Verkopen Minister Ginjaar steunt biogasprojekten M isschien wel het belangrijkste aspekt van deze top in Venetië, is de mededeling van de bondskanselier Schmidt geweest, dat naar zijn mening andere leden van de Gemeenschap, waaronder Nederland, een grotere fi nanciële inspanning moeten leveren en dat netto-ont vangsten uit de Gemeenschapskas aan een plafond die nen te worden gebonden. Dat betekent dat er een einde in het zicht begint te komen van een der belangrijkste faktoren, waardoor de Gemeenschap tot nu toe in staat is geweest de kosten voor het Europese landbouwbeleid voortdurend te laten uitdijen. Voor zover dat beleid eko- nomisch onverantwoord was - en dat is het in sterke mate van begin af aan gewast - werd het mogelijk gemaakt door de bereidheid van Bonn voor een groot deel van de kosten op te komen. De Bondsrepubliek kon dit doen, omdat de gemeenschappelijke markt voor de Duitse in dustriële eksport zo profijtelijk is. Deze Duitse bereidheid heeft ook het laatste grote agrarische kompromis - de verlaging van de Britse bijdrage tot de Europese begro ting en de verhoging van de landbouwprijzen met een 5 procent - mogelijk gemaakt. D e laatste jaren zijn boeren en tuinders steeds meer doordrongen geraakt van het feit dat zij aan het grote publiek duidelijk moeten maken hoe de boerenwereld in elkaar zit. Public Relations heet dat met een mooi woord. In de praktijk blijkt dat daar bij het publiek grote behoefte aan is. Het is daarom een goede zaak dat ook binnen de Z.L.M. steeds meer kringen en afdelingen zich daadwer kelijk aan het publiek presenteren. Zonder kompleet te zijn wil ik noemen: de groene braderie te Middelburg die dit weekend wordt gehouden met medewerking van de kring Walcheren, de inzet van de afdeling Hoek/Terneu- zen aan het enige weken geleden gehouden evenement Hoek-Totaal, en de "open agrarische dagen" op 4 en 5 5 van ZEEV> zuidelijke landbouw maatschappij Verkopen lef öiöuor/^ VRIJDAG 20 JUNI 1980 67e JAARGANG NO. 3537 land- en tuinbouwblad De Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne dr. L. Ginjaar heeft besloten oin een bijdrage te verlenen aan twee projekten op het gebied van methaangaswinning- en benutting van de zgn. "Biogas'Mechnologie. Het eerste betreft een onderzoeksvoorstel voor een "mi lieuvriendelijker melkveehouderij met eigen energiepro- duktie", dat door het landelijk Centrum voor Energiebe sparing, Rotterdam, zal worden uitgevoerd bij de boerderij "De Domme Dirk" te Broek in Waterland, een melkvee houderij met 40 melkkoeien. Het onderzoek heeft tot doel om aan te tonen dat een melkvee houderij van gemiddelde omvang praktisch geheel kan voorzien in de eigen energiebehoefte door middel van vergiste mest en gier, waardoor tevens, naar verwachting, belangrijke milieu voordelen (direkt en indirekt) kunnen worden bereikt. Door de milieu-organisaties in het Landelijk Milieu Overleg (LMO) waaruit het Centrum voor Energiebesparing is voortgekomen, wordt gepleit voor toepassing op uitgebreide schaal van "bio gasinstallaties" vooral in de rundveehouderij, naast de toepas sing in de varkensfokkerij waar inmiddels de nodige ervaring is opgedaan,. Met rundveemestvergisting bestaat echter in Nederland nog weinig praktijkervaring en er rijst dan ook nog een aantal vragen ten aanzien van de bedrijfsmatige inpassing, de kosten en baten en sommige milieuhygiënische aspekten. Op deze vragen zal echter alleen in de praktijk een antwoord gevonden kunnen worden. Gezien de ontwikkelingen op energiegebied en vooral de vooruitzichten voor de luchtverontreiniging, lijkt het niet verantwoord eerst nog jaren te studeren voordat een praktijk proef wordt genomen. Het onderzoek zal in totaal drie jaar duren en 300.000,- kosten. Bij dit projekt zal zoveel mogelijk worden aangesloten bij de bestaande kennis aan de landbouwhogeschool, in TNO en met name bij het IMAG (Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen). Deze samenwerking heeft er toe geleid dat tevens een bijdrage is toegezegd aan een meer uitgebreid onderzoek dat de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek-TNO heeft ingediend bij het Ministerie van Ekonomische Zaken. Dit onderzoek is van groot belang voor de ontwikkeling van de bio gastechnologie op langere termijn. De Minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne draagt hierin bij voor 75.000,- te weten 55.000,- voor het IMAG t.b.v. de ontwikkeling van aan gepaste installaties en 20.000,- voor het Instituut voor Weg transportmiddelen TNO t.b.v. de ontwikkeling van een gasmotor. Maar bij de poging om dit kompromis aan het thuisfront te verkopen en om de benodigde aanvullende financiële middelen te vinden is het Duitse kabinet op onverwacht grote moeilijkheden gestuit. Daar komt nog bij, dat de Duitse betalingsbalans thans voor het eerst weer te ma ken heeft met de rode cijfers. De wal begint het schip te keren. Het ziet er dus naar uit, dat de zo nodige ingrij pende wijzigingen in het financiële systeem van de Euro pese Gemeenschap nu werkelijk in zicht beginnen te ko men". H et bovenstaande is een vrij lang citaat uit het kom- mentaar dat NRC/Handelsblad zaterdag j.l. leverde op de vorige week gehouden top van europese regeringslei ders. Ik heb dit citaat opgenomen omdat de gedachte van Schmidt mij op het eerste gezicht wel aanspreekt, al zijn de konsekwenties daarvan, vooral voor Nederland, niet mis. Het voordeel echter dat ik zie is dat dan eindelijk eens aan de mensen in ons land duidelijk wordt hoe spotgoedkoop het voedselpakket tot nu toe is geweest. Want doorvoering van de ideeën van Schmidt betekent dat het voedselpakket voor de konsument nogal fors duurder dient te worden. Een tweede voordeel is dat dan ook de Nederlandse overheid eens met de neus op de harde feiten wordt gedrukt: de rekening van een terug houdend landbouwbeleid wordt gepresenteerd. Ge vreesd moet echter worden dat op een of andere manier de hogere lasten voor de zoveelste maal op de boeren en tuinders afgewenteld zullen worden. Om dat te voorko men is het meer dan ooit nodig dat de land- en tuinbouw zich aan het publiek gaat verkopen d.w.z. duidelijk ma ken dat een hogere prijs voor het voedselpakket een vol strekt redelijke zaak is. juli in West-Brabant, georganiseerd door de afdelingen Fijnaart en Willemstad samen met de agrarische kom missie van de plattelandsvrouwen. De kring Schouwen- Duiveland heeft het zelfs letterlijk in de kunst gezocht: zij doen mee aan de zomertentoonstelling van meer dan 40 beeldende kunstenaars in het burgerweeshuis te Zie- rikzee die daar van 21 juni tot 23 juli wordt gehouden. Verder zijn er de individuele bedrijven die graag bereid zijn publiek op hun boerderij te ontvangen. En tenslotte is er de onderlinge uitwisseling van afdelin gen, zowel nationaal als internationaal. Zo ontving de afdeling Valkenisse-West vorige week nog een groep kollega's uit Duitsland waarmee aan aantal onderlinge misverstanden worden weggenomen. Met deze en andere aktiviteiten zijn we naar mijn mening een goede weg ingeslagen. Laten we er voor zorgen dat tegen de tijd dat de ideeën van de duitse bondskanselier werkelijkheid worden de oogst ook bij het publiek rijp en rijk is. Oggel Agrarisch Walcheren is dominerend aanwezig op de Groene Braderie die van donderdag 19 t/m zaterdag 21 juni in Middelburg wordt gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1