Bent u binnenkort aan een trekker toe? Dan heeft Ford juist nü een bijzonder voorstel! Redelijke prijzen in perenseizoen '79/'80 Afzet en presentatie Het gaat nog niet gesmeerd Voorraden appelen in West-Duitsland Ir. Braks: onze tuinbouw heeft sterke troeven KNVB bedreigt bloemenverkoop op zaterdag r FORD TREKKERS. BETROUWBARE KRACHT Wanneer we het assortiment fruit op ZUID-BEVELAND vergelijken met de rest van Nederland dan zijn de pe ren en het klein fruit procentsgewijs erg belangrijk. De oppervlakte peren is in geheel Zeeland met ruim 1500 ha het grootst van alle provincies. Dit is ruim 25% van de oppervlakte in ge heel Nederland. De afzet en prijs vorming geeft dan ook meestal geen problemen. Met name dus hoofdras Conference wordt vaak in dozen of Holland kratten geëxporteerd. Dit geschiedt dan meestal d.m.v. voor verkoop veilingen, zodat de koper zelf de verpakking kan bepalen. De telers zijn op deze manier van verpakken en verkopen goed inge steld en wanneer de pallets op de veilingen klaar staan voor verzen ding, staat er gewoon een klasse- produkt. Geheel anders ligt dit bij de appels. Het grootste gedeelte hiervan wordt nog steeds in de kist verhandeld. Voor het nieuwe seizoen zal de één malige verpakking in de vorm van kratten weer worden ingevoerd. Voor onze beste rassen en kwalitei ten is dit zeker toe te juichen, willen we niet nog verder terrein verliezen op de buitenlandse markt. Het geeft echter wel een extra belas ting voor telers en veiling personeel omdat het eenvoudig meer arbeid vraagt. Vorig jaar was heel de cam pagne bijzonder slecht georgani seerd. Hopelijk hebben de veilingen hieruit hun les geleerd en zullen de telers en veilingpersoneel tijdig geïnformeerd worden over de ma nier van verpakken, vervoer en alles wat ermee te maken heeft. Met z'n allen zullen we moeten trachten ons produkt zo goed moge lijk af te leveren. Het klein fruit wordt al enkele jaren in diverse éénmalige verpakkingen verhandeld, ook nog wel in meer- malige, en zo te beoordelen naar ieders tevredenheid. Dit jaar starten de veilingen ook met een éénmalige verpakking voor prui men en het produkt is het zeker waard, want de smaak van de Hol landse pruimen is veel beter dan van de buitenlandse. Er is reeds een voorlichtingsavond geweest voor de pruimentelers in de veiling Kapelle, zodat deze campagne met veel verwachting tegemoet ge zien wordt. Iedere teler is bereid om aan de eenmalige fust campagne mee te wecken; het is echter te hopen'dat ze ervoor beloond worden, anders gaat de lol er vlug af. Met verlangen is vorige week ook in ons THOOLSE distrikt uitgezien, of wij ook bedeeld zouden worden met een flinke regenbui. In de laatste week van mei, heeft het in ons gebied rond het stadje Tholen lekker gere gend, maar de noordelijke helft van het eiland bleef alsnog verstoken van het hoognodige vocht. Met het ver strijken van de tijd ziet men steeds duidelijker de gebreken in de op komst van de gewassen. In de wat minder opdrachtige grond, heeft in zonderheid de witlof en sommige bloemzaadsoorten een zeer ongelijke stand. Dit bemoeilijkt nu al het op- eenzetten van de witlof, en met de oogst een zéér ongelijke afrijping. In het aardappelras Bintje kon men ook reeds goed konstateren welk poot- goed, wél of niet ontsmet was tegen rhizoctonia. Dit kan met de oogst, ook een flinke oogstderving veroor zaken, en het is dus wel degelijk van belang, op te letten of men werkelijk ontsmet pootgoed ontvangt. Reeds vorige week konden uit ons gebied kleine partijtjes vroege aardappelen bij de veiling aangevoerd worden. Uiteraard is dit gerooid van met plastik-folie bedekte percelen en de ze hebben ook te kampen gehad met de te droge maand mei. Waar het gewas beregend werd, gaf 18 kg per roe,- zonder water, 'A minder op brengst. Uit zuid-Europa worden echter al flinke hoeveelheden vroege aardap pelen aangebodep, zodat dit de prijszetting niet direkt ten goede komt. Toch weet men uit ervaring dat, wanneer eenmaal de Thoolse Doré's in de groentewinkels te koop zijn, de belangstelling voor het bui tenlandse produkt afneemt. Plaatse lijk heeft de meeldauw ook weer toegeslagen in sommige soorten winterbloemzaden. Ondanks een re gelmatige bespuiting tegen deze ziekte, kan dit een flinke oogstder ving veroorzaken, omdat de zaad vorming voor een groot deel verloren gaat. Ondanks goed opletten, kan niet altijd ziekten en plagen worden voorkomen/ Met de betere tempera turen kan men nu ook goed zien waar de onkruidbestrijdingsmidde len wél of niet hun dienst hebben gedaan. In sommige gevallen kan nog een nabehandeling worden uit gevoerd, ofschoon dit ook dikwijls 8 een groeiremming veroorzaakt aan het kuituurgewas. Zo mogen zaai- uien, die een tweede keer behandeld zijn met "Ramrod wel iets beter van stikstof worden voorzien, om de groeiremming vlugger op te heffen. Stikstof op zaaiuien na half juni, werkt echter meestal een late afrij ping in de hand, zomede het gevaar van meeldauw in het gewas. Het blijft voortdurend een afwegen in wat voor een produktiegewas de be ste teeltwijze is. De middenvroege aardappelrassen zullen omstreeks half juni ook een bespuiting dienen te ontvangen tegen de Phytoflora- infestans. Bij een doelmatige be spuiting tegen deze ziekte zijn de re sultaten meestal zeer doeltreffend tegen het aardappelkwaad. Deze ziekte richtte voorheen soms grote verwoestingen aan in het gewas aardappelen, met dikwijls een onverkoopbaar produkt. Zo is er wel in ieder jaargetijde zorg om het ge was, om het tot een verantwoord teeltresultaat te brengen. In deze maand zullen wij ook moeten weten, waar een geschikt perceel vroeg leeg komt, voor de teelt van winter bloemkool of overjarig bloemzaad gewas. Het is te hopen dat ook dit jaar voor het laatste gewas goede en verantwoorde kontrakten afgesloten kunnen worden. In West-Duitsland zijn dit seizoen de appelen in bijzonder vlot tempo ge ruimd, vooral in vergelijking met vo rig seizoen. Ondanks de bijna 10% grotere produktie werd per 1 mei jl. ruim de helft minder in voorraad ge houden dan in 1979 om dezelfde tijd. In heel West-Duitsland lagen er per 1 mei nog 37.000 ton appelen in de koelcellen. Vorig jaar was dat 79.000 ton en het jaar daarvoor 51.000 ton. De voorraad per begin mei maakte dit seizoen nog krap 2% uit van de totale produktie. In voorgaande ja ren was dat 4-5%.T)atgenen wat per 1 mei nog in de cellen lag bestond voor 80% uit Golden Delicious. Het snelle ruimen van de eigen pro duktie heeft duidelijk invloed op de invoeren uit andere landen. De invoeren uit Nederland lagen iets boven het niveau van '78. "De groententeelt onder glas dient na de Spaanse toetreding tot de EEG met extra konkurrentie in voor- en najaar rekening te houden. Het is echter niet zo dat deze sektor in die kritische perioden zonder sterke troeVen zou zitten. Onze tuinbouw heeft een grote voorsprong opge bouwd, voor wat betreft assortiment, kwaliteit, verpakking, leveringsze kerheid en distributie. Ik ben zeker niet pessimistisch' als ik de zeer om vangrijke en voortdurende vernieu- wings- en investeringsdrang in deze sektor bekijk. Inventiviteit en zorg blijven echter geboden om onze voorsprong te behouden". Dit o.m. zei ir. Braks (landbouw en visserij) bij gelegenheid van de ope ning van de gerenoveerde proeftuin Noord-Limburg op 27 mei 1980 te Venlo. Het Spaanse klimaat en de lonen in dat land bieden zeker gunstige pro- duktieomstandigheden. De op gang gekomen energiebesparing, arbeids efficiëntie en ons verhandelingsap paraat bieden echter ruimte voor vertrouwen in eigen kunnen. De be windsman is van mening, dat de overgangsperiode om Spanje na de toetreding volledig te integreren in de EEG tussen de zeven en tien jaren dient te bedragen. De onderhande lingen over de toetredingsvoorwaar den mogen niet onnodig gerekt wor den. De Nederlandse landbouw behoeft zich volgens hem geen al te grote zorgen te maken over de toetreding. Het perenseizoen is nu bijna afgelo pen. Op 1 mei jl. moest er nog 5.000 ton afgezet worden. Op het ogenblik komen de meeste peren van het Zui- delijk-Halfrond en in juli wordt het Europese seizoen weer ingeluid met peren uit Italië, Frankrijk en Spanje. De eigen aanvoer in Nederland komt begin augustus op gang. Wat betreft het Nederlandse seizoen dat nu bijna tot het verleden behoort, kunnen we zeggen dat het met de peren niet zo slecht gegaan is als met de appelen. De gemiddelde veilingprijs was 61 ct per kg. Vergeleken met de 65 ct van het vorige seizoen en helemaal ver geleken met de 88 ct in '77/'78 is het wel minder "geweest, maar de hard- fruittelers zullen wat de peren betreft wellicht zo goed als quitte gespeeld hebben. Evenwicht bij 100.000 ton Het geheel overziende lijkt het erop dat in Nederland een handelspro- duktie van ruim 100.000 ton het maximum is. Van alles wat er meer geoogst wordt, gaat het grootste deel in de interventie. Dit seizoen is het ruim 14.000 ton geweest, tegen een kleine 6.000 ton in het vorige. Anders dan bij appelen zien we bij peren geen toename van de import, vanaf '75/'76 t/m '78/'79 bedroeg deze over het hele seizoen gezien steeds ongeveer 23.000 ton. Verheugend is het te kunnen kon stateren dat er steeds meer Hollandse peren geëxporteerd kunnen worden. Na de forse stijging van het vorige seizoen 17%) kan er dit seizoen weer 6% meer in het buitenland worden afgezet. Van de totale afzet van hier te lande geteelde peren is de 40.000 ton export, evenals de beide voorgaande seizoenen ruim een der de. De weekendverkoop van bloe men en planten op zaterdag wordt bedreigd door het voorne men van de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond om de wed strijden'in het betaald voetbal te verplaatsep naar zaterdagmid dag. Dit zei de voorzitter van de Yereniging "De Nederlandse Bloemisterij" de heer P.P.A. Theunissen woensdag 28 mei jl. op de Algemene vergadering van deze vereniging. Hij juichte hef toe, dat het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond en de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf in deze reeds stelling hebben genomen. Zij hebben voorgesteld in dat geval het aanvangstijdstip van de wed strijden op zijn vroegst op 18.00 uur te stellen. De aankoop van een Ford trekker is altijd al aantrekkelijk geweest. Als u echter vóór 15 juli 1980 tot aanschaf overgaat, staat u een extra vèrrassing te wachten. Wij lichten alvast een tip van de sluier op: In samenwerking met de dealer organisatie heeft Ford Nederland, ter gelegenheid van de aflevering van de 2500ste trekker met Super Cab, enkele hoogstaantrekkelij- ke reizen georgani seerd. Met een van de fraaie schepen van de Fred. Olsen - Bergen Line vaart u van Amsterdam naar de schitte rende Fjordenkust van Noorwegen. Onderweg wordt u op weer galoze wijze door Noorse gastvrij heid omringd (ook leuk voor uw vrouw). laat u uitvoerig over de Ford's en de Fjorden voorlichten. Hij vertelt u graag alle nadere bijzonderhe den. Maar wees er snel bij, want het aantal plaatsen is beperkt. Vanuit Bergen vindt een boeiende 2-daagse excursie plaats, met o.a. een bezoek aan een typisch Noors agrarisch bedrijf. Kortom, een uiterst interessante, maar vooral ontspannende trip met onderweg een overnachting in een eerste klas hotel. Neem daarom snel kontakt op met de Ford-dealer bij u in de buurt en AL MEER DAN 60 JAAR. Districts Ford Tractor Dealers voor Zeeland en West-Brabant. Landbouwmechanisatie Bedrijf Difoga B.V. Bergen op Zoom Tel. 01640-52080 Gebr. Weststrate B.V. Krabbendijke Tel. 01134 1581 filiaal Goes Tel. 01100-15707 Mechanisatiebedrijf C. Vermeulen B.V. Oostburg Tel. 01170-3255 filiaal Axel Tel. 01155-1845 Tractorbedrijf Kloet Zierikzee Tel. 01110-2218

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8