"Race naar schaalvergroting in feite a-sociaal" S inds enige maanden is hij voor zitter van het ZAJK, het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt waarbij zowel de georganiseerde als de niet- georganiseerde jonge boeren in Zee land zijn aangesloten. Peter die met zijn vader en broer een maatschap vormt op een 90 ha groot akker bouwbedrijf aan de rand van het dorp Brouwershaven is altijd al ak- tief geweest in het verenigingsleven, praat vlot en heeft over een aantal wezenlijke landbouwproblemen vrij uitgesproken meningen. Kwalifika- ties die ook de andere jonge boeren niet zullen zijn ontgaan en waaraan hij ongetwijfeld mede zijn voorzit- tersfunktie heeft te danken. W Wat is het Z.A.J.K.? Overheid onderkent problemen jonge boeren niet H ij is drommels goed op de hoogte van de belangstelling vanuit de maatschappij voor de groene ruimte. Een ruimte waar ook de boeren van houden maar die zij noodgedwongen soms geweld aan moeten doen: "Ekonomische wetten dwingen ons daartoe. Als de prijzen niet hoger worden zullen we rationeler moeten werken en dat betekent nog meer machines, houtwallen weg, kavels rechttrekken enz. Het wordt tijd, meent de jonge voorzitter, dat de konsument eens beseft dat hij moet betalen voor èn het produkt èn het landschap. Aan de huidige mentali teit moet iets grondig veranderen'" En daarmee zitten we meteen mid den in de landbouwproblematiek. Hij praat er graag over. Het boeit hem. H ij vertelt dat volgens berekenin gen van het ministerie van landbouw het aantal boeren op Schouwen- Duiveland nog met 60% zal vermin deren. Dat er wat arbeidskrachten verdwijnen is onontkoombaar, maar zo snel en zo veel dat is onverteer baar. "Wij staan nog voor de stap om een bedrijf over te nemen maar onze kinderen, zullen die dat ook nog kunnen?", zo vraagt hij zich in alle ernst af! Nieuwe Z.A.J.K.-voorzitter Peter de Koeijer: Verschillen Onrechtvaardig... Mentaliteit Onverteerbaar Kontingentering H et ZAJK is een aktieve klub. Onder de vorige voorzitter Jos de Regt waren al enige akties aange zwengeld. Peter is van plan die lijn globaal zo door te zetten. Zo wordt er met name tijdens de winteravonden druk gediskussieerd over zwaarwich- Midden bedrijf tige onderwerpen als ontwikkelings samenwerking, pro en contra van de export van melkpoeder, de import van suiker (Peter: "volgend jaar willen we dat verder bestuderen en als het die arme mensen daar weinig helpt dan vind ik dat je die importen opnieuw ter diskussie zou moeten stellen") en er wordt gesproken over akties. "Wij schreeuwen niet alleen om meer maar willen tevens goede oplossingen aan dragen". O, deraan hangen. Ook allerlei maatre gelen en ontwikkelingen die een verlaging van de grondprijzen met zich mee brengen, worden door de jongeren meer bevorderd en gunsti ger ontvangen dan zulks het geval is bij de Centrale Organisaties. Aan deze voorbeelden zouden kunnen worden toegevoegd, de kontingente- ring, een verschil in benadering van milieuorganisaties, het middenbe drijf e.d. "geheel verklaarbaar, wij zijn tenslotte jonge boeren en we kijken tegen veel zaken toch wat an ders aan". 'verleg tussen de relatief kleine agrarische jongeren groepen en de "grote" landbouworganisaties is er regelmatig; een goed kontakt. Hoe wel beide in dezelfde sektor zitten en globaal dezelfde doelstellingen heb ben zijn er toch duidelijk verschillen en daaraan, zo meent Peter, ontleent het ZAJK (en de andere jonge boe- renorganisaties) zijn bestaansrecht. T,a.v. het fiskaal beleid staan bij de jongeren zaken als belastingvrij re serveren voor de overname, verrui ming van de doorschuifmogelijkhe- den en minder zwaar belasten van de schenkingen van vader aan zoon, hoog genoteerd terwijl deze verlan gens bij de drie centrale landbouw organisaties eigenlijk een beetje on- aar allen het in de landbouw over eens zijn dat is dat er wat de toekomst betreft voor optimisme weinig reden is. Peter: "De cijfers die elk jaar weer van het L.E.I. komen liegen er niet om. Moet je naar de bank om geld te lenen voor overname van het bedrijf of niet? Met die hoge rente en hoge grondprijzen en lage produktenprijzen ziet het er niet best uit.... Maar als je voor je vak voelt en van de vrije natuur houdt, dan neem je genoegen met een beetje. Als de vergoeding maar redelijk is. Het moet niet zo zijn dat je met je40ste al ver sleten bent!!" J. Wierenga Z.A.J.K. staat voor Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt. Het is een organisatorisch kader waarbinnen jonge boeren uit Zeeland elkaar kunnen ontmoeten, kunnen diskussiëren, el kaar motiveren en waarmee zij tevens gezamenlijk een vuist kunnen maken waar het innemen van standpunten m.b.t. allerlei ontwikkelingen in landbouw, landschap en natuur be treft. In het Z.A.J.K. werken samen de 3 Zeeuwse Plattelands Jongeren Organisaties, dat zijn de C.P.J., de Christelijke Plattelands Jongeren, de P.J.Z. (Plattelands Jongeren Zuid) en de K.P.J. (de Katholieke Plattelands Jongeren). Lid van deze organisaties kunnen uitsluitend boerenzonen of doch ters zijn, die scholier zijn (op de landbouw georiënteerd), werken hij vader op het bedrijf of die pas een bedrijf over genomen hebben. Belangrijkste doelstelling van het Z.A.J.K.: het geven van voorlichting over vooral zaken waarmee de jonge agrarische ondernemer wordt gekonfronteerd en het behartigen van de belangen van jonge boeren in het algemeen. Z.L.M.-voorzitter Doeleman ver weet op de maandag jl. gehouden ledenraad de overheid dat ze onvol doende oog heeft voor het bieden van een toekomstperspektief aan jonge boeren. De overheid speelt wat dat betreft niet in op kleine, noch grote zaken. Het is daarom wel verklaarbaar zei hij, dat de jongeren te hoop lopen, zoals met een pas gehouden handte- keningenaktie. Doeleman zei ook wel begrip te hebben voor de kriti sche opstelling van de jongeren t.o.v. de landbouworganisaties. Zij staan immers voor de keuze om boer te worden en vragen daarvoor terecht zekerheid. Daartegenover staan veel ouderen (de zwijgende meerderheid) die meer hun eigen boontjes doppen. Beiden zijn moei lijk op een lijn te brengen; een ver ontrustend verschijnsel, waarvoor moeilijk beleidslijnen zijn uit te zet ten temeer omdat de landbouw te maken heeft met een overheidsbe leid dat als een splijtzwam dreigt te fungeren door enerzijds grotendeels de verantwoordelijkheid af te schui ven op Brussel en anderzijds natio naal de boot meer en meer af te houden omdat er onvoldoende geld beschikbaar is. "De landbouw is verwonderd en geërgerd over het feit dat Brussel nu een heffing legt op de suikerexport. Steeds is ons voorgehouden dat de overschotten de gemeenschap zoveel geld kosten: maar wanneer de over schotten op een redelijk prijsniveau weggewerkt kunnen worden wordt dat meteen afgeremd", aldus Z.L.M.-voorzitter Doeleman. De bietenteler profiteert niet van de* gunstige prijsontwikkeling, maar krijgt wel te maken met de zelf-fï- nanciering van de overschotten". -De heer Doeleman acht het bijzonder onrechtvaardig wanneer de voorra den dan door heffingen kunstmatig in stand worden gehouden. '1 n het algemeen kun je stellen dat wanneer de prijzen van de land- bouwprodukten niet voldoende stijgen dat we dan op Schouwen-Dui- veland eerder aan een ruilverkaveling toe zijn. Dat past dan in de race naar schaalvergroting die in feite a-sociaal is t.o.v. je kollega's en tegenover jezelf. Als individu doe je er aan mee, moet je wel, maar als organisatie moet je daar toch grote vraagtekens bij zetten". Aan het woord is Peter de Koeijer uit Brouwershaven. De jonge boeren in Zeeland hebben een redelijk goed kontakt met de mensen van het milieu. Peter vindt dat een goede zaak maar wel is hij van mening dat milieumensen te vrijblijvend voor het milieu pleiten. Vanuit die hoek moet men meer be reid zijn de financiële konsequenties te aanvaarden van de beperkingen die ze ons op willen leggen. Als die bereidheid er is valt er best met ons te praten. 100 koeien exkl. jongvee per 2 vol waardige arbeidskrachten. Via het nationaal overkoepelend or gaan van jonge boeren, het NAJK, probeert men nu met grote vasthou dendheid de visie van het midden bedrijf ingang te doen vinden in po litieke partijen, het landbouwschap, de regering en uiteraard bij de standsorganisaties. "Als je het maar blijft zeggen, dan, zo gelooft Peter, gaan ze het op den duur wel gelo ven!" Even ander heet hangijzer dat de jonge boeren in het vuur hebben is de kontingentering van de melk. Ze zijn daar voorstanders van: "Het is toch te gek dat je geld vraagt voor wat je teveel produceert? Op den duur, zo meent hij, zal de kontingentering wel worden overgenomen maar voor waarde is wel dat je een gedegen plan moet hebben voor het oplossen van de overschotten. We hebben dit 5 jaar geleden al aan zien komen maar men probeert er gewoon over heen te pra ten. Triest om dat alles te ervaren". ]VE et de schaalvergroting heeft ook het middenbedrijf alles te maken. Het ZAJK maakt zich sterk voor het middenbedrijf. "Kijk, legt de jonge akkerbouwer uit, bij ons middenbe- drijvenbeleid gaat het om een princi pezaak. Wij als jonge boeren zijn van mening dat het om een zo eerlijk mo gelijke verdeling van de produktie- mogelijkheden gaat. Wat je nu ziet is dat de verschillen tussen grote en kleine bedrijven <>teeds groter wor den. Een grote boer koopt veel ge makkelijker 15 ha bij dan een kleine, dat is zoiets als de macht van de grote getallen en wij willen dat ten behoeve van de werkgelegenheid en voor het voortbestaan van de kleinere land bouwbedrijven afremmen". Peter met zijn hond voor het woon huis van de boerderij I. De kriteria die de jonge boeren daarbij hanteren zijn nog niet volle dig uitgekristaliseerd maar richtlij nen staan er welal op papier. Peter: "volgens ons zou een akkerbouwbe drijf geen grond meer bij mogen ko pen wanneer het boven 165 SBE per volwaardige arbeidskracht uit komt en dat met een maximum van 2 vol waardige arbeidskrachten. De grens voor een akkerBouwbedrijf komt dan te liggen bij ca. 80 ha. Bij de veehouderij hanteren we de grens i i i i i J Peter de Koeijer, voorzitter i Peter de Koeijer is sinds begin april voorzitter van het Zeeuws Agrarisch Jongeren i Kontakt. Hij is 23 jaar oud en woont in Brouwershaven. Het akkerbouwbedrijf van zijn ouders (hij woont thuis) ligt bij j een kruispunt van dijken en is daardoor vanuit de verte rij dend richting Brouwershaven, nauwelijks zichtbaar. Alleen het wqonhuis dat gestoken is in kontrasterende kleuren en drie verdiepingen telt, steekt i er duidelijk boven uit. Peter heeft, na de hogere agrarische i school in Dordrecht doorlopen te hebben, een jaar stage gelo pen in de VS. Sinds zomer i 1977 vormt hij samen met zijn J vader en zijn broer een maat- i schap. Zij runnen een akker- j bouwbedrijf dat 90 ha groot is. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21