w etten die direkt of indirekt het grondgebruik re gelen worden meestal niet oud. Blijkbaar is het grondgebruik een materie die niet goed in een deug delijk wettelijk kader te vangen is. Als je de wetgeving op dit gebied zo naloopt dan werden deze wetten of betrekkelijk snel afgeschaft, of gewijzigd of ver nieuwd. Dat moet een teken aan de wand zijn voor de wetgever. Een les wellicht dat er wat beter naar de grondgebruikers geluisterd moet worden. Grond heeft nu eenmaal een gevoelenswaarde die het bloed doet kruipen waar het niet gaan kan. De politici zouden er goed aan doen zich dat te realiseren. H et ontwerp landinrichtingswet kent een breder instru mentarium voor landinrichting dan de ruilverkavelings wet. Naast de bekende wettelijke ruilverkaveling en de verkaveling bij overeenkomsten worden er 2 nieuwe vor men van laninrichting geintroduceerd: de herinrichting en de aanpassinginrichting. Op dit moment wil ik alleen volstaan met het maken van een aantal kritische kantte keningen bij de herinrichting. Maar eerst nog een korte opmerking over de ruilverkaveling bij overeenkomst: in de huidige ruilverkavelingswet zijn daarvoor minstens 3 deelnemers nodig. Ik had gehoopt dat men in de landin richtingswet de kans zou benutten om het minimum aantal deelnemers terug te brengen tot 2 waardoor deze vorm van verkaveling beduidend meer praktische bete kenis zou krijgen. Helaas. D e herinrichting is een nieuwe vorm van (wettelijke) landinrichting. Met name de procedure wijkt sterk af van die bij ruilverkaveling zoals wij die nu kennen. In de besluitvorming is een belangrijke rol toegedacht aan het provinciaal bestuur: het besluit tot herinrichting kan uit sluitend door Provinciale Staten worden genomen. A Is er eenmaal tot herinrichting besloten is dan heeft dit ook volop konsekwenties voor de eigendom in het ge bied. In principe kan er dan naar hartelust onteigend worden. Bij de ruilverkaveling is nog de 5% limiet inge bouwd. Daarvan is bij herinrichting geen sprake wat (al weer) de rechtszekerheid niet bepaald dient. Tenslotte mag een opmerking over de inspraakprocedure bij he rinrichting. ledereen, belanghebbende of belangstellen de, mag daaraan meedoen. zuidelijke landbouw maatschappij Ruilverkavelingswet 1954 Landinrichtingswet Herinrichting Groninger boeren willen betoging in Brussel z.l.m VRIJDAG 30 MEI 1980 67e JAARGANG NO. 3534 land- en tuinbouwblad Een van die wetten die vroegtijdig aan z'n eind gaat komen is de ruilverkavelingswet 1 954. De opvolger -de- landinrichtingswet- ligt al in ontwerp bij de Tweede Ka mer. Slechts 25 jaar heeft de ruilverkavelingswet zijn goede diensten aan de land- en tuinbouw mogen bewij zen. Waarom daar nu een eind aan moet komen is mij nog niet goed duidelijk. De, in de memorie van toelichting van de landinrichtingswet, aangevoerde argumenten zijn voor mij althans niet overtuigend. De ruilverkavelingswet 1 954 heeft tot nu toe in de praktijk bewezen met z'n tijd mee te kunnen gaan. Een praktijkman -zeer terzake des kundig- vertelde mij dat de huidige ruilverkavelingswet in zijn mogelijkheden in de praktijk van alle dag nog steeds verrassingen oplevert. Voor de gewone ruilverkavelingen biedt deze wet -inklusief de gewijzigde maatschappelijke opvattingen- nog ruimte genoeg,Voor zeer ingewikkelde gevallen, zoals Midden-Delfland is er gekozen voor spe ciale wetten. Zo vaak komen dit soort gevallen trouwens ook weer niet voor. Het is daarom jammer dat er niet is gekozen voor een aanpassing van de ruilverkavelingswet 1954. Helaas. Dat klinkt erg gewichtig maar de vraag is nog maar welke ruimte de Staten daarbij gelaten wordt. Via andere rege lingen zoals bijv. de Nota Landelijke Gebieden liggen de naambordjes al vrijwel op hun plaats. Voor Provinciale Staten wordt dat dan op z'n hoogst rommelen in de marge. Bezwaarlijker vind ik nog wel dat een aanvraag uitdrukkelijk bedoeld als ruiverkaveling uiteindelijk een herinrichting kan worden. Er is dan geen weg meer terug: dan wórdt het ook herinrichting terwijl de aanvragers dat misschien helemaal niet willen. In zo'n geval zouden de aanvragers toch het recht moeten hebben hun aanvraag in te trekken zonder dat daar verdere konsekwenties ^an verbonden zijn. Zo niet dan wordt daar de rechtszeker heid van de boerenbevolking wel erg sterk mee onder graven. Dit houdt zonder meer in dat de procedure nog (veel) langer gaat duren dan we nu al bij ruilverkaveling ken nen. Dat is gemiddeld zo'n 8 jaar per ruilverkaveling. Als dat nog langer moet gaan duren dan mag de voorraad aan hektare's wel drastisch opgevoerd worden. Tenmin ste, als de land- en tuinbouw er op deze manier nog behoefte aan heeft. Oggel De Groninger Maatschappij van Landbouw wil een grote boe- renbetoging in Brussel. Het hoofdbestuur van deze organisatie vindt dat het normale overleg onvoldoende tot zijn recht komt, nu blijkt dat ondanks gesprekken, brieven en telegrammen de be langen van de landbouw toch worden opgeofferd. Daarom moet een massale, maar ordelijke demonstratie de Europese bestuur ders duidelijk maken dat het zo niet langer kan. Het verzoek om zo'n massale bijeenkomst te organiseren zal worden gericht tot de Europese Boerenorganisatie COPA die dit volgens de Gro ninger Mij. nog in mei moet uitvoeren. Binnen de landbouw groeit de onrust over de Europese land bouwpolitiek. In Nederland worden nu alweer loonafspraken ge maakt met volledige prijscompensatie, terwijl de boeren de laat ste jaren steeds moeten inleveren. De werknemers krijgen winstuitkeringen ook als de bedrijven verlies lijden, terwijl de boeren moeten werken voor uurlonen, die belangrijk beneden het minimum loon liggen. Dit zet te meer kwaad bloed, omdat deze Brusselse prijzen het voortbestaan van de landbouwbedrijven bedreigen. Tijdens de Pinksterdagen kon de liefhebber van de paardensport zijn hart ophalen; bij fraai weer kon men genieten van de ringrijderij in Nieuw- en St. Joosland terwijl in Axel het jaarlijks terugkerend Internationaal Concours Hippique werd verreden; met een deelname van een 20-tal verenigingen en ca. 380 kombinaties uitgegroeid tot het grootste concours in Zuidwest Nederland; op de foto: in de schaduw van het grote gebeuren probeert dit meisje de beginselen van de rijkunst onder de knie te krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1