Spuit aardappelen op het juiste tijdstip D, W, V M. D e teler van konsumptie-aardappelen wordt elk jaar opnieuw gekon- fronteerd met de noodzaak tot bestrijding van Phytopthora de verwek ker van de aardappelziekte. Voor alles moet worden gezorgd "het kwaad" uit het gewas te houden. Ruim afvalhopen op! A.C.M. Mulders. Aardappelexport mei W eersomstandigheden Behandelingstijdstippen Boeke-Heesters introduceert Gruse aardappeltransportlijn D, Middelen Geslaagd aan de school voor H.N.0. "Prinses Juliana" te Zierikzee "Prinses Beatrixschool" Dat er elk jaar zieke knollen voorkomen, is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan een verkeerde bestrijdingstechniek. In 1979 is dit op een aantal percelen duidelijk gebleken. Bij zware infektiedruk komen de gemaakte fouten vrij snel aan het licht wat ressorteert in een aan tasting in het perceel. at de bestrijdingsmiddelen be treft, is er de laatste jaren een grote vooruitgang geboekt. We moeten het "ziek" in de knol dan ook zeker niet in de eerste plaats toeschrijven aan een falen van het bestrijdingsmiddel. Veeleer moeten slechte resultaten toegeschreven worden in de wijze waarop de ziektebestrijding wordt aangepakt. C.A.R. Zevenbergen, Spec. Planteziekten en Onkruidbestrijding, e schimmel overwintert in de knol. Om deze reden is het van veel belang de afvalhopen, waar veel zie ke knollen liggen, grondig op te rui men. Dit laat nogal eens te wensen over. Elk jaar zien we op deze afval hopen de aardappelziekte het eerst optreden. De omstandigheden voor het optreden van de ziekte zijn op deze hopen vaak zeer gunstig (veel planten dicht op elkaar). De sporen op deze planten worden door de wind naar de naburige aardappel percelen over gebracht. Elk jaar blijkt duidelijk het grote gevaar van deze afvalhopen voor de versprei ding van de ziekte. Grondig vernie tigen van alle afvalhopen is om deze reden dringend noodzakelijk. Eveneens kan met ziek pootgoed een eerste infektie op het veld ontstaan. Het is daarom van veel belang om voor of tijdens het poten alle zieke knollen te verwijderen. Hierdoor wordt de kans voor het optreden van haarden op het perceel veel kleiner. Wanneer deze haarden in een be ginstadium worden waargenomen, is het noodzakelijk deze plekjes in het perceel dood te spuiten, omdat an ders de kans aanwezig is op sterke uitbreiding. Bovengenoemde maatregelen zijn ook voor een jaar als 1980 zeer be langrijk, omdat in allerlei gewassen aardappelopslag voorkomt. Wan neer opslagplanten aangetast wor den door deze schimmel vormen ze een grote besmettingsbron voor de konsumptiepercelen. De schimmel Volgens het Produktschap voor Aardappelen zijn in de maand mei 97.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hier door is de totale export van oogst 1979 op 795.000 ton gekomeij. Vorige jaren is tot 1 juni uitgevoerd: oogst 1978 - 738.000 ton; oogst 1977 - 623.000 ton; oogst 1976 - 808.000 ton; oogst 1975 - 753.000 ton. In de kalenderweek van 26 mei t/m 31 mei zijn 23.500 ton konsumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. Volgens de binnengekomen invoer- registratieformulieren zijn in mei 7.500 ton nieuwe aardappelen inge voerd, waarvan uit: Malta 3.500 ton; Spanje 1.500 ton; Italië 1.500 ton; diversen 1.000 ton. kan op deze planten, omdat er geen bestrijding plaatsheeft, zeer veel sporen vormen. H et meer of minder voorkomen van de aardappelziekte wordt in sterke mate bepaald door de weer somstandigheden. Daarom is het moeilijk voorspellingen te doen. Toch zijn andere faktoren, zoals de ontwikkeling van het gewas en het tijdstip van het verschijnen van de ziekte mede van invloed. Bijna elk jaar wordt in de tweede helft van mei de ziekte op de afvalhopen waarge nomen. Dit betekent dat de nioge- lijkheid op een vroege aantasting vaak aanwezig is, maar de weersom standigheden zijn beslissend of een vroege infektie in de aardappelper celen plaatsheeft. Hierop kan de te ler uiteraard geen invloed uitoefe nen, maar hij kan wel alle infektie- bronnen tijdig grondig opruimen. Het is van groot belang om via de radio tijdens het uitzenden van de landbouwberichten te luisteren naar de Waarschuwingsdienst voot de aardappelziekte. Indien een kritieke periode te verwachten is, wordt dit bekendgemaakt. Bij warm, vochtig, broeierig weer vormen zich veel sporen en neemt de kans op een sterke uitbreiding toe. In de vatbare rassen, zoals o.a. Bintje en Eigenheimer zal al wel een behandeling hebben plaatsgehad. Bij de minder vatbare rassen, zoals o.a. Alpha en Irene kan met de eerste bespuiting worden gewacht tot in de vatbare rassen de ziekte begint op te treden. In de praktijk komt dit er meestal op neer dat omstreeks 1 juli ook in deze rassen de bestrijding een aanvang moet nemen. De tijdsduur tussen twee behande lingen is afhankelijk van het te vol gen spuitschema. Ongeveer 7 dagen na een bespuiting geven de toegelaten middelen geen voldoende bescherming meer tegen een nieuwe infektie van de schim mel. Een uitzondering hierop zijn de nieuwe middelen Ridomil 25WP (metaxanine) en Ridomil Speciaal (metaxanine mancozeb) die 14 dagen volledige bescherming geven. Verschillende telers nemen daarom geen enkel risiko en spuiten, onaf hankelijk van de weersomstandighe den, één maal per week. Dit is wel een veilige, maar toch vrij kostbare methode. Het is ook mogelijk bij de behandelingen van het gewas een Boeke-Heesters B.V. te Goes intro duceert de nieuwe machines voor in tern aardappeltransport van het merk Gruse. De serie bestaat uit: boxen- vuiler, stortbak, transporteurs (zowel met als zonder knik) opschepmachi- nes, verlengbanden en diverse toebe horen. De Gruse machines zijn modern van konstruktie en kwalitatief van hoog niveau. Zo heeft de boxenvuller in standaarduitvoering afstandsbedie ning en een elektrische taster op de top die de band automatisch in doet schuiven zodra deze de aardappelen raakt. Ook het zwenken is automa tisch beveiligd en de machine is zelf- rijdend. De stortbak is uitgevoerd met een uniek bodemsysteem: een soort la mellen die beschadiging van de aardappelen voorkomen en alle grond tussen de band "lossen". Boeke-Heesters B.V. houdt een spe ciale introduktieweek van 23 tot en met 27 juni a.s. waarin iedereen wel kom is aan het adres J. Weijerman- weg 19 te Goes. Een juiste verdeling van de vloeistof is zeer belangrijk voor een goed resultaat iets grotere tussenruimte aan te hou den, bijv. 10 a 12 dagen, mits de kri tieke perioden voor uitbreiding van de ziekte worden gevolgd. Het is dan van veel belang naar de Waarschu wingsdienst voor de aardappelziekte te luisteren. Naarmate de tijdsduur tussen twee behandelingen ruimer wordt genomen, is opnieuw spuiten noodzakelijk zodra het weer kritie k dreigt te worden. In het algemeen is opnieuw spuiten niet nodig, ook niet als kritiek weer wordt verwacht wanneer de laatste \behandeling korter dan 7 dagen ge leden heeft plaatsgehad. Na zware regenval moet het gewas echter zo spoedig mogelijk worden gespoten. Wanneer kunstmatige beregening plaatsheeft, is het aan te bevelen eerst een bespuiting uit te voeren. Na de beregening kan vanwege de vaak drassige bodem niet snel genoeg een bespuiting plaatshebben. De periode tussen beregening en de volgende bespuiting is dan te lang waardoor de ziekte zich zou kunnen vestigen of uitbreiden. Het is gewenst de behandelingen bij droog weer op een droog gewas uit te voeren, maar dringend noodzakelijk is dit niet. Wanneer het namelijk kritiek is of kritisch weer wordt ver wacht en de laatste bespuiting is 7 of 14 dagen (afhankelijk van het te ge bruiken middel) geleden uitgevoerd dan dient de behandeling zo spoedig mogelijk te worden herhaald. Dit is ook het geval wanneer het gewas niet droog is. e hoeveelheid water waarmee ge spoten wordt, heeft geen invloed op het resultaat. Het is zeer belangrijk dat een goede verdeling van de spuit- vloeistof plaatsheeft. De voorge schreven hoeveelheid middel moet ten alle tijde worden gebruikt. Bij de middelen wordt een laagste en hoog ste dosering aangegeven. We begin nen met de laagste dosering en volgen verder de gebruiksaanwijzing tot de hoogste dosering is bereikt. In het algemeen is het gewenst om vanaf ongeveer 10 juli de hoogste do sering te gebruiken. oor de bestrijding van de aard appelziekte staat een groot sortiment van middelen tot onze beschikking. Het zou te ver voeren om alle merken met name te noemen, temeer omdat veel merken in werking volkomen aan elkaar gelijk zijn. Dithiocarba- maten fentin, Daconil en Daconil M zijn vanaf de eerste bespuiting te gebruiken. Dithiocarbamaten geven geen voldoende bescherming van de knol. Ze zijn echter goed te gebrui ken voor de eerste 2 bespuitingen. Dan overschakelen op dithiocarba maten fentin, Daconil, Daconil M of fentin. Alle middelen moeten voorbehan- deld worden toegepast, omdat ze wanneer de ziekte in het gewas wordt waargenomen geen bestrijding meer geven. Momenteel zijn er middelen aan de markt die een systemische werking hebben en in staat zijn om de schim mel in de plant stil te leggen. Curam en Aacuram bevatten naast mancosel, en fentin ook curzate. Curzate werkt systemisch, doch kan alleen een zeer jonge besmetting tegengaan. Deze 2 middelen kunnen het beste gerangschikt worden in de groep maneb-tin verbindingen. L et Ridomil is vorig jaar veel er varing opgedaan. Het middel werkt systemisch, dat wil zeggen van bin nenuit. De koncentratie in de plant moet wel voldoende zijn. Daarom moet niet minder dan eens in de 14 dagen worden gespoten. Is er eerst met een ander middel gespoten en gaat men dan over op Ridomil, dan moet de eerste bespuiting na een week herhaald worden. Als Ridomil wordt ingezet omdat reeds Phytop thora is waargenomen in het perceel moet de eerste bespuiting na 2 a 4 dagen worden herhaald. Op mangaan-gevoelige gronden ver dient Ridomil Speciaal de voorkeur. Voor het eindexamen lager huis- houd- en nijverheidsonderwijs zijn: Zierikzee: Bea v.d. Berge, Margriet Berrevoets, Marianne Bolier, Elise Bouwens, Jacqueline v.d. Brand, Dirkina v.d. Bijl, Patricia den Haan, Bianca Hanse, Arjan Holm, Corry Idzerda, Pauline Klip, Astrid de Koster, Petra Kotoun, Marlène v.d. Kreeke, Els Legemaate, Diana Manni, Patricia Oldenburg, Silvia Oosterboer, Marjon Rook, Cora Sa- man, Theresia Schouls, Karin Struijk, Marianne Varèl, Bianca Vermoulen, Jacqueline Voermans, Sonja v.d. Werf, Mieke de Wilde. Brouwershaven: Jopie Duinhouwer, Joukje de Jager, Jacqueline Proost. Burgh: Lenie van Dongen. Dreischor: Mathilda Braai, Carla Heijboer, Anneke Jakobsen, Arine Verburg, Carla Wiltenburg. Haamstede: Yvonne Deurloo, Eljo Hanse, Lia Jonker, Marja Jonker, Rianne Jonker, Rian Kort, Marja Provoost, Nella Tuinman. Kerkwerve: Anja Bevelander. Mar lies v.d. Houten, Cobie van Leenen, Lia v.d. Velde. Looperskapelle: Carolien v.d. Schel de. Nieuwerkerk: Janny Braam, Margot Capelle, Lyanne Flikweert, Inge Karelse, Frederiek Koetsier, Maaike van Popering, Els Wandel. Noordwelle: Ellie Oosse. Oosterland: Christa v.d. Have. Renesse: Petra Boot, Ria Wandel. Scharendijk: Jacquelien Pleune. Westenschouwen: Miranda v.d. Avoird. Zonnemaire: Jolande Linssen. Amsterdam: Yvette van der Vegt. 1 kandidaat herkansing en 3 kandi daten werden afgewezen. Eindexamen middelbare beroepsop leiding "Interim Algemene Schake lopleiding": Zierikzee: Ria Bouwman, Eric de Crom, Tonny Dekker, Rineke de Oude, Annet de Ruiter, Wilma v.d. Wielen. Bruinisse: Henny Padmos. Haamstede: Ella Hart, Petra van Voorst van Beest. Nieuwerkerk: Hanny Kik, Jos.ta Roos. Noordgouwe: Henny Korstanje. Oosterland: Marilyn Bolle, Dineke Kik, Suzan Olree, Marja de Ronde. Renesse: Irene Blom, Jeannet Dale bout, Rianne Hoogerhuis, Linda Post, Janny de Ruiter. Scharendijke: Ineke van Dongen, Hermien Stoel, Liesbeth Tuiten. Zonnemaire: Mia Stoel. Nieuwe Tonge: Ria Notenboom, Annemarie Wesdorp. Ooltgensplaat: Hanny van Gurp. Oude Tonge: Ina Kreeft. Ouddorp: Nelleke Grootenboer. Sommelsdijk: Conny v.d. Sluys. 2 kandidaten herkansing. Aan de "Prinses Beatrixschool" voor Huishoud- en Nijverheidsonderwijs behaalden onderstaande meisjes het diploma 4-jarige opleiding L.H.N.O. Karin Boone, Marjan van Hijfte, Lia Kluyfhout, Lydia v.d. Plasse, Sonja en Licia v.d. Velde, Yerseke; Nelly de Bruyne, Miranda v.d. Durpel, Stella Erades, Martje de Jager, An net v.d. Linde, Monique Sinke, San dra in de Weij, Rilland; Helmi Ge luk, Elly Kalle, Marja Kortlever, Marian Sonke, Hansweert; Maddie de Hamer, Irma Koeman, Rebecca Mol, Forra Molhoek, Waarde; Janny Hofmeyer, Addy Jansen, Corien Kamerik, Marie-Louise de Koek, Jannie Lokerse, Kruiningen; Jenneke Lagendijk, Addie Lobbezoo, Dineke v.d. Vreede, Krabbendijke; Margo Onken, Kloosterzande; Conny Sin ke, Oostdijk. Afgewezen: twee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6