Kuilvoeropslag staat centraal o, Aardappelen als veevoer aantrekkelijk A, W anneer er een groot aanbod is Werkgroep "scharrelvarkensvlees" ingesteld Ontbreken struktuur bezwaar Open dagen - 'Cranendonck' op 25 en 26 juni D e aardappelprijzen zijn momenteel zeer laag. Voor veel akkerbou wers betekent dit een zware strop. Goedkope aardappelen vormen voor de veehouderij een aantrekkelijk voedermiddel. Ze hebben een hoge voederwaarde aan VEM in de droge stof en worden over het algemeen graag door het vee gegeten. Voor een deel worden ze extra opgenomen, dus zonder dat de opname van ander ruwvoer terugloopt. Ing. J.J. Zonderland, Produktschap voor Vee en Vlees Regeling slachting en weging slachtrunderen Voorraden land- bouwprodukten bij interventiebureaus Bezwaar van aardappelen is, dat ze geen struktuur bevatten. Daardoor passen ze beter in een winterrantsoen dan naast weidegras. In de zomer is het immers vaak moeilijk om voldoende struktuur in het rantsoen te houden. In beperkte mate kan aan melkvee, naast weidegras, aardap pelen gevoerd worden tot max. 10 kg per koe per dag. Er moet voor zichtig begonnen worden. specialist voedervoorziening, C.A.R. Goes - Zevenbergen. ardappelen kunnen voor een deel krachtvoer vervangen. De gras opname zal dan maar weinig terug gedrongen worden. Houd de mest van de dieren goed in de gaten. Wanneer de mest te dun wordt, moet de hoeveelheid aardappelen ver minderd worden of er moet wat extra struktuurhoudend voer verstrekt worden in de vorm van hooi of gras zaadstro, let op, dit geeft een lagere energie-opname (VEM) waardoor extra krachtvoer nodig is en het ef- fekt voor een deel verloren kan gaan. Geef daarom niet meer dan 1 kg hooi of stro. Voeraardappelen mogen geen grond en spruiten bevatten en moeten vrij zijn van rot. Aardappe len vormen een geschikt voeder voor en de prijzen laag zijn, neemt de be langstelling voor het inkuilen van aardappelen toe. In het verleden zijn hierover nogal wat gegevens verza meld. Daaruit blijkt, dat het inkuilen van rauwe aardappelen zonder toe voeging niet aan te bevelen is. Er blijft een zeer matig produkt van over met weinig struktuur en veel boterzuur. De konserveringsverlie- zen zijn hoog. Gemiddeld moet men rekenen op 20% verlies aan droge stof en VEM en 50% aan vre. Het verkleinen van de aardappelen geeft geen verbetering van het inkuilre- sultaat. Het stomen van de aardappelen voor het inkuilen heeft een gunstige in vloed op de konservering. Er ontstaat Een partij aardappelen voor de koeien. vleesvee. Afhankelijk van de leeftijd kunnen vleesstieren vrij grote hoe veelheden opnemen. Alhoewel aan rantsoenen voor vleesvee niet zulke hoge struktuureisen gesteld hoeven te worden als aan die voor melk koeien, mag dit niet uit het oog ver loren worden. Met wat stro in een rantsoen van snijmais, aardappelen en krachtvoer lukt dit over het alge meen goed. Aardappelen inkuilen een goed inkuilprodukt, de verliezen liggen rond de 15% voor alle onder delen. Het is erg belangrijk dat de aardappelen gelijkmatig gestoomd worden. De hoge kosten van het sto men zullen deze methode niet aan trekkelijk maken. Door bij het inkuilen van rauwe aardappelen 4-5% zout toe te voegen kan eveneens een redelijk geslaagd produkt verkregen worden. Het zout moet regelmatig door de kuil ver deeld worden, bovenin iets meer dan onderin. De droge stof- en VEM- verliezen blijven hierbij ook beperkt Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees is akkoord gegaan met de vaststelling van een regeling inzake slachting en weging van slachtrunderen op vrijwillige basis. Er was één tegenstem, die van de heer J. Oostrom, vertegenwoordiger van de handel, die zijn bezwaren, namens de Bond van Veehandelaren vooral richtte op de wijze van slachten. Naar zijn opvatting zal de voorge stelde methode van slachten voor de veehouders grote verliezen opleve ren. Overigens was de heer Oostrom geen tegenstander van een regeling op zichzelf. Wel was hij van mening, dat de thans voorgestelde regeling op vrijwillige basis t.z.t. zal leiden tot een Verordening, waarbij de thans voorgestelde regelingen verplicht zullen worden. De bezwaren richtten zich vooral tegen het ontvetten van runderkar- kassen vóór de weging, omdat dit ook kan plaatsvinden na de weging. De heer Oostrom was van mening dat de veehouders weinig of niet op de hoogte zijn van wat met deze re geling beoogd wordt. Deze opvatting werd bestreden door 12 de heer J. de Veer, die van mening was dat de gehele kwestie ruim schoots in de z.g. achterban bespro ken was en akkoord bevonden. De heer Y. Brada was van mening dat de markt zich zal instellen op het afsnijden van vetten, e.a. Bij deze vrijwillige regeling is men er voorshands uitgegaan van slachte rijen waar 4000 tot 5000 runderen per jaar geslacht worden. Mogelijk unnen, bij voldoende belangstelling ook bedrijven met 3000 runderen meedoen aan de regeling. Duidelijkheid Van de kant van het Produktschap wordt nog meegedeeld dat de opge zette regeling aansluit op soortgelijke regelingen vooj varkens en gemeste kalveren, waardoor in die sektoren, aldus het Produktschap, voor be trokken partijen grotere duidelijk heid is bereikt. Momenteel worden bij het jaarlijks slachten van ongeveer 900.000 run deren in Nederland uiteenlopende afrekeningsgrondslagen aangehou den. Een werkgroep van het Produkt schap heeft voorgesteld de regeling per l september a.s. van kracht te doen worden. vdw. tot ongeveer 15%. Van het eiwit gaat meer verloren. Het ingekuilde pro dukt heeft een lager boterzuurgehal- te, meer struktuur en een aangena mere reuk dan zonder toevoeging. Perssap De aardappelen moeten schoon in gekuild worden. Bij het inkuilen komt veel perssap vrij. Hiervoor dient een goede afvoer aangebracht te worden. Een laagje stro op de bo dem bevordert de afvoer van pers sap. In verband met de sterke sa menpersing is een storthoogte van ca. 1,5 m gewenst. Langs de kanten moet een aarden wal, strobalen of iets dergelijks aangebracht worden. De kuil moet afgedekt worden met een plastik zeil van 0,15 mm met daarop een gronddek van 20-30 cm. Het inkuilen in sleufsilo's levert vaak problemen op in verband met de af voer van regenwater. Aardappelkui len bezakken tot minder dan de helft van de oorspronkelijke storthoogte. Gemengd inkuilen Het gemengd inkuilen van aardappe len met een ander produkt, bijvoor beeld voordrooggras, snijmais of bierbostel, moet worden afgeraden. Het vrijkomende perssap heeft een negatieve invloed op de kwaliteit van de bijgevoegde produkten. Het is wel mogelijk een ander pro dukt bovenop de aardappelen in te kuilen. Dit moet er wel met een kraan opgebracht worden en is niet vast te rijden. Bij het inkuilen van aardappelen moet rekening gehouden worden met de kosten van zout, plastik en afdek ken met de konserveringsverliezen. Om deze en voedertechnische rede nen met de voorkeur aan direkte ver- voedering gegeven worden. p 25 en 26 juni a.s. worden op de Proefboerderij "Cranendonck" te Soerendonk weer open dagen gehou den. De kuilvoeropslag zal op deze dagen centraal staan. Door een juiste wijze van voeropslag wordt de kon servering en de bewaring gunstig beïnvloed en kan bij het inkuilen en voer uithalen doelmatig worden ge werkt. Aan de orde zullen worden gesteld: Algemene standpunten over de ver schillende methoden van voeropslag. Dit wordt via een dia-serie met toe lichting duidelijk gemaakt. Op beide dagen wordt de aanleg van kuil- plaatsen en de bouw van een sleufsi- lo gedemonstreerd. Aandacht wordt voorts besteed aan de bouwkundige aspekten van het materiaal (beton), zoals wanddrukmeting, toepassing vloeibeton etc. De Nederlandse Ce ment Industrie zal hierover de nodi ge informatie ter plaatse verstrekken. De landbouwkundige informatie over de diverse systemen van opslag wordt verzorgd door het IMAG en de Regionale Konsulentschappen. Aan de orde komen: Eisen te stellen aan een goede konservering. Afmetingen van de kuilen in verband met voersnelheid en broei- beperking. Werkwijzen die van belang zijn voor een goede bewaring. Het afdekmateriaal krijgt speciale aandacht e,n wordt in een stand ver zorgd door het Proefstation voor de Rundveehouderij te Lelystad. Getoond zullen worden: Diverse soorten plastik. Diverse soorten beschermzeilen. Adviezen ten aanzien van de toepassingsmogelijkheden. De kuilvoeropslag staat terecht in de belangstelling. Vandaar dat we met deze open dagen u een kompleet beeld van dit onderwerp willen bie den op "Cranendonck". Het Produktschap voor Vee en Vlees (pvv), een organisatie ten behoeve van de onderlinge ekonomische relaties tussen de verschillende bran ches in de vee- en vlee^sektor ten bate van ons land en alle bij de sektor betrokkenen, gaat proberen echtheidswaarborgen vast te stellen voor wat in de wandeling "scharrelvarkensvlees" lijkt te gaan heten. Bij de installatie van een daarvoor ingestelde werkgroep zei Fons Meijer, voorzitter pvv, vandaag het niet verwonderlijk te vinden wanneer velen zich verbazen dat het pvv hierop zijn aandacht richt. Het pvv is immers al zo druk met de vaak ingewikkelde zaken van het gebruikelijke produkt, dat vlees waarbij nog nauwelijks sprake is van een produkt noch van een markt, niet voor een regeling in aanmerking lijkt te komen. Er is dan ook meer sprake van "wat niet is, kan nog ko men". Er moet als het ware een re geling beschikbaar zijn, vóórdat de markt zich kan ontwikkelen, zei Meijer. Hier is namelijk aan de orde, stelde hij, dat er wellicht sprake is van een zekere konsumentenvraag. Maar het produkt is niet herkenbaar bij de konsument te krijgen zonder zorg vuldige begeleiding. Anderzijds zijn wellicht producenten geïnteresseerd in een alternatieve produktiewijze, maar er is nog geen enkele zekerheid hoe de hogere produktiekosten ver goed kunnen worden. De vraag aan de werkgroep is: konstrueer een produktkolom, voldoende onder scheiden van de gebruikelijke, waar door de garantie ontstaat voor geïn teresseerde konsumenten, dat het gekochte vlees met alternatieve me thoden is geproduceerd en als het ware automatisch de meerprijs die de bedoelde konsument bereid is te be talen terecht komt bij degenen, die zich extra produktie- en behande- lingskosten getroost. Berg problemen Meijer waarschuwde de leden van de werkgroep op voorhand: "onder al ternatieve produktie verstaat de een dit, de ander iets anders. Sommigen gaan het welzijn van de landbouw huisdieren vertalen in termen van bewegingsvrijheid, licht en lucht, toegang tot en aard van voeder, de wijze van houden van zeug en big en eventueel nog de wijze van transport naar en de behandeling op het slachthuis. Anderen stellen minder vergaande eisen. Maar het is wel duidelijk, dat zo'n simpele opsom ming een berg problemen oplevert: een ingewikkelde regeling, aanmer kelijk hogere produktiekosten, veel kontroleproblemen en een veel ho gere prijs van het eindprodukt. Garantie Het is dus aan u om eerst de kriteria van een aanvaardbare alternatieve produktiewijze te bepalen. Daarbij gaat het vooral ook om een werkbare regeling, niet om uitspraken over wat nu precies welzijn-bevorderend is of wat dat niet is. Het lijkt mij tegenover de gangbare produktiewijze ook niet eerlijk, als de indruk zou worden ge vestigd, dat in ons kader nu ineens wél de wetenschappelijk gefundeer de uitspraken zouden kunnen wor den gedaan, die overal elders nog worden ontweken. Waar het wel om gaat is een akseptabele garantie te konstrueren voor een produkt, dat onder andere omstandigheden voor het dier is geproduceerd dan gebrui kelijk. En dan is het al ingewikkeld genoeg. Naast deze demonstratie over voe ropslag kunt u kennisnemen van de belangrijkste lopende proeven. Deze zijn: Koude opfok (open frontstal) van kalveren in vergelijking met op fok binnen. Deze proef is afgelo pen winter gestart, zodat hiervan nog maar voorlopige resultaten gegeven kunnen worden. Opfok van kalveren, die in de zomer weidegang krijgen, in ver gelijking met kalveren, die in de zomer hoofdzakelijk op stal wor den opgefokt met bijvoeding van ruwvoer. Proef met melkkoeien, waarbij de verdringing van gras door bij voeding met stro wordt nagegaan, alsook het effekt óp het vetgehal te in de melk. Zowel over de kuilvoeropslag als de lopende proeven kunt u uitgebreid informatie ontvangen. Gaarne nodi gen wij u uit om op 25 of 26 juni op "Cranendonck" een kijkje te komen nemen. U bent van harte welkom van 10.00 - 16.00 uur. De interventievoorraden van land- bouwprodukten hadden op 31 de cember 1979 de volgende omvang en waarde: Omvang Waarde in x 1000 miljoen ERE ton (1 ERE is fl. 2,75) Tarwe (incl. durum- tarwe) 1.960 317 Gerst 70 11 Rogge 550 93 Magere-melkpoeder 227 218 Boter 271 627 Olijfolie 48 61 Oliehoudende zadèn 12 4 Rundvlees (equivalent vlees met been) 312 561 Deze cijfers zijn voorlopig De gerstvoorraden zijn zeer laag gebleven; met het beheer van de in terne markt en de uitvoer is men erin geslaagd in 1979 een zeker evenwicht te bewaren. De tarwevoorraden zijn toegenomen, maar de Commissie is van mening, dat enige' toeneming van de voorraden aan het einde van het verkoopseizoen Wenselijk is om de konsument te beschermen en een stabiel exportbeleid te kunnen voe ren. De rogge-voorraden zijn toege nomen doordat de interventieprijs voor rogge niet in de juiste verhou ding tot die voor de andere graan soorten is vastgesteld. De voorraad magere-melkpoeder is tot een aanvaardbaar niveau terug gebracht en de stijging van de boter- voorraden is beteugeld, aldus de Commissie in antwoord op vragen van de Belg Joris Verhaegen (chris- ten-demokraat). Rundvlees Hoewel de rundvleesmarkt in het al gemeen in evenwicht is, zijn de in terventievoorraden rundvlees tot een te hoog peil gestegen. Een belang rijke faktor hierbij is de starheid van de huidige regeling, waardoor het kan voorkomen dat in bepaalde de len van de Gemeenschap vlees door de interventiebureaus wordt aange kocht, terwijl er elders kommerciële vraag bestaat. De Commissie heeft voorstellen gedaan om hierin verbe tering te brengen. Om te kunnen spreken van een nor maal marktevenwicht zouden de voorraden per 31 december van elk jaar als volgt moeten zijn: 1,5 mil joen ton tarwe, 150.000 ton rogge, 150.000 ton boter, 100.000 ton rund vlees en 25.000 ton olijfolie. Wan neer het mogelijk zou zijn de land bouwmarkten te beheren zonder met interventievoorraden te werken, zou dit de voorkeur verdienen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12