Stand van de groentegewassen I n het algemeen kan gesteld worden dat de groenten in de volle grond vertraagd groeien door het droge en schrale weer van de laatste weken. Op dit moment is er nog geen aanleiding om ernstige opbrengstderving te verwachten. Bovendien wordt op veel bedrijven beregend. De kwaliteit van de komkommers en tomaten valt nog steeds niet mee. De oogst van de rode paprika's is volop aan de gang. D e zetting van de tomaat heeft de laatste weken nogal stagnatie onder vonden van het schrale weer met lage luchtvochtigheden. Door de moei lijke zettingsomstandigheden in maart is de kwaliteit nog steeds niet optimaal. H et weer in de eerste helft van mei wordt gekenmerkt door een koude oostenwind en weinig zon. Dit heeft de ontwikkeling van de aspergesten gels afgeremd. Hierdoor is de aan vankelijk verkregen voorsprong doof de betrekkelijk zachte winter verlo ren gegaan. Landbouwschap: Overheidshulp voor fruittelers onvoldoende LANDBOUW SLACHTOFFER VAN EIGEN SUKSES Eigen Nederlandse genenbank voor tuinbouwgewassen in de maak Groenten onder glas Groenten in de volle grond In de vroege heteluchtteelt is de pro- duktie van start gegaan. Bij de gele tomaten zijn de berichten ten aanzien van de kwaliteit en de prijs niet optimistisch. De kwaliteit van de komkommers is wisselend. Op veel komkommerbe- drijven komt het pseudoslaverge- lingsvirus voor. De verschijnselen hiervan zijn niet te onderscheiden van het slavergelingsvirus dat door bladluizen wordt overgebracht in de vollegrondssla. Het pseudoslaverge- lingsvirus wordt echter overgebracht door de kaswittevlieg. Ook lijkt het ziektebeeld aanvankelijk op magne siumgebrek, waardoor de ziekte dik wijls moeilijk vroeg te onderkennen is. In vergelijking met verleden jaar wordt er tot nog toe meer sla aange voerd. De teelt en de afzet van ijs bergsla verlopen beter dan voorheen het geval was. De oogst van rode paprika's is nu in volle gang. Neusrot en krimp- GROENTEN IN DE VOLLE GROND andijvie, vroeg asperges bloemkool, vroeg kroten. vroeg peen, was-, ondergooiers peulen prei, winter rabarber, buitenteelt sla, vroeg spitskool spinazie, vers industrie aardbeien normaal scheurtjes komen regelmatig voor. Bij de paprika is er, in navolging van de tomaat, belangstelling voor tus senplanten. De aanvoer van aardbeien is in ver gelijking met verleden jaar aanmer kelijk gestegen. Oorzaken hiervan zijn: een vroeg seizoen, omschake ling naar produktievere rassen en een goede stand van de gewassen. Over het algemeen staat de winter- prei er goed bij. De verwachting is, dat door de aan houdende droogte de opbrengst van rabarber iets minder gunstig zal zijn. Op bedrijven waar spinazie regel matig wordt beregend, kunnen hoge opbrengsten worden verkregen. Door de hoge lichtintensiteit is het droge-stof-gehalte van de industrie spinazie relatief hoog en het nitraat gehalte relatief laag, hetgeen gunstig is. Het droge, zonnige weer verhoogt Gem. opbrengstverwachting 350 kg/are 40 kg/are 180 st/are 650 bos/are 625 kg/are 70 kg/are 325 kg/are 550 kg/are 850 st/are 275 kg/are 275 kg/are 250 kg/are 120 kg/are Mevrouw ir. Henny Roelofsen van het IVT, sekretaresse van de werk groep: "De Nederlandse veredeling teerde tot nu toe op genenbanken in het buitenland. Er is een vrije uit wisseling van zaad. Wat je vraagt krijg je meestal wel. Waarom we ons Manshoge sla-planten in een kas bij het Instituut voor de Veredeling van T uinbouwgewassen 18 dan toch druk maken voor een eigen genenbank? Je bent anders te afhan kelijk. Er hoeft maar een kleine kink in de kabel te komen en je krijgt je materiaal niet. Daarom moet Ne derland als belangrijk agrarisch ex portland zijn eigen kollektie veilig stellen". Verzameling Een genenbank kan het beste wor den omschreven als een zo breed mogelijke verzameling van plantma- teriaal. Een kollektie van uiteenlo pende erfelijke eigenschappen. De beste manier om die erfelijke eigen schappen op te slaan is door middel van zaad. Dat kan namelijk met be hulp van de diepvrieskist lang be waard worden. De genenbank zal straks een syste matische beschrijving bevatten van de eigenschappen van zoveel moge lijk herkomsten en rassen, waarin telers geïnteresseerd kunnen zijn. Uniformering Mw. Roelofsen: "Vroeger smaakten van streek tot streek bepaalde pro- dukten anders. Hun smaak was als het ware kuituur-historisch bepaald. Nu smaakt een tomaat, die van het zelfde zaad wordt gekweekt, overal hetzelfde. Er is een soort uniforme ring aan de gang, waardoor er van de kans op voertijdig schieten van de spinazie. Door het droge weer wordt in de vroege bloemkool zo hier en daar wel wat extra uitval en voortijdige vor ming van kleine kooltjes verwacht (boorders). De koude weersomstandigheden na de uitplant doen verwachten dat tij dig geoogst moet worden omdat dan, vooral bij scherp en zonnig weer, de andijvie snel kan doorschieten. De vroege uitplant van sla heeft veel geleden van ongunstige weersom standigheden. Er is daarom vrij veel uitval. De kwaliteit en de stand van later uitgeplante sla is aanmerkelijk beter. Op percelen die niet regelma tig worden beregend, is rand een veel voorkomend verschijnsel. De stand van de spitskool is in het algemeen goed. Wel is de groei de laatste weken op veel plaatsen tegengevallen. Dit is echter op het ogenblik nog geen aanleiding om aan te nemen dat het gewicht van de kolen bij de oogst onvoldoende zal zijn. Het Landbouwschap heeft minister Braks van Landbouw en Visserij op nieuw hulp gevraagd voor de fruit- teeltsektor, die in ernstige moeilijk heden verkeert. In een brief aan de bewindsman zegt het Landbouw schap, dat de reeds getroffen maatre gelen ontoereikend zijn voor een werkelijke oplossing van de struktu- rele problemen in de sektor. Ter ver betering van zowel de produktie als de afzetstruktuur is een pakket maa tregelen noodzakelijk, waarvoor het Landbouwschap in een eerder aan de minister aangeboden beleidspro gramma voor de fruitteelt de hoofd lijnen heeft aangegeven. Daarbij gaat het om de herinplant van boomgaar den, de verbetering van de afzet, het risiko van hagelschade en de be drijfsbeëindiging. De overheid zal een grotere bijdrage moeten verlenen aan de premie, die de fruittelers betalen om zich tegen hagelschade in te dekken. Het Landbouwschap denkt aan een extra maatregel in de vorm van een direkte premiebijdrage van 2% van het bij de Onderlinge Fruittelers Hagelverze- keringsmaatschappij (OFH) verze kerde bedrag. Naast een beleid dat is gericht op perspektief biedende be drijven is het noodzakelijk, dat een verantwoord sociaal beleid wordt gevoerd. Onrendabele bedrijven moeten daarom in de gelegenheid worden gesteld hun bedrijf te beëin digen. Een knelpunt vormt daarbij met name de boekwaarde van de boomgaarden en de eventuele rooi- kosten. In de fruitteeltsektor bestaat geen behoefte aan een partiële rege ling. De landbouw is slachtoffer geworden van zijn eigen sukses. Door toe passing van moderne technologie en research en de voordelen van het familiebedrijf in de landbouw is de produktie van de Europese landbouw drastisch gestegen, aldus Sir Henry Plumb, voorzitter van de Agrari sche Kommissie van het Europese Parlement, tijdens, de in Keulen gehouden bijeenkomst van de organisatie van de Europese Graanhan del: Coceral. De plantenveredeling in ons land zal binnen afzienbare tijd over een eigen genenbank voor tuinbouwgewassen beschikken. Een werkgroep, waarin alle veredelingsinstituten vertegenwoordigd zijn, doktert daar al sinds 1976 aan. Men is nu zover dat 1982 genoemd kan worden als het startjaar voor de tuinbouwgenenbank. Bij het Instituut voor de Vere deling van Tuinbouwgewassen (IVT) in Wageningen is de aanzet ertoe al aanwezig. Deze bijeenkomst werd tesamen ge houden met de Getreidehandelstag." Het vèrbruik heeft echter geen ge lijke tred gehouden met de sterk ge stegen produktie en dat leidde tot een aanmerkelijke toeneming van de zelfvoorzieningsgraad in geheel Eu ropa. Granen behoren daar echter nog steeds niet bij, vooral niet mais, waarvan ongeveer 50% van de be hoefte gedekt wordt (Joor import uit de Verenigde Staten. Sir Plumb wilde de problemen in de landbouw niet los zien van die in de industrie. Als derde landen onze industriële produkten kopen en daarmee het inkomen van de Europese konsu- ment op peil houden, moeten deze landen ook in staat gesteld worden goederen naar de Gemeenschap te exporteren en dat zullen dan meestal agrarische produkten zijn. Binnen de Gemeenschap moet voorzichtig omgegaan worden met nationale subsidies, waarbij gedacht moet worden dat de subsidies aan de landbouw'in het niet vallen bij die 4an de industrie, b.v. de textie lindustrie. x Aanpassing produktie Het is vooral een opgave voor de Europese boeren hun produktie aan te passen aan de marktbehoefte, wat geen gemakkelijke opgave is. Sir Plumb achtte dit de enige manier om het Gemeenschappelijk Landbouw beleid in zijn huidige vorm te be schermen. Hij dacht daarbij aan kwantificering in de zuivelsektor, strukturele maa tregelen in de wijnsektor en betere alles uit een ras kan verdwijnen, dat voor de veredeling toch nut kan hebben. Vandaar dat we hier in Wa geningen zoveel mogelijk variaties zoeken, zoveel mogelijk oude popu laties in stand houden". Zelf heeft Henny Roelofsen om die reden slq verzameld rond de Mid dellandse Zee. De Wageningse genenbank ziet er momenteel nog uit als een massa zakjes zaad en vele beschreven kaar ten. Rond 1982 moet alles zo syste matisch zijn bewerkt dat de hele zaak de komputer in kan. Die moet dan snel kunnen vertellen wat er bij een bepaalde vraag aan eigenschappen nodig en voorhanden is. "Al blijft het oog van de kweker altijd een be langrijke faktor", zo tektn mw. Roe lofsen aan. kwaliteitskriteria en prijsstelling bij voergranen. Komen de boeren niet zelf met op lossingen dan lopen zij het gevaar dat mensen met weinig verstand van landbouw de maatregelen voor hen zullen nemen en dat zal op lange termijn weinig zin hebben. Zelfverzorging Dr. Wachter van de Europese Kom missie legde er de nadruk op dat de Gemeenschap in zijn totaliteit niet zelfverzorgend kan zijn en voor ver schillende produkten netto-impor teur zal blijven, bijvoorbeeld bij plantaardige oliën en vetten, waarbij ongeveer 75% van de behoefte ge dekt moet worden door importen, voor de eiwitvoorziening is dat zelfs Daarnaast echter dient bedacht dat deze importen ook voor een groot deel oorzaak zijn van de overschot ten in de Gemeenschap. In totaal voert de Gemeenschap jaarlijks een equivalent in van 10 miljoen ha, wat overeenkomt met 11% van de totale bebouwbare oppervlakte in de Ge meenschap. Autarkiegedachte verwerpen Dr. Tietmeyer van het Duitse minis terie van Ekonomische Zaken ver wierp de autarkiegedachte. Tegen over de importprodukten zou de Gemeenschap een lange lijst van produkten moeten stellen, waarvan men een overschot kent. Zou men, aldus dr. Tietmeyer de zo geroemde zelfverzorging als uit gangspunt voor het beleid nemen, dan houdt dat in dat wereldhandel niet meer mogelijk is. Liberalisering van handel Philippe Neeser, vertegenwoordiger van de Franse landbouw wees volle dige liberalisering van de handel in agrarische produkten met derde lan den af. Het standpunt van de Duitse buitep- landse handel, vertolkt door de heer Kampfmeyer was: Openheid naar de wereldmarkt zo veel als mogelijk, veiligstellen van de voorziening zo veel als noodzakelijk. Dat mag ech ter geen alibi voor overproduktie zijn. Hij was overigens voorstander van een belasting op substituten bij in voer in de Gemeenschap, ofwel op neming daarvan in een marktorde ning. Positieve resultaten Bij alle diskussies over de tekorten in het EG beleid wordt wel eens verge ten dat er ook positieve zaken zijn, aldus dr. Wachter. Zo resulteert uit het verschil van uitvoerrestituties op gerst en importheffingen op mais een financiële opbrengst, die weer voor 10% aan de lidstaten moet worden gerestitueerd. De enige sektor die positieve resul taten boekt qua opbrengst is aldus dr. Wachter de graansektor. Voorts vormt de landbouwpolitiek een bij drage in de politiek van de buiten landse handel, waarvan de uitgaven op de landbouw rusten, in welk ver band hij wees op de re-export van geïmporteerde suiker als gëvolg van politieke verplichtingen. Informatie Onverwachte interventies, aanpas singen van de groene koersen kosten de handel veel geld, omdat men daar vanuit Brussel niet tijdig over inge licht wordt. De prijsaanpassingen geven de han del niet zozeer moeilijkheden, als wel dat deze niet tijdig bekend gemaakt worden aan de handel. Dr. Wachter van de Europese Kommissie meende dat door de reeds jarenlang voort durende inflatie prijsbesluiten niet lang van te voren bekend gemaakt kunnen worden. Daarnaast is het ar senaal van beleidsmaatregelen zo omvangrijk en gekompliceerd dat het besluitvormingsproces steeds moeizamer wordt. De handel moet, aldus Dr. Wachter wennen aan het idee dat tijdige in formatie over prijsbeslissingen niet meer mogelijk is, omdat het niet uit voerbaar is. Eenheid naar buiten De Europese Gemeenschap treed ei genlijk alleen nog naar buiten op als eenheid, aldus Alfred Strothe, uitge ver van het Duitse vakblad Ernah- rungsdienst en voorzitter van een op de bijeenkomst georganiseerde fo- rumdiskussie. Steeds meer wordt duidelijk, aldus de heer Strothe, hoe zeer opvattingen en daarmee samen hangende ekonomische maatregelen van lidstaat tot lidstaat uiteenlopen. Hij wees op het vlammende pleidooi van minister Ertl inzake zijn oproep tot Europese solidariteit. De oplossing van het landbouwpro bleem en daarmee samenhangend Euromarktprobleem noemde hij dé grote uitdaging tot het jaar 2000. Naar opvatting van Ertl moet het ge meenschappelijk Europa in het krachtenspel van de wereldmachten een stabiliserende demokratische faktor zijn. Of we blijven gezamenlijk vrij of ieder land wordt ondergeschikt gemaakt aan een niet zelfgekozen andere ho gere macht. vdw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 18