VOOR M? VROUW Tuinkommissie aktief! Exkursie tuinen in Leiden en Den Haag •A. D e afdeling West Zeeuws-Vlaan- deren van de P.J.Z. organiseert op vrijdag 13 juni a.s. een ledenvergade ring. Deze wordt gehouden bij Chez René en begint om half acht. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Opening; 2. Notulen en ingeko men stukken; 3. Jaarverslag; 4. Kas- kontrole; 5. Jaarprogramma; 6. Be stuursverkiezing; 7. Pauze; 8. Na de pauze is er BINGO! Provinciale bloemschikwedstrijd 24 april Goes D, D, D, Tuintips Nieuwe plannen D, Ledenvergadering afdeling West Zeeuws-Vlaanderen Van Zuid-Beveland naar Hengelo Landelijke Sportdag P.J.G.N. Landbouw en Geschiedenis Haring filets favorite I P.J.Z „The "13>luc ncl onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem.. Anna Mariaweg 4494 PB Geersdijk. V oor een tiental plattelandsvrou- wen begon de Provinciale voorjaars vergadering al erg vroeg. Om 9.00 uur moesten zij al present zijn om hun bloemschikideeën uit te gaan werken achter de coulissen van de Prins van Oranje. De opdrachten waren drie weken te voren naar de deelnemers verstuurd zodat bijtijds een keuze gemaakt kon worden. e eerste reaktie is misschien wel de opmaak van de muzieklessenaar geweest. Maar ja, dan komen de problemen. Waar haal je zo'n ding en moet er muziek bij verwerkt wor den of de viool van ome Piet? Een vijftal dames zijn met deze op dracht serieus aan 't werk gegaan. En zie, de viool was aanwezig en de boeken en een tweetal schattige voorjaarsstukjes op de lessenaar. Andere dames zagen meer in de blokfluit of de citer ter kompletering van de muziekstandaard. Maar wat is het toch moeilijk om niet te veel kleuren te gebruiken en de bloemen geen wegkruipertje te laten spelen. Wist U dat U ook natuurlijke mu zieknoten kunt maken met vlasbol letjes? het een hoofddeksel mocht zijn, wat door één van de deelneemsters ook bijna letterlijk is uitgevoerd. Een oestermandje kun Je ook op het hoofd zetten en versierd met bloe men en schelpen levert dit een fleurig geheel op. Wanneer er voor een zwarte hoed of cap gekozen is heeft men al een prachtige achtergrond. En dan blijft het toch nog een .kunst om daarbij een eenvoudige, niet te kleurige schikking te maken. De brem op de hoeden was erg goed gekozen en verwerkt. Nadat er door de deelne--- mers een uur lang hard gewerkt is verschijnen de eerste kreaties in de hal en wordt het weer ëen feestelijk entree en omlijsting van de voor jaarsvergadering. O, e tweede opdracht brengt ons bij de hoedendoos. Ik kan me voorstel len dat er eerst wat overjarige hoeden zijn gepast en daarna met veel gelach weer als onbruikbaar zijn opgebor gen. Duidelijk stond er in de opdracht dat 'ok namens de andere juryleden wil ik alle deelnemers hartelijk dan ken voor hun geweldige inzet om deze wedstrijd weer tot een sukses te ma ken. Wij weten dat het niet altijd eenvoudig is om de opdrachten uit te voeren. Toch hoop ik van harte dat onze kritische ogen uw enthousiasme niet getemperd heeft. Prijswinnares bij de gevorderden is geworden: Mevr. Muller uit Scher- penisse, terwijl Mevr. Polderman uit St. Maartensdijk de le prijs in de wacht heeft gesleept bij de beginners. Door de aanwezigen van de vergade ring is het bloemstuk van Mevr. Oele uit Wilhelminadorp als mooiste uit gekozen. Gerry bij de Vaate Mieren hebben een hekel aan afri- kaantjes en goudsbloemen en zijn milieuvriendelijk. Geef hoge en slappe planten in het begin van de zomer steun anders vallen ze bij de eerste de beste windvlaag om en breken hun steel. Strooi fijn grind of eierschalen wan neer u ergens veel slakken hebt. Zij hebben een hekel aan het kruipen over scherpe randen en zullen snel verdwijnen. De tuinkommissie heeft voor de ko mende tijd de volgende plannen: Op 30 oktober is er op Schouwen- Duiveland een open middag, waar ieder kan komen bloemschikken met eigen materiaal van dat seizoen b.v. bessen, zaden, strobloemen. Daarna kunnen zaden, stekken van tuin en kamerplanten, strobloemen en tuin kruiden worden geruild. Op 18 december is er een Kerstin- stuif op Tholen, waaronder leiding de hele dag kerststukjes gemaakt kunnen worden. e Provinciale tuinkommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft 22 mei een exkursie georgani seerd, bedoeld voor alle leden in de provincie. Het doel van de reis was de Hortus van de Rijksuniversiteit in Leiden en de Japanse tuin in het park Clingen- dael in Den Haag. Er kwamen meer dan honderd en thousiaste reakties, zodat besloten werd met twee bussen te gaan rijden vanuit verschillende richtingen. O, m 7 uur startte een bus in Aar denburg die over Zeeuws Vlaande ren, Kruiningen via Brabant naar Clingendael vertrok en om 7.30 uur ging een bus van Vlissingen via de Zeelandbrug naar Leiden. De Japanse tuin is in 1895 aangelegd door de vroegere eigenaresse van het huis Clingendael, die hier voor inte resse kreeg door een reis naar Japan. De beplanting van de tuin bestaat voornamelijk uit azalea's in allerlei kleuren, meestal alleenstaand, met daarboven veel acers in donkerrood en groen, die met het zonlicht op hun mooi gevormde blad een prachtig effekt gaven. De bodem is helemaal bedekt met vele soorten mos, met daarboven o.^' grote groepen hosta en salomonsze gel. De tuin is één maand per jaar open gesteld voor het publiek en ingericht volgens allerlei symbolen, voortko mend uit het Bhoeddhisme, die te maken hebben met levensloop van de mens. Als voorbeeld: "kronke- Voor 1981 wordt er gedacht aan een uitwisseling met de tuinkommissie van Overijssel, waarvoor dan e.v. een exkursie van een aantal dagen moet worden georganiseerd. 7 G. Visser - Groenendaal lende paadjes - in het leven is ook niet alles tegelijk te overzien". Tussen de beplanting staan tempels, lantaarns, stenen, waterbekkens, die alle gebruikt worden bij de theece remonie, die af en toe gehouden wordt voor ambassadepersoneel. e* Hortus was ook een bezoek waard. De tuin is in 1594 aangelegd door de plantkundige Clusius en wordt gebruikt voor wetenschappe lijk werk. De liefhebber van planten en bomen kan er echter ook genieten van de 7000 soorten buiten en in de kassen, waarvan sommige een paar honderd ja^r oud zijn. Er zijn meters hoge tropische en subtropische planten met vaak een bijzondere bloeiwijze, zoals de Vic- toria Regia, een waterplant, in eéïi speciaal daarvoor gebouwde kas, met zeer grote bladeren, die een mens kunnen dragen en met een bloem, die slechts twee nachten bloeit, eerst wit, de tweede nacht rose tot rood. Lvonds om half zes troffen de twee gezelschappen elkaar voor de warme maaltijd in Hillegersberg, waar eerst nog gezellig wat gedron ken werd op het terras aan het water. Na een zonnige en interessante dag gingen de bussen daarna weer rich ting Zeeland. Vrijdag 21 juni a.s. ver trekken 25 personen vanuit Goes richting Hengelo (Overijssel), waar ze te gast zullen zijn bij de platte landsjongerenvereniging aldaar. ^Zij zullen 2 nachten worden onderge bracht bij gastgezinnen. Na de vakantie komt er vanuit Hen gelo een groep richting Zuid-Beve land waar ook zij zullen worden on dergebracht bij P.J.Z.-leden. Zin om eens ergens anders te kijken? Dan opgeven bij Helma (01198-409). Zo snel mogelijk, die het eerst komt die het eerst maalt. O p zaterdag 14 juni aanstaande is er de landelijke sportdag van de P.J.G.N. Deze sportdag wordt dit jaar gehouden in Dronten. Door de P.J.Z. wordt er met drie teams aan dit evenement meegedaan. De afdeling 's Heer Abtskerke doet mee met een voetbalteam, de afdeling Schouwen- Duiveland met een heren-volleybal team en de afdeling Tholen met een dames-volleybalteam. Voordat de diverse toernooien beginnen is er een estafetteloop. De bedoeling is dat er van elke deelnemende vereniging - dus ook van de P.J.Z. - 2 jongens en 2 meisjes meedoen. De sportdag begint om 9.30 uur en vindt plaats in sporthal 't Dok. De bedoeling is om de dag om ongeveer 17.00 af te sluiten. De Volkshogeschool te Bergen, "De Zandhoeve" organiseert een kursus "Landbouw en geschiedenis" van maandag 30 juni tot en met vrijdag 4 juli a.s. Het kursusgeld bedraagt 210, (verblijf en maaltijden inbegrepen) en moet vóór 15 juni zijn overge maakt op giro 353693 t.n.v. Volks hogeschool Bergen, Postbus 94, Bergen N.H. In bepaalde gevallen is een reduktie op deze kursusprijs niet uitgesloten. Inschrijving kan plaatsvinden door telefonisch kontakt op te nemen met F. Vader, Volkshogeschool Bergen, tel. 02208-4541 of privé 02206-4102 of met B. Immerzeel, Amsterdam, tel. 020-274183, waarna toezending van een inschrijfformulier en een vragenlijst volgen. Op bovenge noemde telefoonnummers kan men ook terecht voor nadere informatie. Nog even en de haringvangst zal ook dit jaar weer op gang komen hoewel er steeds minder gevangen wordt en we de haring steeds verder weg moeten halen. Dit komt uiteraard de prijs vapdeze haring niet ten goede. Dit jaar zullen de eerst aangevoerde haringen vrij duur zijn. Ondanks dat zouden wij dit visje echter niet gaar ne willen missen. De jonge haring (maatjes haring) wordt vanaf juni tot ongeveer sep- tëmber aangevoerd (de tijdsduur van het vissen van haring wordt meestal door het bedrijfsschap van visserij- produkten bepaald). De jonge maat jes haring bezit nog weinig hom of kluit en is daarom van zeer goede kwaliteit (Hollandse Nieuwe). De haringen die na september wor den gevangen worden in de regel voor industriële doeleinden gebruikt zoals marineren en roken (bokking) enz. De haring wordt aan de bekende viskramen zo uit de hand, met ges nipperde uitjes of plakjes zuur ge- konsumeerd. Ook als voorgerecht, geserveerd op ruw geklopt ijs en met uienringen zijn deze haringen zeer smakelijk en dan zwijgen we nog maar over haring als borrelhapje, geserveerd op croutons van rogge brood of haring als lunchgerecht. Als slot nog een bijzonder haringge recht. Haring filets favorite De ingrediënten zijd: 8 haringfilets, 100 gram garnalen, 4 appels, 1 grote ui, 2 eetlepels mayonaise, 1 eetlepel ketchup, 2 theelepels kerrie, 1 hard gekookt ei, 1 bakje waterkers, 2 theelepels soyasaus en 1 theelepel azijn. De bereiding is als volgt: meng de ragfijn gesneden ui en de grof ges neden appels met de garnalen en voeg er de mayonaise, ketchup, ker rie, soyasaus en azijn aan toe. Ver deel deze salade over de haringfilets, de filets oprollen en vastprikken met een cocktailprikker, op een schaal schikken en afgarneren met de wa terkers en het in plakjes gesneden hard gekookt ei. Van Vliet .Bijzondere groenten en vruchten In dit boekje, wat is samengesteld door het Produktschap voor Groen ten en Fruit worden een groot aantal bijzondere of minder bekende groenten en vruchten besproken en wordt bij elke groente en elke vrucht een recept gegeven (om uw vingers bij af te likken!!!). U kunt dit boekje bestellen door 2,30 (inkl. portikos- ten) over te maken op gironummer 493653 tnv Het Produktschap voor Groenten en Fruit te Den Haag. We, kunnen uit ervaring zeggen dat dit boekje de moeite van het overmaken van dit kleine bedragje zeer wel waard is! afcl.GOES/n-BCVELi organiseren ^oterdagotponc) ^JUPl a.s> een grandioos Schour^eest by de famT^emynse NflUZlETk SteUeïdcjUi aanvang:^! .30 oolg de |pj*J b*orclj<2s

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17