Vakantiehulpen wel of niet verzekeren? Wolinname 1980 Groeitempo uitvoer agrarische produkten neemt af Geel zwaailicht vaker verplicht in de landbouw Versterking konkurrentiepositie blijft noodzakelijk Levering vier nieuwe melkpoederoploseenheden in Bangkok Jubilea en afscheid bij veiling Kapelle Nederland wil harmonisatie bestrijding leucose Binnenkort begint voor veel scholieren en studenten weer hun zomer vakantie. In de land- en tuinbouw daarentegen staat voor vele bedrijven een drukke periode voor de boeg. De scholieren betekenen vaak een welkome aanvulling op deze extra tijdelijke arbeidsbehoefte. Wij zien dan ook dat in de zomerperiode veel scholieren en studenten op de agrarische bedrijven werken om zodoende wat extra te verdienen. Vooral op de tuinbouwbedrijven wordt op ruime schaal gebruik ge maakt van deze vakantiewerkers. Bollen rooien, aardbeien plukken, tomaten plukken zijn voorbeelden van werkzaamheden, waarbij vaak vakantiehulpen worden ingescha keld. Op de akkerbouw- en veehouderijbedrijven werken ook vaak één of enkele vakantiehulpen. Wel of geen verzekeringsplicht Uiteraard worden de vakantiehul pen betaald voor hun werkzaamhe den. Op het loon moeten verschil lende inhoudingen plaatsvinden, zoals A.O.W. en loonbelasting. Voor de sociale verzekeringswetten is het antwoord op de vraag of premie in gehouden moet worden veel moei lijker te beantwoorden. De Sociaal- Ekonomische Voorlichters van Uw organisatie zullen U graag informa tie verstrekken. Uiteraard staat wel vast, dat als men geen premie voor de verschillende sociale verzekerings wetten behoeft af te drageri; de va kantiehulpen ook niet zijn verzekerd. Veel ondernemers in de land- en tuinbouw vinden het belangrijk, dat voor de bij hen werkzame vakantie hulpen een bepaalde voorziening wordt getroffen. Ongevallenverzekering De ondernemers kunnen volstaan met op te geven hoeveel vakantie hulpen (gelegenheidswerkers) maxi maal op het bedrijf werkzaam zullen zijn. Het is niet nodig de namen van de gelegenheidswerkers op te geven. De premie bedraagt 6,— tot 24.— per gelegenheids werker bij een verzekeringstermijn van 3 maanden. Door de keuze van het premiebedrag per gelegenheidswerker wordt de grootte van de uitkering bij blijvende invaliditeit tengevolge van een on geval vastgesteld. Deze z.g. B-uitkering bedraagt mini maal 10.000,— en maximaal 100.000,— per gelegenheidswer ker. De verzekering van de uitkering Landbouwers, die met hun werktui gen gebruik maken van de openbare weg zijn vaker verplicht om een geel zwaailicht te voeren. Bepalend voor deze verplichting is de breedte van het voertuig en aanhangwagen(s) met in begrip van de lading. Is deze breedte meer dan 2.60 meter, dan is het zwaailicht verplicht. In een beschikking uit 1966 van het ministerie van Verkeer en Water staat staat dat alleen zelfrijdende landbouwmachines zoals maaidor sers en bietenrooiers een dergelijk zwaailicht moeten voeren als de breedte van 2.60 meter (inklusief de lading) wordt overschreden. Die be schikking is in 1978 gewijzigd, waar door ook aanhangwagens onder deze norm vallen. Landbouwtrekkers met dubbellucht zullen vaak breder zijn dan 2.60 m en dus ook een-zwaailicht moeten voeren. In het kort komt het hierop neer: Als bij landbouwverkeer op de openbare weg de breedte van 2.60 meter wordt overschreden is een geel zwaailicht verplicht. Het zwaailicht moet van alle kanten zichtbaar zijn en kan het beste op de kabine van de trekker worden aange bracht, eventueel in de hoogte uit- schuifbaar. Is één zwaailicht niet van alle zijden zichtbaar dan zal een tweede zwaailicht moeten worden aangebracht. N B. Het voeren van een zwaailicht ontheft u niet van de verplichting om een ontheffing aan te vragen voor te brede trekkers en werktuigen. bij algehele blijvende invaliditeit is dus het belangrijkste. De overige twee uitkeringen zijn al tijd gelijk nl. 5.000,— ingeval van overlijden tengevolge van een onge val en 1.000,— geneeskundige kosten tengevolge van een ongeval, voor zover niet elders verzekerd. Tot slot is het nog van belang om te weten, dat ook het ongevalsrisiko is meeverzekerd tijdens het komen en gaan van het bedrijf naar huis. Met speling in de tijd van één uur. Voor inlichtingen kunt U zich wen den tot de Verenigde Onderlinge Schadeverzekeringsmaatschappij OTOS U.A. te Leeuwarden (tel. 05100-41313, toestel 123). Rabo-bank in jaarverslag: Al vertoonde in 1979 de wereldhandel en het Nederlandse aandeel daarin enige opleving, betekent dit nog niet dat definitief een halt is toegeroepen aan de verzwakking van de interna tionale konkurrentiepositie van Ne derland. Een belangrijke rol daarbij speelt de loonkostenontwikkeling. Weliswaar was de stijging van de loonkosten per eenheid produkt in de verwerkende industrie in 1979 veel kleiner dan in de konkurrerende lan den, maar voor 1980 zijn de vooruit zichten minder rooskleurig. Een strukturele verbetering van de Ne derlandse konkurrentiepositie blijft noodzaak. Dat zou mede te bereiken zijn door matiging van de loonkosten een verruiming van de afzetgebieden en een verdere spreiding in de sa menstelling van het uitvoerpakket. Het Jaarverslag pleit ervoor dat de inkomsten uit de aardgasexport niet meer besteed wordt voor konsump- tieve uitgaven door paifikulieren of overheid. Veeleer zou moeten ge streefd worden naar verbetering van de struktuur van het Nederlandse bedrijfsleven. In 1979 liep het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans met 2,5 miljard op tot 4,5 miljard. Binnenkort zullen in vluchtelingenkampen in Thailand vier nieuwe melkpoederoploseenheden in gebruik worden geno men, die zijn geschonken door het Produktschap voor Zuivel. Deze door de appendagefabriek "Hoogeveen" B.V. te Sneek (Hovap) gemaakte "milk units" zijn op 8 mei 1980 verscheept en zullen dezer dagen aan de Hoge Commissaris voor Vluch telingen van de Verenigde Naties in Bangkok worden afgele verd. In verband met de huidige droogte in Thailand wordt door de bevolking van de vluchtelingenkampen erg uitgekeken naar deze oploseenheden. De apparaten worden gebruikt voor de bereiding van melk uit melkpoeder. Deze melk betekent een welkome verbetering van de voedselvoorziening in deze kampen. De resultaten, welke zijn bereikt met twee reeds in 1979 geleverde "units", worden als zeer goed beoordeeld. In het kamp in Klong Jai bereidt men 's ochtends volle melk voor de ziekenhuispatiënten, zwangere en zogende vrouwen en alle kinderen die jonger zijn dan 12 jaar. In de middag wordt magere melk gemaakt, die voor een ieder, die dat wenst, beschikbaar komt. Deze huidige levering van vier oploseenheden is, naast andere aktiviteiten als bijv. aanleg van waterzuiveringsinstallaties, mogelijk gemaakt door de besluiten van het Bestuur van het Produktschap voor Zuivel in 1975 en 1979 om gelden be schikbaar te stellen ter financiering van aktiviteiten, die erop gericht zijn de kwaliteit van de zuivelvoedselhulp aan ont wikkelingslanden te verbeteren. Uit jaarverslag Rabo-bank blijkt: In 1979 beliep de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten uit Neder land ongeveer 30 miljard of wel 25% van de totale goederenuitvoer. Voor alleen agrarische produkten van Nederlandse herkomst bedroeg het aandeel in de totale uitvoer 18%. Gesaldeerd met de hierin ver bruikte waarde van ingevoerde goederen resteerde een uitvoerover- schot van 10 miljard. Dat is bijna even veel als het handelstekort voor industrieprodukten, aldus het pas verschenen jaarverslag van de Rabobank organisatie over 1979. Overigens loopt het groeitempo in de agrarische uitvoer terug. De gemiddelde jaarlijkse volumegroei van de totale uitvoer daalde van 14% in 1968/1973 tot 2% in 1973-1978. Voor de agrarische uitvoer waren deze cijfers 9,5% en 5%. Mede daar door liep het totale invoersaldo op Op hartelijke wijze is vrijdag 6 juni afscheid genomen van de hoofd keurmeester van de veiling Kapelle, de heer Piet Oele die na vijftig dienstjaren bij dit veilingbedrijf ge bruik maakte van de gelegenheid tot vervroegd uittreden. "Bij dit gouden dienstjubileum en afscheid werd hem de ere medaille in goud uitge reikt die is verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde tijdens een bijzonder druk bezochte receptie door burgemeester Huitsing van Kapelle die er of wees dat de heer Oele niet alleen veel verdien sten heeft gehad voor de veiling in Kapelle maar ook voor het kerkelijk en maatschappelijk leven. Zo was hij o.m. veertien jaar ouderling van de Herv. Kerk en gaf hij zeer vele jaren leiding aan het CJMV jeugdwerk. Thans verzorgt hij de bloemendienst van de Herv. Kerk. Veiling voorzitter B. keys en direk- teur P.G. Vermaire prezen beiden de verdiensten van de heer Oele voor het veilingbedrijf. Hij vervulde daar een zeer moeilijke funktie want een keurmeester staat als het ware altijd tussen twee vuren en een hoofd keurmeester moet vele knopen doorhakken. Op voortreffelijke wijze blijkt de heer Oele dit werk te heb ben gedaan. Hij begon in 1930 als jongste bediende van 13 jaar en werd in 1945 hoofdkeurmeester. Hij wordt opgevolgd in die funktie door zijn neef de heer A.C. Oele. Vrijdag 6 juni werd in Kapelle ook het feit herdacht dat de kassier van dit bedrijf de heer J. Spuit 40 jaar in dienst was van deze veiling. Ook hij kreeg de gebruikelijke geschenken en goede woorden. Daaraan werd wat hem betreft wel toegevoegd dat het mogelijk zou zijn dat hij ook de 50 dienstjaren vol zou kunnen ma ken maar de hoop werd uitgesproken dat dit niet in dienst zal zijn van de veilingvereniging Kapelle-Biezelin- ge en Omgeving op zich omdat er voor die tijd hopelijk een fusie van de Zeeuwse veilingen verwezenlijkt zal zijn. E.G. Vermaire. van 3,5 miljard in 1968 tot ruim 6 miljard in 1978, terwijl het uit- voersaldo van landbouw steeg van 3,5 miljard tot bijna 10 miljard. Ongeveer 80% van de agrarische uit voer gaat naar de landen van de Eu ropese Gemeenschap. De import, waaronder tropische produkten komt voor 65% uit derde landen. De laatste jaren zwakt juist de groei van de uitvoer naar de EG het sterkst af en neemt de invoer uit deze landen het sterkst toe. Dit onderstreept het belang van een ruimere aandacht voor nieuwe exportmarkten, opdat de land- en tuinbouw zijn vooraan staande positie in het belang van de Nederlandse ekonomie in de toe komst kan handhaven of zelfs verder versterken, aldus het jaarverslag. Totale kredietverlening De totale kredietverlening van de RABO steeg in 1979 met 9448 miljoen tot 61.123 miljoen (51.675). Het betekent een stijging met 18% te vergelijken met 24% in 1978 en 24% in 1977. De spaarmiddelen stegen met 4504 miljoen tot 43.075 miljoen, een toeneming met 12% tegen 13% in 1978 en 14% in 1977. Deze vertraging houdt verband met de verminderde groei van de inko mens. vdw In Brussel is een nieuw Nederlands voorstel ingediend om eindelijk te komen tot een harmonisatie van de bestrijding van de besmettelijke ziekte leucose die in sommige delen van de wereld grote schade bij het rundvee kan veroorzaken. Het voor stel houdt in dat elk land zijn ex- portdieren individueel met de sero- logische methode onderzoekt op leucose. Dit behoeft weinig kosten met zich mee te brengen. Het onder zoek kan met hetzelfde bloedmon ster geschieden waarmede ook het vpor elk dier vereiste abortusonder- zoek wordt uitgevoerd. Vooruitlo pend op een eventuele Europese maatregel in deze zin heeft de Bene lux reeds het besluit genomen om alle exportrunderen vanaf twaalf maanden en ouder op leucose te on derzoeken. De Stichting Gezondheidszorg voor Dieren wijst alle rundveehouders er nogmaals op, dat de aankoop van importrunderen steeds een groot ri- siko ten aanzien van leucose inhoudt, omdat de infektie zeer slepend ver loopt en zich soms pas na lange tijd openbaart. Het eenmalige onderzoek na de import biedt beslist geen af doende zekerheid voor het vrij zijn van leucose. Met klem wordt aangeraden om bij aanschaf van buitenlandse runderen te eisen dat de dieren in het land van herkomst reeds serologisch op leu cose zijn onderzocht. De wolinname in Zeeland en N.W. Brabant zal gehouden worden in de periode 24 juni - 9 juli a.s. Het wo- linname-programma luidt: dinsdag 24 juni - Nieuwvliet, P.J. Cornelis (8.00 - 11.15 uur); woensdag 25 juni - IJzendijke, R. de Milliano, B 45 (8.00 - 11.15 uur en 13.00 - 14.00 uur); donderdag 26 juni - Terneuzen, W. van Hoeve, Ferlemaweg 4 (8.00 - 12.00 uur en 13.00 - 15.00 uur); vrijdag 27 juni - Kloosterzande, A.J. van Waterschoot (8.00 - 11.30 uur); maandag 30 juni - Zierikzee, Coöp. Aank, Vereen. (7.30 - 11.30 uur en 13.00 - 16.00 uur); dinsdag 1 juli - Zierikzee, Coöp. Aank. Vereen. (7.30 - 11.00 uur); Kamperland, J.C.J. v.d. Velde (14.00 - 16.00 uur); woensdag 2 juli - Grijpskerke, Fa. Louws, Noordstraat 2 (8.00 - 11.15 uur en 13.00 - 15.00 uur); donderdag 3 juli - Lewedorp, J. Nieuwenhuyse, Quar- lespolder 1, (7.30 - 11.00 uur); Ril- land-Bath, N.V. Bathpolders (14.00 - 16.00 uur); vrijdag 4 juli - Bergen op Zoom, Nieuwe Veiling (8.00 - 11.00 uur) Roosendaal, C.M.M. Verhulst, Nispenseweg 51 (13.45 - 16.00 uur); maandag 7 juli - Dinteloord, J.C. Geluk, Annaweg 10 (8.00 - 11.15 uur en 13.00 - 15.00 uur); dinsdag 8 juli - St. Annaland, J.C. Kooijman (7.30 - 11.15 uur en 13.00 - 15.00 uur); woensdag 9 juli - Goes, M.W. Rouw (7.30 - 11.30 uur en 13.00 - 14.30 uur). De leden ontvangen nog persoonlijk bericht omtrent datum en uur van levering. De prijzen waarvoor scheer 1980 door de Nederlandse Wolfederatie G.A. wordt overgenomen, zijn als volgt vastgesteld: kwaliteit F 4,40 per kg; kwaliteit G 4,20 per kg; kwaliteit B 3,— per kg; kwaliteit Zw 3,— per kg. Deze prijzen gel den bij een rendement van 60%. Na verkoop van de gehele scheer wordt een eventuele nabetaling vastgesteld. Tijdens de wolinname kunnen wij U leveren! thibenzole- pillen; panacur-pillen, schapenwas middel. dektuigen, krijtblokken, drinkbakken, merkstiften, hoefscha- ren enz. Het Bestuur van de afd. Zeeland der Nederlandse Wolfede ratie G.A.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6