VOO I? in: Het gaat slecht met afzet *8"™c„he s,nd:e™f Nederlandse appelen 240 Egyptische vrouwen nemen deel aan kippenprojekt I O H de 3 CJO's en de Stichting Uitwisseling naar Hongarije H, D e eerste berichten over de bloei en de zetting voor de komende oogst wijzen op het ogenblik op weer een vrij grote oogst. Zowel in Frankrijk als in Nederland is de bloei rijk ge weest en er was weinig of geen nachtvorst. Het beeld kan echter nog wel wijzigen. Als het na de langduri ge droogte weer zal geen regenen zal er met de hoge grondtemperatuur een "groeistoot" optreden waarbij het mogelijk is dat er een flinke rui zal plaatsvinden. Voor de fruitteelt als geheel is het te hopen dat dit zal gebeuren, want anders zit er weer een te grote oogst aan te komen. Volgens ingewijden zal dit de ko- Iets oplopende prijs Geen rooskleurig einde Weer een grote oogst? vrouw onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. /V Is je een vrouw bent, in het Egyp tische dorp Sen Djoun woont, graag wat piasters wil bijverdienen en geen zin hebt in handwerken omdat dat niets oplevert, wat kan je dan doen? Inam Said, lid van de Cairo Women Club bood een oplossing voor de vrouwen in Sen Djoun, Vijf jaar ge leden zette ze met geld van de Club een kippenprojekt voor de vrouwen op. Als uitgangspunt voor het projekt gebruikte ze een traditioneel samen werkingsverband, de "shirka". Afge lopen jaar schonk de Nederlandse regering in de vorm van een klein- ambassade projekt 3000 gulden om haar projekt te ondersteunen. Een "shirka" is een kontrakt tussen een rijke en een arme Egyptenaar waarbij de rijke als geldschieter bij voorbeeld een kalf (of kippen, een taxi, een krantenstal, een groentekar) in huurkoop geeft aan een arme, die het dier opfokt en laat kalven. De geldschieter en de arme verdelen de winst die bij de verkoop van de kal veren wordt gemaakt. Wie van de twee het voer betaalt, wie de melk krijgt, hoe groot ieders aandeel in de winst is en op welke termijn moet worden afbetaald is onderwerp voor onderhandeling. Vrouwenwerk nam sloot met de vrouwen een "shirka" voor het opfokken van kui kens voor de verkoop. Het verzorgen van kleinvee is in Egypte echt vrou wenwerk en het is normaal dat de vrouwen hun verdiensten daarmee zelf kunnen houden. Inam koopt met geld van de Club de kuikens op de markt, tegenwoordig 40 stuks voor elke vrouw die met haar een "shirka" wil sluiten, om vet te mesten en daarna te verkopen. Een kuiken kost ongeveer 60 cent, een zware kip brengt ruim 4 gulden op. De vrou wen hoeven door de "shirka" niet zelf het beginkapitaal voor de aan koop van de kuikens op tafel te leg gen en krijgen de mogelijkheid hun schuld bij Inam beetje bij beetje af te lossen. Volgens het oorspronkelijke plan zou Inam meer geld van de vrouwen terug krijgen dan ze had voorge schoten. Met deze winst willen ze kuikens kopen voor nieuwe deel neemsters. Het totale aantal vrouwen dat aan het projekt mee kon doen zou, zonder extra financiële investe ring van de Cairo Women Club, voortdurend groeien. Maar in de praktijk bleek dat de vrouwen al het geld dat ze verdienden zo hard nodig hadden dat sommigen niet eens hun schuld, laat staan de winst voor In am, konden betalen. Inams projekt raakte in geldnood. "Ik ben vijf jaar geleden met 150 gulden van de Club begonnen, met veel moeite gaven ze me ieder jaar wat meer. De Club veroordeelde mijn experiment eigenlijk vanaf het begin als weggegooid geld. Volgens hen kun je geen boer vertrouwen. De boeren op hun beurt vertrouwden mij voor geen cent. Ze verdachten me ervan te willen promoveren." - et eerste jaar gaf ze aan 10 vrou wen elk 30 kuikens. Maar toen ze de vrouwen om haar aandeel in de winst en de schuldaflossing vroeg, veront schuldigden sommige vrouwen zich met de mededeling dat ze het geld aan de dokter hadden uitgegeven. Anderen vertelden dat ze de kippen, omdat de kinderen zo hongerig wa ren geweest, zelf maar hadden opge geten. Een paar vrouwen beduvel den Inam. Ze verkochten de kippen achter haar rug om zodat ze al het geld in eigen zak konden houden terwijl ze Inam vertelden dat de kip pen waren weggelopen of doodge gaan. Inam kreeg dat eerste jaar maar een klein gedeelte van de 150 gulden terug. "Ik wist niet dat de vrouwen zo arm waren. In het begin was ik bang dat de vrouwen hun geld aan onzinnige dingen zouden uitgeven. Ik dacht dat ik hen moest adviseren. Ik vond bij voorbeeld, dat ze een nieuwe pan moesten kopen, een nieuwe jurk of een bedekking over het brood om de vliegen weg te houden. Maar de meeste vrouwen geven hun geld aan de dokter en medicijnen uit. Hoewel de gezondheidszorg gratis is, is het de stelregel dat hoe meer je betaalt, des te beter de dokter je onderzoekt. Een aantal vrouwen wilden het geld persé opzij leggen voor slechtere tijden". 1 nam nam een aantal maatregelen om de problemen rond het terugbe talen te regelen en het voortbestaan van het projekt te garanderen. Ze stelde een oudere vrouw uit het dorp aan als sekretaresse om haar met de financiën te helpen. Ze kocht voor alle vrouwen die aan het projekt meededen kasboekjes en leerde de vrouwen een voor een hoe ze een boekhouding moesten bijhouden. Ze eist nu dat de vrouwen tenminste haar voorschot terug geven. De schuld van de vrouwen is door ver hoging van de kuikenprijs opgelopen tot 30 gulden voor 40 kuikens. Alle vrouwen die kuikens willen betalen nu een deposito van 6 gulden. Vrou wen die nog bij Inam in het krijt staan kunnen geen kuikens mee naar huis nemen. Nu Inam met de "shir ka" niet langer winst maakt, is zij voor de uitbreiding van haar projekt afhankelijk van de hulp van derden. De armoede van de vrouwen heeft behalve tot slechte afbetaling ook tot gevolg dat vele vrouwen hun kippen niet goed kunnen voeren. Inam: "De vrouwen moeten goed kippenvoer geven anders blijven de kuikens klein, leggen ze geen eieren en geven ze bij de verkoop nauwelijks winst. Ik koop nu zelfbij het Ministerie van Landbouw met geld van de Club goed voer tegen een gesubsidieerde prijs. De vrouwen kunnen dit kip penvoer voor 30 cent per kilo bij mij kopen. Maar 30 cent blijkt zelfs voor de allerarmsten nog te veel te zijn. Daaruit moest ik konkluderen dat het kippenprojekt voor hen niet ge schikt is. Zijzelf verdienen er weinig mee, ze kunnen hun schuld niet af betalen en drukken daardoor te zwaar op het budget van het projekt. Voor hen moet ik een andere bron van inkomsten bedenken". Veearts mdat er minstens zoveel kippen- als mensenziekten zijn riep Inam de hulp in van een veearts, die de kui kens inent, zieke kippen behandelt en de vrouwen voorlicht over hygië® ne in het "kippenhok". De vrouwen betalen hem eenmaal een symbo- Het verzorgen van kleinvee is in Egypte vrouwenwerk. lisch bedrag van anderhalve gulden. De rest van de salaris en medicijn- kosten gaan op rekening van de Club. Dit jaar doen 240 vrouwen mee in het projekt. Inam heeft niet langer een maar vijf projektleidsters uit het dorp om haar te helpen. Zij halen het geld op bij de vrouwen, dringen aan op schuldaflossing, gaan bij de vrouwen langs om ziektege vallen te registreren, die ze doorge ven aan de veearts en verzamelen de nieuwe aanvragen voor kuikens. Inam: "De vrouwen moeten leren zichzelf te helpen. Het grootste pro bleem voor de vrouwen op het plat teland is dat zij geen zelfvertrouwen hebben omdat ze altijd in een beslo ten gemeenschap hebben geleefd. Ze zijn het niet gewend initiatief te ne men. Daarom heb ik ze op weg ge holpen". Inams projekt blijft voorlo pig afhankelijk van de steun van de Cairo Women Club, die het kippen voer, de veearts, de medicijnen, nieuwe kuikens voor meer vrouwen, kasboekjes en de kosten betaalt voor de taxi waarmee Inam elke dinsdag op en neer naar het projekt rijdt. De Nederlandse bijdrage is een aanvul ling op het budget. Bovendien zal het geld gebruikt worden om de pro jektleidsters een kleinigheid (30 gul den per jaar) als beloning voor hun werk te geven Willenden Klarenberg et gaat niet goed met de afzet van Nederlandse appelen. Hoewel er dit seizoen weer volop goedkope appelen beschikbaar zijn, is er toch minder afgezet. Niet alleen in het binnenland maar ook de export van hier te lande geteelde appelen loopt veel minder goed dan vorig seizoen, hoewel vergeleken met de jaren daarvoor een normaal kwantum geëx porteerd kon worden. Opvallend is dat er dit seizoen wel meer import appelen in ons land zijn verkocht. Gezien de grote voorraad per 1 mei jl. - weliswaar niet zo groot als op 1 mei vorig jaar, maar vergeleken met voorgaande jaren is het wel erg veel - zal de totale seizoeninterventie het rekord van vorig seizoen ver overtreffen. Ondanks het feit dat er in de laatste weken erg veel appelen uit het Zuidelijk Halfrond zijn geïmporteerd, loopt de veilingprijs toch iets op maar de gem. 39 ct per kg tot nu toe is bij lange na niet kostprijs-dek kend. 1 n de EEG moest op 1 mei jl. nog iets meer dan 600.000 ton appelen afgezet worden. Vergeleken met de 800.000 ton van vorig jaar om die tijd is dat bijna een kwart minder. Aan de andere kant is het wel bijna een derde meer dan de 460.000 ton die op 1 mei 1978 nog in de Europese koel cellen opgeslagen lag. Italië en Frankrijk die absoluut ge zien op 1 mei de meeste appelen be waarden, hebben dit seizoen verge leken met het vorige duidelijk sneller geruimd. In Nederland en België was de 1 mei-voorraad praktisch even groot als vorig jaar om die tijd. De overige landen hebben om deze tijd geen noemenswaardige hoeveelhe den appelen meer in voorraad. door ing. J.C. Boon mende jaren, als er geen calamiteiten optreden, in de EEG zo blijven. O, 'ver de afloop van het seizoen kunnen we geziem de grote voorraad niet optimistisch zijn. Ondanks het feit dat de EEG-voorraad niet zo groot is als vorig jaar, lijkt het niet waarschijnlijk, dat wij daardoor erg veel meer zullen kunnen exporteren. Ook ligt het niet in de lijn der ver wachtingen dat het binnenland (ver se markt industrie) de rest van het seizoen veel meer op zal nemen dan andere jaren. Voorzichtig gerede neerd, zal van de voorraad van 120.000 ton, 25.000 ton geëxporteerd kunnen worden, 40.000 ton in het binnenland worden afgezet, zodat er 55.000 ton in de interventie terecht zal komen. Hiermee komt het totale interventie-kwantum voor dit sei zoen dan op 160.000 ton oftewel precies een derde van de hele han- delsproduktie. Van 4 tot 15 augustus wordt een agrarische studiereis georganiseerd naar Hongarije. Deze 12-daagse reis wordt georganiseerd door de 3 plattelandsjongerenorganisaties en de Stichting Uitwisseling. De reis is vooral bestemd voor jonge agrariërs. Hongarije is een oost-europees land waar de landbouw anders is opge zet dan in de westerse landen. Juist daarom is het buitengewoon de moeite waard deze landbouw van nabij te bestuderen. De reis wordt gemaakt per vliegtuig; het verblijf vindt plaats in Buda pest, Kecskemet en Verocemamos. Het programma houdt o.m. het volgende in: (wijzigingen voorbehouden): Informatie middag over de land bouw in Hongarije, Bezoek aan het landbouwmuseum, Bezoek aan een paardestoeterij/evt. 1 uur paardrijden over de poesta, Bezoek aan een landbouwhoge school, gesprek en diskussie met le raren en studenten, Bezoek aan een kollektieve boerderij (1 dag), Bezoek aan een proefboerderij, Gesprek met de gemeenteraad Kecskemet, Ontmoeting met jongeren, de kosten bedragen onge veer 1090,— Indien voor deze reis subsidie wordt verkregen bedragen de kosten ongeveer 675,— De voorwaarden voor deelname zijn: De maximum leeftijd is 35 jaar, Bereid zijn aktief aan de voorbe reidingsbijeenkomsten en verslagge ving mee te doen. Leden van plattelandsjongerenorganisaties die werkzaam zijn in de land- of tuin bouw, hebben voorrang bij aanmel ding. De .deelnemers zullen vooraf een uitgewerkt programma alsmede vol doende informatie- en dokumenta- tiemateriaal ontvangen. Opgave voor toezending van een in formatiestencil en aanmeldingsfor mulier is mogelijk vóór 26 mei bij: N.C.P.J., Stationsweg 65 te Ede. tel. 08380-11485. P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23 te Den Haag, tel. 070-512541. K.P.J.N., Scheveningseweg 46 te Den Haag, tel. 070-514191. Stichting Uitwisseling, postbus 97 te Bergen NH, tel. 02208-6144. Studiereis Spanje Het ligt in de bedoeling in februari 1981 een studiereis naar Spanje te organiseren. Hierbij zal met name de tuinbouw aan bod komen. Nadere informatie hierover zal in het najaar worden bekendgemaakt. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 19