VOO It in: Vit Oil \Y Vrouw en Z.L.M. RJ.ZUI Hard aan het werk... M, D A A O, Behendigheidswedstrijd voor traktoren ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN K0NTAKT Agrarische kommissie Noord-Brabant Open dagen Fijnaart Willemstad Afwezig AGENDA: Naar Walibi in België Landelijke sportdag P.J.G.N. Exkuus I n een serie gesprekken met jonge boeren uit de verschillende Regio naal Agrarische Kommissies is deze keer de beurt aan de R.A.K. Wal cheren. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem.^ Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk. p 10 juni was er in het landbouw- huis een vergadering van de agrari sche kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland. Daaraan voorafgaande zouden de dames officieel worden ingeschreven als lid van de Z.L.M. In de rubriek "Voor de Vrouw" mocht daarvan een verslagje zeker niet ont breken, maar ook elders in dit blad kunt U hiervan iets zien en lezen. Waarom worden vrouwen lid van de Z.L.M.? lid naar een afd.-, kring- of algemene vergadering te gaan dan een uitno diging van je man te krijgen. Bij een protestvergadering (bijv. in Den Bosch) hoef je niet de agrarische kommissie van de Bond in te scha kelen want dat roept nogal eens vraagtekens op bij niet-agrarische leden. Een heel belangrijke reden (vind ik) is dat de boerenstand een sterke organisatie nodig heeft, die, behalve onze ekonomische belan gen, ook een goede public relation van land- en tuinbouw kan verzor- evr. Dieleman-van Hoeve ver telde dat 't gesprek met de Z.L.M. over dit lidmaatschap al enkele jaren geleden is begonnen. Het zou een logisch gevolg zijn op een ontwikke ling die aan de gang is; eerst agrari sche plattelandsvrouwen in de le denraad van de Z.L.M., later als ad viserend lid in het Hoofdbestuur. Het grote sukses van de E.V.A.V.- kursussen maakte dat in menig boe rengezin de vrouw zich ook veel meer betrokken ging voelen bij alle onderdelen van het bedrijf en dus ook bij de organisaties die voor dat bedrijf belangrijk zijn. Een enquête via het vraagpunt van de Z.L.M. wees uit dat in heel veel gevallen de mannen positief gerea geerd hadden op de vraag of ook de vrouwen lid van de Z.L.M. konden worden. En nu is het dan zover dat dit voorstel in het Hoofdbestuur is aangenomen. In het gesprek kwamen verschillende redenen naar voren waarom vrou wen het belangrijk vinden persoon lijk lid te zijn. Het is bijv. prettiger als anaf juni tot half juli zijn de pol ders op hun mooist met hun vele kleuren groen. Dit duurt echt niet zo lang want in de tweede helft van juli komen de kombines alweer uit de schuur om het eerste graszaad te dorsen. Om veel mensen mee te laten genie ten van al dit moois heeft een groep van de land- en tuinbouw het initiatief genomen om open dagen te organi seren in Fijnaart en Willemstad op vrijdag 4 en zaterdag 5 juli. eze dagen zijn niet alleen om de mooie polders te laten zien al is de route van het ene naar het andere bedrijf zeker het bekijken waard. De organisatoren, en dit zijn de Z.L.M.- leden die met hun gezin, in samen werking met de agrarische kommis sie, hun bedrijf voor een ieder open stellen, willen graag meer begrip voor de land- en tuinbouw. Aan de Kadedijk 79 te Fijnaart ligt onder aan de dijk, verscholen tussen mooie oude bomen de "Anna Hoe ve", het is hier dat de start zal zijn. U krijgt hier een wedstrijdformulier, een routebeschrijving en verdere in formatie in boekvorm aangeboden. De start is op een akkerbouw- en loonbedrijf. De tocht voert verder langs schapen en bijen met natuur lijk de mogelijkheid wol en honing te kopen. Een varkensfokkerij met re gelmatig jonge biggetjes en een fruit en melkveebedrijf met 80 koeien en jongvee. Op vijf bedrijven bent u van harte welkom van vrijdagmid dag 4 juli van 14.00 tot 17.30 uur en op zaterdag 5 juli van 10.00 tot 17.00 uur. Sien Overbeeke Z-/oals gewoonlijk is er tijdens de zomerfeesten in Schoondijke een behendigheidswedstrijd voor trakto ren. Deze wordt georganiseerd door de agrarische kommissie van W.Z. Vlaanderen. Het is een speciale wedstrijd met fantasie en techniek om u eens fijn te laten lachen. Het is voor zowel-heren als dames mogelijk om deel te nemen, maar enige erva ring is wel gewenst, want zo eenvou dig als het lijkt is het niet. De wedstrijd is op vrijdag 20 juni a.s. en begint om 18.00 uur op de Brink te Schoondijke. Tijdens de wedstrijd is er een wafelbakkerij, rad van avontuur, een trimkoers en een op tocht voor verklede kinderen. In verband met mijn verhui zing van Zwolle naar 's- Gravenpolder ben ik afwezig op 25, 26 en 27 juni. Vanaf 27 juni is mijn adres: Populierenstraat 82 4331 CK 's- Gravenpolder telefoon: 01103-2362 Harrie Wijermars 's Avonds is er een groot bal in zaal Wijffels. Deze avond wordt georga niseerd door de K.P.J., C.P.J. en de P.J.Z. en begint om 21.00 uur. De entree is 4.— De 3 CJO's zullen zorgen voor een sfeervolle muziek; Ook worden op deze avond de win naars van de behendigheidswedstrijd bekend gemaakt. De 3 CJO's en de Agrarische Kom missie hopen op een goede belang stelling zowel op de behendigheids wedstrijden als op het bal. Wie niet geweest is heeft veel gemist. 20 JUNI: Behendigheidswedstrijd voor trakto ren in Schoondijke: zie speciaal be richt. 21 JUNI: Afdeling Bladel organiseert barbe cue. Opgave 04259-1205. Uitwisse ling afdeling Goes met een afdeling in Hengelo. Inlichtingen: 01198-409. 24 JUNI: H.B.-vergadering van de P.J.Z. in de Draak te Bergen op Zoom. 27 JUNI: Bowlingavond van de afdeling 's- Heerabtskerke - Nisse e.o. Opgave: 01195-382. 29 JUNI: Afdeling Bladel e.o.: Boerenbruiloft. Öp zondag 13 juli 1980zal erom 9.00 uur vanuit Kortgene (kerk) en om 9.15 uur vanuit Goes (Westwal) een bus vertrekken naar Walibi, een groot pretpark in België. We komen daar aan om ongeveer 11.00 uur en zijn vrij om te doen en laten wat we willen tot ongeveer 17.00 uur, zodat we om 20.00 uur weer thuis kunnen zijn. Kosten: 25,00 p.p. waarin is inbegrepen de entréé en daar zitten alle aktiviteiten die je gaat ontplooi en in Walibi weer bij in zodat verder alles gratis is (behalve de konsump- ties natuurlijk!!). Ga mée en geef je op voor Noord-Beveland bij Ingrid Moerman (01108-1495) en voor Zuid-Beveland bij Helma Noord- hoek (01198-409). Zorg wel voor een legitimatiebewijs en Belgisch geld!! fgelopen zaterdag 14 juni vond de landelijke sportdag plaats van de P.J.G.N. Dit jaar werd deze georga niseerd door de P.J.G.O. De plaats van handeling was sporthal 't Dok in Dronten en het daarbij liggende voetbalveld. Volgende week in dit P.J.Z.-geluid een verslag van deze sportdag met alle uitslagen en mogelijk enige fo to's. Alvast een tipje van de sluier: de es tafetteploeg van de P.J.Z. maakte een zeer goede indruk. De eerste poule werd met overtuiging gewon nen. gen en vrouwen kunnen daarbij een belangrijke rol spelen. In ons dichtbevolkt land wordt door vele andere groeperingen aanspraak gemaakt op landbouwgronden (na tuurbescherming, rekreatie, wegen enz.). Het is daarom van belang dat egn sterke Z.L.M. leden (mannen en vrouwen) heeft om als gesprekspart ner met deze groepen te onderhan delen. En zo ging ik als perskommissielid naar 't landbouwhuis en kwam er als Z.L.M.-lid weer uit. Ik hoop voor de agrarische kommissie en voor de Z.L.M. dat velen dit voorbeeld zul len volgen. L.J. de Regt 1 wandelende door de bossen, waarin gelegen de boerderij van de fam. Steenbergen, kwamen we tot een gesprek. De agrarische kommis sie van Brabant gaat in het voorjaar met de echtgenoten bij elkaar op be zoek, om eikaars bedrijf en eikaars standpunt te leren kennen. En om zo goed mogelijk te kunnen funktione- ren als agrarische kommissie door de problemen in en om de landbouw die zowel de boer alsook de boerin raken te bespreken. Het is goed het nuttige met het aan gename te verenigen. Terwijl wij dus mooie larixtakken in het bos op raapten voor onze kunststukjes vol gende winter kwam de vraag: "Wat gaan we doen met het lidmaatschap van de Z.L.M. als boerin?" U weet, we kunnen allemaal lid worden. Hoe gaan we dat invullen? Wat gaan we er mee doen? Staan we te trappelen om funkties te krijgen binnen die Z.L.M.? Het is goed om over deze dingen met elkaar te praten. We dachten dat in deze tijd, wanneer de landbouw meer en meer in de knel komt, de vrouw steeds meer als boe rin naast die boer zal moeten gaan staan; thuis mee zal moeten beslissen over grote aankopen, mee zal moe ten denken en doen. Waarom dan ook geen lid van de landbouworganisatie? Vooral een jonge boer zal straks zo'n jonge boerin naast zich niet kunnen missen. Deze jonge boerin heeft meestal wel een opleiding gehad, een baan, een eigen salaris. Wanneer zij zich dan geheel voor het bedrijf in wil zetten, zal zij het normaal vinden dat ook zij in het organisatieleven mee zal kunnen beslissen. Wij, als oudere boerinnen, staan echt niet te trappelen om in de besturen te komen van onze Z.L.M. Wij vinden het echter wel een goede zaak dat, nu die mogelijkheid lid te worden er is, we die ook aangrijpen. Het is een zaak die gewoon moet groeien. Over 20 jaar zullen ze het waarschijnlijk vreemd vinden dat er nu mensen waren die met deze zaak moeite hadden. Wij, als agrarische kommis sie van Brabant, hopen dat veel boe rinnen zich als lid van de Z.L.M. op zullen geven want ook de boerinnen willen meehelpen onze boerenstand op peil te houden. Sien Overbeeke In het verslag over het bezoek van de Engelse Plattelands vrouwen stond vermeld dat het koor uit Zierikzee de avond in Renesse opluisterde. Dit moest echter zijn het koor van de Plattelandsvrouwen uit Noordwelle e.o. Onze exkuses voor deze fout. Internationale kommissie Z.R.J.K We vonden Wim Wielemaker bereid zijn mening aan een breder pu bliek kenbaar te maken. Wim is 24 jaar en werkt sinds mei vorig jaar met zijn vader samen in maatschapsverband. Na MAVO en HAVO is hij in 1974 op het akkerbouwbedrijf bij Kou- dekerke gaan werken. In de winter van 1978/79 is Wim ook werkzaam als hovenier. Vraag: Zou bedrijfsaanpassing een oplossing kunnen bieden? Hierbij vraag ik me altijd direkt af of dit de manier is om boer te blijven. Ik denk namelijk van niet. Het verbou wen van prei, witlof of winterworte len kan wel even een positief gevolg hebben voor het inkomen van de akkerbouwer, maar dat is toch maar tijdelijk. Neem nu het voorbeeld van de witlof. Binnen de kortste keren was er veel te veel. Gevolg is dat we niet alleen zelf de boot ingaan, maar ook draaien we zo de nek om van onze kollega-tuinders die het van een veel kleiner oppervlak moeten heb ben. Vraag: In het aanpassen van het be drijf zie je niet zoveel heil, zeker niet voor de landbouw in het algemeen. Waar ligt dan de oplossing? We zitten volgens mij op het ver keerde spoor. We nemen aan dat er aan de prijzen niets meer te doen is en we laten het maar zo. Ik vind het de meest belachelijke situatie die je je maar voor kan stellen dat de prij zen in ieder geval niet eens met de kosten mee kunnen stijgen; wat overal wel kan en bij ons boeren niet. Ook dit jaar zullen we met ons inko men weer ruim onder de nullijn moeten blijven. Vraag: Sombere vooruitzichten dus? Zeker. Als akkerbouwer moet je het nu nog een beetje van de vrije pro- dukten hebben. Maar zo denkt iedereen. Zo kun je besluiten om dit jaar maar eens een hektare meer uien te gaan verbouwen, omdat de prijzen afgelopen jaar goed zijn geweest. Alles bij elkaar levert dat heel wat hektaren op. De gevolgen laten zich raden. Deze hektaren zouden vol gens mij niet gezaaid worden als bijv. de tarweprijs 0,65 de kilo zou zijn of de bietenprijs 130,— per ton. Vraag: Zie je dat gebeuren? Ik zie dit voor de naaste toekomst nog niet zo direkt zitten en daarom zullen we hard aan het werk moeten, niet alleen op het land, maar ook op de straat. We zullen ons in grote ge- talen moeten laten horen. Voor het huidige landbouwbeleid heb ik geen goed woord over, dus zeg ik er maar weinig over. Ze hebben zichzelf en ons in de nes ten geholpen. De heren in Brussel zijn scheppers van overschotten en vernietigers van de boeren. Genoeg hierover! Vraag: Hoe sta je tegenover het Z.AJ.K. en N.AJ.K Ik vind het goed dat deze organisa ties er zijn. Jong georganiseerd, is misschien oud geprofiteerd. Wel moet ik zeggen dat het voor mij moeilijk is te bepalen wat nu de uit komst van het door hen nagestreefde beleid zal zijn. Het uiteindelijke knelpunt is voor mij toch steeds de prijs die de boer voor zijn produkten krijgt. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 19