Oppervlakte akkerbouw gewassen Wat groeit alles hard, ook het onkruid! Oude aardappelen vernietigen i.v.m. infektie Landbouw op braderie Middelburg Dijkverzwaringswerken... Het is goud wat er valt!! Regionale gevolgen produktiebeperking suiker Er zijn zo van die momenten, dat je als schrijver van "de Westhoek", er echt mee zit wat je nu toch eigenlijk weer eens aan de lezers mee moet delen. Deze week is dat echter geenszins het geval. Wanneer je nu de landerijen beziet kun je wel schrijven. Wat is het gegroeid en wel in een zeer kort tijdsbestek, 't Is in verschillende delen van de Westhoek zo, dat wan neer we het zelf hadden kunnen laten groeien, we het haast niet sneller hadden kunnen laten gaan. Overigens is de hoeveelheid regen die er geval-, len is, zeer uiteenlopend. Er zijn plaatsen waar het 20 mm geregend heeft, maar er zijn ook plaatsen waar het 30 mm en meer heeft geregend. Niet alleen de gewassen groeien hard, ook het onkruid doet zijn best. Waar we anders 14 dagen voor kregen bij het wieden, moest dat nu in een week tijds gebeuren. Nu, dat lukt dan niet altijd en dan is er snel een kleine achterstand te bespeuren. Wanneer we de verschillende gewassen onder de loep nemen, dan mogen we wat de bieten betreft zeggen dat ze er goed voorstaan. Vooral de vroeggezaaide percelen, doen het geweldig. Het plantental per ha is iets aan de ma gere kant maar dat behoeft nog niet al te nadelig te werken op de op brengst. Ook de aardappelen zijn goed bijgetrokken, vooral op de zachte grond staan ze prima. Óp de zwaardere grond is de stand wel wat minder maar dat is bijna ieder jaar zo. De eerste bespuitingen voor het ziek zullen spoedig worden uitgevoerd. De tarwe die reeds goed stond, houdt zich prima, 't Is nu zorg om ze ziek- tevrij te houden. De zomergerst heeft zich na de regen redelijk hersteld en er zijn echt mooie stukken waarvan we een redelijke opbrengst mogen verwachten. De karwij is niet al te lang maar de bezetting lijkt wel goed. Erg vroeg zal de karwij niet zijn. Ook het graszaad heeft zich na de regen goed hersteld en van diverse percelen is er bij een goed beschot echt wel wat te ver wachten. Zo gaat het in de landbouw, de ene week is men pessimistisch en zijn de verwachtingen laag gespannen. De andere week is men optimistisch en ziet men het allemaal wel weer zitten. We zullen deze toestand van 't jaar nog wel meer meemaken en hoe de uiteindelijke opbrengsten zullen uit vallen valt nu echt nog niet te bepa len. Op SCHOUWEN-DUIVELAND is in de laatste week van mei en de eer ste week van juni zeer veel werk ver zet kunnen worden wat betreft de verzorging van de gewassen. Het weer gaf daartoe mede aanleiding, evenals in de gehele maand mei. In eerst ge noemde tijd is er echter maar 10-15 mm regen gevallen en dit eigenlijk alleen van een zaterdag op zondag. Dit betekende wel een flinke opfris- ser, maar in het algemeen toch een tekort om de achterstand in groei van vooral de korte gewassen in te halen en/of de droogteverschijnselen op te heffen. Wel kon het zaaien/planten afgewerkt worden, maar droge en/of te droge omstandigheden zullen be palend zijn voor de verdere groei/op komst. De meeste wintertarwe staat nu in de aar, en nog steeds is dit gewas ge zond. Tracht het ook zo te houden. Zie het artikel "Bestrijding afrij- pingsziekten" in het vorige nummer van dit blad. Bij de suikerbieten zijn er nog verschillende percelen, die niet goed doorgroeien. Achterstand in groei in de beginfase is moeilijk in te halen. Vele percelen gaan goed door en geven een mooie stand te zien, maar toch missen we nogal eens het gewenste aantal planten. Luizen, die een bedreiging vormen (perzik bladluis) komen tot nu toe niet van betekenis voor. Let wel op radiobe richten t.a.v. dit facet. De aardappe len op de zachtere gronden gaan lekker door, op de zware grond wat moeilijk (te droge omstandigheden). Het wordt weer tijd voor bestrijding of eigenlijk het voorkómen van het "kwaad". Het is gewenst hiermee reeds een begin te maken, wanneer de planten in de rij elkaar beginnen te raken. Onder droge omstandighe den is het niet meer gewenst om de aardappelen nog aan te aarden, daar dit te veel vochtverlies en wortelbe schadiging geeft. Hier en daar zijn er nogal eens hopen "oude" aardappe len te zien. die reeds sterk uitgelopen zijn. Deze zijn vaak infektiehaarden voor de aardappelziekte. Het is noodzakelijk deze opslag te vernieti gen. Op deze wijze kunnen deze 14 vroege infektiebronnen geen kwaad meer aanrichten. Voorkomen is be ter dan genezen. Bij de erwten moe ten we blijven oppassen voor de erwtengalmug. Verschillende perce len zijn reeds infekteerbaar. Deze galmug veroorzaakt knopmade (ver nietiging van de bloembodem). Al leen de galmuggen zijn te bestrijden (ongeveer tegen de bloei). Soms is één keer bestrijding met parathion niet voldoende. De plantuien doen het vrij goed. De zaaiuien hebben veelal moeite en ook nogal eens een dunne stand. Bovendien zijn er ook in dit gewas nog al problemen met het onkruid. De bestrijdingsmidde lenrekening zal in vele gevallen hoog uitvallen, maar zonder een juiste on- kruidbestrijding kan het ook niet. Hopelijk niet tevergeefs. In tegenstelling tot vorig jaar, wor den we nu op Walcheren niet gehin derd in de uitvoering van ons beroep door overvloedige regenval. Toen in de maand mei 122!/> mm regen, dit jaar 12 mm volgens onze waarne mingen. In de eerste helft van juni vorig jaar viel er nog 50 mm. De regenval in het weekeind van 31 mei was zeer welkom en heeft vooral voor de kleinere gewassen zeer gun stig gewerkt. De hoeveelheid was echter nog zuinigjes en bedroeg voor ons gebied 12-20 mm. We zitten met de neerslag hoeveelheden van de laatste maanden aan de lage kant. De gewassen hebben met de uitbreiding van het bladapparaat en toename van de zonneschijn, in toenemende mate behoefte aan water. Het komt er op neer dat al vroeg in het groei seizoen, de vochtvoorraad in het be- wortelbare deel van de grond sterk geslonken is. Voor de komende'tijd hopen we dan ook op wat regen van betekenis. Overigens verlopen de veldwerkzaamheden zeer gunstig. Regenverlet komt niet voor. Op de meeste bedrijven zijn er dan ook geen arbeidspieken, maar kan het werk op tijd en in normale arbeids tijd worden verricht. In de bieten en zaaiuien moet nog wel wat onkruid- bestrijding met de schoffelmachine en in handwerk worden verricht. Op de veehouderijbedrijven is het kuilen van voordrooggras vlot verlopen en ook de hooiwinning tot op heden eveneens vlot. De hergroei van het gras op de later gemaaide percelen is maar matig zodat de grasvoorraad snel vermindert. Desondanks is door de goede kwaliteit van het gras de melkgift zeer goed. Dit voorjaar zijn er ook weinig gevallen van kopziekte voorgekomen. Hoewel de gewassen wat hun ontwikkeling betreft zeker niet op hun voorraad zijn is de groei de laatste weken goed geweest. Vooral de bieten en ook aardappelen op de wat lichtere opgevoerde grond groeien goed. Op de zwaardere grond zijn er percelen waar de aard- Als we vanuit "Tholen en St. Phi- lipsland", de stand van de gewassen bezien dan gaat de droogte toch wel goed merkbaar worden. Vooral de westkant heeft wel erg weinig regen gehad. De tarwe staat er gezond voor en tegen meeldauw is dan ook weinig of niet gespoten. Wel tekenen zich nu de droogtegevoelige plekken duide lijk af. Ook de aardappelen op de zwaardere gronden staan er maar heel matig bij. Sommige percelen zelfs slecht voor de tijd van het jaar. Voor de konservenerwten moet er nu toch nodig regen komen want over een maand moet deze oogst aan de kant zijn en dat is maar even meer. Op de veehouderijbedrijven wordt het ook erg moeilijk om voldoende graTTe blijven houden. Menigeen zal dan ook verzuchten, hadden we maar zoet water, zoals veel van onze kollega's in den lande. Het Zuid- Westen komt zodoende in een erg nadelige positie ten opzichte van de rest van het land. Het blijven aandringen op een zoete Grevelingen en een zoet Zoommeer is zonder meer noodzakelijk. Dat dit, helaas op een hardp manier zal moeten gebeuren om resultaat op te leveren is zonder meer duidelijk want met de landbouwbelangen wordt maar heel weinig rekening meer gehouden. Dat ervaren ook de landbouwers die met hun gronden grenzen aan de dijkverzwaringswer ken tussen Stavenisse en St. Anna- land. Met de belangen van mensen, die unaniem hebben meegewerkt om de dijkverzwaring zo snel mogelijk te kunnen doen plaatsvinden wordt wel gesold. Op verschillende plaatsen stond de grond dras van het zeewater, zodanig dat je eind mei niet met trekkers op het land kon komen. Ingezakte af wateringen, stilstaande of kapotte pompen en lozingen op het polder water zijn schering en inslag geweest. We doen van deze plaats dan ook een dringend beroep op het Landbouw schap deze zaken stringent te volgen. Zo, dat de ontstane schade, die we nu nog niet kunnen overzien, op objek- tieve wijze bepaald wordt en vergoed. Want: Miljoenen gegeven? Voor de zee en haar leven? Voor een krab en een kreukel? En wat milieu"gepeupel"? Akkoord. Dat daartoe: het gewas wordt ver moord de grond wordt verstoord is wel zo ongehoord dat het niet kan verwoordt. In de bieten moet nog wel wat on kruid worden "bestreden". appelen wat moeite hebben met de beworteling. Bij de wintertarwe zagen we ook en kele percelen die toch wat tegenvie len in ontwikkeling. Mogelijk had op deze percelen, achteraf bekeken, de stikstofbemesting wat hoger kunnen zijn. Door de aanhoudende droogte is een vroegtijdige tweede bemesting ook niet tot zijn recht gekomen. Voor de bruine bonen is het op sommige percelen ook te droog om een volle dige opkomst te krijgen. Dit kan later erg vervelend zijn in verband met een ongelijkmatige afrijping. Tijdens de braderie in Middelburg op 20 en 21 juni zal de Walcherse land bouw zich presenteren. Deze krijgt hier een mooie gelegenheid wat meer bekendheid omtrent het wel en wee van de landbouw onder de burgers, die weinig met de agrarische sektor in aanmerking komen, uit te dragen. Eén en ander zal zeker kunnen bij dragen tot een betere onderlinge ver standhouding tussen stad en platte land in ons gebied. Wie belangstelling heeft in de diverse proeven die genomen worden op de proefboerderij "Rusthoeve" te Co- lijnsplaat zal in de komende tijd wel aan zijn trekken kunnen komen. Wat betreft de plantenteelt en gewasbe scherming valt er zeker wat te leren. De Stichting NAK heeft onder staand voorlopig overzicht van de oppervlakte granen, peulvruchten en fijne landbouwzaden in ha. waar voor keuring is gevraagd in 1980, gepubliceerd. Ter vergelijking de definitieve aan gifte cijfers van het oogstjaar 1979. Samenvatting per gewas: 1980 1979 Wintertarwe 4254 4128 Wintergerst 418 391 Winterrogge 481 696 Zomertarwe 934 882 Zomergerst 2230 2510 Zomerrogge 30 28 Haver 105? 1333 1980 1979 Ronde groene erwten 657 356 Schokkers 65 92 Overige peulvruchten 98 206 Vezelvlas 3440 2820 Winterkoolzaad 13 7 Overige fijne landbouwzaden 46 42 Volgens een opgave van de NAK gelden voor aardappelen de volgen de aangiftecijfers: 1980 (voorlopig) 33.800 ha. 1979 (goedgekeurd) 31.818 ha. Per keuringsgebied: 1980 1979 Friesland/Groningen 12920 ha 12596 ha Noordoost Nederland 3786 ha 3759 ha Noordzeepolders 13950 ha 14102 ha Rivierengebied 323 ha 333 ha Delta Nederland 2819 ha 2826 ha Dat gezegde werd in het "LAND VAN ALTENA EN BIESBOSCH" in vroeger dagen veel gebruikt als na een droge periode vooral in het voor jaar enkele regenbuien de gewassen opfristen en weer nieuwe impulsen gaf om te ontwikkelen. Daar in die dagen de hulpmiddelen als b.v. kunstmest, bespuitingen en beregening nog niet gebruikt werden, waren de weersomstandigheden van nog groter belang. En als wij in de maand mei van dit jaar een rekord breken wat de droogte aangaat van 130 jaar is dit wel vermeldenswaard. Het polderbestuur moet ons dan ook in zo'n periode van een hogere wa terstand voorzien. Met een waterbeheersing die na de ruilverkaveling is ontstaan wordt daar niet optimaal gebruik van ge maakt, want als er landbouwers zijn, die niet voldoende water hebben om te beregenen is dat geen goede zaak. De opbrengsten in zijn geheel van de landbouw zijn in de laatste jaren steeds omhooggegaan, maar naar ekonomische maatstaven blijft de geldelijke opbrengst steeds meer achter met als gevolg nog meer aan tallen, eenheden en oppervlakte's om zodoende een wat hoger inko men te verkrijgen; wat inderdaad nodig is om de steeds hogere prijzen die wij voor alles moeten betalen. Brussel begint wel op een drama te gelijken dit jaar van de 7,9% verho ging dat reeds achterhaald is, krijgen wij maar 5%. Ook het geval Enge land is om de goede vrede opgelost. Met wel vele financiële gevolgen voor de andere lid-staten. Voor Ne derland is het volgens vele ingewij den een levensbelang dat de E.E.G. blijft bestaan. Ondanks de hogere bijdrage die men moet betalen. We zullen dan maar hopen dat alles nog in goede banen geleid zal wor den en dat de landen zich wel moe ten realiseren dat een verdeeld Eu ropa een zwakke gemeenschap wordt. De stand van de gewassen: De wintertarwe staat er goed voor en is best ontwikkeld, de zomergerst schijnt minder tegen de droogte te kunnen en blijft wat achter in ont wikkeling. Aardappelen op de zware grond blijven wat achter, vroege, welke be regend zijn, hebben een goede stand. De bieten zijn goed gegroeid na de regen, alleen de overgezaaide perce len blijven wat achter. De mais staat op percelen met een slechte struktuur erg ongelijk. Op lichtere gronden een goede stand. De voorraad voordroogkuil is aan de matige kant, veel percelen is wei nig vanaf gekomen, alleen het produkt is beter dan verleden jaar. We zullen hopen dat de zomer maand datgene zal brengen wat wij verwachten; mooi weer en op zijn tijd regen. De meest konkurrerende suikerbie ten-producerende regio's van de Eu ropese Gemeenschap liggen in Frankrijk, het zuiden van de bonds republiek Duitsland, België en Ne derland. De opbrengst per hektare is in die gebieden aanzienlijk groter dan elders. Deze mededeling is door de Kom missie verstrekt aan de Franse socia list Daniel Percheron, die zich zorgen maakt over de overwogen beperking van de produktie-quota voor sui- ker.% De Kommissie heeft laten weten, dat wie het voorstel tot verlaging van de quota's juist wil beoordelen, het voorgestelde produktiekader (10,5 miljoen ton witte suiker) moet ver gelijken met de gemiddelde produk- tie binnen het maximum-quotum in de voorafgaande verkoopseizoenen (10,4 miljoen ton). "Dan blijkt zon der meer, dat de verlaging voorna melijk het gedeelte van de eerder toegewezen quota's betreft dat niet door de producenten werd volge- maakt."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14