De bestrijding van afrijpingsziekten in tarwe Z.L.M. DOOR INRUIL VERKREGENI Bent u binnenkort aan een trekker toe? Dan heeft Ford juist nü een bijzonder voorstel! n H et optreden van afrijpingsziekten en de kans op schade is sterk afhan kelijk van de - niet te voorspellen - weersomstandigheden tijdens de af rijping. Dit houdt dus in dat het nut van een bespuiting niet bij voorbaat vast staat. E r is een hele reeks van middelen waarmee men rond het in aar komen kan spuiten. Dat heeft te maken met het feit dat men zich door een be- spuiting op dat tijdstip in moet dek ken tegen meer dan één ziekte, waarbij men bovendien nog niet weet welke belangrijk is. D, Vriendelijk verzoek: CHV Voorbehoedend spuiten Spuiten niet altijd zinvol Waarmee spuiten? Luisbestrijding I Spuiten na de bloei? Wilt U bij Uw opgave van een advertentie steeds duidelijk op Uw opdracht of briefpapier vermelden: Diverse 2-3 en 4 schaar wentelploegen Lely Roterra eggen 3 mtr. Kunstmeststrooiers Lely, PZ-Vicon, Amazone enz. Farendlose, PZ en Vicon maaiers SLAM cirkelschudder 4,60 mtr. PZ - Super Strela gec. hooihark werkbreedte 5 mtr. Lely Gemini gec. hooihark 3 mtr. Wolf Passat 360 gec. hooihark Smotzer BK 400 bietenrooier 1-rijig Bergmann K80 bunkerrooier 25 HA gewerkt) Unsinn bietenlader, bouwjaar 1978 Kola Rivale III hogedrukpers kap. 15 ton Köla Rivale Brillant hogedrukpers kap. 10 ton Bergmann, Krone, Fella en Miedema opraapwagens Steketee bietendunner 6-rijig Manomat S elektr. bietendunner Claas Senator maaidorser 10" bouwjaar 1970 (877 draaiuren). Cehave n.v. 04130-8225 tst. 466/451 Cehave nvVeghel FORD TREKKERS. BETROUWBARE KRACHT frijpingsziekten is de verzamelnaam voor de aantasting door een aantal schimmels op blad en aren vanaf het in aar komen. Het gaat in die periode om de vulling van de Korrels. Op het moment van het te voorschijn komen van de aren is zowel het aantal aren als het aantal korrels per aar bepaald. Voor een hoge opbrengst is het dus belangrijk dat de plant de gelegenheid krijgt de korrelvulling zo lang en zo goed mogelijk te doen verlopen. Daarvoor dienen de groei-omstandigheden - met name de vochtvoorziening - aan hoge eisen te voldoen en moeten de delen die de produktie leveren gezond zijn. Het gaat hierbij om de aren en de bovenste bladeren. Voorbehoedend spuiten betekent dan ook: het betalen van een verzeke ringspremie. Uit proeven is gebleken dat men in tal van gevallen die premie amper terugverdient met spuiten. Dat wil zeggen dat men er niet beter van wordt of er op toelegt. Nu is dat bij meer verzekeringen zo maar als men - zeg maar - 30 jaar geen brand gehad heeft, zegt men ook niet zijn brandverzekering op. Aan de andere kant zal men bij het aangaan van verzekeringen zich be perken tot die zaken waar men denkt de meeste risiko's te lopen. Zo is het ergens ook met spuiten tegen de afrijpingsziekten. Enerzijds moet worden vastgesteld dat vooral door een gewijzigde methode van stiksiofbemesting, rassen met korter stro en rassen die later afrijpen, in grote lijnen, de gewassen gevoeliger worden. Een late afrijping brengt nu eenmaal risiko's met zich mee. Dat heeft 1979 ons wel geleerd. Ander zijds kan de situatie dit jaar heel an ders zijn. Maar in één en hetzelfde jaar loopt men ook op het ene per ceel tarwe meer risiko dan op het andere. Zo zijn er wel een paar fak- toren te.noemen die iemand kunnen doen besluiten niet te spuiten zoals een weinig bladrijk of zelfs schraal gewas; weinig of geen meeldauw aanwe zig; een bespuiting met Bayleton kort voor het in aar komen. Tot 1977 was het recept vrij eenvou dig: kort na het in aar komen spuiten met een systemisch fungicide plus maneb. Sinds de komst van Bayleton kan de meeldauw - die ook de aar flink kan aantasten - goed bestreden worden. Dat houdt in dat voor het in aar ko men de meeldauw vrijwel uitgescha keld kan worden en daarmee ook de kans op een optreden later in het seizoen kleiner wordt. Het biedt ook de mogelijkheid om in plaats van een systemisch fungicide maneb direkt na het in aar komen eventueel op nieuw met Bayleton te spuiten. En als er op dat tijdstip flink meeldauw aanwezig is verdient Bayleton plus maneb inderdaad de voorkeur. Toe voeging van een systemisch fungici de aan de Bayleton heeft op dat mo ment weinig zin, maakt een behan deling alleen maar onnodig duur. Ook is het nog nergens gebleken dat de toepassing van half om half (dus zowel van Bayleton als van het sys temisch fungicide de halve hoeveel heid) voordelen heeft boven de en kelvoudige toepassing van één der middelen. roest kunnen eventueel kombinaties met maneb of alleen maneb worden ingezet. Tegen andere ziekten heeft een bespuiting op zo'n laat tijdstip als regel weinig zin. Uiteraard dient men bij deze late toepassingen nauwkeurig de veilig heidstermijn in de gaten te houden. ntegendeel, wij zouden er juist tegen willen waarschuwen: in de eer ste plaats omdat men kans loopt be neden het minimum te gaan zitten waarop een middel nog werkt en in de tweede plaats omdat het vaak spui ten' juist ook van kleine hoeveelhe den, de kans op resistentie in de hand werkt. En laten we alsjeblieft zuinig zijn op die middelen. Als men dan toch zowel met Bayleton als met een systemisch fungicide wil spuiten is het beter om bij het verschijnen van het vlagblad - juist vóór het in aar komen - de Bayleton maneb toe te passen en dan (zo nodig) bij begin- bloei een systemisch fungicide maneb. E ij een laat optreden van bruine it is een onderwerp apart maar zeker na een jaar als 1979 zal de nei ging bestaan om bij de bestrijding van de afrijpingsziekten automatisch er (weer) een luisdodend middel aan toe te voegen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat luisbestrijdióg uit voeren als er géén luis aanwezig is, dus voorbehoedend, géén zin heeft. Doordat men wel de mogelijk aanwe zige lieveheersbeestjes en andere lui- zevijanden doodt, zou het effekt zelfs wel eens negatief kunnen zijn. Van een gerichte luisbestrijding, op het moment dat men de luis waarneemt, is meer effekt te verwachten. KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDE RIJ TE GOES P. Verhage 03/146 De aankoop van een Ford trekker is altijd al aantrekkelijk geweest. Als u echter vóór 15 juli 1980 tot aanschaf overgaat, staat u een extra verrassing te wachten. Wij lichten alvast een tip van de sluier op: In samenwerking met de dealer organisatie heeft Ford Nederland, ter gelegenheid van de 'aflevering van de 2500ste trekker met Super Cab, enkele hoogstaantrekkelij- ke reizen georgani seerd. Met een van de fraaie schepen van de Fred. Olsen - Bergen Line vaart u van Amsterdam naar de schitte rende Fjordenkust van Noorwegen. Onderweg wordt u op weer galoze wijze door Noorse gastvrij heid omringd (ook leuk voor uw vrouw). laat u uitvoerig over de Ford's en de Fjorden voorlichten. Hij vertelt u graag alle nadere bijzonderhe den. Maar wees er snel bij, want het aantal plaatsen is beperkt. Vanuit Bergen vindt een boeiende 2-daagse excursie plaats, met o.a. een bezoek aan een typisch Noors agrarisch bedrijf. Kortom, een uiterst interessante, maar vooral ontspannende trip met onderweg een overnachting in een eerste klas hotel. Neem daarom snel kontakt op met de Ford-dealer bij u in de buurt en AL MEER DAN 60 JAAR Districts Ford Tractor Dealers voor Zeeland ën West-Brabant. Landbouwmechanisatie Bedrijf Difoga B.V. Bergen op Zoom Tel. 01640-52080 Gebr. Weststrate B.V. Krabbendijke Tel. 01134-1581 filiaal Goes Tel. 01100-15707 Mechanisatiebedrijf C.Vermeulen B.V. Oostburg Tel. 01170-3255 filiaal Axel Tel. 01155-1846 Tractorbedrijf Kloet Zierikzee Tel. 01110-2218 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6