De betekenis van de Brabantse mestbank voor de akkerbouwers Aksent in toekomst op technische bedrijfsvoering Aanleg grondput overwegen waard PRIMA TERRA kuikenmest Tel. 01174-202 Mesttransport 13 e drijfmest wordt op de akker bouwbedrijven aangevoerd met gro te tankwagens. Vervolgens wordt de drijfmest, al dan niet met gebruik van een verrijdbare tussenopslag met behulp van kleine tankwagens met Ir. J.A.H. Haenen: E.G. vraagt energiebesparing in landbouw Mestsoorten Serie Zuidwest Bodem best nr. 10 J.L. v. Kreij Transportsubsidie A fnemersprijzen in 1980 N; Grondputten Opslagcentrale Fijnaart voor graszaad Wereldrundveestapel groter levert en strooit in W.Zvl. oor de verbetering c.q. het behoud van de bodemvruchtbaarheid van bouwland moet o.a. worden gezorgd voor een goede organische stof voorziening. Dit kan gebeuren door de teelt van groenbemesters en/of het gebruik van organische mest. Bij organische mest onderscheiden we stapelbare mest en drijfmest. Welnu de Stichting Brabantse Mest bank bewerkstelligt dat plaatselijk overtollige drijfmest, al dan niet met transportsubsidie, wordt vervoerd van mestoverschotgebieden naar de akkerbouwsektor. Advertentie IM een lage wieldruk over het land ver spreid. Zowel de aanvoer van de drijfmest alsook het verspreiden worden vol ledig georganiseerd door de mest bank. Indien een akkerbouwer zelf voor het verspreiden wil zorgdragen, dient De aanvoer van drijfmest op het akkerbouwbedrijf. "De voortgaande technische ontwik kelingen voor de toekomst zullen zich niet zozeer gaan uiten in grotere ma chines maar meer in hulpmiddelen voor een beter technische bedrijfs voering. Daarvoor is een goede ver kaveling van het grootste belang". Aldus ir. J.A.H. Haenen van het CAR te Zevenbergen, tijdens een bijeen komst van de ledenraad van de ZLM maandag 2 juni j.l. in Bergen op Zoom. Als voorbeelden van een betere technische bedrijfsvoering noemde hij o.m.: a. automatische krachtvoerver- strekking aan melkvee op basis van hun melkgift en afgesteld via de komputer; b. stikstofbemesting aan de gewas sen op basis van de bodemvoor- raad N in de grond; c. bepaling van de door het gewas opneembare hoeveelheid water in de grond als basis voor de be regening op de betreffende be drijven en d. het vaststellen van de bodem- temperatuur in zaaibed en bouwvoor in verband met het zaaiklaar leggen van de grond en het zaaien en poten van de ge wassen. In het algemeen overzicht dat de heer Haenen van de landbouw in de kring West-Brabant gaf, had hij reeds gewezen op het feit dat de veehouderijbedrijven op de weste lijke zandgronden, in het algemeen groter zijn dan die op de Brabantse zandgronden elders in de provincie, waarmee tevens wordt verklaard dat de intensieve veehouderij hier niet zo sterk is ontwikkeld. De veehouderij komt op de westelijke zandgronden op de eerste plaats en men vindt er vele ligboxenstallen. Op de klei in de Noord-Westhoek neemt het bouw land 84% voor haar rekening, het overige is grasland. Granen, suiker bieten en aardappelen maken hier 70% van het bouwplan uit. Voorts vindt men er gras voor zaadwinning Tijdens een op 13 mei jl. ge houden zitting van de Raad van ministers van de E.G. (energie) in Brussel heeft de raad een basisprogramma aanvaard voor energiebespa ring. Dit programma zal ter uitvoering worden aanbevolen aan alle lidstaten van de Eu ropese Gemeenschappen. Waar het de maatregelen ter bevordering van een rationeel gebruik van energie betreft worden voor de landbouw de volgende maatregelen aanbe volen: Stimulering van het ge bruik van minder energie ver gend landbouwmaterieel be stemd voor vervoer en behan deling van de verbouwde pro- dukten; begrip aankweken voor en opleiden tot een beter gebruik van het bestaande materieel en het hanteren van landbouwtechnieken die min der energie vragen; Rationeel gebruik van kunstmest; Beter gebruik van de ter plaatse beschikbare vervan gingsenergiebronnen voor ver warming van landbouwbe drijfsgebouwen en kassen. hij een vakuumtank met een inhoud van 8 m3 te kunnen inzetten. Voor het zelf verspreiden wordt in de vorm van een prijskorting een ver goeding gegeven van 2,50 per m3. "V oor transport van Oost- en Mid den-Brabant naar de akkerbouwge bieden in Z.W. Nederland (80-170 km enkele reis) komen de navolgen de mestsoorten in aanmerking. KONSULENTSCHAPPEN VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ IN ZUIDWEST NEDERLAND aan te legeen, verleent de mestbank hulp t.a.v. de navolgende punten: het aanvragen van de hinderwet vergunning de aankoop van de benodigde materialen. Afnemers, die over een grondput be schikken, hebben het voordeel dat zij de organische bemesting snel en op elk gewenst tijdstip kunnen uitvoe ren. Bovendien kunnen deze afne mers profiteren van de seizoenkor ting ad 2,50 per m3 zodat de inves- Mestsoort Samenstelling in kg per m drijfmest org. stof N P K mestvarkensdrijfmest 63 7 ^.7 4 rundveedrij fmest 60 4,4 2 5 pluimveedrijfmest 115 9 9,4 Naast genoemde hoofdelementen bevat organische mest o.a. Ca. Mg en Na. 13 e mestbank geeft subsidie op het transport van drijfmest indien de ver- voersafstand 20 km of meer (enkele reis) is. De transportsubsidie wordt met ingang van 1 juni 1980 niet meer rechtstreeks uitbetaald aan de mes- tafnemer maar door de transporteur in mindering gebracht op de tran sportnota. Aan de hand van een voorbeeld kan dit worden verduidelijkt. Voorbeeld Transportafstand 100 km pluimvee- drijf mest Transporttarief bij 100 km 13,50/m3 Verspreidingskosten 2,50 Subtotaal B.T.W. 4% Totaal Transportsubsidie Te betalen door de afnemer 16,00/m3 0,64 16,64/m3 6,00 10,64/m3 (18%) en groentegewassen (12%). Door de hier aanwezige intensieve veehouderij is er geen sprake van een mestprobleem, zo vertelde de heer Haenen. De naar verhouding grote oppervlakte bouwland en het aan wezige areaal snijmais zijn grage ge bruikers van deze organische mest. In het westelijk zandgrondgebied is 60% grasland en 40% bouwland met relatief veel mais. In de loop van de tijd zijn de bedrijven hier ontmengd en öf melkveebedrijf öf akkerbouw bedrijf worden. Overigens is dit het enige zandgebied in Brabant waar akkerbouwbedrijven voorkomen, met een bouwplan dat in grote lijnen overeenkomt met dat van een klei- bedrijf. In het verleden betaalde de afnemer in deze situatie eerst 16,64/m3 aan de transporteur en ontving later van de mestbank een subsidie van 6,00 per m3. Met ingang van 1 juni 1980 betaalt hij aan de transporteur 10,64 per m3. De transporteur ontvangt van de mestbank de subsidie ad 6,00 per m3. Deze werkwijze bespaart de af nemer administratieve werkzaamhe den. a aftrek van subsidie zijn de af- nemersprijzen inlusief verspreiden en B.T.W. als volgt: pluimveedrijfmest 10,00 tot 10,50/m3 overige drijfmest 7,00 tot J 7,50/m'3 De variatie in de prijzen wordt ver oorzaakt door verschillen in de ver- voersafstand. Bij afname in de perioden 1 mei tot 15 augustus en 1 november t/m 31 december wordt op genoemde prij zen een korting gegeven van 2,50/m3. O p de aanlegkosten van grond putten (eksklusief B.T.W. en eigen arbeid) wordt een subsidie gegeven van 50%. Het maksimale subsidiebedrag is 10,00 per m3 inhoud. Na aftrek van de subsidie kost een grondput 6,00 tot 10,00 per m3. Indien wordt besloten een grondput tering van 6,00 a 10,00 per m3 snel is terugverdiend. (Voor nadere inlichtingen omtrent de mestbank en haar aktiviteiten kunt U zich schriftelijk of telefonisch wenden tot: Stichting Brabantse Mestbank, p/a Spoorlaan 350, Postbus 91, 5000 MA Tilburg telefoon 013-352425). Eind 1976 hebben het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. Van der Have b.v. te Kapelle en Handelmij. W. van Dis B.V. te Fij naart gezamenlijk de Opslagcentrale Fijnaart B.V. opgericht. Deze Opslagcentrale is onlangs in gebruik genomen en omvat een op slag- en machineruimte van in totaal 1750 m2. Het nieuwe magazijn betekent voor VANDERHAVE een welkome aan vulling van opslagruimte voor ge droogd, ongeschoond graszaad in zowel zakken als kisten. Vanaf oogst 1978 kan hier tevens door de telers het graszaad los wor den aangevoerd. Een hypermoderne droogwand met bijpassende droogkisten behoort te vens tot de inrichting. W. van Dis B.V. beschikt hiermee nu over een goed geoutilleerde ruimte - voor opslag van gewasbescher mingsmiddelen, kunstmest, poot- goed en zaaigranen. Een en ander staat garant voor een vlotte levering van de door de boer in West-Brabant benodigde produkten. Voorlopige becijferingen omtrent de omvang van de wereldrundveestapel per 1 januari van dit jaar geven voor het eerst sedert 1975 een stijging aan. Per januari 1979 werden rond 946 miljoen stuks rundvee geteld, het laagste cijfer sinds 1974 dat 944 mil joen stuks aangaf. Het blijkt dat de rundveecyclus in een aantal belang rijke landen met veel rundvee onge veer parallel loopt. In de Verenigde Staten was de rund veestapel in 1979 het laagst sinds het begin van de 70er jaren, terwijl voor 1980 een lichte stijging verwacht mag worden, aldus een publikatie van het Amerikaanse Ministerie van Land bouw. Dat was ook het geval met Canada, terwijl in Australië, Nieuw- Zeeland en Argentinië de daling van de rundveestapel zich voortzette. In Brazilië hebben de veehouders sinds 1977 de omvang van de rundveesta pel uitgebreid. In gebieden die in nogal sterke mate de invloed van de wereldmarkt missen, zoals India en de EEG, bleef de omvang van de rundveestapel vrij stabiel. In de Sovjet-Unie steeg de omvang van de rundveestapel sinds 1977 met ongeveer 1% per jaar, terwijl in de Oosteuropese landen de stijging rond l/z% per jaar bedroeg. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7