METASYSTOX-R Geen vergelingsziekte door bladluisbestrijding met KORTE WENKEN C.A.R.- Zevenbergen Flauwe markt voor inlandse tarwe Meer tarwe in mengvoeders Sterke daling groothandelsprijzen Export niet onbevredigend Internationale aardappelmarkt Pool van van Beveren wordt gekontinueerd De groothandelsnoteringen voor aardappelen op de beurs in Rotterdam zijn gedaald tot een niveau dat niet meer voor mogelijk werd gehouden, aldus mededelingen van het Produktschap voor Aardappelen. Vanaf begin januari liepen reeds de prijzen van de 35/50 mm maat terug, terwijl de laatste weken de daling van de aardappelen 50 mm opwaarts zich zeer sterk manifesteerde. Het aanvankelijk grote prijsverschil tussen de kleine en de grote materi is veel kleiner geworden. Op 3 maart bedroegen de groothandelsprijzen van Bintjes 35/50 mm nog 12 en per 27 mei 7,50 per 100 kg. Voor Bintjes van 50 mm opwaartse waren deze prijzen respektievelijk 27,00 en 11,00 per 100 kg. Dat de prijzen van de grote aardappelen zo lang op peil bleven is te danken aan de goede vraag van de fritesindustrie. Konkurrentie vroege aardappelen Tot midden mei werd door de maalindustrie ongeveer 190.000 ton inlandse tarwe van de oogst 1979 aangekocht, wat ongeveer 10.000 ton minder is dan in de overeenkomstige maanden in 1979, aldus medede lingen van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Het aandeel inlandse tarwe dat in de periode van 12 augustus t/m 19 april door de Nederlandse maalbedrijven werd verwerkt bedroeg 17.7% ver geleken met 19.6% vorig seizoen. Het aandeel andere EEG tarwe steeg van 54,1% tot 56,7%, het aandeel derde landentarwe daalde van 26,3%> tot 25,6%. Produktschap voor Aardappelen Nu er in de Gemeenschap in het al gemeen en ook in Nederland steeds meer vroege aardappelen uit de Middellandsezeelanden verkrijgbaar zijn, wordt de druk op de inlandse aard.appelen steeds groter. De prijzen voor de telers liggen nu vér beneden de kostprijs, inklusief de bewaarkosten' Zij komen ongeveer overeen met de voerprijs. T ermijnmarkt De termijnmarkten van oogst 1979 hebben een gans ander verloop te zien gegeven dan dat van andere oogstjaren. In het najaar van 1979 was men nog vrij optimistisch over het prijsver loop, mede door goede verwachtin gen omtrent de export naar Enge land.^ In de loop van het seizoen brokkel den de prijzen evenwel af, om aan het eind nog wat op te lopen, als ge volg van de afwikkeling van de nog openstaande kontrakten. Export gestegen Tot 1 mei werden 698.000 ton kon- sumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd, wat 5% meer is dan vorig jaar. De exportprijs van oogst 1979 was AKKERBOUW TO PROL IN AARDAPPELEN komt de laatste jaren niet zoveel meer voor. De bladeren gaan bij deze ziekte rollen en worden paarskleurig. Wilt U deze ziekte voorkomen, dan moet U nu tussen 10 en 15 juni een bespuiting uit voeren met een bladluisbestrij dingsmiddel. Zijn de verschijnse len van toprol eenmaal zichtbaar, dan heeft spuiten geen zin meer. MET EEN BESTRIJDING tegen afrijpingsziekten in tarwe, moet U wel wachten totdat alle aren aanwezig zijn. Het middel moet op en tussen de pakjes van de aar terecht komen. Spuit daarom ook bij windstil weer. Volgens voorschrift moet het spuiten ge beuren tot begin bloei als alle aren aanwezig zijn. De aangegeven tijd is dus maar kort. ZOALS IEDER JAAR het geval is, komen er in de granen weer stikstofbanen voor. Het schijnt toch wel moeilijk te zijn deze te voorkomen. Hebt U zich al afge vraagd wat de oorzaak kan zijn? Naast een minder fraai gezicht is het ook schadelijk. Wat er op de ene baan teveel ligt, ligt er op de andere te weinig. Probeer de oor zaak op te sporen, dan kunt U dit wellicht de volgende jaren voor komen. LUIZEN IN GRANEN doen meestal niet zoveel kwaad. Elke tarwe- en elke gerstplant kan zon der moeite wel 2 of 3 "kostgan gers" houden. Grote aantallen kunnen wel zuigschade veroorza ken. Bestrijden is nodig als tijdens 10 wat hoger dan die van twee voor gaande jaren. Duitsland bleef de grootste afnemer met 470.500 ton (462.500). Naar En geland gingen 51.000 ton vergeleken met 1000 ton vorig jaar. Italië was een belangrijk afnemer met 73.000 ton tegen 57.000 ton vorig seizoen. Gestegen importen Van oogst 1979 werden van 1 juli tot 1 mei 120.000 ton late aardappelen ingevoerd, voornamelijk uit Duits land (94.000 ton). Een belangrijk deel van de Duitse import was be stemd voor de zetmeelindustrie. Aan vroege aardappelen van oogst 1980 werden van 1 januari tot 1 mei 1152 ton ingevoerd, vergeleken met 1434 ton vorig jaar. Italië was de grootste afnemer'met 475 ton (456); gevolgd door Spanje met 364 toi*(149); Canarische eilan den met 220 ton (272); Marokko met 49 ton (373). Voeraardappelen Tot 1 mei werden 14.500 ton voe raardappelen ingevoerd, waarvan 75% uit Duitsland en 25% uit Frank rijk, de gemiddelde importprijs was 4,65. vdw de bloei 30% van de halmen zijn bezet of na de bloeiperiode min stens 70% van de halmen zijn bezet met bladluizen. Een tweede be spuiting kan nodig zijn. Denk aan de veiligheidstermijn van 4 weken. DE BESTRIJDING VAN phy- tophthora is een noodzakelijk kwaad voor de oogst van een ge zonde partij aardappelen. De bes mettingsbron is als regel niet op uw percelen aanwezig, maar komt van andere plaatsen, zoals afval hopen, opslag in andere gewassen e.d. U moet daarom ook met de bestrijding op deze besmettings bronnen beginnen. Bestrijd dus het kwaad aan de basis. VEEHOUDERIJ IN ONS GRILLIG KLIMAAT ben je als graslandgebruiker sterk afhankelijk van natuurlijke re genval. Wanneer een periode van droogte invalt, moet U met het inzetten van de regeninstallatie nooit wachten tot de eerste droog teverschijnselen zichtbaar worden. U bent dan altijd te laat. In het algemeen is een watergift van 25 a 30mm per ker voldoende. Bij aan- Een overvloedig aanbod van oude aardappelen heeft in de gehele Ge meenschap tot matig zelfs lage prij zen geleid, aldus mededelingen van het Produktschap voor Aardappelen. De laatste weken zijn overal de prij zen verder ingezakt. De oogst en af zet van vroege aardappelen uit het Middellandse Zeegebied verliep aan vankelijk normaal. Italië is daar de belangrijkste lever ancier, vanwaar minder goed weer en stakingen in mei wat minder aardappelen op de EG markten werden aangevoerd. Het kleinere kwantum dat in Duits land en Frankrijk aan de markt kwam werd dan ook tegen hogere prijzen verkocht dan vorig jaar. In de Duitse groothandel noteerde men 80,per 100 kg vergeleken met 50,-tot 60,- vorig jaar. In Duitsland brokkelden de prijzen af van 16,- in januari voor gesor teerde aardappelen tot thans rond 11. Tot 20 mei werden in Duitsland 73.000 ton vroege aardappelen inge voerd, vergeleken met 89.000 ton vorig jaar en 86.000 ton in 1978. In Frankrijk daalden de prijzen ge leidelijk tot thans rond 9,- voor Bintjes, 35 mm opwaarts. Er is een bedrag van 6 miljoen francs beschikbaar voor het uit de markt nemen van overschotten. De telers willen de minimummaat op 40 mm brengen in plaats van zoals thans 35 mm. Daaraan is, althans tot nu toe geen gevolg gegeven. De im port van vroege aardappelen ligt on geveer op het niveau van vorig jaar. In Engeland konden de prijzen zich nog vrij lang op een betrekkelijk goed niveau handhaven. Dit on danks een import van een 86.000 ton overwegend Nederlandse aardappe len. De transportkosten vormen een be hoorlijke hindernis en geven daar mee de Britse markt een duidelijke bescherming. In België liggen de prijzen op rond 10,— en lager. Wel handhaaft zich een goede vraag naar grote maten van de kant van de fritesindustrie die in juni en goeddeels ook in juli nog graag aardappelen oude oogst ver werkt. houdende droogte zal na één week opnieuw moeten worden beregend. UIT PROEVEN BLIJKT tel kens dat met het weiden op perce len, welke eerst gemaaid zijn, een goede opfok is te verkrijgen. Bij goed gras mag het leeftijdsverschil in de groep circa een half jaar be dragen. De minimum leeftijd moet wel minstens 4 maanden zijn. Een korte weideperiode, zodat de kal veren immuniteit tegen maag darmwormen kunnen opbouwen, biedt zeker mogelijkheden. Zorg dat ook bij een beweidingsperiode het weiden gebeurt op voorge- maaide percelen. VERRIJKING VAN KENNIS, geeft meer zekerheid en zelfver trouwen. Gelukkig bieden de proefboerderijén in de zomer maanden gelegenheid om wat meer ervaring op te doen. Op de proefboerderij "Cranendonck" te Maarheeze worden dit jaar voor alle veehouders op 25 en 26 juni open dagen gehouden. Laat deze gelegenheid niet voorbij gaan en reserveer al vast een dag. Wellicht kunt U er gezamenlijk met enkele kollega's heengaan. Het spaart energie en is nog gezelliger ook. Flauwe tarwemarkt In maart en april was de markt voor inlandse tarwe flauw gestemd en in de eerste weken van mei was de prijs beduidend lager dan de geldende referentieprijs. Er ging die maanden weinig inlandse tarwe naar de mengvoederindustrie vooral door de konkurrentie van de Britse voertarwe. Niettemin is van oogst 1979 meer inlandse tarwe in de mengvoeders verwerkt dan vorig seizoen. In de periode augustus 1979 t/m april 1980 werd, op basis van gege vens van een 50-tal mengvoederbe- drijven ongeveer 220.500 inlandse tarwe voor veevoeder verwerkt, ver geleken met ongeveer 100.000 ton in de overeenkomstige periode van 1978/79. Nadat de mogelijkheid tot interven tie bekend geworden was, liep de prijs op tot een peil dat in mei toch nog 50 tot 60 ct/100 kg beneden de referentieprijs lag. Dit omdat bij af wijkende kwaliteiten door het inter ventiebureau kortingen worden toe gepast. Gestegen uitvoer Tot 20 mei werd dit seizoen 219.500 ton tarwe naar lidstaten afgezet ver geleken met 242.000 ton vorig sei zoen, waarvan 122.100 ton naar Duitsland ging en 96.100 ton via België naar derde landen, althans voor een belangrijk deel. De regel rechte uitvoer naar derde landen steeg van 1700 ton tot 4300 ton. Situatie gerstmarkt Het CBK nam slechts bescheiden hoeveelheden brouwgerst uit de markt. Naar andere lidstaten werd dit seizoen 14.500 ton brouwgerst verkocht, 2200 ton meer dan vorig seizoen. Konkurrentie van Franse gerst liet de prijzen van inlandse gerst dalen, waarna in mei enig herstel optrad. Tot 20 mei ging 24.600 ton inlandse gerst naar andere lidstaten 35.600 ton minder dan vorig jaar. Ingevoerd werd uit andere lidstaten tot 20 mei 259.000 ton, of 59.000 ton meer dan vorig seizoen. In maart en april liep de inlandse haver goed weg, doch in mei was er nagenoeg geen vraag meer. Tot 20 mei ging 33.400 ton haver naar an dere lidstaten ongeveer 3800 ton meer dan vorig jaar. In rogge ging bijzonder weinig meer om. Gerealiseerde graanprijzen In maart werden de volgende prijzen gerealiseerd, waarbij de prijzen van februari: tarwe 45,95 (46,25); rogge/ 45.80(45,60); haver 43,20 (42,-); gerst 44,80 (45,10); zomer- gerst45,05 (45,35); brouwgerst 44,45 (44,40). In februari en maart lagen de gerea liseerde prijzen voor tarwe tot 1,85 beneden de van de refertnieuwe prijs afgeleide telersprijs. De telersprijzen voor rogge en gerst waren gemiddeld 0,45 en 2,70 hoger dan de afge leide interventieprijs. De prijzen van haver lagen gemid deld 6,50 beneden het niveau van de afgeleide drempelprijs. E.E.G. graanbalans De export van tarwe uit de E.E.G. is nagenoeg gerealiseerd, nadat de overgangsvoorraad door de Kom missie is vastgesteld tot 6,0 a 6,4 mil joen ton. Op te merken is dat de voedselhul- 2 c <u t: <u TJ pleveranties een aanzienlijke achter stand vertonen. Ook voor gerst is de uitvoer naar derde landen nagenoeg voltooid. Oliehoudende zaden Van de kool/raapzaadoogst was met 13 april ongeveer 80% van de totale oogst in de Gemeenschap afgezet. Er is nog een onverkochte interventie- voorraad van 14.700 ton. De totale oogst bedroeg 1.182.000 ton. Peulvruchten voor veevoeder Tot en met februari werden in de Gemeenschap 181.800 ton erwten, tuin- en veldbonen onder kontrole gesteld en met steun door de vee voederindustrie verwerkt. Daarvan hadden 118.200 ton be trekking op erwten en 63.600 ton op tuin/veldbonen. Het Nederlandse kwantum bedroeg respektievelijk 55.700 ton en 25.200 ton. In maart en april werden in Ne derland nog 11.500 ton erwten en 9700 ton tuin/veldbonen onder kon trole gesteld. Vanaf het begin van het seizoen was dat respektievelijk 102.100 ton ver geleken met 76.900 ton vorig seizoen. Peulvruchten voor konsumptie In mei viel na een aanvankelijk prijshoudende markt, de vraag naar groene erwten vrijwel geheel weg, wat aflopende prijzen tot gevolg had. Konkurrentie van Britse zijde drukte de prijzen van schokkers. De afzet mogelijkheden van bruine bonen en kapucijners op de binnenlandse markt waren slechts gering. In maart en april konden 3500 ton bruine bo nen naar Cuba worden afgezet. Gedaalde prijzen karwijzaad De prijzen van karwijzaad stonden sterk onder druk. De voorraden zijn vrij ruim. Na enig aantrekken van de prijzen van blauwmaanzaad in maart en april, was de markt in mei in reaktie. Voor groene erwten, kapucijners en bruine bonen hebben de telers In fe bruari en maart hogere prijzen ge maakt dan vorig jaar. vdw De telerskommissie van van Beveren Aardappelen B.V. te Brouwershaven heeft de pool 1979 voor aardappelen afgewerkt. De deelnemers hebben inmiddels de afrekening ontvangen en de slotbepaling heeft plaatsge vonden. De pool loopt van oktober tot en met mei. De kommissie, die dit jaar voor het eerst de pool beheerde, toonde zich tevreden over het resultaat. Voor oktober lag de prijs voor de maat 35/50 mm op 14,60 per 100 kg met bijtelling van de bewaarver- goeding komt deze in mei op 18,60. Voor de maat 50mm-op bedroeg de oktoberprijs 24,60; met de bewaarvergoeding loopt deze op tot 28,60 in mei. Voer en 28/35 mm worden afzon derlijk genoteerd. Op bovenge noemde prijzen worden de sorteer- kosten van 3,— per 100 kg in min dering gebracht. De pool was voor 1 jaar opgezet, doch de kommissie heeft voldoende aanmeldingen om ook deze oogst door te gaan met haar poolaktiviteiten. Z B\ I A BAYER V E 7 VRy

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10