Boeren wijzen minister op groeiende onzekerheid N och de voorzitter, noch de algemeen-sekretaris van de ZLM hebben tijdens een bezoek van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening jhr.drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland de mogelijkheid voorbij laten gaan de minister te wijzen op de steeds groeiende onrust bij de landbouw als gevolg van allerlei eikaars snel opvolgende nieuwe wetten en maatregelen. "Een boer weet dikwijls niet meer waar hij aan toe is en die onzekerheid geeft bij alle problemen nog eens extra narigheid", zo was de strekking van hun opmerkingen. De minister sprak op de algemene vergadering van de Z.L.M. kring Hulst. D e heer H. van Es van Gropatax zei de indruk te hebben dat vooral wat betreft het wetsontwerp Voor keursrecht Gemeenten de landbouw in de hoek zit waar de klappen val len. W e beginnen er net over te den ken om de rubberlaarzen nu maar op te bergen want al eeó week lang had de lucht strakblauw gestaan en be gon de grond hier en daar te drogen. Tot ieders grote ergernis echter plensde er op een nacht ineens weer 20 mm uit, de volgende dag nog eens dertig en twee dagen daarna weer 15 mm en toen waren we weer net zo ver als destijds toen niemand er nog over peinsde om aan veldwerk te begin nen. Intussen begint het ons wel da nig de keel uit te hangen want op het programma voor dit jaar staat dat we met meer dan honderd procent in zet om en nabij de 500 hektare bush moeten ontginnen en daarnaast een kilometer of twaalf hoofdwatergang moeten graven. Nou zijn er bij die mooie plannen wel een heleboel "maaren" gezet, zodat wanneer ze niet verwezenlijkt worden de bui tenwacht altijd kan zeggen, ja jullie wilden wel maar de moeilijkheden waren zo groot dat jullie er ook niks aan konden doen. Wie trouwens de kaart van Tanzania bekijkt en daar de Kilomberovalley opzoekt zal het opvallen dat dit hele gebied staat in getekend als één groot moeras. Daarmee is geen overdreven voor stelling van zaken gegeven. Nog steeds is het hier onvoorstelbaar Kijken over de heg" Tijdens lezing Kring Hulst: Klappen oorzitter A.J.G. Doeleman wees met name op de nota Landelijke Gebieden. Van de boeren wordt verwacht, zo zei hij, dat men inspeelt op allerlei beperkende bepalingen en beheersovereenkomsten maar van de andere kant komen de financiële vergoedingen van de overheid maar traag op gang. Ook de zo geprezen vrijwilligheid is maar beperkt, zo vervolgde hij, want via de bestem mingsplannen buitengebied wordt men toch weer vastgelegd. De heer Beelaerts zei de groeiende onzeker heid wel te kunnen plaatsen maar "in deze ingewikkelde maatschappij verandert alles snel en wordt het steeds komplexer". Hij zegde toe na te zullen gaan of de financiële ver goedingen te traag worden uitge keerd. Sekretaris J. Oggel wees op de toenemende onzekerheid die ook de landinrichtingswet heeft doen ont staan. Ook hier zei de minister wel te willen geloven dat die vrees bestaat, maar zo stelde hij de aanwezigen ge rust, we benaderen de hele proble matiek in dit soort gebieden uiterst behoedzaam. En bovendien, er zijn nu toch geen landbouwers meer die zeggen dat het landschap alleen van hen is? Hij wees er op dat binnen de regering de landbouw beslist niet wordt gezien als het 5e wiel aan de wagen. Wel achtte hij het een goede zaak dat de landbouw de ontwikke lingen goed blijft volgen, beter dan tot nu toe. Instrumenten daarvoor Aan het eind van de exkursie die de leden van de ledenraad der ZLM maandag j.l. hebben ge maakt door West-Brabant, kwam voorzitter Doeleman tot de kon- klusie dat 't toch erg goed is eens over de heg van de buurman te kijken. "Zeker vanuit een bus vanaf de dijk is de waarneming optimaal en valt er niets te ver doezelen". Waarop de nieuwe kring-voorzitter J. Geluk: "dat daar niet zoveel meer van komt is wel verklaar baar. Omdat we tegenwoordig dikwijls nog alleen zijn op het be drijf is het werk eigenlijk nooit klaar en om je buurman nu iets te laten zien wat niet toonbaar is...." Over de exkursie zelf en de toe lichtingen die daaraan vooraf werden gegeven door ir. J.A.H. Haenen van het CAR te Zeven bergen, A.H. Munters en ir. C.P. Lambregts H.I.D. voor de bedrijf sontwikkeling in Noord-Brabant, hopen we de volgende week uit voeriger terug te komen. Omdat ontwikkelingen bij een be stemmingsplan wel eens te langzaam gaan in, een gemeente voorziet het Tijdens de pauze even tijd voor een diskussie. De minister (r) probeert de onzeker heid weg te nemen. Van links naar rechts burgemeester Molthoff van Hulst, het GS-lid Geesbergen, voor zitter J. Scheele, achter sekretaris P. de Bruyne en links naast hem ZLM- voorzitter A J.G. Doeleman. nieuwe wetsontwerp naar zijn mening toch duidelijk in een be hoefte zij het dan misschien in min dere mate in Zeeland". We houden in Den Haag echt rekening met de landbouw en voor de uiteindelijke inhoud van het wetsontwerp zal nog wel enige kreativiteit nodig zijn me de gezien ook het feit dat noch de landbouw noch de gemeenten er blij mee zijn zoals het er nu ligf De bijeenkomst van de Kring werd afgesloten met de aanbieding aan de minister van een fruitmand gevuld met\ veel goeds uit het Zeeuws- Vlaamse land. moeten er in een zo goed georgani seerde sektor wel zijn, zei hij. De heer Beelaerts ontkende ten stel ligste dat men bij de Rijksoverheid van plan zou zijn de landbouw klap pen uit te delen. "Maar uit rechtsze- kerheidsoogpunt, gaf hij toe, moet het rijk wel wat minder snel gaan". Dar es Salaam, 18 mei 1980 drassig. Enige weken geleden kon den we ons geduld ook weer niet be waren en zijn we met een Caterpillar D6 naar één van de hoger gelegen gedeelten gegaan om met de leer lingchauffeur wat bomen te ontwor telen en lichte bush weg te schuiven. In het begin ging het redeüjk goed maar toen wij persoonlijk wat meer waagden door naar een iets lager ge deelte af te zakken moesten we dat bekopen met een heleboel extra dol en moeite want de bulldozer zakte tot over zijn rupskettingen in de drab. Verraderlijk, want twee meter er naast was niets aan de hand. Met geen mogelijkheid wisten we nog los te komen, de grond was als boter. Alleen met behulp van een tweede bulldozer en een lange staalkabel krabbelden we weer op het droge. Dit moeras moet eerst droog gelegd worden voor er daadwerkelijk land bouw bedreven kan worden. Als dat gebeurd is dan zal het er best goed groeien, want op de schaarse veldjes die vóór de regens zijn ingezaaid, en redelijk ontwaterd zijn groeit de mais uitstekend, zonder kunstmest zelfs. Jammer is het alleen dat horden apen de mais opvreten. Er zit wel heel de dag een kerel bij die betaald wordt om die apen weg te jagen maar veel effekt heeft het niet. We hebben nu vergunning gevraagd in Dar es Salaam om die olijke dieven af te schieten. Het wachten is op de ge weren en de goedkeuring. Tege lijkertijd kunnen we dan ook de wil de varkens bestrijden die eveneens een grote plaag vormen voor de mais. ruchtbaar is de grond zeer zeker als we tenminste de onvoorstelbare welige grasgroei zien die zich tijdens de regen manifesteert. Er zijn in het gebied dat in de toekomst onze boerderij moet worden grote stukken die voorheen reeds door een Indiër werden beboerd die daar suikerriet op verbouwde. Deze stukken grond hebben geen bomenvegetatie meer maar daar groeit het gras nog weliger dan elders in de maagdelijke gebie den tussen de bomen en struiken. Twee tot drie meter hoog en daar tussendoor woekert dan nog de buf- faloboon een soort klimplant die bovendien op zijn bonen een haar fijn stof heeft dat de huid doet bran den als ware er kokend water op ge goten. Voor de regen was de aarde hier helemaal kaal. Het barst dus tij dens en na de regens gewoon als bij toverslag de grond uit. We zijn er afgelopen week met een bushmaaier even in bezig geweest. Het werk vlotte goed en het haardichte en rietdikkegras werd redelijk fijn ge hakt, maar op sommige plaatsen kon de trekker nauwelijks nog door de muur van groen heenkomen. Zelf hadden we absoluut geen zicht en .was het ontzettend uitkijken gebla zen. We reden in de kruipversnelling en hebben ook nog een mannetje boven op de kabine gezet om als uit kijkpost te fungeren. Dat alles mocht niet voorkomen dat we toch weer in eens vast kwamen te zitten in de modder. Gelijkertijd met het maaien van dat eerste stuk kwam ook al duidelijk uit de verf hoe ongelilk de grond is. Er zal erg veel werk besteed moeten worden aan het egaliseren anders zullen er nogal wat verzopen plekken in de mais te zien zijn. Toch gaf dat maaien ons meteen wel het gevoel dat er een klein stapje in de goede richting werd gezet want toen we zo'n twee hektare hadden ge maaid vlak naast de werkplaats, waar nu nog al de machines werkloos staan, gaf die nieuwe ruimte ons di- rekt het gevoel van meer openheid en vrijheid. We zitten met de huisjes en de werkplaats nu nog min of meer weggedoken en opgesloten achter en tussen het hoge gras en de bomen. Wanneer straks, als de regens nog eens stoppen, de grassen verdorren en in brand gestoken kunnen worden zal het hier ontzettend veranderen wat de vrijheid van een wijdse blik betreft. Toch hebben we ondertussen nog heel wat werk verzet want alle ma chines zijn nu wel aangekomen en gebruiksgereed gemaakt. Het meeste materiaal kregen we binnen op wa- gons van de Tazara spoorwegmaat schappij, verpakt in dozen en kisten of bij elkaar gepropt in een kontai- ner. We hebben veel van die werk tuigen met een groepje leerling- chauffeurs gemonteerd en dat alles staat nu op de propvolle werkplaats te wachten op "harde" aktie. De bulldozers zijn alle drie pakkens- klaar. De veiligheidskabines en de zware radiatorbeschermers zijn ge monteerd. Echt allemaal noodzake lijk want bushclearing is een gevaar lijke \>aan. Je weet nooit hoe een boom kan vallen, of er dode ver molmde takken plotseling afbreken. Maar ook de ploegen staan al gereed, en de scraperbakken om de hoofd watergangen te graven. We hebben hier eigenlijk van alles. Sommige dingen zullen misschien niet voldoen in de praktijk, zo is er ook een kleine Atlaskraan achter op een Ford 6600 gekocht. -Dat is een leuk stukje speelgoed maar dat zet geen zoden aan de dijk op een boerderij van 2000 ha met straks vele kilometers sloten. Inmiddels wordt er nu onderhandeld over de aanschaf van een grote rij dende kraan. We hebbén naast de grote Rome ontginningsploeg ook een gloednieuwe Rumptstad twee- scharige wentelploeg gereed staan. Het zijn allemaal werktuigen die we hier gaan uitproberen. Ervaringen met een maizefarm in de Kilombe rovalley zijn er niet. Niemand kent de typische karaktereigenschappen van deze grond. We zullen nog on voorstelbaar veel moeten leren. Nou gaat dat overal met schade en met schande, dat zal ook hier moeten ge beuren. 't Is alleen makkelijk schreef onze schoonvader wat cynisch dat jullie dat kunnen doen uit een an dermans portemonnaie. Over die uitspraak hebben we lang nagedacht en we hebben er nog steeds geen wederwoord op...! Schrijfkouter 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5