De moeite waard.... Landbouw ontvangt akkoord met gemengde gevoelens Landbouw mist meeropbrengst van 79 miljoen in droog jaar! H. T zuidelijke landbouw maatschappij Door ontbreken zoetwatervoorziening in Zuid- West-Nederland Gewassen dreigen te verdwijnen Vooral het droge voorjaar van 1 980 onderstreept op nieuw de nadelen van het niet beschikbaar hebben van zoet water. En opnieuw lijkt het erop dat er in het voorjaar in het zuidwesten gemiddeld het minste regen valt, wat reeds is gesignaleerd in het rapport van het Landbouw schap. (De buien van de afgelopen dagen zijn grotendeels langs ons heen getrokken.) Problemen en zorgen alom in de agrarische zektor: sterk stijgende kosten, onvol doende opgetrokken prijzen. Dan is er gelukkig toch nog het fraaie landschap waarvan we thans volop kunnen genieten. Je zou kunnen zeggen, de natuur als kompenserende faktor. Laten er oog voor blijven houden, 't Is de moeite waard, al was het alleen om de zekerheid; anders dan de oeverloze discussies over prijsverhogingen komt het voorjaar op een vast tijdstip terug. Geen bergboeren- regeling z. .m VRIJDAG 6 JUIMI 1980 67e JAARGANG NO. 3535 land- en tuinbouwblad "De landbouw maakt zich ernstig zorgen over het nog steeds uitblijven van een afgerond werkprogramma voor het onderzoek naar de mogelijkheden van het gebruik van zoetwater in de land- en tuinbouw in zuidwest Ne derland Dit zei de voorzitter van de Z.L.M., de heer A.J.G. Doeleman op de maandag jl. gehouden ledenver gadering in Bergen op Zoom. In het rapport Watervoor ziening in Zeeland ten Noorden van de Westerschelde van een werkgroep, ingesteld door het Landbouwschap is, zo vertelde hij, aan de hand van de tot nu toe bekende gegevens, berekend dat de meeropbrengst voor de land en tuinbouw gemiddeld per jaar 26 mij. bedraagt en bij een droog jaar 79 mij. wanneer wij over zoetwater be schikken. Meer inzicht is er nodig over de waterkwaliteit, de benodigde hoeveelheid voor doorspoeling en berege ning en de technische aanpassingen daarvoor met daarbij een kosten-baten analyse. Vorig jaar hebben wij, aldus de voorzitter, van het minis terie van landbouw de toezegging gekregen voor dit on derzoek. Overleg is er op gang gekomen tussen de dienst Landinrichting van het ministerie van landbouw en Rijkswaterstaat om gezamenlijk een werkprogramma op te stellen en afspraken te maken over de werkverdeling. Het irriteert ons in hoge mate dat er een kostbaar jaar verloren is gegaan voor dit voor ons zo belangrijk on derzoek, doordat het overleg op ambtelijk niveau tus sen Rijkswaterstaat en Landinrichtingsdienst zo traag verloopt. "Wij doen dan ook een dringend beroep op de verant woordelijke instanties op de kortst mogelijke termijn met het onderzoek te starten". Dit onderzoek is ook van groot belang m.b.t. een even wichtige belangenafweging die nodig is bij de beslissing over een zoete of zoute Grevelingen. Het bevreemdt ons toch wel dat er tot nu toe alleen onderzoek heeft plaats gevonden in de richting van een zoute Grevelingen en dat terwijl met het oorspronkelijke Delta plan zowel de Oos- terschelde als de Grevelingen zoet zouden worden. Uit een voorstudie Zoommeer door het I.C.W. blijkt dat door de verandering van het waterpeil een opbrengst derving bij de omliggende gronden kan ontstaan van ƒ11 tot 32 mij., afhankelijk van het toekomstige waterpeil. Bij het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishou ding is er voldoende know-how voor dit voor ons zo be langrijke onderzoek maar heeft tot nog toe niet de ruimte hiervoor. De opbrengst van veel gewassen wordt door gebrek aan zoetwater nadelig beïnvloed maar verontrustender is het dat door het niet beschikbaar hebben van water voor beregening bepaalde gewassen verloren dreigen te gaan. Dat is na de droge zomer van 1976 gebeurd met de tulpenteelt en nu maken wij ons zorgen over de teelt van diverse gewassen, zoals witlofwortels. Witlofwortels die de laatste jaren op verschillende bedrijven in het zuid westen in de winter worden "getrokken". Deze teelt be tekent een belangrijke aanvulling van de werkgelegen heid op de bedrijven waarvoor forse investeringen zijn gedaan. Wij hopen dan ook dat de regen nog op tijd zal komen zodat de witlofwortels nog voldoende t6t ontwik keling kunnen komen, waardoor dit voor veel bedrijven belangrijke gewas behouden kan blijven. L et is toch wel tekenend dat wij blij zijn dat de E.G.-ministerraad uit eindelijk toch tot een akkoord is ge komen over de financiering van het E.G.-beleid voor 1980/81, terwijl dat akkoord voor ons absoluut onvol doende is". Met deze uiting van zeer gemengde gevoelens opende Z.L.M.- voorzitter A.J.G. Doeleman maandag jl. de Z.L.M.-ledenvergadering in de Wouwse Tol te Bergen op Zoom. "Wij staan nu met de rug tegen de muur en misschien is het beter, zo vervolgde de voorzitter, dat we ons nu minder koncentreren op de prijsron- des zelf en meer aandacht schenken aan de vertaling in boerenprijzen van de verschillende prijsverhogingen. .a.v. met name de granen zullen we gezamenlijk met de afzetorgani saties op een agressief afzetbeleid op o.a. de interventie- en exportmoge lijkheden in moeten spelen. Van de overheid moeten wij eisen dat de in- terventievoorwaarden soepel gehan teerd worden, zodat op een aan vaardbaar prijsniveau een deel van onze tarwe in de eerste 3 maanden afgezet kan worden. Daardoor kan voorkomen worden dat het gehele seizoen te grote voorraden boven de markt blijven hangen zoals dat de laatste jaren het geval is geweest. Bij de tarweteler is daardoor het ver trouwen in de tarwemarkt geheel verloren gegaan, waardoor steeds meer wordt overgegaan tot verkoop aan het begin van het seizoen. Biedt niet te overhaast aan, adviseerde Doeleman. "Wanneer nodig zullen wij niet moeten schromen onze eisen met bepaalde akties duidelijk te ma ken". De heer Doeleman sprak t.a.v. de melk over een wonderlijke situatie. Enerzijds overschotten aan boter en melkpoeder en anderzijds met name in Nederland een tekort aan melk dankzij de industrie die erin is ge slaagd nieuwe produkten te maken en nieuwe markten te vinden. Hier door wordt bevestigd dat het nodig is dat de heffingsgelden voor het afzet beleid en de valorisatie- van melk wordt gebruikt en voor het niet in de handel brengen van melk. Sprekend over het marktgebeuren wilde de heer Doeleman eventuele akties af laten hangen van het beleid dat de Nederlandse overheid voert. Gezien de zeer beperkte financiële middelen was hij bepaald niet opti mistisch wat dat betreft: Weinig of niets is er terecht ge komen van de inzet van dit kabi net de kostenontwikkeling af te remmen. Bijzonder moeilijk is het de zo noodzakelijke voortgang van de uitvoering van ruilverkavelingen te waarborgen en "Het is toch te gek dat eerdere toezeggingen in het kader van de lastenverlichting voor de keu ringskosten naar een later tijdstip worden opgeschoven. Wij vinden dat hierover door het Land bouwschap het onaanvaardbaar over uitgesproken moet worden". Zorgen maakte de heer Doeleman zich ook over het verder funktione- ren van de bedrijfsverzorgingsdien- sten. Het is noodzakelijk dat het mi nisterie van landbouw deze op lan gere termijn blijft ondersteunen. Een AJ.G. afbouw van de reduktie-regeling bij ziekte noemde hij absoluut onaan vaardbaar, vooral bezien vanuit de Vervolg op pag. 10 I I Vanwege de krappe tijd voor onze J verslaggeving is aan de algemene i pers aanvullend materiaal ver- J strekt betreffende de Z.L.M.-le- i denraad die op 2 juni j.l. verga- derde. Uit het door de P.Z.C. ge- publiceerde verslag zou de indruk i kunnen worden gewekt dat de le- J denraad zou bepleiten om de 1 bergboerenregeling voor de totale i Zuidwestelijke akkerbouw van J toepassing te verklaren. Van een dergelijk besluit is uiteraard geen i sprake. Een sarkasiisch bedoelde j opmerking van deze strekking komt voor in een discussienota.bij i de agenda. Door de P.Z.C. is ten j onrechte,maar niet onbegrijpelijk, i aangenomen dat de opvattingen J van de ledenraad daarin werden weergegeven. O. j I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1