Ontwikkelingen landbouw worden niet bevroren in nationale landschappen Prijzen schapen onder druk I U it het advies Nationale Land schapsparken blijkt dat de Provincie Zeeland uiteindelijk niet bedeeld is met een nationaal landschap. Dit be tekent dat de aanvankelijk opgevoer de kandidaatgebieden West Zeeuws- Vlaanderen en de Zak van Zuid-Be veland zijn afgevallen. Zij voldeden bij nadere beschouwing niet aan de vereiste kriteria. Volgens de Interde partementale kommissie valt Zuid- Beveland af omdat daar als gevolg van enige ruilverkavelingen een te klein gebied resteert dat het predi kaat Landschapspark kan dragen en dit geldt in feite ook voor het voor gedragen vlaamse gebied dat te ver snipperd is om te kunnen voldoen aan één van de belangrijkste eisen nl. een groot gebied (minstens 10.000 ha) dat in z'n geheel een eigen karakter heeft en dat bovendien een belangrijke funktic moet kunnen vervullen voor de openlucht rekreatie. Aan deze eisen voldoet wel het gebied dat in het rapport wordt aangeduid als Midden- Brabant. D, Landbouwschap bezorgd over toekomst glastuinbouw H, Landbouwschap opgelucht over voortzetting EG-landbouwbeleid D Volgens eindadvies Nationale Landschapsparken x Extensiever Geen in Zeeland H et bestuur van het Landbouwschap ziet de toekomst van de Ne derlandse glastuinbouw met grote zorg tegemoet. De sterk gestegen gasprijzen en het snel oplopende algemene kostenniveau vergen een zodanige beleidsaanpak, dat het hoofd kan worden geboden aan de groeiende problematiek binnen de sektor. Het bestuur had veel waar dering voor de hoofdlijnen van zo'n beleidsplan, dat op woensdag 4 juni 1980 tijdens de openbare bestuursvergadering in Den Haag werd be sproken. Door Franse importbeperking C=* Gemiddelde prijsverhoging 5% onvoldoende H et bestuur van het Landbouwschap is opgelucht over het feit, dat het EG-landbouwbeleid kan worden voortgezet nu alle lidstaten de voorgestelde oplossing van de Britse bijdragekwestie hebben geaksep- teerd. Desondanks blijft het Landbouwschap bezorgd over het toe komstig funktioneren van de Gemeenschap. Het bestuur benadrukte de grote betekenis van de EG niet alleen voor de land- en tuinbouw maar ook voor de gehele Nederlandse ekonomie. Het Landbouwschap blijft overigens van mening, dat een gemiddelde prijsverhoging van de EG- landbouwpi ijzen met 5% voor het seizoen 1980/1981 ontoereikend is. Op grond van de objektieve methode is - gegeven de opgetreden kos tenstijgingen van de laatste jaren - een gemiddelde prijsverhoging van 7,9% nodig om de inkomensontwikkeling buiten de landbouw te kunnen volgen. C.O.P.A. houdt vinger aan de pols h X en aanzien van de landbouw geldt dat ontwikkelingen wat betreft inkomen en werkomstandigheden mogelijk moeten blijven. Het is geenszins het voornemen om de landbouw in deze gebieden te bevriezen waardoor de mogelijkheden om gewoon boer te blijven aan de agrariërs zouden worden ontnomen, aldus een citaat uit het Eindadvies Natio nale Landschapsparken dat onlangs door een amb telijke werkgroep officieel is aangeboden aan staatssekretaris C.C. Wallis de Vries. Een belangrijke reden voor het aanwijzen van bepaalde gebieden in ons land als Nationaal Landschapspark (een twintigtal) is dat in grote delen van het landbouwgebied aldaar nog belangrijke waarden van natuur en landschap aanwezig zijn. Bij de ontwikkelingen die zich in de landbouw voordoen zal daarmee, zo staat in het Adviesm rekening moeten worden gehouden. Belangrijk instrument daarbij is de "Relatienota". n de "Relatienota" worden beheer sovereenkomsten en onderhoudsove- reenkomsten tussen overheid en boe ren omschreven. Maar voor behoud en onderhoud van waardevolle land schapselementen kan in de land schapsparken voorts nog worden ge dacht aan bijvoorbeeld-bijzondere zorg voor plaatskeuze, mikro-situe- ring en verschijningsvorm van nieuwe bedrijfsgebouwen; - extra aandacht voor de belangen van natuur en land schap bij beheer en onderhoud van watergangen en - de landbouwkundi ge ontsluiting van een gebied zodanig laten zijn dat het karakter van het landschap bewaard blijft. destijds door de Nationale Raad voor het Landbouwkundig Onder zoek aan de Minister van Landbouw zijn gedaan. Tijdens de aanbieding van het advies heeft Staatssekretaris Wallis de Vries er nogmaals op gewezen dat zijn mi nisterie slechts de aanwijzing van de officiële landschappen (de naam landschapspark vond hij minder ge lukkig) verzorgt. Het is aan de pro vincies om het beleid binnen die ge bieden verder waar te maken, zo zei hij. Het Rijk zal daarbij financieel bijspringen maar dat zal in deze tijd geen eenvoudige opgave zijn, zo zei de staatssekretaris te vrezen. e agrarische bedrijfsvoering ligt in de landschapsparken voorname lijk op het terrein van de melkvee houderij. Volgens de samenstellers van het advies is het van belang dat getracht moet worden bedrijfssyste men en methoden te ontwikkelen die meer geschikt zijn voor gebieden met landschappelijke waarden. Dit betekent in de praktijk dat de agrarische bedrijven een extensiever karakter zullen moeten krijgen, dan gebruikelijk is. Hier vloeit een ver groting van de bedrijven uit voort zonder een direkt hieraan gekoppel de vergroting van de produktie. Een bedrijfsvoering die rendabel is zal evenwel voorop staan. In het rapport wordt in dit verband gewezen op een aantal onderzoeksvoorstellen betref fende de alternatieve landbouw die Het behoud van zoveel mogelijk werkgelegenheid in de glastuinbouw voor zowel ondernemers als werknemers vergt volgens het bestuur een bedrijfstak, waarbij voor alle werkers een beloning is te verwerven, die overeenkomt met de prestaties die ervoor geleverd moeten worden. Dit vormt het voornaamste uitgangspunt voor het beleidsplan. Sinds de vorige week vrijdag heefl het franse ministerie van Landbouw de franse importeurs van schapen en schapevlees 30% gekort op de invoer vergunningen. Over deze plotseling afgekomen maatregel is geen enkel overleg gevoerd met welk land ook. Gevolg is een druk op de prijzen van schapen in ons land. Handelaar in levende schapen, de heer J.K. Krijger uit Goes die tevens sekretaris is van de Bond van Veehandelaren afdeling Zeeland, vindt dat de eenzijdige maatregel van Frankrijk tegen alle regels indruist. De inmiddels door de Bond van Veehandelaren gealarmeerde Ne derlandse landbouwattaché in Parijs heeft de franse minister direkt om opheldering gevraagd, zonder enig resultaat tot nu toe. De heer Krijger: deze korting op de invoervergunnin gen is een politieke maatregel die de prijzen van schapen in Frankrijk wel op zal doen lopen. Een goede beurt voor de franse regering, maar wij zitten er mee. De handel past zich nog wel snel aan maar het zijn vooral de producenten, dus vooral de boe ren die een klap krijgen. De schadeis nu al 1,— per kilo. En we zitten J. K. de Krijger: tegen alle regels in... nog maar in de eerste fase. De heer Krijger verwacht dat de franse rege ring de importbeperking doorzet tot de pas overeengekomen E.G. scha penregeling in gaat en dat is op 15 juli a.s. Voor die datum zal, zo meent hij, Frankrijk zijn grenzen niet weer volledig openen en zullen de prijzen van schapen onder druk blijven staan. .et bestuur sprak zijn teleurstel ling uit over het uitblijven van de officiële bekrachtiging van het kon- trakt met de Gasunie over de gas- prijsverhoging. Met name over de grens van het kleinverbruikerstarief, die verlaagd is van 30.000 naar 15.000 m3, bestaat nog onduidelijk heid. Het Landbouwschap wenst hiervoor op zeer korte termijn uit voering van hetgeen bij het slotover- leg is overeengekomen. Het bestuur van het Landbouwschap drong er op aan, dat de glastuinbouw voldoende ruimte krijgt om aanpas singen door te voeren. Het treffen van energiebesparende maatregelen vraagt een ruime periode, te meer daar het voornamelijk gaat om grote investeringen. In verband hiermee dienen de Financieringsmogelijkhe den eveneens verruimd te worden via het Borgstellingsfonds voor de Landbouw en de Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen. Ondanks de zorgelijke situatie in de sektor klonk in de bestuursvergade ring de waarschuwing, dat men el kaar geen omheil moet aanpraten. Er zijn zeker ook positieve ontwikke lingen, die aanleiding geven tot ver trouwen in de toekomst. Overle vingskansen zijn er voor de glastuin bouw voldoende aanwezig. Wel zal in versneld tempo het nu gepresen teerde bedrijfsontwikkelingsplan uitgewerkt moeten worden. CENTRAAL NOORD-HOLLAIs WATE De twintig nationale landschappen. it zijn enkele konklusies van het bestuur van het Landbouwschap, dat op woensdag 4 juni 1980 tijdens zijn openbare vergadering de EG-prijs- besluiten voor het seizoen 1980/1981 besprak. De nu genomen besluiten leveren geen bijdrage aan een evenwichtige marktontwikkeling voor landböuw- produkten zoals suiker en melk. In dit verband spreekt het bestuur zijn zorg uit over het beginselbesluit om in het melkprijsjaar 1981/1982 een extra heffing op te leggen, indien de melkafleveringen in de EG dit jaar met 1,5% of meer toenemen. Dit zal een extra aanslag betekenen op de inkomensvorming in de melkvee houderij nu de richtprijs van de melk slechts met 4% stijgt en de medever antwoordelijkheidsheffing met 1,5% is verhoogd. Het betekent tevens, dat de melkveehouders zelf moeten bij dragen aan de Financiering van het EG-zuivelbeleid, zonder dat er uit zicht is op een verbetering van de marktsituatie. Ook voor andere pro- dukten geldt, dat men in Brussel een slagvaardig marktbeleid moet voe ren om een goede opbrengstprijs tot stand te brengen. Het Landbouwschap meent dat, ge zien ook de moeilijke inkomenssi tuatie in de land- en tuinbouw, over heidsmaatregelen nodig zijn die pas sen in het EG-beleid. Het bestuur denkt hierbij aan een verlichting van de kollektieve lastendruk en maatre gelen in de fiskale sfeer. v In het algemeen was het bestuur van méning dat de besluitvorming over de landbouwprijzen voor 1980/1981 te lang op zich heeft laten wachten. Een en ander is het gevolg van het feit dat het gemeenschappelijk land bouwbeleid de laatste maanden een speelbal is geworden van andere EG-vraagstukken, in het bijzonder het probleem van de Britse bijdrage. De voorzitter van C.O.P.A., de heer Heereman heeft, ter gelegenheid van het nieuws over de besluiten, erbij de regeringsleiders en de regeringen van de E.G.-lid-staten op aangedrongen zo snel mogelijk de door de Ministers van Buitenlandse Zaken geslote^' overeenkomst inzake de financiering van de E.G. te bekrachtigen'. Alhoewel de gemiddelde verhoging van de landbouwprijzen met 5%, die zoals wordt aangenomen door de heer Heereman op 1 juni 1980 van kracht worden, een aanzienlijke ver betering betekent ten opzichte van de oorspronkelijke voorstellen van de Europese Commissie, blijft deze verhoging met 5% altijd nog onder de door C.O.P.A. gevraagde 7,9%. Op het ogenblik stijgen de kosten in de landbouw nog sneller dan in de periode waarin C.O.P.A. de ge vraagde prijsverhoging presenteer de. Bovendien hebben de boeren aanzienlijke inkomensverliezen ge leden door het uitstel van besluiten inzake de prijzen met twee maanden, hetgeen een gevolg was van de lengte van de onderhandelingen Qver de fi nanciering van de E.G. C.O.P.A. houdt de vinger aan de pols en zal derhalve Wederom in de ko mende maanden de ontwikkeling in de landbouw bespreken om, zo dat noodzakelijk mocht blijken, stappen te ondernemen om er op toe te zien dat de landbouwers niet wederom een daling van hun inkomen ondergaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5