Nieuwe vorm van informatie voorraadpositie ruwvoer Kredietvraag in agrarische sektor bij Rabobank minder sterk gestegen L.O.T. DE ORIGINELE OPLOSSING Si h>. :o u O O D, D, D, Drukkerij Vink b.v. Voor veehouders kopzorg minder Partijberekening groeit sterk Het resultaat R, De kosten Investeringsnivo landbouw blijft hoog Maximale opbrengst Extra kwaliteit met de verrijkte Vloeibare L.O.T. Bladvoeding. L.O.T. Bladcelvoeding Vloeibare bladvoeding met sporenelementen L.O.T. IJzermeststof tot chelaat gebonden. L.O.T. Mangaanmeststof tot chelaat gebonden. L.O.T. Zeewierextract Geeft een goede start en ontwikkeling en bevordert de kwaliteit. Fabrikant: LANDBOUW EN ONTWIKKELING TERNEUZEN B.Y. Uw advertentieopdracht dient I week voor de verschijningsdatum binnen te zijn bij: Postbus 1 6, 4570 AA Axel, Tel. (01 155) 20 20 AANBIEDING TRAKTOREN EN LANDBOUWWERKTUIGEN Gebruikte sproeimachines: STAD AANT HARINGVLIET Tel. 01871 - 1202 Voor nieuwe informatie ten aanzien van de ruwvoedervoorraad worden in seizoen 1980/81 geen extra kosten berekend. V oor veel veehouders op bedrijven met een zware veebezetting is het ieder jaar weer een kopzorg of er voldoende ruwvoer gewonnen is voor het komende stalseizoen. Welnu, het Bedrijfslaboratorium te Ooster beek introduceert zomer 1980 een nieuw systeem voor een (voort gaande) berekening van de voorraadpositie van het ruwvoer. Dit nieuwe begeleidingssysteem is gekoppeld aan het ruwvoederonderzoek dat de noodzakelijke gehalten aan droge stof levert. Dit nieuwe systeem kan voor veel veehouders een kopzorg minder betekenen, temeer omdat de kosten laag zijn. e komputer van het Bedrijfsla boratorium moet voor het realiseren van genoemd begeleidingssysteem beschikken over een aantal gegevens van het deelnemende bedrijf en de partijen ruwvoer. Dit zijn de volgen de: a. De grootte en opbouw van de veestapel die door de komende winter moet worden gebracht. b. Het geschatte aantal staldagen per groep, dus van melkvee en de diverse soorten jongvee afzon derlijk. c. De afmetingen van de partijen. d. De resultaten van het ruwvoede ronderzoek. e. Een (komputer) geheugen, waar in bovengenoemde gegevens per deelnemend bedrijf onder een vast klantnummer toegankelijk worden opgeslagen. Veehouders die willen deelnemen aan dit nieuwe systeem, zullen de grootte van de veestapel en het ge schatte aantal staldagen zelf moeten opgeven aan "Oosterbeek". De abonnees op ruwvoederonderzoek ontvangen begin juni de gebruike lijke opgavekaart voor de eerstge- wonnen partijen. Op deze kaart is ruimte vrijgehouden om deze gege vens te vermelden. De veehouders die geen abonnement op ruwvoede ronderzoek hebben, kunnen dit op geven aan de monsternemer. Dezelfde monsternemer neemt gelijk met het bemonsteren van de partij ruwvoer voor het onderzoek op de voederwaarde ook de afmetingen van de partij op en vermeldt deze op het inzendformulier. ..uim een maand na het nemen van de monsters ontvangt de veehouder een (nieuw soort) verslag, waarop de resultaten van het onderzoek op de voederwaarde staan vermeld met de gebruikelijke vergelijkingen van de voederwaarde ten opzichte van de vijfjaar gemiddelden. Verder is het resultaat van de partijberekening vermeld die ondermeer aangeeft hoe veel droge stof en voederwaarde de bemonsterde partij bevat. Daaronder (en dat is nieuw) staat de informatie over de ruwvoedervoor raad vermeld. Deze is aangegeven vanuit twee invalshoeken, namelijk het aantal staldagen dat van de be treffende partij kan worden gevoerd en ook het aantal kg droge stof per grootveestaldag dat deze partij levert. De komputer houdt deze gegevens vast, zodat bij het ieder volgend ruw- voedermonster, dat in de loop van het seizoen wordt ingezonden, tevens een totaal-telling volgt. De meeste vee houders zullen streven naar een tota le hoeveelheid ruwvoer voor minstens 180 staldagen of minimaal 9 kg droge stof per grootveestaldag en deze cij fers zijn gemakkelijk en zonder meer af te lezen van het verslag' fraktie) in graskuil bedtagen thans 66,87 en bij abonnement 56,84 per monster, inklusief BTW. Voor partijberekening wordt 10,40 per partij in rekening gebracht, inklusief BTW. e belangstelling voor partijbere kening in kombinatie met ruwvoe deronderzoek is de laatste jaren sterk toegenomen. Werden in 1978 onge veer twintig procent van de bemon sterde partijen opgemeten, in 1979^ bedroeg dit reeds dertig procent bij een toenemende inzending van 38.000 monsters naar ruim 43.000. Met de gemakkelijk leesbare samen vatting die de nieuwe "Informatie ruwvoedervoorraad" levert, zal de belangstelling zeer zeker snel verder toenemen. Belangstellenden zij er nog met na druk op gewezen dat voor een goed overzicht alle partijen in de informa tie moeten worden betrokken. Snel opgeven is dus belangrijk. De RABO-bankorganisatie verstrekte in 1979 in totaal voor 18.081 miljoen aan nieuwe leningen, vergeleken met 17.591 miljoen in 1978 en 14.956 miljoen in 1977. Dit geeft een zekere vertraging in de groei van de uitzettingen aan. In het Jaarverslag over 1979 wordt opgemerkt, dat ook in de agrarische sektor de kredietvraag minder sterk toenam, doch het investeringsnivo in de landbouw blijft niettemin hoog. e kosten voor standaardonder- zoek (ds, VEM, vre en ammonia- Specialisatie, schaalvergroting en modernisering zetten zich ook in 1979 voort, mede gestimuleerd door de W.I.R. en de rentesubsidies. In 1979 namen landbouwbedrijven 3.817 miljoen (3.350) aan nieuwe leningen op. In de verschillende sek toren was de kredietvraag uiteenlo pend, vooral afhankelijk van de re sultaten en vooruitzichten in de sek tor. In verschillende sektoren zijn name lijk de resultaten in 1978 en 1979 minder goed geweest dan in 1976 en 1977. Met name is dat het geval in de intensieve veehouderij en de tuin bouwbedrijven, waar de krediet vraag het sterkst afnam. In de melk veehouderij is nog steeds sprake van een sterke stijging van de krediet vraag, dit in verband met de bouw van ligboxenstallen en overschake ling op tankmelken. Rentesubsidieregeling Vooral in de sektor veehouderij wordt veel gebruik gemaakt van de rentesubsidieregeling. In dat kader werden bijna 3300 aanvragen goed gekeurd met een totaal subsidiabel leningbedrag van 485 miljoen (650). Daarvan had meer dan 75% (65%) betrekking op de rundveehouderij. Tuinbouwsektoren De daling van het totale bedrag kwam grotendeels tot stand in de tuinbouwsektoren. Dit vooral door de drastische verlaging van oktober 1978 van het maximaal subsidiabel bedrag. Tuinbouwbedrijven namen in 1979 nieuwe leningen op tot een bedrag van 1532 miljoen (1412). Alleen in de vollegrondstuinbouw werd tot een aanmerkelijk groter bedrag aange vraagd dan in 1978. Daar stond tegenover een scherpe daling van het groeitempo in de glastuinbouw. Nieuwe leningen aan bedrijven in de sektor van de agrarische handel en industrie stegen in 1979 met 33% tot 606 miljoen (455). De agrarische sektor als geheel nam in 1978 nieuwe leningen op tot een bedrag van 5955 miljoen (5217). Investeringen in landbouw Het verslag maakt melding van de Innovatienota waarin de landbouw als voorbeeld aangehaald wordt van een sektor, waarin een succesvolle vernieuwing tot stand gebracht is. Door aanpassing en modernisering zijn land- en tuinbouw erin geslaagd zich - tegen de verdrukking in - ten volle overeind te houden. Dit vernieuwingsproces gaat gepaard met een toenemende kapitaalsuitrus ting. Momenteel ligt het balanstotaal van het gemiddelde land- en tuin bouwbedrijf boven de 1 miljoen. Ondanks de toegenomen kapitaal- sintensiviteit is de solvabiliteit van de meeste bedrijven goed gebleven. Een aandeel van 80% eigen vermogen in de totale vermogensvoorziening wordt zelden aangetroffen in andere sektoren, aldus het Jaarverslag. Overigens zijn de grenzen van de aanpassing nog niet bereikt, zodat met een voorlopig blijvend hoog in- vesteringspeil te rekenen valt. Kanaalweg 114, 4541 CB SLUISKIL, 01157-1803 1 1 I New Holland 286 pers, als nieuw.../ 11.000,— New Holland Clayson maaidorser, type 133 16.500,- Taarup maaikneuzer (nieuw) type S 1500 met strokap6.250,— Fendt 612 trekker met Edscha cabine, 4- wielaandrijving, 1400 draai-uren..../ 50.000,— Eicher trekker 6 cgl, 100 pk met Peko cabine, 4-wielaandrijving, 3000 uur32.500,— Massey Ferguson MF 188, met Sirocco cabine 14.500,- Same Corsaro trekker 70 pk. zeer mooi 8.250,- Fiat heftruck 2 ton, gerevis. 4 mtr. mast 14.000.- Urgent 15 meter, 500 ltr tank, geheel gerev. 3.250,- Urgent 18 meter, 800 ltr tank4.500,— Urgent 21 meter, 800 ltr tank, dubbele leiding, raindrop doppen, als nieuw 6.000,— Dazo boxenvuller met gesloten banden, 65 cm breed, geheel hydraulisch (nieuw) 12.000,— Prijzen zijn excl. B.T.W. Postbus 1/L.V. PoldersedijR la na 17.00 uur: A.J. Diepenhorst, 01871-1424 Chr. v.d. Veer, 01875-1551 20

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 20