ZITDAGEN *1 gropatax veiligheid! Radio/TV Niet alle gevaarlijke stoffen kunnen de pont op Trekker-trek wedstrijd op Tholen Kring Axel naar Brussel Schurftbestrijding door beregening Trekkers kunnen achteroverslaan. Voorkom zo'n ongeluk voortaan. Voorlopige aangifte pootaardappelen 1980 Buitengebied Borsele in raad. Produktschap voor Zuivel "schenkt" de melkveehouders vier miljoen 96z.l.m. Land- en tuinbouwblad AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1980 Export verse boter naar Rusland bemoeilijkt Steun uit Landbouwfonds voor visserij In verband mat hat tijdig klaarmaken van hat blad. kun nen na dinsdag 15 uur. geen agendaberichten meer wor den opgenomen. Red. De kring Axel hoopt een exkur- sie te houden op woensdag 18 juni 1980 naar de omgeving van Brussel. Onder leiding van een paar voor lichters van het ministerie van Landbouw worden bezocht een landbouw-, veeteelt- (wit en blauw- vee), witlof- en een druivenbedrijf. Vertrek om 7.30 uur uit Axel van het Szydlowskiplein. Opgave bij de heer J. Koster tel. (01153)-1346. Het bestuur Gewone schurft bij aardappel is te bestrijden door beregening. Dit in tegenstelling tot graslandschurft, waarop beregening geen effekt heeft. Gewone schurft wordt veroorzaakt door een schimmelsoort, streptomy- ces genaamd. Deze schimmel leeft in konkurrentie met allerlei bakteriën, die ook in de grond aanwezig zijn, maar geen schade doen. In droge grond voelt de schimmel zich het lekkerst, in vochtige grond doen de bakteriën het beter. Door de grond vochtig te houden komen er verhou dingsgewijs minder schurftschimmels en meer bakteriën. Het gevolg is minder aantasting. De schurftaantasting vindt plaats tijdens het begin van knolvorming. Beregening op dat moment is be langrijk, maar men moet natuurlijk eerder beginnen. Dan zijn er vanzelf al minder schurftzwammen aanwezig. Het effekt is dan het grootst. Zeker in een droog voorjaar zal dat merkbaar zijn. Hieronder een voorlopig overzicht betreffende de keuringsaangifte van pootaardappelen bestemd voor oogst 1980 in vergelijking met de defini tieve aangiftecijfers van het- vorige oogstjaar. Keuringsdienst Friesland-üroningen N oordoost-N ederland Noordzeepolders Het Grote Rivierengeb. Delta-Nederland 1980 (voorlopig) 12.920 ha 3.785 ha 13.800 ha 320 ha 2.820 ha 1979 (definitief) 12.596 ha 3.759 ha 14.102 ha 334 ha 2.827 ha Totaal 33.645 ha Een gedetailleerd overzicht is nog niet beschikbaar. 33.618 ha De gemeenteraad van Borsele wijdt maandag 9 juni een speciale verga dering aan het bestemmingsplan Buitengebied. Die vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis te Heinkenszand en begint om 18.30 uur. Voordat het zover is nemen de leden van raadscommissie R.O. en milieu het ontwerp van het bestem mingsplan, de bezwaarschriften die er tegen zijn ingediend en de reaktie van B en W daarop door. Dat gebeurt vrijdag 30 mei tijdens een vergadering van de commissie die om 14.00 uur begint. Het bestuur van het Produkt schap voor Zuivel heeft beslo ten, de Nederlandse melkvee houders dit jaar gedurende vier weken vrij te stellen van de zogenaamde administratieve heffing die zij, ter financiering van de uitgaven van het pro duktschap, verschuldigd zijn. Hiervoor is gekozen de perio de van 11 mei t/m 7 juni, zijnde het tijdvak waarin de melk- produktie het hoogst is. Uit gaande van 80.000 melkvee houders betekent dit gemid deld 50,— per melkveehou der. De, via de zuivelfabrieken af te dragen, administratieve hef fing bedraagt 38 cent per 100 kilo melk. Met de "kwijt schelding" hiervan over ge noemd tijdvak is een bedrag gemoeid van circa vier miljoen gulden. Het P.Z. is in staat afstand te doen van dit bedrag aan in komsten - en daarmee de kos tenstijging in de melkveehou derij enigermate te verlichten - gezien de omvang die de alge mene reserve van het produkt schap heeft bereikt. Deze re serve is bedoeld om te allen tijde dekking te bieden voor de behoefte aan liquide middelen van het P.Z. en om in de toe komst de administratieve hef fing te kunnen stabiliseren. Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel 01 100-21010 Postbus 46 4460 BA Goes Redaktie: Mr J Oggel hoofdredaktie J. Wierenga eindredaktie Marijke Schipper-de Ruijter red-assistente -tel. huis 01 100-20228 -tel. huis 01 155- 3585 Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes - tel 01 1 00-2 1 01 0 - toestel 12 Technische verzorging. Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties DRUKKERIJ VINK BV Nassaustraat 1 - 4571 BK Axel Postbus 1 6 - 4570 AA Axel Postgiro 206991 2 Tel 01 1 55-2020 Telecopier 2951 Telex 55230 Op zaterdag 31 mei 1980 wordt een voorbespreking film over de exkursie naar ZWITSERLAND gehouden in De Ducdalf te ESPEL, N.O.P., aanvang 10.30 uur. Belangstellenden, die zich nog niet hebben opgegeven voor deze reis, zijn ook van harte welkom. Voor informatie en aanmel ding kunt u bellen naar het se- kretariaat van AGRARI SCHE STUDIEREIZEN, mevrouw L. DeumeV, Land- bouwhuis, Roermondsplein 20, Arnhem, 085 - 512413 of met het Landbouwhuis in Goes bij de heer W. Sinke tel. 01100 - 21010. (Ook voor de zomer- en na- jaarsreizen kunt u reeds bel len). ACCOUNTANTSUNIE (BOEKHOUDBURO) DER Z.L.M. TEL. 01100- 15710 (Goes) 01180 - 11451M iddelburg) 01640 - 43350 (Bergen op Zoom) ZITDAGEN ACCOUNTANTSUNIE Z.L.M. HULST: maandag 2 juni in Gemeenschapscentrum "Den Dullaert" OOSTBURG: woensdag 4 juni in Café "De Windt" Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, de heer van Nispen. Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur de heer J. Vroegop. Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. Nadat de Europese Commissie de exportrestitutie bij uitvoer van onverpakte verse boter rifar de Sov jet-Unie-heeft afgeschaft, is het ex porteurs die waren omgeschakeld op de export van verse boter in pakjes in feite onmogelijk gemaakt deze prak tijk voort te zetten. De Europese Commissie heeft be sloten de subsidie die exporteurs van de Gemeenschap ontvangen voor pakjes verse boter met bestemming Sovjet-Unie pas na de aanvrage van de exporteurs vast te stellen, waar door de exporteurs niet langer vooraf van winst verzekerd zijn. De maa tregel blijft van kracht totdat de Commissie een beslissing heeft ge nomen over een voorstel om van ex porteurs dokumenten te ontvangen over de bestemming van de verse boter in pakjes. (ANP) Dinsdag 3 juni a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 -12.26 uur "De proeftuin Noord-Limburg", hoofdpunten van de rede van ir. G.J.M. Braks, minister van Land bouw en visserij bij de ingebruik stelling van de nieuwbouw van deze tuin. Donderdag 5 juni a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 - 12.26 uur. "De betekenis van de landbouw voor onze economie", een vraaggesprek met drs. J.H. Post van het Land- bouw-Economisch Instituut. Iedere chauffeur die met zijn vracht wagen met gevaarlijke stoffen de pont op rijdt moet voldoen aan de VLG- voorschriften. Wanneer een pont minder dan 2,5 kilometer aflegt, gemeten van oever tot oever in een rechte lijn, dan gel den voor stoffen van klasse 3 cijfer 4, klasse 4.1 cijfer 1, en gevaarlijke stoffen van klasse 2 tot en met 6.1 en 8 in colli die een gezamenlijk gewicht per auto hebben van niet meer dan 300 kg brutogewicht geen bijzondere voorschriften. Het enige dat gedaan moet worden is de schipper van de veerpont zeggen welke stoffen in welke hoeveelheid worden vervoerd. Rijdt een chauffeur met vergun- nings- of meldingsplichtige stoffen of lege ongereinigde pakmiddelen en tanks waarin deze stoffen hebben gezeten, en wil hij met een pont over die meer dan 2,5 km aflegt, dan is de pont verboden terrein. Voor alle andere gevaarlijke stoffen die met een pont vervoerd worden, gelden speciale voorschriften. Zo mogen hooguit 2 vrachtwagens op een pont met een open rijdek. Deze moeten als laatste op de pont zijn gezet. Op een pont met een gesloten rijdek mag maar één vrachtwagen (als laatste) gereden worden. Bovendien mogen brandbare gassen en gevaar lijke stoffen van klasse 3,6.1 en 8 met een vlampunt lager dan 21 graden Celsius niet op een pont met een ge sloten rijdek. Voor beide ponten moet de chauf feur tijdens de vaart bij zijn wagen blijven. Tenslotte moet rond de wagen 2 me ter en tussen twee vrachtwagens met gevaarlijke stoffen tenminste 5 meter vrijgehouden worden. Deze afstand van 5 meter geldt alleen als ook pas sagiers op de pont aanwezig zijn. Dit zijn de belangrijkste voorschrif ten voor chauffeurs, die met gevaar lijke stoffen de pont op willen. De Europese Commissie heeft ruim 41 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor zevenennegentig projek- ten op het terrein van de kustvisserij en de aqua-kultuur. Dat geld komt uit de afdeling Oriëntatie van het Europees Oriëntatie- en Garantie fonds voor de Landbouw. Bij de bij na honderd projekten is geen Ne derlands projekt betrokken. Tijdens de Thoolse dagen zal op zaterdagmiddag 28 juni a.s. in Scherpenisse een plaatselijke trekker-trek wedstrijd gehouden worden. Enkele oude trekkers van meer dan twintig jaar zullen hun krachten meten met de moderne van vandaag. Opgave voor deelname is nog mogelijk bij het sekretariaat van de Thoolse dagen, Pr. Beatrixstraat 5, Tholen, tel. 01660-2805.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 2