Geen vergelingsziekte door bladluisbestrijding met Elektronica in de landbouw goed begeleiden Lage prijzen markeren varkensmarkt ÖDWV Varkensmesterij bevindt zich in kritische situatie METASYSTOX-R Mededeling van de Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Landbouwschapsvoorzitter Luteijn: ADVIESKOMMISSIE REGELINGEN SLACHTRUNDEREN Minister Braks: besparen in zuivel- en rundvleessektor 'Voor de doorsnee akkerbouwer zal het van groot belang zijn in de komende jaren over voldoende objektieve informatie en voorlichting te kunnen beschikken als het gaat om de toepasbaarheid voor zijn speci fieke bedrijfsomstandigheden van nieuwe technologiën op het gebied van de bewaring. Ik heb nogal wat zorg dat het landbouwpraktijkon- derzoek en de landbouwvoorlichting onvoldoende ruimte hebben qua financiën en mankracht om optimaal op vooral de entree van de kom- puter in land- en tuinbouw in te kunnen spelen. Daarom zullen wij er ons tegen verzetten dat op uitrusting en mankracht van onderzoek en voorlichting verder bezuinigd gaat worden". Dit onder meer zei de heer ir. D. Luteijn, voorzitter van het Land bouwschap, in Emmeloord waar hij op dónderdag 12 juni 1980 het nieu we fabriekskomplex van Tolsma Techniek B.V. opende. Dit bedrijf is gespecialiseerd in bewarings- en ventilatietechniek voor akkerbouw- produkten. Het verzet tegen verdere bezuinigin gen op onderzoek en voorlichting koppelde Luteijn aan de moed die het bedrijfsleven zelf moet hebben om duidelijk aan te geven waar taken op die terreinen kunnen worden af gebouwd. Hierdoor ontstaat meer fi nanciële ruimte om nieuwe ontwik kelingen, zoals de toepassing van moderne elektronica, in de land bouw goed te begeleiden. De kom- puter kan in de toekomst in relatie tot de bewaartechniek een belang rijke rol gaan spelen. Een aanzien lijke energiebesparing behoort hier- De varkensprijzen zijn - behoudens in één geval een aanpassing - de afgelopen vier weken niet gekorrigeerd. Het meest opmerkelijke daar bij is, dat de grote aanvoeren, als inhaal van verloren gegane slachtda- gen nog niet bij de slachterijen konden worden waargenomen. Wellicht houden de varkenshouders de slachtrijpe varkens, gezien de zeer slechte prijzen van het mometit, nog zolang mogelijk vast en waar schijnlijk is de uitvoer van levende varkens - met name naar Italië - erg omvangrijk. Dit zei drs. L. Flink, adjunkt-sekretaris van het produkt- schap voor vee en vlees (pw) bij de bespreking van de aktuele situatie op de vee- en vleesmarkt op 11 juni. door tot de mogelijkheden en voor de boer wordt dit snel aantrekkelijk. Ook de toepassing van restenergie van het bedrijf zelf komt snel nader bij. Aardappelteelt Ingaand op de akkerbouwsektor noemde Luteijn de ontwikkeling van de aardappelteelt in ons land het meest spektakulair. De produktie- waarde is in acht jaar verdubbeld en op bijna een kwart van het bouwland worden nu aardappelen geteeld (15% in 1965). Een ontwikkeling die mo gelijk is geweest door nieuwe ar beidsbesparende technieken. De be* waring van aardappelen en uien heeft de laatste vijftien jaar een ge weldige vlucht genomen. Het aksent hierbij is verschoven naar de indivi duele bedrijven, die zeer grote be dragen in bewaarinrichtingen heb ben geïnvesteerd. Centraal bestuur de systemen worden al toegepast en de komst van de "chip" en daarmee de mini-komputer zorgen voor nieu we ontwikkelingen. Hierdoor wordt volgens Luteijn ook een nog optimalere bewaring in re latie tot de gewenste kwaliteit en hoedanigheid van de af te zetten aardappelen mogelijk en zeker ook financieel haalbaar. Dit past, zo zei hij, tevens in een ontwikkeling waarbij de aardappel steeds meer zijn karakter van bulkprodukt gaat verliezen en veel meer geteeld en bewaard zal gaan worden voor be paalde gespecialiseerde gebruiks doeleinden. Produktschap voor Vee Vlees Bij de bespreking van de marktsituatie in de openbare bestuursverga dering van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft drs. L. Flink van het sekretariaat van het Produktschap opgemerkt dat de laatste vier weken de varkensprijzen zich vrij goed hebben kunnen handhaven. Niettemin blijft de situatie in de varkensmesterij kritisch, aldus ir. J.P. Jenneskens. De partikuliere opslag die onlangs verlengd werd heeft een slechts beperkt effekt. Het rendement van de mesters komt in de huidige situatie sterk onder druk. Dat werd ook benadrukt door de heer J. Oostrom, die voor vele mesters levensgrote financiële moei lijkheden voorzag op korte termijn. Óp korte termijn zag hij geen licht puntjes. Er zal voor verschillende mesters weinig anders opzitten dan een beroep te doen op de Rijksgroe psregeling Zelfstandigen. Terzake wordt op het Produktschap reeds het nodige gedaan, aldus voorzitter ir. G.A.J.M. Meyer. De moeilijkheden vinden haar oor zaak in de blijvende stagnatie van de export van vers vlees naar Italië, waarvoor de voorzitter op korte ter mijn geen oplossing zag. Enig soelaas voor de afzet van vers vlees naar Italië wordt gevonden in een grotere afzet van levende var kens, doch globaal kan men zeggen dat qua gewicht momenteel slechts 50% naar Italië gaat, van dat wat vo rig jaar in dit kwartaal naar Italië ging- Pe verzending naar Italië blijft om geven met grote risiko's, die velen niet meer aandurven. Er komt daar voor teveel retour. Inhaalvraag De heer Flink merkte nog op dat er nog geen al te grote inhaalvraag bij de slachterijen te konstateren was, bij de slachterijen. Kennelijk houden de mesters de slachtrijpe varkens nog wat achter. Overigens is er een goede levende uitvoer, zoals werd opge merkt naar Italië, maar zeker ook naar Duitsland. De prijzen van de karbonaden gin gen deze wéék w'eer omlaag, wat een normaal verschijnsel is onmiddellijk na Pinksteren. Overigens zijn de Pinksterverkopen tegengevallen, zo werd gemeld. Een goede export houdt de biggen- prijzen op peil. Voorzitter Meyer had met het ministerie van Ekonomische Zaken een onderhoud, waarbij het Ministerie zich afvroeg of de lagere varkensprijzen ook wel in voldoende mate doorgegeven worden aan de konsument. De heer L.M. Jabaay, vertegenwoordiger van de werkne mers en tevens lid van het Bedrijfs- schap voor de Slagerij, deelde mee dat de slagers in het algemeen de af spraken met het ministerie inzake de marges goed nakomen. Export bevorderen Er dient gezocht naar alternatieve afzetmogelijkheden. Dat zou ge makkelijker zijn als men in Brussel wat soepeler met de restituties was. Men zou dan kunnen besparen op de kosten voor de partikuliere opslag. vdw. Verslag uitbrengend van het overleg in de advieskommissie van het pvv- bestuur daags tevoren wees hij er op dat de prijzen van de ribben het ge bruikelijke beeld tonen: omstreeks de Pinksterdagen een snel optreden de stijging, gevolgd door een vrijwel even grote daling in de weken daar na. Overigens blijven de prijzen van de onderdelen stabiel, zij het, dat deze week een lichte opwaartse ten dens voor de hammen en schouders is te bespeuren. In de advieskommissie werd gemeld, dat de Pinksterverkopen zijn tegen gevallen. De baconafzet heeft zich daarentegen redelijk goed gehouden en overigens wordt de opslagregeling voor varkensvlees nog steeds gezien als een duidelijke steun voor de markt. De biggenprijzen zijn ook ongewijzigd: 95,— met name dank zij de export van biggen. Overigens werd in de advieskommissie be zorgdheid uitgesproken over het zeer lage peil, waarop de varkensprijzen thans zijn beland. Als deze situatie voortduurt moet worden gevreesd dat een toenemend aantal varkens houders in financiële moeilijkheden komt te verkeren. De slachtrundermarkt toont het ge bruikelijke stabiele beeld. Ondanks de droogte acht de advieskommissie de situatie zodanig, dat geen merk bare opruiming van vee zal plaats vinden. De marktprijzen voor de Vleeskalveren blijven zwak en zijn nog iets afgebrokkeld. Dit wordt met name veroorzaakt, door de moeilij kere plaatsing van voorspannen in Frankrijk en West-Duitsland: de nuchtere kalveren waren daarente gen wat hoger in prijs door een af nemend aanbod. De 4otale situatie voor de producent blijft echter onveranderd slecht. Runderregeling aanvaard Na uitvoerige diskussie, met name van de zijde van de woordvoerder van de veehandel, is het pw-bestuur akkoord gegaan met een vrijwillige regeling voor het naar uniforme re gels slachten en wegen van runderen. Op onderdelen was deze woord voerder sterk gekant tegen een rege ling die hij overigens persoonlijk van groot algemeen belang achtte. Daar om moest hij zijn stem onthouden, maar het instellen van een zoge naamde deelnemingsaanduiding aan deze regeling en die van een aparte adviesgroep vond met algemene stemmen plaats. Staande de verga dering werd dé omvang van deze advieskommissie van acht tot zes vertegenwoordigers teruggebracht. Het tot stand komen va_n deze vrij willige regeling - op verzoek van en samen met het bedrijfsleven ontwor pen, betekent, dat een eerste aanzet is gegeven tot uniformiteit in de af rekeningsgrondslag bij het slachten van jaarlijks ca. 925.000 runderen. (bayer) T3 Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft een advies kommissie ingesteld ten behoeve van de aangelegenheden betreffende de slachting en weging van slachtrunde- ren. Daarvoor is een op vrijwillige basis ingestelde regeling vastgesteld. De kommissie zou, volgens aanvan kelijk voorstel bestaan uit 8 leden, waarvan 3 leden aan te wijzen door de Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel, 3 leden aan te wijzen door het Landbouwschap, 1 lid door het Bedrijfsschap voor de Handel in Vee en 1 door de Federa tie van Nederlandse slagerspatroons. Bij de instelling van deze Kommissie heeft de heer J. Oostrom, als verte genwoordiger van de Handel gepleit voor een ruimer vertegenwoordiging van de veehandel. Na enige diskussie ging het bestuur van het Produktschap akkoord met een voorstel van de voorzitter om de omvang van de kommissie te beper ken tot 6 leden, te weten 2 leden van de Centrale Organisatie Vleesgroot handel; 1 van de slagerspatroons, 1 van.de handel en 2 van het Land bouwschap. De heer Oostrom kon zich met deze beperking verenigen. Argument van de voorzitter was o.a. dat op deze wijze ook nog kostenbesparend ge werkt kan worden. Minister ir. Braks (landbouw en vis serij) acht besparingen in het EEG- marktbeheer met name mogelijk in de zuivel- en rundvleessektor. Dit blijkt uit zijn antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid Dankert. Voor wat de zuivelsektor betreft, dient hierbij in de eerste plaats ge dacht te worden aan een kritische evaluatie van de diverse afzetpro- gramma's voor boter en mager melkpoeder en de toeslag op onder- melk. Verder aan een verkorting van de préfixatietermijn voor de expor trestituties voor mager melkpoeder. De uitgekeerde restituties zouden hierdoor beter afgestemd kunnen worden op de ontwikkelingen op de wereldmarkt. In totaal zou met één en ander waarschijnlijk een bespa ring in de orde van 825 mlp. be reikt kunnen worden. Voor de rundvleessektor dient ge dacht te worden aan opschorting van de interventie in de zomermaanden en het instellen van een gemeen schappelijk klassifikatieschema voor geslachte runderen. De huidige (na tionale) interventiekategorieën en de bijbehorende interventieaankoop prijzen zijn namelijk onvoldoende op elkaar en de markt afgestemd. Hierdoor vindt in bepaalde lidstaten onevenredig veel interventie plaats. Beide elementen maken trouwens onderdeel uit van het prijzenpakket. De te bereiken besparingen zijn moeilijk exakt aan te geven, maar kunnen volgens minister Braks in de orde van 275 min. liggen. De bijdrage van de Noord-Brabantse rundveehouders t.b.v. de georgani seerde rundveeziektebestrijding 1979/1980 wordt, voor die veehou ders welke melk aan een zuivelfabriek leveren, op het door de zuivelfabriek uit te keren melkgeld ingehouden. Zij die geen melk aan een zuivelfa briek leveren ontvangen rechtstreeks een nota. Onderstaand gelieve U een nadere toelichting aan te treffen omtrent de wijze waarop de bijdrage berekend is. Voor- de algemene georganiseerde rundveeziektebestrijding bedraagt Voorbeeld: Bedrijf a. Aanwezig bij inventarisatie Oeënt tegen mond- en klauwzeer de bijdrage over de kampagne 1979/1980 2,50 per rund. Voorts zijn de kosten voor de mond en klauwzeerentingen in rekening gebracht en wel: Nieuwe tarieven 1979-1980 Voor het le t/m 50e geënte rund - 5,35 per rund; voor het 51e t/m 100e geënte rund - 5,00 per rund; voor het 101e en meerdere geënte runderen - 4,65 per rund. Op dit totaalbedrag is 2,— per tegen mond- en klauwzeer geënt rund in mindering gebracht. De 2,— wordt nl. uit centrale middelen bijgedragen. 60 runderen 57 runderen Bijdrage: Voor georganiseerde rundveeziektebestrijding 60 x 2,50 .150,00 Kosten mond- en klauwzeerentingen 50 x 5,35 267,50 7 x 5,00 35,00 Af: bijdrage uit centrale middelen 57 x 2,00 452,50 114,00 [Totaal 338,50 Bedrijf b. Aanwezig bij inventarisatie Geënt tegen mond- en klauwzeer 120 runderen 130 runderen Bijdrage: Voor georganiseerde rundveeziektebestrijding 130 X 2,50 Kosten mond- en klauwzeerentingen 50 x 5,35 50 x 5,00 30 x 4,65 325,00 267,50 250,00 139,50 Af: bijdrage uit centrale middelen 982,00 260,00 Totaal 722,00 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4