O Naar een geïndividualiseerd landbouwbeleid! Zegge en Schrijve Bezoek "Rusthoeve" nu interessant zuidelijke landbouw maatschappij Met uiterste precisie en in een heel rustig tempo worden de bieten geschoffeld. De uitdaging is om zoveel mogelijk onkruid te vernietigen en zo mogelijk geen enkele jonge biet, want verlies van bieten tikt in de herfst bij de oogst flink door!! D eze week ben ik wat optimistischer gestemd over de situatie in de land- en tuinbouw. Dat is te danken aan een aantal ontmoetingen met jonge boeren: één bezocht ik op zijn bedrijf, de anderen sprak ik tijdens de eindles van de topkaderkursus. Dat optimisme baseer ik uitdrukkelijk niet op de aktuele situatie maar wél op het karakter en de ondernemingslust van deze jonge mensen. De wil om er ondanks alles wat van te maken heb ik duidelijk geproefd. Ook al weten ze maar al te goed dat ze het zelf zullen moeten maken. De lust is er blijkbaar nog wel: met eigen handen wordt de aardappelbewaarplaats op het bedrijf uitgebreid zonder dat er een derde aan te pas komt. Dat gebeurt dan niet uit weelde maar uitsluitend uit de wil om te overleven. Niemand van deze jonge boeren laat zich blijkbaar ontmoedigen door het huidige landbouwbeleid. Dat beleid wordt min of meer als een gegeven, of liever als een uitdaging, beschouwd waarvoor een oplossing gevonden moet worden binnen het eigen bedrijf. Ten minste één van hen liet blijken dat part-time farming ook Vrouwen in de Z.L.M. E nige tijd geleden sprak het Hoofdbestuur zich uit voor het zelfstandig lidmaatschap van vrouwen van Z.L.M,-le den. Direkt hebben een beperkt aantal vrouwen van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Deze week kwam een aantal vrouwen - niet de eerste beste - en bloc bij mij op kantoor zich als lid aanmelden. Ik moet zeggen dat dat een geheel nieuwe ervaring voor mij was. Maar wel positief. Niet alleen omdat deze vrouwen zich bereid to nen zich in te zetten voor de land- en tuinbouw maar ook omdat daarmee het draagvlak van onze organisatie wordt verbreed. Met deze verbreding kan de land- en tuinbouw zich beter wapenen tegen een dreigend isolationisme. Enige weken geleden waarschuwde de minister van ruimtelijke ordening, drs. Beelaerts van Blokland tijdens een lezing voor de kring Hulst voor een zich te veel isole ren van de land- en tuinbouw. Ik denk dat zo'n waar schuwing terecht is. We moeten om ons heen blijven kijken en ons terdege realiseren dat de landbouw geen eiland is maar een wezenlijk onderdeel van de maat schappij waar we ons niet van mogen vervreemden. VRIJDAG 13 JUNI 1980 67e JAARGANG NO. 3536 land- en tuinbouwblad een oplossing kan zijn. Ik wil best bekennen dat op zulke momenten mij de twijfel bekruipt of wij ons als land bouworganisatie niet al te pessimistisch opstellen over de toekomst van de land- en tuinbouw. Als dat zo is dan zouden we daarmee het zelfvertrouwen van deze jonge boeren natuurlijk niet bevorderen. In een stevige interne diskussie over dit punt werd gezegd dat wij als land bouworganisatie^ veel te veel moeite verspillen aan Den Haag en Brussel omdat daar toch niets van terecht komt. Veel beter zou het zijn wanneer de landbouworganisaties hun aandacht vrijwel uitsluitend zouden richten op het individuele bedrijf en het overheidsbeleid maar zouden laten voor wat het is. Ik moet (alweer) toegeven dat in dergelijke diskussies de twijfel dan op z'n minst is ge zaaid. "Praten wij als organisaties de boeren in de put?'" is een vraag die je jezelf best mag stellen. De moeilijkheid is dat onze inspanningen ten aanzien van het landbouw beleid eigenlijk nooit te waarderen zijn. Nooit weet je of niet dezelfde uitkomst bereikt zou zijn als je je er niet mee Dit jaar zijn door de proefboerderij "Rusthoeve" te Colijnsplaat 71 proeven aangelegd. Hiervan zijn 51 proeven aangelegd op het bedrijf zelf en 20 proeven op praktijkbedrijven. De verschillende gewassen hebben inmiddels een zo'n danige ontwikkeling doorgemaakt, dat de tijd nu is gekomen om in het veld interessante verschillen waar te kunnen nemen. Het Bestuur van de proefboerderij nodigt daarom belangstellen den uit voor een bezoek aan de proefboerderij. Voor individueel bezoek of kleine groepen tot 10 personen staat hiervoor in de maanden juni en juli de maandagmiddag ter be schikking. Afspraken voor grotere groepen kunnen geaccepteerd worden op de overige werkdagen en de dinsdag- en donderdagavond. Het Bestuur stelt het echter op prijs indien U zoveel mogelijk afspraken maakt voor overdag. (Adres: Noordlangeweg 42, 4486 PR Colijnsplaat, telefoon: 01199-253 of 01199-363 (kantoor). De inhoud van uw Land- en Tuinbouwblad: Samenhangend met de ZLM-ledenraadsverga- dering 2 juni j.l. in Bergen op Zoom en de daarop aansluitende exkursie door het westelijk deel van de provincie Noord-Brabant in dit nummer het ac cent op deze provincie. We verwijzen U naar: uitspraken van ir. Haenen van het CAR in Ze venbergen op pag. 7 en de betekenis van de Brabantse mestbank voor de akkerbouw; de kans die dijkgraaf Munters ziet voor land bouwers om mee te doen in de kwantiteits water schappen pag. 17 een toelichting op de trage procedure bij ruil verkaveling geeft ir. Lambregts eveneens op pag. 17 het verhaal van pootaardappelteler Ko Adriaanse uit Boonhil in Kruisland op pag. 12 en 13. bemoeid had. De waarheid zal dus wel weer in het mid den liggen. Wat we wel zeker weten is dat elk bedrijf in de land- en tuinbouw in feite anders is. Het is om die reden eigenlijk niet goed mogelijk middels "een beleid"' al deze bedrijven onder "één noemer"' te brengen. Dat zou een reden kunnen zijn te streven naar een meer individueel gericht landbouwbeleid d.w.z. naar een landbouwbeleid dat meer ruimte biedt voor individuele oplossingen aan gepast aan de praktijk van het bedrijf. Het lijkt mij op z'n minst de moeite waard om na te gaan waar zo'n "geïn dividualiseerd landbouwbeleid" toe kan leiden. I solationisme is gevaarlijk en leidt tot stilstand terwijl we juist meer dan ooit kreatief moeten zijn en nieuwe ideeën moeten inbrengen. De stem van de vrouw kan daar naar mijn mening een belangrijke rol bij spelen. Zeker als wij daarbij het aloude adagium "onderzoekt alle dingen en behoudt het goede' in het oog houden. OGGEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1