METASYSTOX-R In geuren en kleuren Geen vergelingsziekte door bladluisbestrijding met Boekbespreking H eel illustratief is dat bij de rozen. De wilde rozen, de botanische rozen, de Bourbon en andere ouderwetse rozen geurden intens. Naarmate de kwekers meer selekteerden, kruisten en manipuleerden om sterkere en beter bloeiende rozen te krijgen is er van de geur steeds minder over geb leven. In dit opzicht is dus niet alle verbetering verbetering. D e grootste planten die nog geur -verspreiden zijn de bomen en daar van zijn het de witbloeiende acacia, de kleinbladige linde, sommige mei doorns en lijsterbessen die zich wel riekend manifesteren. I n het voorjaar bloeien ook de wilde en de heesterrozen. De appeltjes geur van de eglantier is heel bekend. De zinneprikkelende geur van de wilde duinroos evenzo. De Japanse bottelrozen en de nu weinig meer aangeplante bourbonrozen zijn an dere voorbeelden van eenvoudige maar intens geurende rozen. E n nu we het toch over romantiek hebben, wat te denken van geurende guirlandes van kamperfoelie, blauwe regen en welriekende leirozen. Geu rige guirlandes langs muren, ramen en deuren en als begroeiing van per gola's. Geuren omgeven het huis, dringen binnen, wekken gevoelens op en roepen herinneringen wakker. D e kosmetische industrie weet al lang dat geur belangrijk is en maakt druk gebruik van de geuren die vele planten te bieden hebben. In lyrische bewoordingen worden zeepjes, bad- schuimen en-parfums aangeprezen en seringen, lavendeljasmijn, rozen en andere plantesoorten worden in de drogisterij en parfumerie naar het schijnt beter verkocht dan in menig tuincentrum. Teneinde in dat laatste wat verbetering te brengen willen we hier graag pleiten voor het meer ge M oeder Natuur heeft in haar plantenkollektie een flink aantal soorten met geurende plantedelen opgenomen. Ze heeft ze zelfs ver deeld over verschillende kategoriën: bomen, klimplanten, heesters, rozen, vasteplanten en bollen en éénjarigen. Moeder Natuur heeft haar zaakjes goed voor elkaar. Hoe dichter de planten bij Moeder Natuur staan des V B Bomen en heesters Rozen C.J. Nouse Beveland B.V. Klim- en leiplanten De kleinere planten B A BAYER VRy lieve vrouwe bedstroo, en maarts viooltje zijn als eenvoudige onder- beplanting altijd bescheiden maar geurig aanwezig. Op zonnige plek ken verspreiden anjertjes, tijm en kattekruid hun kruidige geur en in de borders laten lavendel, phlox, asters, pioenen en een enkele rozemarijn struikje hun welriekende wolkjes van genot de tuin doorzweven. Op een lager niveau geven in de winter al de toverhazelaar "Pallida", de Viburnum farreri en de Chimo- nanthus praecox ons een geurig voorproefje van wat ons in het voor jaar te wachten staat. Op een plekje dicht bij een toegang of langs een pad geven deze winterbloeiende en -geurende struiken het hoogste ren dement. In het voorjaar vermengen zich de geuren van struikkamper- foeliejasmijn, seringen, azalea mol lis en sommige sneeuwbalsoorten tot een welriekende melange waarin het op zwoele avonden gelukzalig toeven is. Welriekende jasmijn. Geurende heesterroos. Spektakulairder zijn de overdadig bloeiende jongere aanwinsten als "Frühlingsduft", "Frühlingsgolf", "Claus Groth", "Lichtkönigin Lu cia" en "Westerland". Al deze 1,5 tot 2 m hoge heesterrozen paren een rijke bloei aan heerlijke geuren. Naast de heesterrozen hebben we de grootbloemige struikrozen. Van deze zomerbloeiende rozen hebben de volgende soorten vanwege hun geur een onderscheiding gekregen: Crite rion, Prima Ballerina, Chinatown, Pépé en, hoe kan het anders, Grande Amore. Geurende rozen dicht bij een zitje, aan een raam of langs een pad. Evenzovele inspiratiebronnen voor romantische overpeinzingen. Een boerderijtje in Brabant. B ij het kiezen van planten voor de tuin wordt er vooral gekeken naar de bloemkleur, de grootte, de bloeitijd of ze al dan niet wintergroen blijven of ze veel of weinig verzorging behoeven en of ze veel of weinig kosten. Weinig of nooit vraagt men zich af of de gekozen of te kiezen planten ook wat kunnen betekenen voor ons reukorgaan. Of ze in staat zijn ons reukzintuig te strelen. En dat is jammer. Want geuren spelen een belangrijke rol in ons leven en in de bovenkamer waar onze herin neringen worden opgeslagen is er een belangrijke afdeling voor geuren gereserveerd. Geur wekt gevoelens op, roept herinneringen wakker. Belangrijke momenten in een mensenleven zijn nauw met bepaalde geuren verbonden. Bovendien is geur ook verbonden met schoonheid, heeft het esthetische waarde. Een heleboel planten voegen aan de rijkdom van vormen en kleuren een dosis parfum toe die, net als het drupje parfum op een vrouwenlichaam, het geheel nog genietbaarder maakt. bruiken van geurende planten in de tuin. geschreven is door dr. W.J. Wolff, is iets groter dan zijn provinciale gren zen. Tot het Zeeuwse landschap wordt ook gerekend Goeree-Over- flakkee en het zeekleigebied van West-Brabant. De schrijver moti veert deze begrenzing, gaat vervol gens in op de ontstaansgeschiedenis van de zeeuwse delta, waarbij het water natuurlijk een alles overheer sende rol heeft gespeeld (denk aan de talloze polders, de zeearmen, de verdronken gebieden en het delta plan) en besluit met een overzicht van de specifieke landschappen per (voormalig) eiland, plus uiteraard de Grevelingen, de Westerschelde en de Oosterschelde. "De Brabantse Zandgronden" is een landschap dat door ir. J.A. Hendrikx wordt beschreven. Ook hier weer een verantwoording van de begrenzing, voorafgaand aan ontstaan van het gebied en een omschrijving van de specifieke landschappen binnen het zandgebied. De schrijver spreekt over: "Over het zand van hertog Jan". Speciale aandacht voor de kerken van Brabant en aan de re cente ingrepen van de mens in dit gebied, dat toch nog veel natuur van vroeger vast heeft kunnen houden. Het boek is zoak reeds opgemerkt zeer rijk en fraai geïllustreerd. Foto graaf Jan van de Kam tekent daar voor. Zij alleen zijn al een kijkje waard; erg funktioneel als onder steuning van de afgedrukte land schapskaartjes die evenais vrijwel alle foto's, in kleur zijn. In het laatste hoofdstuk wordt gewezen op de tal loze aanslagen die op ons landschap zijn gepleegd met name de laatste tientallen jaren' Een ontwikkeling die de auteurs van het boek met zorg vervult. Zij zien ook lichtpuntjes. Gelukkig maar! Een boek dat het kijken en lezen waard is, niet in de laatste plaats voor leerlingen van het voortgezet onder- wijs. J. Wierenga Bloemen en geuren aan speels ran kend groen veranderen de atmo sfeer, verzachten en verzoeten de hardheid van onze woonomgeving en de zuurgraad van onze kontakten. te sterker geuren ze. Hoe meer wij er aan geknutseld hebben des te minder geuren ze. O ok de kleintjes laten zich in het spel van geuren en kleuren niet on betuigd. Het lelietje van de dalen, Er is waarschijnlijk geen land ter wereld dat in zijn uiterlijke verschij ningsvorm zo veelvuldig en zo gede tailleerd beschreven, gefotografeerd, bestudeerd en in kaart gebracht is als het deltagebied van Europa's grote rivieren; het is duidelijk dat het hier gaat om ons land: Nederland. On langs is aan de omvangrijke stapel boeken en geschriften een nieuwe toegevoegd: bij uitgeverij Het Spec trum te Utrecht verscheen het 272 pagina's tellend boek "Atlas van de Nederlandse Landschappen". Het woord atlas doet in dit verband gauw denken aan een boekwerk met een wetenschappelijk karakter en dus moeilijk toegankelijk. Populair-we- tenschappelijk is het maar moeilijk toegankelijk allerminst. De samen stellers van dit boekwerk waarvoor de staatssekretaris van CRM de heer G.C. Wallis de Vries het voorwoord schreef, hebben een prettig leer- en kijkboek op tafel gelegd dat veel in formatie verschaft. Dat daarbij keu zes gemaakt moesten worden is lo gisch. In de atlas wordt rijk geïllustreerd een overzicht gegeven van 23 ken merkende landschappen die in de loop van de eeuwen in ons land zijn ontstaan; gebieden die in een wissel werking tussen natuur en mens bin- Een vlietberg in Zeeland. nen de staatkundige grenzen van wat nu ons land is, aanwezig zijn. De at las bestaat uit drie delen. In het eer ste deel wordt kort uit de doeken ge daan hoe de bodem van ons land tij dens een aantal opeenvolgende geo logische processen is ontstaan. Ook de invloed van de mens, op dit na tuurlijk landschap tot uitdrukking komend in be woningspatroon, ver keer, werken e.d. vallen in dit eerste deel. Dan volgt een overzicht van de verschillende landschappen. Het Zeeuwse landschap, dat als hoofdstuk de titel: "Land van mens en waterwolf' heeft meegekregen en 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11