt het virus van de vergelingsziekte vrijwel niet over. Verwacht men zuigschade, dan is een bestrijding noodzakelijk. Er zijn hiervoor diver se bestrijdingsmiddelen beschikbaar. Let op Uw percelen suikerbieten, maar ook in andere gewassen op het voorkomen van opslag van wilde bieten. Dit zijn éénjarige bieten die direkt al zaad geven. Voorkom uit breiding van dit hinderlijk onkruid door ze zodanig te vernietigen dat ze geen zaad op het land achterlaten. n uien is onder vochtige warme omstandigheden het optreden van VALSE MEELDAUW EN BLAD- VLEKKENZIEKTE niet uitgesloten. Om de 7 a 10 dagen dient een voor behoedende bespuiting uitgevoerd te worden. Tot voor kort werd hiervoor overwegend maneb/zineb of manco- zeb gebruikt. In regenrijke perioden moest wegens onvoldoende werking hieraan dan een systemisch werkend middel of Ronilan worden toegevoegd. Een eenvoudiger maar niet minder doel treffende methode is om het hele seizoen met Daconil M (of Daconil) te werken. Toevoegen van een syste misch werkend middel kan dan achterwege blijven. Niet langer spuiten dan tot 4 weken voor de oogst. Vreterij van rupsjes van de preimot, wat men kan zien aan de venstertjes in de bladeren, kan soms schade veroorzaken. Tot 3 weken voor de oogst is een bestrijding met 1,5 liter parathion 25% of 1 liter diazinon 20% mogelijk. De schade aan het blad valt dikwijls wel mee maar om bol- beschadiging te voorkomen is tijdig ingrijpen in het gewas nodig. Leestal wordt rond half juli be gonnen met de oogst van het vlas. De vlasstengel moet dan voor circa de helft tot zijn opgeschoond en al vrij geel van kleur zijn. Het zaad is dan zover uitgegroeid, dat de maximum opbrengst aan zaad met een goede kiemkracht is bereikt. Bij de tradi tionele oogstmethode is het zaak niet te grote bossen te maken. Binnen enkele dagen moet het vlas in hokken worden gezet en na ongeveer een week dient het aan de schelf te worden gebracht. Waar onder het vlas gras- of karwij- zaad is gezaaid, dient het aanbeve ling het vlas aan de ruiter te zetten. Het kost wat meer tijd, maar de kwaliteit wordt er gunstig door beïn vloed, terwijl in het volgende gewas geen kale plekken ontstaan. Daarnaast is al enkele jaren een sys teem in beproeving om het oogst werk aan het vlas geheel mechanisch uit te voeren. Dit projekt op prak tijkschaal gaat ook dit jaar weer door. In hoeverre dit voor de gehele teelt een uitvoerbare methode zal kunnen worden, dient afgewacht te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10