Dakbedekkingen op oude rieten daken Open dagen akkerbouw proefboerderij Vredepeel H et behoort tot de uitzonderingen wanneer een nieuwe boerderij nog van een rieten dak wordt voorzien. D e proefboerderij Vredepeel is gelegen op jonge ontginningsgrond (1952-1955) met een humusgehalte van 4%. De totale bedrijfsopper- vlakte is 36 hektaren. Op de proef boerderij worden gewassen gezaaid die representatief zijn voor het zuid oostelijk zandgebied. Ook de teelt maatregelen zijn zoveel mogelijk in overeenstemming met datgene wat gangbaar is in het gebied. De proef boerderij is daarom geen model boerderij maar een bedrijf waar re gen en wind even vrij spel hebben als op uw bedrijf. Ook op de proefboer derij wordt achteraf wel eens gezegd "Dat hadden we anders moeten doen". U en ik kunnen van deze er varingen leren. Als het rieten dak versleten is De materialen Het aanbrengen van de nieuwe dakbedekking J.H. van Nieuwenhuizen Wat zijn de kosten? Het proefbedrijf Onderzoekprogramma Op de Proefboerderij Vredepeelwordt veel onderzoek verricht Het aanbrengen van een bedekking met riet kost veel geld, terwijl de huidige geringe dakhellingen zich minder goed lenen voor een bedek king met riet. Tal van oude boerderijen zijn echter nog voorzien van een rieten dak. Veel van deze rieten daken zijn helaas geheel of gedeeltelijk versleten. De levensduur van een rieten dak is aan de zuidwest zijde ongeveer 30-40 jaar, terwijl de noordoost zijde veel langer goed blijft. Een nieuw rieten dak kost vanaf 100,— per m2 dak (exklusief nieuw hout en B.T.W.) Het aanbrengen van een bedekking met golfplaten op een versleten riet laag vraagt veel arbeid. N aast het aanbrengen van een nieuwe bedekking met riet, is het mogelijk om over de oude rietlaag een bedekking met golfplaten aan te brengen. De ouden rietlaag blijft dan aanwezig, waardoor we de goede isolatie van het dak behouden of zelfs vergroten omdat het riet dan konstant droog blijft. Ook in Zeeland zijn de laatste jaren veel oude boer derijen geheel of gedeeltelijk gedekt met golfplaten. Het uiterlijk van de boerderij verandert wel en soms wordt een bouwvergunning gewei gerd. Dit laatste is vooral het geval voor boerderijen op de lijst van Mo numentenzorg. Via Monumenten zorg (rijk, provincie en gemeente) kan subsidie worden verstrekt op de herstelkosten van een rieten dak. Dit geldt hoofdzakelijk voor de boerde rijen op de lijst van Monumenten zorg. D e golfplaten welke worden ge bruikt zijn de bekende asbestce- mentgolfplaten (14 kg per m2) of golfplaten van gebitumeerde plan taardige en minerale vezels (o.a. on- duline, guttaflex). De gebitumeerde platen zijn 200 cm lang, 89 cm breed en 3 mm dik - kleuren grijs, bruin, blauw, rood en groen - gewicht 4 kg per m2. Bij gebruik van deze golf platen zijn meer (lichtere) onder steuningen en spijkers nodig dan bij de asbestcementgolfplaten. De min der gunstige ervaringen met onduli- ne zijn te wijten aan het gebruik van te weinig ondersteuningen. Het aan brengen van asbestcementgolfplaten vereist een goed uitgevlakt dak, om dat deze platen niet buigbaar zijn. Een veel toegepaste methode is door allereerst van boven naar bene den om de 180 cm een houten balk aan te brengen. Afhankelijk van de dikte van het riet is de houtmaat minstens 5x15 cm. Soms wordt eerst een laag riet verwijderd maar dit vraagt veel arbeid en geeft veel "rommel" op het erf. Onder deze balken worden houten klossen aan gebracht, zodat het mogelijk is de KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDE RIJ TE GOES De specialist boerderijbouw, nieuwe dakbedekking zo vlak moge lijk te leggen. De houten balken met de klossen worden met lange verzinkte spijkers aan de onder het riet gelegen span ten, gordingen en/of sporen beves tigd. Vervolgens worden op de ge noemde houten balken de nieuwe gordingen bevestigd. Deze liggen dus evenwijdig met de nok, hout maat 5 x 7 cm - afstand circa 138 cm bij adbestcementgolfplaten van 153 cm lang en circa 62 cm (liever 46 cm) bij de onduline golfplaten. Ter plaatse van de balken en zeker onder de klossen moet het riet wor den weggehaald, zodat de nieuwe dakbedekking niet kan gaan schui ven. Wanneer de oude rietlaag wordt verwijderd, kan worden volstaan met het leggen van alleen nieuwe gor dingen (5x7 cm) op de bestaande sporen. Voordat met het werk wordt begonnen, dienen de bestaande no- kafdekkingen te worden verwijderd. Het verdient ook aanbeveling al het te gebruiken hout vooraf te behan delen met een houtbeschermings middel. De golven van de golfplaten moeten om binnendringen van vogels en on gedierte te voorkomen met bijvoor beeld aluminium vogelschroten worden afgesloten. Het bevestigen van de a.b.c. golfplaten moet gebeu ren met thermisch verzinkte (doffe kleur) houtdraadbouten of bij de andere platen met speciale verzinkte spijkers. A. fhankelijk van de konditie en de konstruktie van het aanwezige dak moet zowel bij de toepassing van as- bestcement als onduline golfplaten worden gerekend op minstens 45,— a 50,— per m2 dak - ge legd door derden - exklusief B.T.W. In een aantal oude boerderijen zijn tevens de houten gebinten vervangen door stalen spanten met een vrije overspanning. Kosten geplaatst door een konstruktiebedrijf bij een schuurbreedte van 12-14 meter en een nokhoogte van circa 11 meter vanaf 3500,— exklusief b.t.w. Wanneer naast de dakbedekking ook spanten en wanden versleten zijn is het (misschien) weinig interessant Granen Op "Vredepeel" wordt uitvoerig onderzoek verricht naar de invloed van een aantal belangrijke teeltmaa tregelen bij granen o.a. het rassenonderzoek bij tarwe en gerst, waarbij de productiviteit de resistentie tegen ziekten en vele andere eigenschappen van be kende en nieuwe rassen worden getoetst. de bestrijding van hinderlijke schimmelziekten en onkruiden in o.a. wintertarwe. het vaststellen van de juiste stik stofgift in verband met de be- om op een oude boerderij een nieuwe dakbedekking aan te brengen. In der gelijke gevallen kan het de moeite waard zijn om een prijsvergelijking te maken tussen reparatie of nieuw- hoefte van de rassen en de stik- stofvoorraad in de grond. de mogelijkheden van de teelt van wintergerst op lichte gron den. Verschillende zaaitijden worden met elkaar vergeleken. Suikerbieten De suikerbiet is een belangrijk ge was. Om deze reden wordt gezocht naar betere kuituurmaatregelen. Uit de vele proeven kunnen de volgende worden genoemd: rassenonderzoek; beperking van het stuifgevaar op zandgrond; de gevolgen van diverse grond bewerkingssystemen voor de op komst en opbrengst van het ge was; de stikstofbehoefte in relatie tot het planten aantal; de bestrijding van onkruiden en aardappelopslag. Aardappelen Het onderzoek is gericht op het ver hogen van de kg opbrengst, maar vooral op de verbetering van de uiterlijke knolkwaliteit en de ge schiktheid van aardappelen voor verwerking tot diverse aardappel- produkten. Enkele proeven: rassen proeven; stikstofhoeveelheden in relatie tot de stikstofvoorraad in de grond; stikstofhoeveelheden gekombi- neerd met beregening; de onkruidbestrijding; bestrijding Y-virus. bouw. Een nieuwe schuur kost geplaatst door een aannemer vanaf 180,— per m2 vloer - exklusief dakisolatie en B.T.W. Snijmais In Noord-Brabant wordt ruim 45.000 ha snijmais geteeld. Omdat het ge was ook op een aantal akkerbouw bedrijven een belangrijke plaats in neemt wordt eveneens aandacht be steed aan: mogelijkheden van kontinu maisteelt; chemische en mechanische be strijding van moeilijke onkrui den, waaronder hanepoot; onderzoek naar de mogelijke schadelijke nawerking van Atra- zin in andere volggewassen. G roentegewassen Op een groot aantal bedrijven in Oost-Brabant heeft een intensivering van het bouwplan plaatsgevonden door het opnemen van groentege wassen, die vaak op kontrakt geteeld worden. Tot deze gewassen behoren o.a. stamslabonen, tuinbonen en schor seneren. Bij de teelt van deze gewas sen wordt de akkerbouwer vaak ge- konfronteerd met vraagstukken be treffende de juiste bemesting, de on kruidbestrijding en de vochtvoorzie- ning. Op de proefboerderij te Vre depeel wordt een groot onderzoek programma afgewerkt waarin deze problemen nader worden onder zocht. Diversen Naast de proeven die gericht zijn op de teelt van één gewas, vindt men op de proefboerderij proeven, waarin ge durende een reeks van jaren de in vloed van grondbewerkingssystemen, de vruchtwisseling, de grondontsmet- ting de organische stofvoorziening en de bekalking wordt bestudeerd. Uit het voorgaande blijkt, dat op de akkerbouwproefboerderij Vredepeel veel onderzoek ten dienste van de akkerbouwer op de zandgronden van Brabant en Limburg wordt verricht. Door een bezoek aan de Open Dagen kunt U Uw kennis en inzicht verrui men. 7 Nieuwe dakbedekking met A.B.C. golfplaten, nadat de versleten dak pannen waren verwijderd. C.R.A. Tilburg Ir. C.J.J. de Kroon V oor de akkerbouw in het zuid-oostelijk zandgebied wordt op de proefboerderij te Vredepeel (L.) veel onderzoek verricht. Dit onderzoek is duidelijk gericht op regionale problemen en mogelijkheden in de moderne akkerbouw. De resultaten van dit werk worden middels di verse voorlichtingsactiviteiten doorgeleid naar de praktijk en kunnen daardoor bijdragen tot hogere opbrengsten en betere kwaliteit van de gewassen of tot het besparen van kosten. De akkerbouwers van de Brabantse zandgrond kunnen door een bezoek aan de open dagen op 2 en 3 JUNI kennis némen van het onderzoek dat op de proefboerderij wordt uitgevoerd. V

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7