Bemestingswaarde van Positieve opbrengstreaktie PRIMA TERRA kuikenmest Tel. 01174-202 I n de voorafgaande artikelen in de serie "Zuid West - Bodem best" is het belang van de teelt van groenbemestingsgewassen aan de orde geweest. Ook de dierlijke mest vanuit de veredelingslandbouw neemt een (steeds) belangrijke(re) plaats in, in de totale aanvoer van organische stof op de akkerbouwbedrijven. Dierlijke mest is ten opzichte van groenbemesting rijker aan mineralen. Dit is een bijkomstig, maar niet te verwaarlozen voordeel. Nadelen t.o.v. groenbemesting zijn de dikwijls sterk wisselende gehalten aan orga nische stof en mineralen. Een goede verdeling over het veld geeft ook menige keer moeilijkheden, Een juiste en gelijkmatige bemesting is hierdoor niet gemakkelijk. Dierlijke mest voeren we op de eerste plaats aan om de organische stof. N P K-waarde Ook met dierlijke mestZuidwest-Bodem-best Meeropbrengst PRAKTYK Problemen met onkruidbestrijding Onrust O m de waarde van dierlijke mest, zowel vaste mest als drijfmest te toetsen zijn reeds tientallen proeven genomen op gewassen als aardappe len, suikerbieten en groenten. Om de gewasreaktie op de organische mest te kunnen vaststellen, wordt naast de dierlijke mest op een gedeelte vam de proef enkel met kunstmest be mest. Op alle objekten met en zonder dierlijke mest, worden opklimmende hoeveelheden stikstof toegediend van laag tot zeer hoog. De hoeveel heden fosforzuur en kali worden voor alle objekten op hetzelfde ni veau gehouden. Bij vrijwel al dit soort proeven is er een positieve op brengstreaktie van het gewas. levert en strooit in W.Zïl. Advertentie IM serie Zuidwest - Bodem best nr. 9 KONSULENTSCHAPPEN VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDERIJ IN ZUIDWEST NEDERLAND ing. A.M. v.d. Veeken Stalmest een uitstekend produkt voor behoud van struktUur of verbetering. de besparing op kunstmest stikstof, raden wij U aan bij gebruik van or ganische mest op aardappelen, niet op de stikstofgift te besparen. Bezui- ni gen op stikstof zal alleen nodig zijn wanneer u intensief met organische mest werkt. Bij suikerbieten moet bij gebruik van dierlijke mest wel enige bezuiniging op de stikstofgift worden toegepast. De hoeveelheid is afhankelijk van de mestsoort en de hoeveelheid. Bij sui kerbieten speelt duidelijk een kwali- teitsaspekt, suikergehalte van de bieten, een rol. Echt zware giften dierlijke mest ge ven voor alle gewassen niet de beste resultaten. Zie in de grafiek de opbrengstlijn bij een gift van 100 ton in vergelijking met 50 ton. TABEL 1. U krijgt dan te maken met de wet van de afnemende meeropbrengst. Het resulteert bovendien vaak in een te sterke bladontwikkeling van de ge wassen en vermindering van de kwaliteit. De meest reële giften lijken ons die op basis van 3.500 kg dro ge organische stof per ha. Op brengstverhogingen van 5% of meer worden hiermee verkregen bij aard appelen en groentegewassen. Bij suikerbieten 3%. Daarnaast kan men bij gebruik van dierlijke mest besparen op fosforzuur- em kali meststoffen. Op grond van de besparingen aan kunstmest en een te verwachten meeropbrengst bij diverse gewassen, komen we tot dë volgende waarde- berekening van de belangrijkste mestsoorten: Mestsoort Hoeveelheid mest in tonnen per ha op basis van 3.500 kg droge or ganische stof Bruto waarde mest per ton in guldens Konsumptie- aardappelen Suikerbieten Drijfmest van: rundvee varkens kippen Vaste mest: rundvee 25 varkens 25 kippen 15 Slachtkuikenmest 7i Champignonmest 20 De brutowaarden moeten nog wor den verminderd met de kosten voor het uitrijden en eventuele opslag. Wanneer meer fosfaat of kali in de organische mest aanwezig is dan voor een goede bemesting van de gewassen nodig is, is dat "overschot" niet in de waardeberekening opge nomen. V anuit de praktijk wordt ook re gelmatig gevraagd naar de stikstof- fosfaat- en kaliwaarde in de organi sche mest. Rekening houdend met de werkingskoëfficiënt van de stikstof in TABEL 2. 18 12 21 14 56 25 68 44 25 18 de organische mest en enige verliezen aan kali, geeft de volgende tabel een overzicht van de N P K-waarde van de verschillende mestsoorten op basis van kunstmestprijzen. Voor de onderlinge vergelijking geeft dit wel een aardig inzicht. We zijn er hierbij van uitgegaan dat de mineralen uit de organische mest dezelfde werking vertonen dan die uit kunstmest. Dit lijkt soms wel eens twijfelachtig. In tegenstelling tot in tabel I is in deze tabel steeds met de volledige hoeveelheid fosfaat en kali in de mest gerekend. Tenslotte is ook nog een kolom opgenomen met vermel ding van de volume-gewichten van de diverse mestsoorten. Mestsoort Globale N.P.K. waarde in guldens Volumegewicht in in kg per m Ook met dierlijke mest "Zuid West - Bodem best" Bij aardappelen is dit ongeveer zoals onderstaande figuur aangeeft. 120 160 200' 240 280 kg N/ha 111 de grafiek is te zien dat volgens de opbrengstlijn bij 50 tun rundveedrijf- mest de opbrengst aan aardappelen bij een gift van 60 kg N per ha even hoog is als de opbrengst bij 200 kg stikstof, wanneer geen drijfmest is toegediend. Vergelijk de punten A en BDit zou een besparing van 140 kg N per ha kunnen betekenen in het voordeel van de rundveedrijfmest. De 50 ton drijfmest geeft echter ook een duidelijke opbrengstverhoging. Zie de top van de lijnen en vergelijk punt B met punt C. Opbrengstverschil 2.500 kg aardappelen. 2.500 kg aardappelen brengen onder alle omstandigheden meer op dan de besparing van in dit voorbeeld 140 kg stikstof. Hoeveel de meer-op- brengst in geld zal zijn. hangt af van de prijs van de aardappelen en kunt U zelf invullen. Daar de verhoging van de meeropbrengst groter is dan Rundvee drijfmest vaste mest Varkens drijfmest vaste mest Pluimvee drijfmest vaste mest Kalkoenemest Slachtkuikenmest Champignonmest 6,50 7,50 10,50 14,75 18,10 35,00 39,50 44,70 12,70 1.0*0 900 1.030 8oo i.o4o 700 *65 450 Het zal elders wel net zo zijn als op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND, het begint nu toch wel erg droog te worden op de akker. We verlangen dan ook hard naar een flinke bui re- gen! Niet alleen voor de optimale groei- omstandigheden is neerslag nodig, maar ook de werking van de bodem herbiciden laat dit jaar door de droogte veel te wensen over. Het is dan ook geen uitzondering in onze streek dat men een perceel uien ziet liggen, waar bedenkelijk veel onkruid op staat. Ondanks dat de uien nog klein wa ren, is uit pure noodzaak veel gespo ten met een hard werkend middel zoals Certrol 20, om het verharde onkruid weg te krijgen. Ook was op de meeste percelen suikerbieten een betanal bespuiting voor het onkruid nodig, waarbij zelfs een tweede be spuiting met toevoeging van olie niet tot de uitzonderingen behoorde. Op dit moment laat het zich aanzien dat ook de onkruidbestrijding in de aardappelen te wensen over zal la ten. Ook hoefblad en distels komen, on danks een goede bestrijding in voor gaande jaren, meer voor dan eigen lijk zou moeten zijn. De sterke ver vuiling van de dijken zou ons inziens daar best eens debet aan kunnen zijn! In dit verband vragen wij ons af, of we als landbouw niet meer dienen te protesteren tegen de sterke ver vuiling van de dijken en er ook op toe te zien dat de distelverordening na geleefd wordt. Ondanks het onkruidprobleem is de stand van de gewassen redelijk. Wel zien we bij het graszaad dat het veldbeemd zich bijzonder slecht ontwikkelt, en ook enkele percelen wintertarwe blijven door de droogte wat aan de schrale kant. Nu het landschap in deze tijd van het jaar weer mooi wordt, de gewassen en de bomen op de dijken weer een groene tint aan de polders geven, en we willen het mooie van de natuur zien, dan is dit wel een van de posi tiefste elementen van ons beroep om daarin werkzaam te zijn. Niettemin moeten we steeds meer konstateren en ervaren dat het gelukkig en met genoegen werken in zijn bedrijf met sprongen achteruit gaat. De toene mende druk op de arbeidsprestatie, het jachtige werken en tevens dat we "missers" in onze bedrijfsvoering niet kunnen veroorloven, zijn oorza ken dat we niet meer geneigd zijn hel mooie te zien van ons beroep. Nu ook nog de laatste tijd de uitgaven de pan uit blijven rijzen, iedere keer als een rekening binnenkomt worden we opgeschrikt door de gestegen prijzen - van dieselolie wel in het bij zonder - vragen we ons af waar moet het met het rendement van de onder nemerschap in de landbouw naar toe? We gaan een sfeer proeven - al of niet nu ook nog de aardappelen voor de voerprijs opgeruimd moeten worden - van onrust en wantrouwen over de welvaart en het welzijn in onze be drijfstak. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9