VMOI! M VtlllW Dit dorp sterft uit!!! Simon Vestdijk en zijn boek: "De kelner en de levenden" R J.ZUI t SI ELI UI Agrarische jongeren profileren zich D, D, H, P lattelandsjongeren vroeger waren identiek aan jonge boeren en boe rinnen. Dat beeld leeft nog hier en daar, niets is echter minder waar. Plattelandsjongeren of jongeren van het platteland, verenigd in eigen or ganisaties, jongeren met veelal een agrarische verwantschap, maar met uiteenlopende opleidingen, beroe pen, interesses. Jongeren die willen ontmoeten in een vertrouwde omge ving, die samen willen sporten, to neel willen spelen, willen diskussië- ren, bezig willen zijn met hun toe komst. BOLULIflG S amen oplossingen zoeken om on ze zelfbesturende jongerengroepen een handreiking te kunnen bieden in hun werk. Werk wat in tijden van ekonomische achteruitgang wel eens de dupe dreigt te worden van bezuini gingsdriften. V S teeds meer afdelingen gaan zich richten op, en bezig houden met, hun direkte omgeving: bestemmings plannen, streekplannen, energiebe leid. O, I Voorwoord van Jos Akkermans in het jaarverslag 1979 van de P.J.G.N. AGENDA: Administratief medewerker/ster P.J.Z. Voedselhulp gemeenschap onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. 'ver het onderwerp: Simon Vest dijk en zijn boek: "De kelner en de levenden" werd een lezing gepro grammeerd door de Kommissie Vor ming van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen in samenwerking met de Z.V.U.-werkgroep. Deze lezing werd gehouden in de "Zeeuwse Her- berghe" in Zierikzee. Het was geen gemakkelijk onder werp. Dat gaven de sprekers, de heren T. Brandenbarg en E. Plette (beiden leraar aan de Rijksscholengemeen schap Prof. Zeeman te Zierikzee) graag toe. Maar Vestdijk is geen makkelijk auteur en van zijn literaire werk is "De kelner en de levenden" bepaald geen licht verteerbaar, maar wel een zeer intrigerend boek. De heer Plette begon met een inlei ding over Vestdijk als schrijver. De spreker moest zich beperken uit een veelheid van gegevens die de moeite van het bespreken waard zouden zijn. Hij leefde tamelijk geisoleerd, heeft wel enkele verhoudingen met vrou wen gehad, maar trouwde pas op la tere leeftijd en werd vader van twee zoons. Naast literatuur had muziek e schrijver werd aan het eind van de vorige eeuw in Harlingen gebo ren, bezocht de H.B.S. in Leeuwar den en studeerde medicijnen in Am sterdam. Hier was hij aktief in het studentenleven en in deze periode begon hij z'n eerste gedichten te schrijven, die pas veel later gepubli ceerd zouden worden. Korte tijd heeft hij als scheepsarts gevaren, maar Vestdijk was geen "reizer" en zocht rust in de bossen van Doorn, waar hij tot zijn dood in 1971 ge woond heeft. z'n grote belangstelling evenals psy chologie (speciaal Freud). In tegenstelling tot vele andere grootheden heeft Vestdijk tijdens zijn leven al veel waardering gekre gen. Zo werd hem een eredoctoraat aan de universiteit van Groningen aangeboden. Hij beschikte over een geweldig geheugen en was op veel terreinen talentvol, maar toch had hij moeite om het als mens aan te kun nen. In die tijd was het uitsluitend zijn werk, wat hem bevrediging gaf. In totaal heeft hij 52 romans ge schreven, verdeeld over drie groe pen: jeugdherinneringen, eigentijdse romans en historische romans. tiek van de schrijver te doorgronden. Het behandelt een bovennatuurlijke apocalyptisch christelijke fantasie, waarin een groep van twaalf levende mensen in een vreemd dodenrijk op de proef worden gesteld om te zien of ze God zouden vervloeken. Vestdijk dwong de twaalf personen tot een nieuw godsbesef te komen, door af te dalen in hun onderste bewustzijn tot in de diepste afgrond. Dan is het ei gen "ik" en godsbeeld gebroken en dan kan een nieuw godsbeeld ont staan. Deze moeilijke materie werd indrin gend door beide sprekers behandeld: Christus en de duivel werden her kenbaar gemaakt in mensen en han delingen. Het boek is niet te be schouwen als een geloofsbelijdenis van Vestdijk maar het is een mythe, waarin hij het Christendom gebruikt, omdat de westerse wereld het meest vertrouwd is met het Christendom. /ind 1976 stond aan het begin van ons kleine dorp een groot bord met de letters: DIT DORP STERFT UIT!!! Dit was het begin van een aktie. Een aktie voor het behoud van ons dorp. Niet om nu eens gauw tot een stad uit te groeien maar gewoon om te blijven bestaan. Er was een sterke vergrijzing met dit gevolg dat alleen de bejaar- denbond kon bogen op een flink aan tal leden. De kleuterschool werd daarentegen bedreigd met sluiting met in het verlengde daarvan natuur lijk ook de basisschool. elemaal apart van deze drie groepen staat "De kelner en de le venden", het boek dat de heer Bran denburg behandelde. Om dit werk goed te kunnen begrijpen zou de le zer eigenlijk meerdere werken van Vestdijk moeten lezen om de thema oor deze middag was veel be langstelling van de kant van de lees kringen van Plattelandsvrouwen van Schouwen-Duiveland en Beveland. In de leeskringen was dit boek be handeld, maar had nogal wat vraag tekens opgeleverd bij de lezers. Deze lezing heeft verschillende punten duidelijk gemaakt. Er waren dank woorden van mevr. Heringa, lid van de Kommissie Vorming, voor beide heren aan het eind van deze boeien de middag. R. Mouthaan - Mantel e koppen werden bij elkaar ge stoken, om de leegloop tegen te gaan, om te voorkomen dat het dorp hele maal zou verkrotten, om de leef baarheid te behouden. Er werd aan de bel getrokken bij de gemeente en de provincie. In het dorpshuis werd in tegenwoor digheid van de gemeenteraad en verschillende statenleden en de ge hele bevolking een bijeenkomst ge houden; een bijeenkomst waar de verlangens naar voren werden ge bracht. Met twee bussen vol mensen, voor zien van spandoeken en leuzen, gin gen we naar het provinciehuis in Den Bosch. Er werd geluisterd en ze begrepen dat ze die kleine dorpen niet konden laten verpauperen. Nu, in 1980, is het feest in ons dorp. Feest omdat er 10 bejaardenhuisjes zijn gekomen, feest omdat er ver schillende huizen in aanbouw zijn, feest ook omdat er al een hele rij onbewoonbare woningen afgebro ken zijn. Het was feest van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en ik heb geen po litie gezien wat op zichzelf in deze tijd ook al een feest is. Laten we ho pen dat we het zo kunnen houden. k weet dat er in Brabant en Zeeland een heleboel kleine kernen zijn met dezelfde problemen en moeilijkhe den. Ik weet ook dat de bewoners er voor moeten vechten om de bewoon baarheid van hun dorp te behouden. Groot is de voldoening als er een be loning voor het werk is en ook dank baarheid dat men door gezamenlijk op te trekken iets bereikt heeft. Iredaktie: IHarrie Wijerman 13 JUNI - Ledenvergadering afd. West-Zeeuws-Vlaanderen. Plaats: Chez René, aanvang 19.30 uur. 14 JUNI - Landelijke Sportdag P.J.G.N., in Dronten. Aanvang 9.30 uur. 17 JUNI - 3-C.J.O.-vergadering in de Caisson te Kapelle. 21 JUNI - Uitwisseling P.J.Z. Goes- Hengelo. Voor inlichtingen: 01198-409. 24 JUNI - H.B.-vergadering van de P.J.Z. in de Draak te Bergen op Zoom. 27 JUNI - Bowlingavond van de af deling 's-Heerabtskerke - Nisse e.o. Opgave: 01195-382. Het ligt in de bedoeling elke week een agenda op te nemen. Berichten voor deze agenda of voor het P.J.Z.- geluid moeten uiterlijk op maandag ochtend op het sekretariaat van de P.J.Z. zijn. In de D.B.-vergadering van 5 juni jl. is besloten om voor het sekretariaat van de P.J.Z. weer een "vaste" kracht aan te stellen. Dit zou kunnen gebeuren op het moment dat de huidige uitzendkracht Tiny den Engelsman met zwanger schapsverlof gaat (ongeveer half juli). Daarom de volgende advertentie: Gevraagd: Een parttime (20 uur) administratief medewer ker/ster. Wij zoeken iemand van minimaal 18 jaar met diploma Mavo en typen. Belangstelling voor of ervaring met jongerenwerk (bijv. de P.J.Z.) kan een pluspunt zijn. Sollicitaties, uitsluitend schriftelijk, moeten op z'n laatst 20 juni binnen zijn op het sekretariaat van de P.J.Z., Grote Markt 28 te Goes. Voor nadere inlichtingen kan men hier ook terecht. I—^en jaarverslag is altijd: even achterom kijken; even kijken waar \ve mee bezig geweest zijn en* het geeft ook meteen aan waar de gaten liggen. 1979, het einde der 70'er ja ren. Een terugblik op die jaren toont ons ingrijpende veranderingen in de wereld van de plattelandsjongere norganisaties. Zo "gezapig" de 70'er jaren ingetre den zijn zo "kritisch" worden ze nu verlaten. Agrarische jongeren profileren zich binnen de plattelandsjongerenorga nisaties. Niet in de laatste plaats omdat zij in een bijzondere positie verkeren. Zij wilden zich vestigen of handhaven als zelfstandige boeren maar raken in de verdrukking omdat zij voor hun inkomen afhankelijk zijn van Europese besluitvorming en nationaal sociaal-ekonomisch be leid. Beiden zijn niet op elkaar afge stemd en de jonge boer wordt daar tussen geklemd, met de steeds dui delijker wordende negatieve sociale gevolgen. Tot nu toe blijkt dat met name plat telandsjongerenorganisaties hun nek uit willen steken om de situatie van de jonge bper te analyseren en te zoeken naar een vorm welke ook voor deze groep jongeren een ge zonde maatschappelijke positie mo gelijk moet maken. O, Bowling afd. 'S HEER ABTSKER- KE - NISSE E.O. Op 27 juni a.s. gaan we "bowlen" in het bowlingcentrum Goes van 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: niet-leden 6,00, leden 4,00. Opgave tot 23 juni bij: Adrie Mol, tel. 01 195-382. Vertrek om 19.30 uur vanaf Irene. ntwikkelingen zijn na de 2e wereldoorlog ontzettend snel ge gaan. Sneller eigenlijk dan veel mensen konden volgen. Veranderin gen overvielen hen. Vandaag leeft er een nieuwe generatie jongeren die zigh kritischer opstelt, die wil leren enige afstand te nemen van de "massale" ontwikkelingen, die zich af gaat vragen wat zijn plaats, zijn opstelling in deze maatschappij moet zijn. Dat gebeurt nog ongestruktureerd. op een aftastende wijze. Dat is op zich een goede zaak, maar toch zul len we moeten bezien op welke wijze we daarin lijnen aan kunnen bren gen. Eind 1979 is besloten om met onze zusterorganisaties dat stuk werk aan te pakken via het A.P.J.W. (Alge meen Plattelands Jongeren Werk) die straks zo mogelijk een plaats gaat innemen naast het N.A.J.K. (Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt) in de federatie N.F.P.J.O. (Neder landse Federatie van Plattelands Jongeren Organisaties). Juist in die situaties is ons werk des te belangrijker omdat dan nog meer dan anders nodig is dat men zich kan ontplooien en zicht kan houden op de toekomst, geïnspireerd wil zoeken naar nieuwe mogelijkheden om sa men door te gaan. Bezuinigingen in het vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk betekent het paard achter de wagen spannen. Jos.Akkermans De Raad van ministers van de Ge meenschap heeft ingesteld met het Voedselhulpprogramma van de Ge meenschap voor 1980. Dat program ma bestaat uit 720.500 ton graan, 150.000 ton mager melkpoeder en 45.000 ton butteroil. Berekend tegen interne marktprijzen komt deze hulp neer op ongeveer een half miljard ECU. Het programma betreft dezelfde hoeveelheden als in 1979. Het kan echter worden uitgebreid, afhanke lijk van de voedselhulpkredieten die worden uitgetrokken in de begroting voor 1980, waarvoor de procedure nog niet is afgerond. vdw 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 23